در حالی که برای کاهش وزنی که در دوران بارداری اضافه کرده اید عجله دارید، ممکن است در حین شیردهی در مورد رژیم غذایی کتوژنیک کنجکاو باشید تا به کاهش وزن یا مدیریت یک وضعیت سلامتی کمک کند.رژیم کتو یا کتوژنیک یک رژیم غذایی محبوب است که به بسیاری از افراد کمک کرده وزن کم کنند و قند خون را مدیریت کنند. این یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات و پرچرب است که به شما کمک می کند وارد کتوز شوید، یک حالت متابولیک که در آن بدن شما به جای کربوهیدرات برای انرژی، چربی می سوزاند.در حالی که ممکن است وسوسه شوید که این رژیم غذایی را در حین شیردهی به کودک خود امتحان کنید، برخی از خطرات احتمالی وجود دارد که قبل از ادامه دادن باید از آنها آگاه باشید.

آیا رژیم کتوژنیک در دوران شیردهی مجاز است؟

بطور قطع رژیم کتوژنیک در دوران شیردهی مجاز نیست و نباید بهیچوجه گرفته شود.

این مقاله به بررسی بیشتر اثرات رژیم کتو بر شیردهی می پردازد و برخی از رژیم های غذایی جایگزین را پیشنهاد می کند.

چگونه کتو بر فردی که شیر می دهد تأثیر می گذارد؟

تا به امروز، تحقیقات زیادی در مورد پیروی از رژیم کتو در دوران شیردهی انجام نشده است. به این ترتیب، ما تنها می‌توانیم به چند مطالعه موردی منتشر شده در مجلات پزشکی، همراه با تجربیات حکایتی افرادی که آن را امتحان کرده‌اند، تکیه کنیم.

آیا می توان در دوران شیردهی از رژیم کتو پیروی کرد؟

به عنوان مثال، برخی از کاربران در انجمن های آنلاین می گویند که تا زمانی که کالری خود را بالا نگه داشته و مایعات زیادی بنوشند، می توانند در دوران شیردهی کتو بخورند. برخی دیگر می گویند در دوران شیردهی باید کربوهیدرات بیشتری بخورند و کتو باعث کاهش شیر آنها شده است.

تولید و کیفیت شیر

یک نگرانی بزرگ برای بسیاری از افرادی که شیر می دهند این است که رژیم غذایی آنها چگونه می تواند بر کمیت و کیفیت شیر ​​آنها تأثیر بگذارد.

بیشتر بخوانید
7 فایده آب قلم در رژیم کتوژنیک + دستور العمل

بدن شما به مقدار مشخصی کالری و مایعات نیاز دارد تا شیر کافی برای حمایت از کودک شما تولید کند. به همین دلیل مهم است که به رژیم های غذایی بسیار محدود کننده پایبند نباشید.

از آنجایی که کتو سرشار از پروتئین و چربی است، می تواند بسیار سیر کننده باشد و به طور بالقوه دریافت کالری کافی برای تولید شیر برای کودک و سالم ماندن را دشوار می کند.

از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما نیازهای کالری در هنگام شیردهی بیشتر است. زنان شیرده کم تحرک به حداقل ۱۸۰۰ کالری در روز نیاز دارند، اما کسانی که فعال هستند به ۲۴۰۰ کالری نیاز دارند.

همچنین، قرار گرفتن در حالت کتوز – زمانی که بدن شما به جای کربوهیدرات ها چربی می سوزاند – نیاز شما به مایعات را افزایش می دهد. این می تواند خطر کم آبی بدن را افزایش دهد، حتی برای افرادی که شیر نمی دهند.

بیشتر بخوانید
آیا کنسرو تن ماهی کتو است؟

همراه با نیاز به مایعات اضافی که در دوران شیردهی دارید، هیدراته ماندن به اندازه کافی دشوارتر می شود. اگر دچار کم آبی شوید، ممکن است متوجه کاهش سریع شیر خود شوید.

در مورد کیفیت شیر، شواهد محدود نشان می‌دهد که شیر مادر تولید شده توسط فردی که رژیم کتو دارد، چربی و کالری بیشتری نسبت به شیر مادر دریافت می‌کند. نیاز دارد.

توجه داشته باشید که تحقیقات بیشتری برای درک بهتر اینکه چگونه کتو ممکن است بر تولید و کیفیت شیر ​​مادر تأثیر بگذارد مورد نیاز است. صرف نظر از این، برای موفقیت شیردهی شما حیاتی است که کالری کافی بخورید و مایعات کافی بنوشید.

