سیستم ایمنی از بدن در برابر عفونت دفاع می کند. اگرچه اغلب اوقات به طور موثر عمل می کند، گاهی اوقات سیستم ایمنی بدن ما از کار می افتد و ما بیمار می شویم. آیا راه هایی وجود دارد که بتوانیم سیستم ایمنی خود را تقویت کنیم و از بیماری جلوگیری کنیم؟ ما فهمیدیم.

سیستم ایمنی ما از ما در برابر عفونت و بیماری محافظت می کند، اما آیا راهی وجود دارد که بتوانیم عملکرد آن را تقویت کنیم؟

سیستم ایمنی شبکه‌ای از سلول‌ها، بافت‌ها، پروتئین‌ها و اندام‌های خاصی است که با هم کار می‌کنند تا از بدن در برابر مهاجمان و بیماری‌های خارجی آسیب‌رسان بالقوه محافظت کنند.

هنگامی که سیستم ایمنی بدن ما به درستی کار می‌کند، تهدیدهایی مانند باکتری‌ها، انگل‌ها و ویروس‌ها را شناسایی می‌کند و پاسخ ایمنی را برای از بین بردن آنها ایجاد می‌کند. سیستم ایمنی بدن ما به طور کلی به دو بخش ذاتی و سازگار تقسیم می شود.

ایمنی ذاتی محافظت طبیعی است که ما با آن متولد می شویم و اولین خط دفاعی ما برای مبارزه با عفونت است. به محض تشخیص عفونت، پاسخ ذاتی ما به سرعت عمل می کند و سعی می کند مهاجم را با تولید مخاط اضافی بیرون بیاورد یا ترموستات را بالا ببرد تا آن را با تب منفجر کند.

مصونیت تطبیقی ​​حفاظتی است که در طول زندگی زمانی که در معرض بیماری ها قرار می گیریم یا از واکسیناسیون در برابر آنها محافظت می کنیم، به دست می آوریم. سیستم تطبیقی ​​یک دشمن را شناسایی می‌کند و سلاح‌ها یا آنتی‌بادی‌هایی را تولید می‌کند که برای از بین بردن و از بین بردن مهاجم از بدن لازم است.

سیستم تطبیقی ​​می تواند بین ۵ تا ۱۰ روز طول بکشد تا آنتی بادی های مورد نیاز را شناسایی کند و آنها را به تعداد مورد نیاز برای حمله موفقیت آمیز به مهاجم تولید کند. در آن زمان، سیستم ذاتی عامل بیماری زا را دور نگه می دارد و از تکثیر آن جلوگیری می کند.

آیا می توان سیستم ایمنی بدن را تقویت کرد؟

به این ترتیب، ایمنی ذاتی را نمی توان “تقویت” کرد، و شما نمی خواهید که اینگونه باشد. اگر پاسخ ذاتی تحریک شود، دائماً با آبریزش بینی، تب، بی حالی و افسردگی احساس ناراحتی می کنید.

کارایی پاسخ تطبیقی ​​را می توان با واکسیناسیون افزایش داد. یک واکسن حاوی یک نسخه بی ضرر از میکروب است که در برابر آن نیاز به محافظت دارید. سیستم تطبیقی ​​مهاجم را به خاطر می‌آورد تا دفعه بعد که با میکروب تماس پیدا کرد، بتواند سریعاً حمله کند.

گلبول های سفید خون
سیستم ایمنی شامل انواع مختلفی از سلول ها است که به میکروب های مختلف پاسخ می دهند.

در حالی که بسیاری از محصولات ادعا می کنند که ایمنی را تقویت می کنند، این مفهوم از نظر علمی چندان منطقی نیست. تلاش برای تقویت سلول ها از هر نوعی لزوماً چیز خوبی نیست و ممکن است منجر به عوارض جانبی جدی شود.

بیشتر بخوانید
ویروس اپشتین بار چیست؟

سیستم ایمنی بدن، به ویژه، حاوی انواع مختلفی از سلول ها است که به طرق مختلف به میکروب های مختلف پاسخ می دهند. کدام سلول را تقویت می کنید و به چه تعداد؟ این سوالی است که دانشمندان در حال حاضر پاسخ آن را نمی دانند.

