چیزهایی که می خورید و می نوشید می تواند از طریق شیر به کودک شما منتقل شود. به زنان شیرده توصیه می شود از مصرف الکل، کافئین و برخی داروها اجتناب کنند.

حتما شنیده اید که چای نسبت به قهوه کافئین کمتری دارد و چای سبز به دلیل آنتی اکسیدان هایش سالم به حساب می آید. بنابراین آیا نوشیدن چای سبز در دوران شیردهی بی خطر است؟

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد محتوای کافئین چای سبز و توصیه پزشکان به زنان در دوران شیردهی به ادامه مطلب مراجعه کنید.

شیردهی و کافئین

پزشکان دادن کافئین به کودکان خردسال را توصیه نمی کنند و همین امر در مورد نوزادان نیز صدق می کند. در حالی که تحقیقات هیچ عارضه جانبی دائمی یا تهدید کننده ای را از نوشیدن کافئین در دوران شیردهی نشان نداده است، مطمئناً می تواند باعث ایجاد مشکلاتی شود. نوزادانی که از طریق شیر مادر در معرض کافئین قرار می گیرند ممکن است تحریک پذیرتر باشند یا مشکل خواب داشته باشند. و اگر بتوان از آن اجتناب کرد، هیچ کس یک نوزاد بداخلاق نمی‌خواهد.

بیشتر بخوانید
تمرینات قدرتی برای بانوان | اهمیت و انواع را بررسی کنید

دکتر شری راس، متخصص زنان و زایمان در مرکز بهداشت پراویدنس سنت جان در سانتا مونیکا، کالیفرنیا، می‌گوید: «کافئین می‌تواند پنج تا ۲۰ ساعت در بدن شما باقی بماند. اگر دارو مصرف می کنید، چربی بدن بالاتری دارید یا سایر مشکلات پزشکی دارید، ممکن است مدت بیشتری باقی بماند.

کافئین می تواند در سیستم یک نوزاد بسیار طولانی تر از سیستم بزرگسالان باقی بماند، بنابراین ممکن است برای مدتی طولانی با مشکلات خواب و بی قراری دست و پنجه نرم کنید.

چای سبز و کافئین

چای سبز مطمئناً به اندازه قهوه کافئین ندارد و حتی می توانید انواع بدون کافئین تهیه کنید. یک وعده ۸ اونسی چای سبز معمولی حدود ۲۴ تا ۴۵ میلی گرم دارد در حالی که این مقدار در قهوه دم کرده ۹۵ تا ۲۰۰ میلی گرم است.

بیشتر بخوانید
28 نشانه تستوسترون بالا در مردان و زنان

چه چیزی ایمن در نظر گرفته می شود؟

دکتر راس توضیح می دهد: «به طور کلی، شما می توانید یک تا سه فنجان چای سبز در روز بنوشید و هیچ اثر مضری روی نوزاد خود نداشته باشید. توصیه می‌شود در صورت شیردهی بیش از ۳۰۰ میلی‌گرم کافئین در روز مصرف نکنید.

بر اساس آکادمی اطفال آمریکا (AAP) شیر مادر حاوی کمتر از ۱ درصد کافئینی است که مادر دریافت می کند. اگر بیش از سه فنجان نمی نوشید، باید خوب باشید.

AAP همچنین خاطرنشان می کند که بعد از پنج یا بیشتر نوشیدنی های کافئین دار، زمانی است که ممکن است متوجه شوید که کودک بداخلاق می شود. با این حال، متابولیسم افراد کافئین را متفاوت پردازش می کند. برخی از افراد نسبت به دیگران تحمل بیشتری نسبت به آن دارند و این می تواند برای نوزادان نیز صادق باشد. بهتر است به میزان نوشیدنی خود توجه کنید و ببینید آیا بر اساس میزان مصرف کافئین خود، متوجه تغییراتی در رفتار کودک خود می شوید.

بیشتر بخوانید
سقط جنین و خطر سرطان سینه

باید به خاطر داشته باشید که شکلات و نوشابه نیز حاوی کافئین هستند. ترکیب این موارد با نوشیدن چای، مصرف کلی کافئین شما را افزایش می دهد.

جایگزین، گزینه ها

اگر نگران دریافت بیش از حد کافئین از طریق چای خود هستید، گزینه های بدون کافئین برای چای سبز وجود دارد. برخی از چای های سیاه نیز به طور طبیعی حاوی کافئین کمتری نسبت به چای سبز هستند. اگرچه حتی محصولات بدون کافئین هنوز هم مقادیر کمی کافئین دارند، اما به میزان قابل توجهی کمتر خواهد بود.

برخی دیگر از چای های کم و بدون کافئین که نوشیدن آنها در دوران شیردهی بی خطر است عبارتند از:

  • چای سفید
  • چای بابونه
  • چای زنجبیلی
  • چای نعنا
  • قاصدک
  • باسن گل رز

خلاصه

یک یا دو فنجان چای احتمالا مشکلی ایجاد نمی کند. برای مادرانی که واقعاً هر از چند گاهی به یک درمان جدی کافئین نیاز دارند، این کار شدنی است. با کمی برنامه ریزی، خوردن آن وعده بزرگتر یا فنجان اضافی اشکالی ندارد. شیر را به اندازه کافی پمپ کنید تا در یخچال یا فریزر برای شیرهای بعدی کودکتان نگهداری شود.

بیشتر بخوانید
راهنمای عدم تعادل هورمونی در زنان

«اگر احساس می‌کنید که چیزی برای نوزادتان ناامن مصرف کرده‌اید، بهتر است به مدت ۲۴ ساعت «پمپ و تخلیه» کنید. پس از ۲۴ ساعت، می توانید با خیال راحت شیردهی را از سر بگیرید.» دکتر راس می گوید.

پمپ و تخلیه به پمپاژ شیر و خلاص شدن از شر آن بدون شیر دادن به کودک اشاره دارد. به این ترتیب، از طریق شیری که ممکن است کافئین بیش از حد داشته باشد، کار می کنید.