در واقع، آنقدر محبوب است که وب سایت نوتلا ادعا می کند که می توانید با شیشه های نوتلا که فقط در یک سال تولید می شوند، ۱.۸ دور زمین را بچرخانید.

از کوکتل‌های الهام گرفته از نوتلا گرفته تا بستنی با طعم نوتلا، این معجون شکلاتی در منوی رستوران‌های سراسر جهان ظاهر می‌شود و برای بسیاری یکی از لوازم اصلی آشپزخانه است.

اگرچه نوتلا بدون شک خوشمزه است، اما بسیاری از مردم آن را سالم می دانند زیرا حاوی فندق است و حتی برخی از آن به عنوان جایگزین کره آجیل استفاده می کنند.

آیا نوتلا سالم است؟ مواد تشکیل دهنده، ارزش غذایی و موارد دیگر

این مقاله به ارزش غذایی و مواد تشکیل دهنده نوتلا می پردازد تا متوجه شود آیا می تواند بخشی از یک رژیم غذایی سالم باشد یا خیر.

نوتلا چیست؟

نوتلا یک کره کاکائوی فندق شیرین است که توسط شرکت ایتالیایی Ferrero که سومین تولیدکننده بزرگ شکلات در جهان است، تهیه می شود.

در اصل در ایتالیا در طول جنگ جهانی دوم ایجاد شد، زمانی که نانوا پیترو فررو برای جبران کمبود کاکائو در این کشور، فندق آسیاب شده را به اسپری شکلات اضافه کرد.

امروزه مردم در سراسر جهان نوتلا مصرف می کنند و محبوبیت آن همچنان در حال افزایش است.

این اسپری فندقی شکلاتی به روش های مختلفی خورده می شود و معمولاً به عنوان رویه روی نان تست صبحانه، پنکیک و وافل استفاده می شود.

اگرچه نوتلا در حال حاضر به عنوان یک تاپینگ دسر طبقه‌بندی می‌شود، اما Ferrero تلاش می‌کند تا اسپرید را به عنوان تاپینگ صبحانه، مشابه مربا، طبقه‌بندی کند.

این تغییر ممکن است مهم به نظر نرسد، اما می تواند تأثیر زیادی بر درک مصرف کنندگان از ارزش غذایی آن داشته باشد.

این تغییر طبقه بندی، اندازه سرو مورد نیاز در برچسب تغذیه نوتلا را از ۲ قاشق غذاخوری (۳۷ گرم) به ۱ قاشق غذاخوری (۱۸.۵ گرم) کاهش می دهد.

اگر این اتفاق بیفتد، مشتریانی که اطلاعات تغذیه را به دقت نمی خوانند ممکن است متوجه شوند که نوتلا دارای کالری، قند و چربی نسبتاً کم است، در حالی که این اعداد به دلیل اندازه وعده های کوچک کم است.

تبلیغات نوتلا بر ترویج چربی به عنوان یک گزینه صبحانه سریع و سالم به ویژه برای کودکان تمرکز دارد. با این حال، به دلیل محتوای قند بالا، ممکن است بهترین راه برای شروع روز شما نباشد.

خلاصه

نوتلا یک کره کاکائوی فندق شیرین است که در میان وعده ها و دسرها در سراسر جهان مصرف می شود.

مواد تشکیل دهنده و ارزش غذایی

Ferrero به اجزای ساده تشکیل دهنده نوتلا افتخار می کند.

بیشتر بخوانید
سورسوپ- میوه بیضی شکل با چندین فواید برای سلامتی

به عنوان مثال، این شرکت تلاش هایی را برای استفاده از مواد پایدارتر از جمله روغن نخل پایدار و کاکائو تایید شده انجام داده است.

