آیا واژن می تواند خیلی سفت باشد؟

گاهی اوقات، این تغییرات ممکن است باعث شود واژن سفت تر از حد طبیعی احساس شود. در نتیجه، برخی از زنان ممکن است فکر کنند واژن آنها خیلی سفت است، به خصوص اگر در هنگام دخول جنسی احساس ناراحتی یا درد کنند. این باور نابجاست.

حقایق سریع در مورد تنگی واژن:

 • احساس تنگی واژن در هنگام دخول جنسی می تواند به دلیل برانگیختگی کامل زن باشد.
 • واژن یک زن در طول زندگی تغییرات زیادی را تجربه می کند.
 • تغییرات هورمونی در زمان قاعدگی ممکن است منجر به برخی احساس تنگی واژن شود.

آیا واژن می تواند خیلی سفت باشد؟

زنان می توانند تعدادی از تغییرات طبیعی واژن را به دلیل افزایش سن، بارداری و زایمان تجربه کنند.

واژن یک زن تقریباً هرگز برای داشتن رابطه جنسی سفت نیست. درد یا ناراحتی از علائم دیگر مسائل است. در حالت تحریک نشده، واژن بین ۳ تا ۴ اینچ طول دارد و ممکن است روان کننده کافی برای مقاربت راحت تولید نکند.

با این حال، هنگامی که واژن برانگیخته می شود، از نظر عرض و طول منبسط می شود و روانکاری آزاد می کند. یک زن می تواند با صرف زمان بیشتر برای برانگیختگی قبل از دخول و استفاده از روان کننده در صورت نیاز، درد، ناراحتی یا احساس تنگی بیش از حد را برطرف کند.

آیا واژن می تواند خیلی سفت باشد؟

برخی از دیگر علل شایع ناراحتی عبارتند از:

 • بیماری
 • شرایط مادرزادی
 • جراحت
 • نوسانات هورمونی
 • فشار

تنگی واژن ناشی از هر یک از موارد فوق را می توان با کمک یک متخصص پزشکی درمان یا کنترل کرد.

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث ترشحات قهوه ای واژن می شود و چگونه درمان می شود؟

چگونه واژن می تواند تنگی خود را تغییر دهد؟

در طول بارداری واژن تغییر می کند تا برای تولد نوزاد آماده شود.

واژن در طول زندگی یک زن دستخوش تغییرات زیادی می شود. موارد زیر مستقیماً بر واژن تأثیر می گذارد:

 • تغییرات مرتبط با هورمون
 • بارداری
 • زایمان و شیردهی
 • فشار
 • ارتباط جنسی

تغییرات هورمونی

واژن یک زن به طور طبیعی به دلیل نوسانات هورمونی در طول زندگی تغییر می کند. این تغییرات شامل چرخه های ماهانه قاعدگی او و سپس از دست دادن آن چرخه ها با رسیدن به یائسگی است.

هنگامی که یک زن در سنین باروری است، هورمون های او در نقاط مختلف چرخه نوسان می کنند. با شروع اولین روز قاعدگی یک زن، سطح هورمون استروژن و پروژسترون پایین است.

با پیشرفت چرخه، او به تخمک گذاری نزدیک تر می شود و سطح هورمون ها افزایش می یابد. افزایش سطح استروژن و پروژسترون ممکن است باعث شود که واژن در این مدت احساس لغزش و کشسانی بیشتری داشته باشد. پس از تخمک گذاری، هورمون ها دوباره کاهش می یابد و واژن ممکن است انعطاف پذیری و خشکی کمتری داشته باشد که منجر به احساس سفتی می شود.

در دوران یائسگی، سطح استروژن کاهش می یابد و بافت واژن نازک می شود. این تغییرات ممکن است بر احساس واژن زن نسبت به او تأثیر بگذارد و او را به این باور برساند که واژن او خیلی سفت است.

بارداری

بارداری می تواند منجر به تغییرات زیادی در واژن زنان شود. واژن برای آماده شدن برای تولد نوزاد تغییر می کند و در نتیجه رحم بزرگ شده است که فشار بیشتری به واژن وارد می کند.

تغییرات واژن زنان در دوران بارداری عبارتند از:

 • تغییر رنگ
 • احساس پری یا فشار
 • افزایش تخلیه و روانکاری
بیشتر بخوانید
8 نکته مهم برای کاهش وزن در دوران یائسگی

احساس پری واژن و فشار در دوران بارداری می تواند باعث شود که خانم احساس کند واژن او سفت تر از حد طبیعی است. با این حال، افزایش لغزندگی واژن ناشی از بارداری ممکن است باعث شود واژن زن احساس کشسانی بیشتری نسبت به معمول داشته باشد.

واژن زن پس از بارداری حالت ارتجاعی طبیعی خود را به دست می آورد.

زایمان و شیردهی

در طول زایمان، واژن گشاد می شود، به این معنی که رشد می کند و بزرگ می شود تا بتواند نوزاد را در خود جای دهد. مدتی پس از تولد، واژن به اندازه طبیعی خود منقبض می شود.

