در حالی که سرماخوردگی هیچ درمانی ندارد، درمان های شایع زیادی وجود دارد – از جمله اینکه نوشیدن ویسکی ممکن است به کاهش علائم سرماخوردگی کمک کند.

متأسفانه، به عقب انداختن یک شات یا مخلوط کردن یک نوزاد داغ کمکی به مبارزه با سرماخوردگی نمی کند. در واقع می تواند سرماخوردگی شما را طولانی تر کند.

این مقاله به توضیح اینکه چرا ویسکی به سرماخوردگی کمک نمی کند کمک می کند. علاوه بر این، ما به برخی از داروهای سرماخوردگی که در واقع ممکن است به کاهش علائم شما کمک کنند، نگاه خواهیم کرد.

افسانه ها در مورد ویسکی و سرماخوردگی

افکار زیادی در مورد اینکه چرا ویسکی برای سرماخوردگی مفید است وجود دارد. بیایید به برخی از رایج ترین آنها و اینکه آیا شواهد علمی برای تأیید این ادعاها وجود دارد یا خیر، نگاهی بیاندازیم.

افسانه: الکل یک ضدعفونی کننده است، بنابراین می تواند به شما کمک کند سرماخوردگی را غلبه کنید

یکی از تئوری هایی که در مورد اینکه چرا ویسکی ممکن است به درمان سرماخوردگی کمک کند این است که الکل یک ضدعفونی کننده است. درست است که الکل یکی از اجزای کلیدی ضدعفونی‌کننده‌های دست است که به کشتن میکروب‌هایی که ممکن است هنگام لمس سطوح آلوده آن‌ها را از بین ببرید، کمک می‌کند.

آیا ویسکی می تواند به مبارزه با سرماخوردگی کمک کند؟

با این حال، الکل فقط است به عنوان یک ضد عفونی کننده موضعی موثر است. به عبارت دیگر، روی سطح پوست شما کار می کند، اما زمانی که آن را می نوشید به عنوان یک ضد عفونی کننده نیست. این بدان معنی است که الکل به کشتن ویروس های سرماخوردگی یا سایر میکروب های داخل بدن شما کمک نمی کند.

بیشتر بخوانید
حلزون: آیا فوایدی برای سلامتی دارند؟

افسانه: خواص ضد احتقان الکل می تواند به درمان علائم سرماخوردگی کمک کند

شایعه شده است که الکل به عنوان یک ضد احتقان عمل می کند، اما در واقع، برعکس آن صادق است.

مقدار کمی الکل می تواند باعث شود اتساع عروق – گشاد شدن عروق خونی – که می تواند آبریزش بینی یا احتقان را بدتر کند. داروهای حاوی سودوافدرین رگ‌های خونی را سفت می‌کنند (وازو انقباض)، به همین دلیل است که می‌توانند به رفع احتقان کمک کنند.

علاوه بر این، چندین ضداحتقان طبیعی وجود دارد که ممکن است به کاهش احتقان شما کمک کند، مانند:

  • یک رطوبت ساز
  • با استفاده از اسپری بینی نمکی
  • تنفس در بخار
  • با استفاده از گلدان نتی

افسانه: الکل یک سرکوب کننده سرفه است

الکل به داروهای سرفه اضافه می شود، اما احتمالاً به دلیلی که فکر می کنید نیست. برخی از ترکیبات موجود در داروی سرفه به راحتی در آب حل نمی شوند اما در اتانول (الکل) حل می شوند.

در نتیجه، تولیدکنندگان شربت سرفه ممکن است مقدار کمی الکل مصرف کنند تا داروها مخلوط شوند. الکل نیز ممکن است به عنوان یک نگهدارنده عمل کند برای داروهای سرفه، که به افزایش عمر مفید این محصولات کمک می کند.

این بدان معناست که الکل، مانند ویسکی، به عنوان یک سرکوب کننده سرفه در داروهای سرفه عمل نمی کند. در عوض، این فقط پایه ای برای مخلوط کردن سایر مواد اصلی است.

بیشتر بخوانید
سبوس گندم: تغذیه، فواید

واقعیت: الکل سرکوب کننده سیستم ایمنی است

الکل نه تنها در مبارزه با سرماخوردگی بی تاثیر است، بلکه می تواند علائم شما را بدتر کند. دلیل این امر به دلیل مصرف الکل است اثر سرکوب کننده سیستم ایمنی. بنابراین، نوشیدن الکل، حتی در مقادیر متوسط، می تواند سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف کند و مبارزه با عفونت هایی مانند سرماخوردگی را برای بدن دشوارتر کند.

الکل همچنین می تواند با خارج کردن مایعات از بدن از طریق کلیه ها، شما را کم آب کند. زمانی که سرما خورده اید، نوشیدن مایعاتی که به شما آبرسانی می کنند، مهم است. این می تواند به دفع سموم از بدن شما، رقیق شدن مخاط در سیستم تنفسی شما و ایجاد احساس بهتر کمک کند.