نوتلا حاوی مواد زیر است:

 • قند: یا چغندر یا نیشکر تصفیه شده، بسته به محل تولید آن. شکر بزرگترین جزء آن است.
 • روغن نخل: نوعی روغن گیاهی که از میوه های نخل روغنی به دست می آید. روغن پالم به محصول بافت خامه ای و قابلیت پخش شدن آن را می دهد.
 • فندق: خمیر فندق ۱۰۰% خالص. هر شیشه حاوی حدود ۵۰ عدد از این آجیل شیرین است.
 • کاکائو: بیشتر دانه های کاکائو مورد استفاده در نوتلا از غرب آفریقا می آید. آنها را به یک پودر ریز پردازش می کنند و با سایر مواد مخلوط می کنند تا طعم شکلاتی پیدا کنند.
 • شیر خشک بدون چربی: با حذف آب از شیر بدون چربی پاستوریزه ساخته شده است. شیر خشک نسبت به شیر معمولی ماندگاری بسیار بیشتری دارد و نیازی به نگهداری در یخچال ندارد.
 • لسیتین سویا: لسیتین سویا یک امولسیفایر است، به این معنی که به جلوگیری از جدا شدن مواد کمک می کند و بافت اسپرد را صاف و یکنواخت نگه می دارد. این یک ماده چرب است که از دانه های سویا به دست می آید و یک افزودنی رایج غذایی است.
 • وانیلین: یک جزء طعم دهنده که به طور طبیعی در عصاره لوبیا وانیل یافت می شود. نوتلا حاوی شکل مصنوعی وانیلین است.

در حالی که نوتلا به عنوان اسپری فندقی تبلیغ می شود، شکر ابتدا در برچسب مواد تشکیل دهنده ذکر شده است. به این دلیل که شکر ماده اصلی آن است و ۵۷ درصد وزن آن را تشکیل می دهد.

دو قاشق غذاخوری (۳۷ گرم) نوتلا حاوی (۱):

 • کالری: ۲۰۰
 • ضخامت: ۱۲ گرم
 • قند: ۲۱ گرم
 • پروتئین: ۲ گرم
 • کلسیم: ۴ درصد از RDI
 • اهن: ۴ درصد RDI

اگرچه نوتلا حاوی مقدار کمی کلسیم و آهن است، اما خیلی مغذی نیست و قند، کالری و چربی بالایی دارد.

خلاصه

نوتلا حاوی شکر، روغن پالم، فندق، کاکائو، پودر شیر، لسیتین و وانیلین مصنوعی است. کالری، قند و چربی بالایی دارد.

آیا نوتلا سالم است؟

نوتلا اغلب به عنوان راهی سریع و آسان برای تهیه یک صبحانه خوشمزه برای بچه ها معرفی می شود.

در تبلیغات، مواد «ساده» و «باکیفیت» آن، مانند فندق و شیر بدون چربی، برجسته می شود، اما هرگز به مواد تشکیل دهنده بیشتر چربی – شکر و چربی اشاره نکنید.

بیشتر بخوانید
جایگزین های غیر لبنی برای 7 محصول لبنی رایج

در حالی که شکی نیست که نوتلا طعم خوبی دارد، اما نباید آن را یک عنصر سلامتی در نظر گرفت.

پر از شکر

شکر جزء اصلی نوتلا است که به چربی طعم شیرین می دهد.

یک وعده ۲ قاشق غذاخوری (۳۷ گرمی) حاوی ۲۱ گرم شکر یا حدود ۵ قاشق چایخوری است.

به طور تکان دهنده، یک وعده نوتلا حاوی قند بیشتری نسبت به همان وعده Betty Crocker Milk Chocolate Rich & Creamy Frosting است که حاوی ۱۷ گرم شکر است.۲).

محدود کردن غذاهای حاوی قند افزوده بالا برای سلامتی شما حیاتی است.

در واقع، انجمن قلب آمریکا توصیه می کند که زنان و کودکان بیش از ۶ قاشق چای خوری (۲۵ گرم) شکر اضافه شده در روز مصرف نکنند، در حالی که مردان باید مصرف خود را به ۹ قاشق چای خوری (۳۸ گرم) محدود کنند.۳).

با استفاده از این قانون کلی، یک زن یا کودک پس از مصرف تنها ۲ قاشق غذاخوری (۳۷ گرم) نوتلا به حد مجاز قند اضافه شده خود برای یک روز نزدیک می شود.