ایمنی و عوارض جانبی کتو در دوران شیردهی

چندین گزارش از وضعیتی به نام کتواسیدوز وجود دارد که در زنان شیرده تحت رژیم کتو رخ می دهد.

کتواسیدوز با سطوح بالای کتون ها و تغییرات در گازهای خون مشخص می شود که خون را بیش از حد اسیدی می کند. این وضعیت جدی است و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. ممکن است باعث تنگی نفس، حالت تهوع، استفراغ، کم اشتهایی، درد شکم یا درد قفسه سینه شود.

کتواسیدوز نادر است، به ویژه در افرادی که دیابت ندارند. با این حال، برای مادران شیرده که از رژیم غذایی کتوژنیک پیروی می کنند، خطری است که مهم است، به خصوص اگر از قبل شرایط پزشکی دارید.

بیشتر بخوانید
نمونه رژیم کتوژنیک یا کتو جهت لاغری سریع

اگر در مورد رژیم غذایی سوالی دارید، با پزشک خود صحبت کنید یا با یک متخصص تغذیه (RD) که در تغذیه یا رژیم های کم کربوهیدرات تخصص دارد، کار کنید.

هنگامی که کودک شما از شیر گرفته شد، در صورت تمایل می توانید به کتو برگردید یا شروع کنید.

رژیم های غذایی جایگزین را امتحان کنید

در اینجا برخی از رژیم های غذایی دیگر که ممکن است برای زنان شیرده ایمن تر باشد آورده شده است. آنها همچنان می توانند به کاهش وزن شما کمک کنند، اما خطر کمتری برای به خطر انداختن شیر شما، ترویج کم آبی بدن و ایجاد کتواسیدوز دارند.

رژیم مدیترانه ای

رژیم غذایی مدیترانه ای بر اساس رژیم غذایی سنتی کشورهای مدیترانه ای مانند یونان، ایتالیا، فرانسه و اسپانیا است.

سرشار از غلات کامل، روغن های سالم مانند روغن زیتون، ماهی و صدف، و مقدار زیادی میوه و سبزیجات است.

یک مطالعه نشان داد که کودکان زنانی که با شیر مادر تغذیه می‌کردند و رژیم مدیترانه‌ای مصرف می‌کردند، میزان کمتری از آسم و سایر بیماری‌های التهابی در دوران کودکی داشتند.

مطالعه دیگری نشان داد زنانی که رژیم مدیترانه ای را در دوران بارداری و شیردهی دنبال می کردند، در دوران شیردهی چربی کمتری به دست آوردند.

بیشتر بخوانید
اعتیاد به غذا : 5 نشانه و نحوه غلبه بر آن

رژیم کربوهیدرات کم

یک رژیم کم کربوهیدرات می تواند حاوی ۱۳۰ گرم کربوهیدرات کل در روز باشد که بسیار بیشتر از محدودیت های شدید رژیم کتو است.

رژیم‌های کم کربوهیدرات می‌توانند مزایای مشابهی با کتو داشته باشند، زیرا به بدن شما کمک می‌کنند تا مقداری از چربی ذخیره‌شده‌اش را برای انرژی بسوزاند. به علاوه، آنها خطر کمتری برای کتواسیدوز دارند، زیرا کربوهیدرات بیشتری دارند.

اگر از رژیم کتو استفاده می کنید یا قصد دارید بعد از پایان شیردهی به آن تغییر دهید، یک رژیم کم کربوهیدرات ممکن است انتخاب خوبی باشد.

خلاصه

تحقیقات منتشر شده محدودی اثرات رژیم کتو بر شیردهی را بررسی کرده است.

برخی از افراد گزارش می دهند که در دوران شیردهی بدون وقفه در شیر مادر به راحتی به کتو داشته اند. برخی دیگر اظهار داشتند که پیروی از این رژیم با حفظ شیر و سلامتی بسیار دشوار است.

مهم است بدانید که پیروی از کتو در دوران شیردهی می تواند خطر یک بیماری جدی به نام کتواسیدوز را افزایش دهد. الگوهای غذایی کمتر محدود کننده مانند رژیم های مدیترانه ای یا رژیم های کم کربوهیدرات ممکن است انتخاب های بهتری در دوران شیردهی باشند.