آنچه محققان می‌دانند این است که بدن به طور مداوم سلول‌های ایمنی می‌سازد که گلبول‌های سفید یا لکوسیت نامیده می‌شوند و سلول‌های بسیار بیشتری از سیستم تطبیقی ​​- معروف به لنفوسیت‌ها – تولید می‌کند که به سلول‌های B و سلول‌های T بالغ می‌شوند.

سلول های اضافی خود را از طریق فرآیند مرگ طبیعی سلولی که آپوپتوز نامیده می شود، از بین می برند. معلوم نیست بهترین ترکیب سلولی یا تعداد بهینه برای عملکرد سیستم ایمنی در بهترین حالت خود چیست.

سیستم ایمنی ضعیف شده

برای بسیاری از افراد، سیستم ایمنی به خوبی کار می کند تا خود را تنظیم کند و نیازی به کمک ندارد. با این حال، در برخی افراد، داروها یا اختلالات سیستم ایمنی باعث بیش فعالی یا فعالیت کم سیستم ایمنی می شود.

 • اختلالات نقص ایمنی اولیه معمولاً از بدو تولد وجود دارند و به دلیل از دست دادن بخش‌های خاصی توسط سیستم ایمنی ایجاد می‌شوند.
 • اختلالات نقص ایمنی ثانویه در نتیجه سیستم ایمنی بدن توسط عوامل محیطی از جمله HIV، سوختگی شدید، سوء تغذیه یا شیمی درمانی به خطر می افتد.
 • آلرژی و آسم زمانی ایجاد می شود که سیستم ایمنی بدن به موادی که مضر نیستند پاسخ دهد.
 • بیماری های خود ایمنی بیماری هایی مانند لوپوس، آرتریت روماتوئید، بیماری التهابی روده، مولتیپل اسکلروزیس و دیابت نوع ۱ هستند که در آن سیستم ایمنی به اشتباه به سلول ها و بافت های بدن حمله می کند.

اختلالات سیستم ایمنی با داروهای خاصی درمان می‌شوند که علائم و عفونت‌های مرتبط را برطرف می‌کنند.

تاثیر سبک زندگی بر پاسخ ایمنی

اجزای اولیه سیستم ایمنی شامل غدد لنفاوی، لوزه ها، طحال، مغز استخوان و تیموس است.

عوامل زیادی از جمله رژیم غذایی، ورزش و خواب می توانند بر پاسخ ایمنی تأثیر بگذارند.

با این حال، چیزهای زیادی برای یادگیری در مورد پیوستگی و پیچیدگی های پاسخ ایمنی وجود دارد. برای عملکرد خوب، کل سیستم نیاز به هماهنگی و تعادل دارد. سیستم ایمنی یک موجودیت یا میدان نیرو نیست که برای درست کار کردن نیاز به اصلاح داشته باشد.

بیشتر بخوانید
التهاب: انواع، علائم، علل و درمان

هیچ ارتباط مستقیمی بین سبک زندگی و افزایش پاسخ ایمنی شناسایی نشده است، اما محققان تأثیر عواملی مانند ورزش، رژیم غذایی و استرس را بر پاسخ سیستم ایمنی مورد بررسی قرار داده‌اند.

بهترین کاری که می توانید برای حفظ سیستم ایمنی خود انجام دهید، اتخاذ استراتژی های زندگی سالم است که برای کل بدن، از جمله سیستم ایمنی بدن شما مفید خواهد بود. این استراتژی ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خوردن یک رژیم غذایی سرشار از میوه ها و سبزیجات
 • ورزش منظم
 • حفظ وزن سالم
 • ترک سیگار
 • نوشیدن الکل فقط در حد اعتدال
 • خواب کافی
 • جلوگیری از عفونت با شستشوی منظم دست
 • کاهش استرس

رژیم غذایی و سیستم ایمنی بدن

مصرف یک رژیم غذایی متعادل و خوردن مقادیر توصیه شده از مواد مغذی به حفظ عملکرد طبیعی سیستم ایمنی کمک می کند.

