برخی افراد بر این باورند که ویتامین E تاثیر مثبتی بر سلامت مو دارد. با این حال، تحقیقات بیشتری برای حمایت از این نظریه ضروری است.

ویتامین E یک ماده مغذی محلول در چربی است که از چندین منبع غذایی و همچنین به صورت مکمل در دسترس است.

در این مقاله، برخی از فواید ظاهری ویتامین E برای مو را بررسی می‌کنیم و به شواهدی که آنها را تأیید می‌کنند، نگاه می‌کنیم. ما همچنین توضیح می دهیم که چگونه افراد می توانند مصرف ویتامین E خود را افزایش دهند و در نظر بگیرند که آیا خطرات یا عوارض جانبی وجود دارد یا خیر.

ویتامین E چه کاری می تواند برای مو انجام دهد؟

ویتامین E دارای اثرات آنتی اکسیدانی طبیعی است که می تواند به حفظ رشد مو کمک کند.

مردم ادعا کرده اند که ویتامین E فواید متعددی برای سلامت مو دارد، اما بسیاری از این ادعاها فاقد شواهد علمی دقیق برای حمایت از آنها هستند.

آیا ویتامین E برای موهای شما مفید است؟

بیشتر ادعاها در مورد نقش ویتامین E در سلامت مو به خواص آنتی اکسیدانی آن مربوط می شود. اینها بر این ایده تمرکز می کنند که می تواند آسیب سلولی را کاهش دهد و رشد مو را بهبود بخشد.

ما برخی از رایج ترین ادعاها را در زیر بررسی می کنیم.

می تواند به حمایت از پوست سر سالم کمک کند

ویتامین E ممکن است به حمایت از پوست سر و موی سالم کمک کند اثرات آنتی اکسیدانی طبیعی که می تواند به حفظ رشد مو کمک کند.

خواص آنتی اکسیدانی این ویتامین می تواند به کاهش میزان آن کمک کند استرس اکسیداتیو و رادیکال های آزاد که باعث تجزیه سلول های فولیکول مو در پوست سر فرد می شود.

بیشتر بخوانید
فواید وازلین یا ژله نفتی چیست؟

کمک به جلوگیری از ریزش مو

شواهد محدودی برای حمایت از این ادعا وجود دارد که ویتامین E می تواند به جلوگیری از ریزش مو کمک کند.

مطالعه تحقیقاتی کوچک با استفاده از مجموع ۳۸ داوطلبی که ریزش مو را تجربه کردند، نقش ویتامین E را در جلوگیری از این ریزش بررسی کردند. این مطالعه نشان داد که یکی از اجزای ویتامین E باعث بهبود رشد موی داوطلبان در مقایسه با دارونما شد.

هنوز تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه ویتامین E بر ریزش مو تأثیر می گذارد، لازم است.

افزایش درخشش

به گفته برخی از افراد، ویتامین E می تواند به درخشش دوباره ای که مو در نتیجه آسیب از دست می دهد کمک کند. مواد شیمیایی، گرما و سایر محصولات حالت دهنده همگی می توانند به مو آسیب برسانند.

فرد می تواند با استفاده از روغن هایی که لایه محافظتی اضافی برای پوست و مو ایجاد می کند، درخشش را بازیابی کند. بسیاری از تولید کنندگان ویتامین E را به محصولات خود اضافه می کنند تا درخشندگی را بازیابی کنند.

تحقیقات محدودی در مورد تأثیر ویتامین E در براق‌تر کردن مجدد موها وجود دارد.

نحوه استفاده یا دریافت بیشتر ویتامین E

ویتامین E یک ماده مغذی طبیعی است که در برخی غذاها وجود دارد. مردم همچنین می توانند آن را در مکمل ها و سایر محصولات پیدا کنند.

افراد می توانند از روش های زیر برای افزایش مصرف ویتامین E یا استفاده بیشتر از این ویتامین به مو و پوست سر استفاده کنند:

بیشتر بخوانید
نخل اره ای برای ریزش مو: افسانه یا معجزه؟

شامپو و سایر محصولات مو

برخی از شامپوها و نرم کننده ها با ویتامین E غنی شده اند.

چندین شامپو و نرم کننده حاوی ویتامین E هستند. افراد می توانند مانند محصولات معمولی موهای خود را با شامپو و نرم کننده غنی شده با ویتامین E بشویند.

هنگام استفاده از محصولات و مکمل های خاص، رعایت دستورالعمل های روی برچسب اطلاعات ضروری است.

شامپوهای غنی شده حاوی ویتامین E و سایر مواد مغذی در دسترس هستند خرید آنلاین. باز هم، شایان ذکر است که شواهد کمی برای حمایت از اثربخشی آنها در تقویت سلامت مو وجود دارد.