خوردن بیش از حد قند اضافه شده با انواع بیماری ها و شرایط مزمن از جمله چاقی، دیابت، بیماری قلبی، بیماری کبد، زوال شناختی و حتی برخی از سرطان ها از جمله سرطان مری مرتبط است.۴، ۵).

علاوه بر این، قند افزوده ممکن است یکی از عوامل محرک در افزایش چاقی کودکان باشد.۶).

به این دلایل، غذاهای حاوی مقادیر زیادی شکر اضافه شده مانند نوتلا باید به حداقل برسد.

دارای چربی و کالری بالا

اگرچه اندازه توصیه شده کوچک است، اما ۲ قاشق غذاخوری (۳۷ گرم) نوتلا هنوز ۲۰۰ کالری دارد.

از آنجایی که نوتلا شیرین و خامه ای است، ممکن است برای برخی افراد سخت باشد که به اندازه وعده های غذایی خود پایبند باشند و مصرف بیش از حد کالری نوتلا را آسان کند.

خوردن یک یا دو وعده از آن در هر روز می تواند به مرور زمان منجر به افزایش وزن به خصوص برای کودک شود.

چیزی که نوتلا را بسیار پر کالری می کند، میزان بالای چربی موجود در آن است. بعد از شکر، روغن پالم دومین ماده رایج در نوتلا است.

اگرچه چربی از بسیاری جهات برای سلامتی مفید است، اما مصرف بیش از حد چربی می تواند منجر به افزایش وزن شود.

اضافه وزن یا چاقی خطر ابتلا به بسیاری از بیماری های مزمن از جمله بیماری قلبی، دیابت و برخی سرطان ها را افزایش می دهد.۷).

بیشتر بخوانید
چرا قهوه باعث مدفوع یا اسهال می شود؟

نسبت به برخی محصولات مشابه “طبیعی”تر است

Ferrero نوتلا را به عنوان محصولی حاوی مواد ساده و با کیفیت تبلیغ می کند.

اگرچه حاوی وانیلین است، شکلی مصنوعی از طعم وانیل، بقیه مواد طبیعی هستند.

می توان ادعا کرد که مواد محدود موجود در نوتلا آن را به گزینه بهتری نسبت به سایر دسرهای فراوری شده تر تبدیل می کند.

به عنوان مثال، نوتلا حاوی مواد بسیار کمتری نسبت به اکثر فراستینگ ها و فراستینگ ها است.

این حاوی شربت ذرت با فروکتوز بالا، روغن های هیدروژنه یا رنگ های خوراکی مصنوعی نیست، که همه این مواد برای مصرف کنندگان نگران سلامتی هستند.

این امر می‌تواند نوتلا را برای خریدارانی که سعی می‌کنند از محصولات ساخته‌شده با مقدار زیادی مواد مصنوعی یا بسیار فرآوری‌شده اجتناب کنند جذاب‌تر کند.

خلاصه

نوتلا سرشار از کالری، قند و چربی است که اگر به مقدار زیاد مصرف شود، به مرور زمان باعث مشکلات سلامتی می شود. حاوی مواد طبیعی بیشتری نسبت به برخی محصولات مشابه است که می تواند برای مصرف کنندگان جذاب باشد.

از آن به عنوان جایگزین کره مغزها استفاده نکنید

نوتلا با کره مغزها مرتبط است زیرا اغلب به آن کره فندق می گویند.

اگرچه نوتلا حاوی مقدار کمی خمیر فندق است، اما نباید از آن به عنوان جایگزین کره آجیل استفاده کرد.

روغن های مغزیجات از جمله کره بادام زمینی، کره بادام و کره بادام هندی نیز کالری و چربی بالایی دارند. با این حال، کره های آجیل طبیعی فواید تغذیه ای بسیار بیشتری نسبت به نوتلا دارند.

در حالی که برخی از کره های مغزیجات حاوی روغن و قندهای افزوده هستند، روغن های آجیل طبیعی فقط حاوی آجیل و گاهی نمک هستند.