ویتامین های A، C و D و مواد معدنی – از جمله روی – در عملکرد سیستم ایمنی نقش دارند. اگر رژیم غذایی متعادلی داشته باشید، دیگر نیازی به مصرف مکمل های این ویتامین ها و مواد معدنی نخواهید داشت و مصرف اضافی به سیستم ایمنی شما کمک خاصی نمی کند.

جمعیت هایی که سوءتغذیه دارند بیشتر مستعد ابتلا به عفونت هستند و شواهدی وجود دارد که کمبود برخی ریزمغذی ها پاسخ های ایمنی را تغییر می دهد.

ویتامین ها و مواد معدنی

به عنوان مثال، کمبود روی – که ممکن است به بیماری های مزمن کمک کند – وجود داشته است نشان داده شده که تاثیر منفی بر نحوه پاسخ سیستم ایمنی به التهاب در افراد مسن دارد.

خوردن یک رژیم غذایی سالم و متعادل برای حفظ عملکرد سیستم ایمنی مهم است.

مکمل ویتامین D با تغییراتی در رفتار سیستم ایمنی مرتبط است. مصرف مکمل های ویتامین D در دوران بارداری – دوره ای که سیستم ایمنی بدن در جریان است – ممکن است سیستم ایمنی بدن نوزاد را به گونه ای تغییر دهد که  در برابر عفونت های تنفسی و آسم محافظت می کند.

پژوهش حاکی از ویتامین D سلول‌های T را فعال می‌کند که می‌توانند سلول‌های سرطانی را شناسایی کرده و به آنها حمله کنند و در برخی افراد از سرطان روده بزرگ محافظت کنند. در افراد مسن ویتامین D نیز  برای کاهش عفونت های تنفسی نشان داده شده است.

غذاهای موثر بر پاسخ ایمنی

مطالعات بر روی چگونگی تأثیر غذاها یا رژیم های غذایی خاص بر پاسخ ایمنی متمرکز شده اند.

فیبر محلول سوئیچ ها سلول های ایمنی از پیش التهابی به ضد التهابی، که به ما کمک می کند تا سریعتر از عفونت بهبود پیدا کنیم.

بیشتر بخوانید
پیشگیری و درمان گلودرد استرپتوکوکی

پتروستیلبن و رسوراترول، به ترتیب در زغال اخته و انگور قرمز یافت می شود بالا بردن بیان ژن پپتید ضد میکروبی کاتلسیدین انسانی (CAMP) که در عملکرد ایمنی نقش دارد. ژن CAMP نقش حیاتی در سیستم ایمنی ذاتی دارد.

پروبیوتیک ها ممکن است کمک با آماده نگه داشتن سیستم ایمنی بدن برای پاسخ به عفونت های جدید، با اثرات نامطلوب آنتی بیوتیک های طیف گسترده مقابله کنید.

روغن ماهی غنی از DHA بوده است یافت برای افزایش فعالیت سلول های B، که می تواند برای کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند امیدوارکننده باشد.

روزه داری طولانی مدت بوده است مرتبط با بازسازی سلول های بنیادی سلول های ایمنی قدیمی تر و آسیب دیده.

کورکومین، موجود در کاری و زردچوبه، به سیستم ایمنی با پاکسازی مغز از پلاک های بتا آمیلوئید که در بیماری آلزایمر دیده می شود کمک می کند .

رژیم های پرچرب و پر کالری ماشه پاسخی از سیستم ایمنی شبیه به عفونت باکتریایی. محققان پیشنهاد می‌کنند که خوردن غذاهای ناسالم سیستم دفاعی بدن را مدت‌ها پس از تغییر رژیم غذایی سالم تهاجمی‌تر می‌کند، که ممکن است به بیماری‌هایی مانند تصلب شرایین و دیابت کمک کند.

ورزش و سیستم ایمنی بدن

درست مانند خوردن یک رژیم غذایی سالم، فعالیت بدنی منظم به سلامت کلی و در نتیجه سیستم ایمنی سالم کمک می کند. ورزش گردش خون کارآمد را تقویت می کند، که سلول های سیستم ایمنی را در حرکت نگه می دارد تا بتوانند به طور موثر کار خود را انجام دهند.

