مثانه شما چقدر می تواند ادرار را نگه دارد؟

یک سالم مثانه بزرگسالان می تواند تا ۱۶ اونس یا ۲ فنجان ادرار را در خود نگه دارد. اگر فقط یک فنجان قهوه نوشیده باشید، این خبر بسیار خوبی است، اما اگر خودتان را در فنجان شماره سه بدون دستشویی دیدید، نه چندان زیاد.

این ظرفیت مثانه برای کودکان زیر ۲ سال حدود ۴ اونس است. برای کودکان بزرگتر از ۲ سال، ظرفیت را می توان با تقسیم سن آنها بر ۲ و سپس اضافه کردن ۶ پیدا کرد. برای مثال، یک کودک ۸ ساله به طور معمول می تواند ۱۰ اونس ادرار در خود نگه دارد.

اکثر افراد در یک زمان یا زمان دیگری ادرار خود را حفظ کرده اند. شاید فکر کرده باشید که نگه داشتن ادرار سالم است یا خیر. در اینجا چیزی است که شما باید بدانید.

آیا نگه داشتن ادرار بی خطر است؟

اگر سیستم ادراری شما سالم است، نگه داشتن ادرار به طور کلی خطرناک نیست. اگر بالغ هستید و مثانه شما بیش از ۲ فنجان ادرار در خود نگه می دارد، ممکن است احساس ناراحتی کنید.

اگر مثانه بیش فعال دارید، نگه داشتن ادرار می تواند بخش مهمی از آن باشد آموزش مثانه. تمرین منظم مثانه ممکن است به شما کمک کند تا برنامه دفع ادرار راحت تری داشته باشید.

بیشتر بخوانید
پروتئینوری ارتواستاتیک. پروتئینوری چیست؟ علل، اطلاعات

دستورالعمل مشخصی برای مدت زمانی که بتوانید ادرار خود را با خیال راحت نگه دارید وجود ندارد. از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

در شرایط خاص، نگه داشتن ادرار برای مدت طولانی می تواند خطرناک باشد. اگر هر یک از شرایط زیر را دارید، نگه داشتن ادرار می تواند خطر ابتلا به عفونت یا بیماری کلیوی را افزایش دهد:

 • پروستات بزرگ‌شده
 • مثانه نوروژنیک
 • اختلالات کلیوی
 • احتباس ادرار

زنان باردار در حال حاضر در معرض خطر ابتلا به عفونت های دستگاه ادراری (UTIs) هستند. اگر باردار هستید، نگه داشتن ادرار می تواند این خطر را بیشتر کند.

وقتی ادرار خود را نگه می دارید چه اتفاقی برای بدن شما می افتد؟

وقتی میل به تخلیه مثانه خود دارید، دلیل آن به این سادگی نیست که مثانه شما با مایع پر شود. این در واقع یک فرآیند بسیار پیچیده است که شامل بسیاری از ماهیچه ها، اندام ها و اعصاب است که با هم کار می کنند تا به شما بگویند که زمان آن فرا رسیده است.

وقتی مثانه شما تقریباً نیمه پر است، اعصاب مثانه را فعال می کند. این اعصاب به مغز شما سیگنال می دهند که به شما میل به ادرار کردن بدهد. سپس مغز به مثانه سیگنال می دهد که تا زمانی که زمانش فرا رسد نگه دارد. نگه داشتن ادرار شامل مبارزه آگاهانه با این سیگنال برای ادرار کردن است.

بیشتر بخوانید
چانکا پیدرا چیست؟

این سیگنال ها از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود. آنها همچنین با توجه به سن شما، میزان مایع مثانه شما و چه زمانی از روز متفاوت هستند. به عنوان مثال، این سیگنال ها در شب کاهش می یابد – به این ترتیب شما می توانید به جای دویدن به سمت دستشویی هر چند ساعت یک بار، یک استراحت کامل شبانه داشته باشید!

اگر این سیگنال ها دریافت شوند، ممکن است نتیجه یک بیماری زمینه ای باشد. برخی از افراد ممکن است دچار مثانه بیش فعال شوند یا مثانه ای داشته باشند که در اثر استرس ایجاد شده است.