رژیم غذایی کلی را بهبود بخشید

ویتامین E در چندین نوع غذا وجود دارد. این شامل:

  • سبزیجات
  • آجیل و دانه ها
  • روغن سبزیجات
  • غلات صبحانه غنی شده

برای افزایش مصرف ویتامین E، افراد می توانند غذاهایی بخورند که به طور طبیعی سرشار از این ویتامین هستند. مقداری خوب منابع غذایی ویتامین E شامل:

  • ۱ قاشق غذاخوری روغن جوانه گندم – ۲۰.۳ میلی گرم (میلی گرم)
  • ۱ اونس (اونس) دانه آفتابگردان بوداده خشک – ۷.۴ میلی گرم
  • ۱ اونس بادام بو داده خشک – ۶.۸ میلی گرم
  • ۲ قاشق غذاخوری کره بادام زمینی – ۲.۹ میلی گرم
  • نصف فنجان اسفناج آب پز – ۱.۹ میلی گرم
  • نصف فنجان بروکلی آب پز – ۱.۲ میلی گرم

کارشناسان به طور کلی افزایش مصرف غذاهای حاوی ویتامین E را بی خطر می دانند.

استفاده از مکمل ها

مکمل های ویتامین E اغلب در فروشگاه های تخصصی و بخش داروخانه های فروشگاه های مختلف موجود است.

بیشتر بخوانید
چگونه موهای پرپشت تری داشته باشیم

افرادی که ویتامین E مصرف می کنند باید همیشه آن را طبق دستورالعمل استفاده کنند. آنها همچنین باید آن را با غذا مصرف کنند زیرا این ویتامین محلول در چربی است.

مکمل ها حاوی فرم مصنوعی ویتامین E هستند. طبق گفته اداره مکمل های غذایی (ODS)، افراد به حدود ۵۰ درصد ویتامین E مصنوعی بیشتری نسبت به ویتامین E طبیعی وجود دارد تا فواید سلامتی مشابهی داشته باشید.

بهتر است قبل از مصرف مکمل های ویتامین E با پزشک مشورت کنید زیرا مصرف بیش از حد ویتامین E ممکن است مضر باشد.

روغن های ویتامین E

روغن‌های خاصی حاوی تزریق ویتامین E هستند. اگر کارخانه‌ها قبلاً آنها را رقیق نکرده‌اند، مردم باید این روغن‌ها را با روغن حامل مخلوط کنند. این به جلوگیری از تحریک پوست کمک می کند.

اگرچه ممکن است روغن های ویتامین E را مستقیماً روی پوست سر بمالید، روغن های تزریق شده ممکن است بهترین انتخاب برای اکثر افراد نباشند زیرا گران هستند و استفاده از آنها دشوار است.

آیا خطرات یا عوارض جانبی وجود دارد؟

مکمل های ویتامین E ممکن است با سایر داروها تداخل داشته باشند.

دانشمندان هنوز در حال بررسی اثرات ویتامین E بر سلامت هستند. بر اساس ODSمطالعات نشان می دهد که ویتامین E در پیشگیری یا درمان سرطان موثر نیست. این سازمان همچنین خاطرنشان کرد که ویتامین E در برابر بیماری قلبی محافظت نمی کند.

مصرف مکمل های ویتامین E ممکن است برای سلامتی مضر باشد زیرا می تواند با برخی داروها از جمله شیمی درمانی تداخل داشته باشد.

بیشتر بخوانید
هیپرهیدروزیس - علائم و علل

همچنین ممکن است فرد با استفاده از مکمل ها ویتامین E بیش از حد دریافت کند. بنابراین، پیروی از توصیه سازنده یا پزشک در مورد دوز ضروری است.

این بدان معنا نیست که ویتامین E یک ماده مغذی مهم برای سلامت کلی پوست و مو نیست. بسیاری از تولیدکنندگان سلامت و زیبایی از ویتامین E در محصولات آرایشی و موی خود استفاده می کنند تا به سلامت پوست و مو کمک کنند.

اگرچه بسیاری بر این باورند که این ویتامین مفید است، افزودن ویتامین E به محصولات پوستی بدون منتقد نیست. به عنوان مثال، مطالعه ۲۰۱۶ نقش ویتامین E در پوست را بررسی کرد و به این نتیجه رسید که تعیین اثرات دقیق ویتامین E بر پوست و مو دشوار است.

نویسندگان معتقدند که تحقیقات بیشتری برای تایید دوزهای مناسب و اثبات اثربخشی کلی ویتامین E ضروری است.

خلاصه

شکی نیست که ویتامین E یک ماده مغذی مهم است که بدن به آن نیاز دارد. یک فرد معمولاً می تواند نیاز روزانه خود را بدون رژیم غذایی یا مکمل های خاص تامین کند.

دانشمندان باید تحقیقات بیشتری را انجام دهند تا مشخص شود ویتامین E دقیقا چه کاری برای مو انجام می دهد.