یک مطالعه نشان داد که تنها ۲۰ دقیقه ورزش متوسط ​​سیستم ایمنی را تحریک می کند که به نوبه خود پاسخ سلولی ضد التهابی ایجاد می کند.

محققان خاطرنشان کردند که یافته های آنها پیامدهای دلگرم کننده ای برای افراد مبتلا به بیماری های مزمن – از جمله آرتریت و فیبرومیالژیا – و چاقی دارد.

پژوهشی دریافت که بهترین راه برای جلوگیری از تغییرات نامطلوب سیستم ایمنی و کمک به بدن برای ریکاوری پس از ورزش شدید، مصرف کربوهیدرات در حین یا بعد از آن است.

نویسندگان مقاله پیشنهاد می کنند که مصرف بین ۳۰ تا ۶۰ گرم کربوهیدرات در هر ساعت در طول فعالیت بدنی می تواند به حفظ عملکرد طبیعی سیستم ایمنی کمک کند.

سایر عوامل پاسخ ایمنی

علاوه بر یک رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم، دانشمندان شواهدی از عوامل دیگری پیدا کرده اند که ممکن است بر پاسخ سیستم ایمنی تاثیر بگذارد.

کمبود خواب مزمن ممکن است پاسخ را کاهش دهید از سیستم ایمنی و گردش گلبول های سفید خون، در حالی که خواب موج آهسته کافی – یا خواب عمیق – حافظه سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند از پاتوژن هایی که قبلاً با آنها مواجه شده اند.

نشان داده شده است که بیرون بودن در زیر نور آفتاب برای سیستم ایمنی بدن مفید است.

بیرون رفتن در زیر نور خورشید ممکن است به نفع سیستم ایمنی بدن باشد. محققان کشف کردند که نور خورشید به سلول های T مبارزه کننده با عفونت که نقش مهمی در ایمنی دارند، انرژی می دهد. به طور خاص، نور آبی که در پرتوهای خورشید یافت می‌شود سلول‌های T را سریع‌تر حرکت می‌کند، که ممکن است به آنها کمک کند تا به محل عفونت برسند و سریع‌تر پاسخ دهند.

بیشتر بخوانید
کرم حلقوی بدن (Tinea Corporis)

کاهش استرس همچنین ممکن است به حمایت از عملکرد طبیعی سیستم ایمنی کمک کند.

مطالعه ای کشف کرد که پیش‌بینی یک رویداد شاد یا خنده‌دار باعث افزایش سطح اندورفین و سایر هورمون‌هایی می‌شود که باعث ایجاد حالت آرامش می‌شوند. استرس مزمن می تواند پاسخ سیستم ایمنی و توانایی آن برای مبارزه با بیماری را سرکوب کند. بنابراین، کاهش استرس ممکن است به جلوگیری از عفونت و سایر اختلالات کمک کند.

آواز خواندن در گروه کر به مدت ۱ ساعت  گزارش شده است برای کاهش استرس، بهبود خلق و خو و افزایش سطح پروتئین های ایمنی در افراد مبتلا به سرطان و مراقبان آنها مفید است. یافته‌های مطالعه نشان می‌دهد که چیزی به سادگی آواز خواندن می‌تواند به کاهش سرکوب سیستم ایمنی مرتبط با استرس کمک کند.

همچنین تنهایی به عنوان یک عامل استرس زا که ممکن است بر سیستم ایمنی بدن تأثیر بگذارد، مشخص شده است.

پژوهش نشان داد افرادی که تنها بودند سطوح بالاتری از پروتئین های مرتبط با التهاب را در پاسخ به استرس نسبت به افرادی که احساس می کردند از نظر اجتماعی مرتبط هستند تولید می کنند.

پروتئین های مرتبط با التهاب با شرایطی مانند دیابت نوع ۲، بیماری عروق کرونر قلب، بیماری آلزایمر و آرتریت مرتبط هستند.

اگرچه سوالات زیادی در مورد عملکرد سیستم ایمنی بدن باقی مانده است، اما واضح است که مصرف یک رژیم غذایی سالم، ورزش منظم، خواب کافی و کاهش استرس به حفظ ایمنی شما کمک زیادی می کند.