به عنوان مثال، یک وعده ۲ قاشق غذاخوری (۳۲ گرم) کره بادام طبیعی حاوی (۸):

 • کالری: ۲۰۰
 • ضخامت: ۱۹ گرم
 • پروتئین: ۵ گرم
 • قندها: کمتر از ۱ گرم
 • منگنز: ۳۸ درصد از RDI
 • منیزیم: ۲۴ درصد از RDI
 • فسفر: ۱۶ درصد از RDI
 • عسل: ۱۴ درصد از RDI
 • ریبوفلاوین (ویتامین B2): ۱۲ درصد از RDI
 • کلسیم: ۸ درصد از RDI
 • فولات: ۶ درصد از RDI
 • اهن: ۶ درصد از RDI
 • پتاسیم: ۶ درصد از RDI
 • فلز روی: ۶ درصد از RDI

همانطور که می بینید، روغن بادام طبیعی بسیاری از مواد مغذی مهمی را که بدن برای عملکرد و رشد به آن نیاز دارد، فراهم می کند.

علاوه بر این، بیشتر کره های مغزیجات  طبیعی حاوی کمتر از ۱ گرم شکر در هر وعده هستند که تفاوت عمده ای با ۵ قاشق چای خوری (۲۱ گرم) شکر موجود در یک وعده نوتلا دارد.

بیشتر بخوانید
8 مزیت مبتنی بر علم جوز هندی

در مقایسه با نوتلا، کره های مغزیجات طبیعی انتخاب بسیار سالم تری هستند.

خلاصه

کره های مغزیجات طبیعی بسیار مغذی تر از نوتلا هستند و پروتئین بیشتر، قند کمتر و بسیاری از مواد مغذی مهم را فراهم می کنند.

آیا باید نوتلا بخوری؟

مانند هر ماده غذایی سرشار از قند، نوتلا نیز باید به عنوان یک غذا در نظر گرفته شود. مشکل اینجاست که مردم اغلب از آن بیشتر به عنوان چربی صبحانه استفاده می کنند تا دسر.

خوردن نوتلا هر روز میزان قند اضافه شده را در رژیم غذایی شما افزایش می دهد و اکثر مردم در حال حاضر بسیار بیشتر از مقدار توصیه شده شکر اضافه شده مصرف می کنند.

به عنوان مثال، متوسط ​​​​بزرگسال آمریکایی ۱۹.۵ قاشق چای خوری (۸۲ گرم) شکر اضافه شده در روز مصرف می کند، در حالی که کودکان حدود ۱۹ قاشق چای خوری (۷۸ گرم) در روز مصرف می کنند.۹، ۱۰).

تا حد امکان باید با مصرف کمتر غذاهای شیرین و کاهش میزان نوشیدنی های شیرین در رژیم غذایی خود، میزان قند موجود در رژیم غذایی خود را محدود کنید.

اگرچه نوتلا به عنوان یک غذای صبحانه به بازار عرضه می شود، اما هوشمندانه ترین راه این است که از آن در حد اعتدال به عنوان پخش دسر استفاده کنید.

اگر از طرفداران نوتلا هستید، اشکالی ندارد که هر از چند گاهی از مقدار کمی آن لذت ببرید.

با این حال، فریب نخورید و فکر نکنید که این یک افزودنی سالم به رژیم غذایی شما یا نان تست یا ساندویچ فرزندتان است، مهم نیست که تبلیغات چه پیشنهادی دارد.

خلاصه

از آنجایی که نوتلا قند و کالری بالایی دارد، باید بیشتر به عنوان دسر استفاده شود تا به عنوان اسپری صبحانه. اگر می خورید در حد اعتدال بخورید.

 خلاصه

ترکیب خوشمزه نوتلا از شکلات و فندق ممکن است آنقدر خوب باشد که بتوان در برابر آن مقاومت کرد.

با این حال، مهم است که بدانید نوتلا حاوی مقادیر زیادی قند، چربی و کالری است.

اگرچه ممکن است اضافه کردن نوتلا به صبحانه روزانه وسوسه انگیز باشد، اما بهتر است این شکلات را برای دسر میل کنید. مانند سایر غذاهای سرشار از قند، حتما مصرف خود را کاهش دهید.