برای برخی از زنان، میل به دفع ادرار بیشتر است می تواند افزایش یابد بعد از بچه دار شدن این ناشی از تغییراتی است که در طول زایمان رخ می دهد، از جمله عضلات ضعیف و تحریک عصبی.

آیا نگه داشتن ادرار می تواند باعث عفونت ادراری شود؟

به سادگی نگه داشتن ادرار باعث عفونت ادراری نمی شود. عفونت ادراری زمانی رخ می دهد که باکتری ها به داخل دستگاه ادراری راه پیدا کنند.

اگر مثانه خود را به طور منظم تخلیه نکنید، باکتری ها بیشتر در مثانه نشسته و تکثیر می شوند. این می تواند منجر به UTI شود. یکی مطالعه درباره این خطر – که می تواند منجر به عفونت شود – صحبت می کند، اما ارتباط آن ثابت نشده است.

بیشتر بخوانید
ادرار شفاف: علل، تکرر، بارداری، دیابت

اگر به اندازه کافی آب ننوشید، خطر ابتلا به UTI نیز ممکن است بیشتر باشد. این به این دلیل است که مثانه شما به اندازه کافی پر نمی شود که سیگنال ادرار را ارسال کند. سپس باکتری هایی که ممکن است در سیستم ادراری وجود داشته باشند، می توانند تکثیر شوند و به طور بالقوه منجر به عفونت شوند.

اگر علائم غیرمعمولی را تجربه می کنید یا فکر می کنید که عفونت ادراری دارید، با پزشک خود مشورت کنید.

علائم UTI عبارتند از:

 • نیاز مداوم به ادرار کردن
 • احساس سوزش هنگام ادرار کردن
 • ادرار با بوی قوی
 • ادراری که کدر به نظر می رسد
 • خون در ادرار
 • درد لگن

سایر عوارض احتمالی

مثانه شما بخشی از سیستم ادراری شماست. از طریق حالب ها به کلیه های شما متصل می شود. در موارد نادر، ادرار می تواند به کلیه ها برگشته و منجر به عفونت یا آسیب کلیه شود.

شرایط پزشکی از قبل موجود، مانند بزرگ شدن پروستات یا مثانه نوروژنیک ناشی از آسیب عصبی، می تواند منجر به احتباس غیرارادی ادرار شود. انسداد در مسیر ادرار یا ضعیف شدن عضلات مثانه می تواند از تخلیه کامل مثانه جلوگیری کند.

بیشتر بخوانید
پیوریا:گلبول‌های سفید در ادرار علل، درمان و موارد دیگر

اگر واقعاً نیاز دارید ادرار خود را نگه دارید چه؟

وقتی باید بروی، باید بروی. اگر می توانید از سرویس بهداشتی استفاده کنید، باید این کار را انجام دهید.

اما اگر به شما توصیه شده است که هر شکلی از تمرینات مثانه انجام دهید، یا اگر نمی توانید به حمام دسترسی داشته باشید، در اینجا چند کار وجود دارد که می توانید برای از بین بردن میل خود به ادرار کردن انجام دهید:

 • کاری را انجام دهید که مغز شما را فعالانه درگیر کند، مانند بازی یا جدول کلمات متقاطع.
 • به موسیقی گوش دهید.
 • اگر قبلاً نشسته اید، نشسته بمانید.
 • کتاب بخوانید.
 • در شبکه های اجتماعی گوشی خود حرکت کنید.
 • گرم نگه دارید، زیرا سرد بودن می تواند به شما میل به ادرار کردن بدهد.

خلاصه

در بیشتر موارد، نگه داشتن ادرار خود را هرازگاهی برای سلامتی شما مضر نیست. با این حال، اگر میل به ادرار کردن زندگی روزمره شما را تحت تاثیر قرار می دهد، باید با پزشک خود مشورت کنید. نگه داشتن ادرار به طور منظم می تواند خطر UTI یا سایر عوارض را افزایش دهد.

Source link