به دلیل اثرات سرکوب کننده سیستم ایمنی و کم آبی الکل، مصرف آن به عنوان درمانی برای سرماخوردگی توصیه نمی شود.

در مورد “تودی داغ” چطور؟

تادی داغ یک داروی سرماخوردگی شایع است که حاوی آب داغ، آب لیمو، عسل و الکل است – مانند براندی، رام یا ویسکی. در حالی که بچه های داغ ممکن است یک درمان خوشمزه به نظر برسند، الکل موجود در نوشیدنی آن چیزی نیست که احتمالاً شما را بهتر می کند.

ترکیب گرما، بخار و مایعات می تواند به کاهش علائمی مانند گرفتگی بینی و گلو درد کمک کند. به علاوه، پژوهش نشان داده است که عسل دارای خواص ضد میکروبی است که ممکن است آن را به یک درمان موثر برای برخی علائم سرماخوردگی، به ویژه سرفه تبدیل کند.

بیشتر بخوانید
ماست : حقایق تغذیه ای و سلامتی

ویسکی یکی از مواد تشکیل دهنده یک بچه داغ است که به دلیل اثرات کم آبی و سرکوب کننده سیستم ایمنی، به کاهش علائم سرماخوردگی کمکی نمی کند.

به جای اضافه کردن ویسکی، می توانید یک تادی بدون الکل را امتحان کنید یا نوشیدنی های گرم دیگری را که ممکن است مغذی تر باشند در نظر بگیرید. به عنوان مثال می توان به چای لیمو با عسل، آب سبزیجات یا سوپ مرغ اشاره کرد.

آیا داروهای سرماخوردگی موثر هستند؟

الکل تنها درمان سرماخوردگی شایعه شده که بی اثر است نیست. مکمل جینسینگ، اکیناسه، ویتامین C و ویتامین D اثربخشی نشان داده نشده است به عنوان درمان سرماخوردگی

آنتی بیوتیک ها نیز برای سرماخوردگی بی تاثیر هستند زیرا عفونت های باکتریایی را درمان می کنند، نه ویروس هایی مانند آنهایی که باعث سرماخوردگی می شوند.

با این حال، با توجه به پژوهشبرخی از درمان ها ممکن است در کاهش علائم سرماخوردگی مفید باشند تا زمانی که بدن شما بتواند ویروس را پاک کند. این شامل:

  • فلز روی: گرفتن ۸۰ تا ۹۲ میلی گرم (میلی گرم) روی در روز ممکن است به کاهش مدت و شدت سرماخوردگی کمک کند. برای حداکثر اثربخشی، مصرف روی را از ۳ روز پس از شروع سرماخوردگی شروع کنید.
  • لاکتوباسیلوس کازئی: مطابق با پژوهشمصرف روزانه ۲۰۰ گرم (گرم) لبنیات حاوی پروبیوتیک لاکتوباسیلوس کازئی ممکن است مدت سرماخوردگی را به ویژه در میان افراد مسن کاهش دهد.
  • عسل: همانطور که قبلا ذکر شد، عسل است خواص ضد میکروبی ممکن است به کاهش علائم سرماخوردگی، به ویژه سرفه، در بزرگسالان و کودکان ۲ سال و بالاتر کمک کند. به کودک زیر ۱۲ ماه عسل ندهید زیرا باعث ایجاد بوتولیسم در کودکان خردسال می شود.
  • مالش بخار موضعی: پژوهش نشان داده است که استفاده از مالش بخار روی پوست حاوی کافور، منتول و روغن اکالیپتوس ممکن است در کاهش سرفه، احتقان و مشکلات خواب مرتبط با سرماخوردگی مفید باشد.
بیشتر بخوانید
جایگزین های غیر لبنی برای 7 محصول لبنی رایج

مسکن‌های بدون نسخه (OTC) مانند استامینوفن و ایبوپروفن نیز ممکن است به کاهش ناراحتی‌های مرتبط با سرما کمک کنند. با این حال، آنها مدت زمان سرماخوردگی شما را کاهش نمی دهند.

خلاصه

ویسکی به عنوان یک درمان سرماخوردگی توصیه نمی شود. در واقع، به دلیل اثرات کم آبی و سرکوب کننده سیستم ایمنی، می تواند علائم سرماخوردگی شما را بدتر کند.

به جای ویسکی، آب گرم یا چای گیاهی با لیمو و عسل را در نظر بگیرید. سایر داروهایی که ممکن است موثر باشند عبارتند از روی، محصولات لبنی حاوی روی لاکتوباسیلوس کازئی پروبیوتیک ها، مالش بخار موضعی و مسکن های OTC مانند استامینوفن و ایبوپروفن.