بسیار رایج است که یک زن پس از زایمان طبیعی، تغییراتی را در واژن خود تجربه کند. برخی از زنان ممکن است از طریق پارگی یا اپیزیوتومی واژن خود آسیب ببینند. در حالی که این آسیب ها بهبود می یابند، واژن ممکن است سفت تر یا حساس تر از قبل احساس شود.

همچنین زنان شیرده ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی دچار خشکی واژن شوند. این خشکی می تواند باعث احساس سفتی واژن در هنگام مقاربت شود.

ارتباط جنسی

هنگامی که یک زن تحریک می شود، واژن او منبسط و طولانی می شود و یک روان کننده طبیعی آزاد می کند. همه این تغییرات به واژن زن کمک می کند تا برای دخول آماده شود.

اگر به اندازه کافی برانگیخته نشود، واژن ممکن است منبسط نشود یا به اندازه کافی روغن کاری نشود، که می تواند باعث ناراحتی، درد و احساس کلی سفت شدن بیش از حد شود. برخی از زنان از طریق ساخت و ساز طولانی مدت یا پیش بازی با همسر خود به برانگیختگی دست می یابند. زنان دیگر مراسم تمدد اعصاب مانند حمام کردن قبل از مقاربت را انجام می دهند.

بیشتر بخوانید
کاهش رابطه جنسی دردناک بعد از یائسگی

با این حال، پژوهش نشان داده است که تقریباً همه زنان می توانند از روغن کاری اضافی بهره مند شوند. طیف وسیعی از روان کننده ها وجود دارد که می تواند به لذت بخشیدن به رابطه جنسی کمک کند. اگر استفاده از کاندوم به عنوان روغن های دیگر می تواند کاندوم را تجزیه کند، یک روان کننده محلول در آب انتخاب کنید.

آیا واژن می تواند خیلی شل باشد؟

بافت‌های واژن در طول یائسگی نازک‌تر می‌شوند اما واژن شل نمی‌شود.

برخی از زنان می ترسند که پس از زایمان طبیعی کودک، واژن آنها هرگز به حالت سفت شدن قبل از زایمان باز نگردد. در حالی که واژن در طول بارداری و زایمان تغییر می کند، کم و بیش به حالت، اندازه و شکل مشابه مثل قبل از بارداری برمی گردد.

پس از بچه دار شدن، یک زن ممکن است بخواهد کف لگن خود را تقویت کند. این افزایش قدرت ممکن است به یک زن کمک کند از نشت ادرار جلوگیری کند و راحتی در طول رابطه جنسی را بهبود بخشد، اما شکل یا خاصیت ارتجاعی واژن را تغییر نخواهد داد.

نحوه انجام تمرینات کگل

رایج ترین ورزش برای کف لگن، ورزش کگل نام دارد. برای انجام کگل، همان ماهیچه هایی را سفت کنید که می توانند جریان ادرار در وسط جریان را متوقف کنند. قبل از رها کردن، عضلات را برای مدت زمان مشخصی نگه دارید و سپس این کار را تکرار کنید.

یک زن باید تمرینات کگل را در طول روز انجام دهد. انجام روزانه این کار به یک زن کمک می کند تا قدرت کف لگن خود را بهبود بخشد یا حفظ کند.

بیشتر بخوانید
آنچه باید در مورد سل مونتگومری بدانید

آیا یائسگی بر شلی واژن تأثیر می گذارد؟

زنانی که در دوران یائسگی قرار می‌گیرند ممکن است نگران شل شدن واژن نیز باشند زیرا بافت‌های واژن در طول یائسگی نازک‌تر می‌شوند. این تغییر ممکن است این احساس را ایجاد کند که یک زن کشش و سفتی خود را از دست می دهد. با این حال، اگرچه بافت های واژن در طول یائسگی تغییر می کنند، واژن شل نمی شود.

بردن

در حالی که برخی شرایط ممکن است باعث از دست دادن موقت کشش یا تورم شوند، واژن بهبود می یابد و سطح نرمال سفت شدن را به دست می آورد. بسیاری از زنان به دلیل عدم برانگیختگی قبل از رابطه جنسی یا تغییرات هورمونی ناشی از زایمان، شیردهی و یائسگی احساس تنگی واژن را تجربه می کنند.

از دست دادن دائمی تنگی واژن نیز یک افسانه است. اگرچه واژن در طول رابطه جنسی و زایمان منبسط می شود، اما پس از فعالیت همیشه به حالت طبیعی خود باز می گردد. با این حال، زمانی که یک زن زایمان می کند، ممکن است زمان بیشتری طول بکشد تا واژن بهبود یابد و میزان کشش طبیعی خود را بازیابد.

در صورت مشاهده علائم عفونت یا تغییرات ناگهانی در احساس واژن، ضروری است که یک زن به پزشک خود مراجعه کند.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه