آیا ویپینگ بدون نیکوتین عوارضی دارد؟

اثرات ایمنی و سلامت بلند مدت استفاده از سیگارهای الکترونیکی هنوز به خوبی شناخته نشده است. در سپتامبر ۲۰۱۹، مقامات بهداشتی فدرال و ایالتی آمریکا تحقیقات خود را آغاز کردند شیوع یک بیماری شدید ریوی مرتبط با سیگارهای الکترونیکی و سایر محصولات ویپینگ. ما به دقت وضعیت را زیر نظر داریم و به محض اینکه اطلاعات بیشتری در دسترس باشد، محتوای خود را به روز خواهیم کرد.

ویپینگ، عمل تبخیر یک مایع برای استنشاق، یک جایگزین محبوب برای کشیدن سیگار است. با این حال، می تواند با تحریک ریه ها و گلو و وارد کردن سموم به بدن به سلامت آسیب برساند.

برخی از تولیدکنندگان محصولات ویپ ادعا می کنند که ویپینگ یک جایگزین کاملاً بی خطر برای سیگار است. با این حال، تحقیقات اولیه در مورد ایمنی این عمل نشان می دهد که این مورد نیست. در واقع، به نظر می‌رسد که دود کردن، حتی بدون نیکوتین، می‌تواند اثرات مضری بر بدن داشته باشد.

این مقاله به بررسی تحقیقات فعلی در مورد عوارض جانبی مصرف بدون نیکوتین می‌پردازد.

عوارض ویپینگ

مایع الکترونیکی چیست؟

E-liquid به مایعی اطلاق می‌شود که دستگاه‌های ویپ یا سیگارهای الکترونیکی دود (بخار) می‌کنند. مردم ممکن است آن را e-juice یا vape juice نیز بخوانند. عوارض جانبی که یک فرد هنگام دود کردن تجربه می کند تا حدی به نوع مایع الکترونیکی که استفاده می کند بستگی دارد.

اجزای خاص مایعات الکترونیکی در بین برندها و محصولات متفاوت است. مایع پایه معمولاً ترکیبی از موادی مانند آب، گلیسیرین گیاهی و پروپیلن گلیکول است. سپس تولید کنندگان طعم دهنده ها یا افزودنی های مختلفی را به این مخلوط اضافه می کنند تا طعم خاصی ایجاد کنند.

بسیاری از این مواد دارای یک گواهی – از سازمان غذا و دارو (FDA) – به نام به طور کلی به عنوان ایمن (GRAS) برای استفاده در محصولات غذایی شناخته می شود. با این حال، فرآیند بخار کردن این مواد را گرم و تبخیر می کند، و تحقیقات کمی وجود دارد که نشان دهد مواد غذایی برای بخار کردن بی خطر هستند.

بیشتر بخوانید
زغال فعال چیست؟ مزایا و موارد استفاده

علاوه بر این، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) بیان کنید که آئروسل ویپ می تواند به غیر از نیکوتین حاوی مواد خطرناکی باشد، از جمله:

 • دی استیل که با بیماری ریوی ارتباط دارد
 • فلزات سنگین مانند نیکل، قلع و سرب
 • سایر ترکیبات آلی فرار

فواید و مضرات ویپ

ویپینگ بدون نیکوتین از وابستگی به نیکوتین و سایر عوارض جانبی مرتبط با نیکوتین جلوگیری می کند.

با این حال، بخار کردن بدون نیکوتین نیز می تواند عوارض جانبی، از جمله موارد زیر، ایجاد کند.

سمیت عمومی

بسیاری از مواد شیمیایی موجود در مایعات الکترونیکی ممکن است اثرات سمی بر بدن داشته باشند. یک مطالعه آزمایشگاهی در سال ۲۰۱۲ دریافتند که این اثرات به دلیل نیکوتین نیست، بلکه به دلیل مواد شیمیایی است که سازندگان برای طعم دادن به مایعات الکترونیکی استفاده می کنند. نکته مهم این است که این مورد برای مایعات الکترونیکی که از مواد غذایی درجه یک تشکیل شده بودند نیز صادق بود.

در مطالعه دیگر در سال ۲۰۱۵ نشان داد که حرارت دادن پروپیلن گلیکول و گلیسرول در مایعات الکترونیکی باعث ایجاد ترکیباتی می شود که فرمالدئید آزاد می کند. به گفته آژانس بین المللی تحقیقات، فرمالدئید یک سرطان زا از گروه ۱ است، به این معنی که پتانسیل ایجاد سرطان را دارد. مطالعه جدیدتر اثرات مایع الکترونیکی بر کاربران جوان ویپ را بررسی کرد.

این مطالعه سه گروه از نوجوانان را مقایسه کرد:

 • کسانی که فقط از سیگار الکترونیکی استفاده می کردند
 • کسانی که علاوه بر کشیدن سیگارهای معمولی از سیگارهای الکترونیکی استفاده می کردند
 • و کسانی که هرگز از این دو استفاده نکرده بودند

به طور کلی، این مطالعه نشان داد که استعمال سیگار الکترونیکی اثرات کمتری نسبت به سیگار کشیدن دارد. با این حال، نوجوانان تنها در گروه سیگارهای الکترونیکی مقادیر قابل توجهی مواد شیمیایی سمی در ادرار خود در مقایسه با گروه کنترل داشتند. این مواد شیمیایی عبارتند از:

 • اکریلونیتریل
 • آکرولین
 • پروپیلن اکسید
 • آکریل آمید
 • کروتونالدئید
بیشتر بخوانید
درک و غلبه بر مشکل اعتیاد به کافئین

تحقیقات دیگر این یافته‌ها را پشتیبانی می‌کند و نشان می‌دهد که حرارت دادن و تبخیر کردن مواد شیمیایی الکترونیکی مایع، آنها را به ویژه برای سلول‌های ریه سمی می‌کند. در نتیجه، محققان “در برابر این عقیده عمومی که سیگارهای الکترونیکی بی خطر هستند، احتیاط می کنند.”

علاوه بر این، برخی از تولیدکنندگان ویپ، ویتامین E استات را به مایعات بخار حاوی تتراهیدروکانابینول – یک کانابینوئید که معمولاً به عنوان THC شناخته می شود – اضافه می کنند تا آنها را غلیظ یا رقیق کند. با توجه به مطالعه ۲۰۱۹ ویتامین E استات یک ماده چسبنده است که با آسیب ریه ارتباط دارد.

تحریک ریه و گلو

در کوتاه مدت، ویپینگ مایع الکترونیکی می تواند ریه ها و گلو را تحریک کند. افرادی که ویپ می کنند اغلب از آن به عنوان “ضربه به گلو” یاد می کنند. این اصطلاح احساس سوزن سوزن شدن  را که فرد هنگام استنشاق بخار تجربه می کند، توصیف می کند.

این احساس ناشی از گرم شدن و استنشاق مواد شیمیایی موجود در مایع الکترونیکی است. همانطور که نویسندگان مطالعه ۲۰۱۵ گفتند، استنشاق مقادیر زیادی پروپیلن گلیکول و گلیسرول می تواند مجاری هوایی را تحریک کند. آنها همچنین به این نکته اشاره می کنند که سطوح این مواد شیمیایی در سیگار الکترونیکی به اندازه ای بالا است که تنها پس از یک بار کشیدن باعث تحریک می شود.

التهاب

در مطالعه ۲۰۱۸ چندین ماده طعم‌دهنده مایع الکترونیکی رایج باعث پاسخ التهابی مخرب در نمونه‌های سلول‌های ریه شدند. مایعات الکترونیکی که این مطالعه بررسی کرد حاوی نیکوتین نبود.

التهاب مزمن بافت ریه می تواند منجر به اسکار غیرقابل برگشت ریه شود.

مطالعات در مقیاس بزرگتر در انسان به تعیین خطرات طولانی مدت بخارات مایع الکترونیکی برای بافت ریه کمک می کند. با این حال، شواهد اولیه نشان می دهد که آنها بر این اندام ها تأثیر منفی می گذارند.

بیشتر بخوانید
دی‌متیل‌تریپتامین یا دیمیتری هر آنچه که باید در مورد DMT بدانید، "مولکول روح"

جایگزین ویپ و سیگار، گزینه ها

بسیاری از مردم می گویند که استعمال ویپ به آنها کمک می کند در مقابل میل به کشیدن سیگار مقاومت کنند. با این حال، دود کردن، حتی بدون نیکوتین، با خطراتی همراه است.

با در نظر گرفتن این موضوع، افراد می توانند به دنبال جایگزین هایی برای آن باشند که برخی از چیزهایی را که در مورد این عادت لذت می برند ارضا کند. برخی از نمونه ها عبارتند از:

 • نوشیدن آب گازدار: احساس سوزن سوزن شدن و سوزش ناشی از نوشیدن یک نوشابه گازدار ممکن است احساسی شبیه ضربه به گلو ایجاد کند.
 • آدامس: جویدن آدامس طعم دار، با نیکوتین یا بدون آن، ممکن است طعمی شبیه به طعم بخار ایجاد کند.
 • بازی با خلال دندان: نگه داشتن خلال دندان در دهان به پرت شدن حواس دست ها و دهان کمک می کند، که می تواند میل فرد به سیگار کشیدن یا بخار کردن را کاهش دهد یا از بین ببرد.
 • خوردن تخمه آفتابگردان: خوردن تخمه آفتابگردان مستلزم آن است که فرد دست خود را به طور مکرر به دهان بگذارد. این حرکت تکراری حرکاتی را تقلید می‌کند که یک فرد هنگام کشیدن درگ از یک ویپ انجام می‌دهد، که می‌تواند به کاهش میل به ویپ کمک کند.
 • نفس عمیق کشیدن: استفاده از ویپ اغلب به فرد نیاز دارد که نفس های بسیار عمیق بکشد که در غیر این صورت ممکن است نکشد. چندین نفس عمیق ممکن است به کاهش میل به استعمال بخار کمک کند.

ویپینگ بدون نیکوتین در مقابل سیگار کشیدن

تعداد زیادی از تحقیقات بر روی اثرات منفی سیگار متمرکز شده است. این شواهد یکی از دلایلی است که باعث محبوبیت ویپینگ در وهله اول شد.

CDC اشاره می کند که سیگار کشیدن سالانه باعث بیش از ۴۸۰۰۰۰ مرگ در ایالات متحده می شود که تقریباً ۲۰٪ از کل مرگ و میرها را به خود اختصاص می دهد. بنابراین، خطرات سیگار کشیدن به احتمال زیاد بسیار مهمتر از خطرات استعمال بدون نیکوتین است.

بیشتر بخوانید
بیماری سایبری: چیست، علائم، علل

با این حال، بسیاری از تولید کنندگان به دروغ ادعا می کنند که محصولات ویپ آنها کاملاً ایمن هستند. برعکس، تعداد فزاینده‌ای از شواهد نشان می‌دهد که استعمال سیگار خطراتی برای سلامتی نیز به همراه دارد.

دانشمندان هنوز نیاز به انجام مطالعات در مقیاس بزرگ در طول سالیان متمادی دارند تا خطرات بلندمدت مصرف بخار را به طور کامل درک کنند. علی‌رغم این، تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که دود با یا بدون نیکوتین برای بدن مضر است.

با این حال، مطالعه ۲۰۱۹ نشان می دهد که ویپینگ می تواند روش موثرتری برای ترک سیگار در مقایسه با سایر روش های جایگزین نیکوتین باشد.

خلاصه

ویپینگ می تواند عوارض جانبی زیادی داشته باشد، حتی زمانی که مایع الکترونیکی حاوی نیکوتین نباشد. با وجود طبقه بندی به عنوان مواد غذایی درجه یک، طعم دهنده ها و افزودنی های موجود در مایعات الکترونیکی می توانند اثرات مضر متعددی بر بدن داشته باشند، زمانی که فرد آنها را حرارت داده و تبخیر می کند.

تحقیقات نشان می دهد که مواد شیمیایی موجود در e-liquid ممکن است اثرات مضر خاصی بر بافت ریه داشته باشد. گرم کردن این مواد شیمیایی همچنین می تواند باعث آزاد شدن مواد سرطان زا شود.

تحقیقات در مورد ایمنی آن هنوز در مراحل اولیه است و مطالعات در مقیاس بزرگ برای تعیین خطرات طولانی مدت ضروری است. با این حال، تحقیقات اولیه نشان می دهد که استعمال سیگار، حتی بدون نیکوتین، جایگزین کاملاً ایمن برای سیگار کشیدن نیست.

منابع:


https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0890623812002833

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6952050/

https://www.fda.gov/food/food-ingredients-packaging/generally-recognized-safe-gras

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/nejmoa1808779

https://www.cdc.gov/tobacco/data_statistics/fact_sheets/health_effects/effects_cig_smoking/index.htm

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMc1413069

https://tobaccoinduceddiseases.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12971-015-0038-7

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fphys.2017.01130/full

https://pediatrics.aappublications.org/content/141/4/e20173557

https://thorax.bmj.com/content/73/12/1161

Source link

سیگار در رژیم کتوژنیک

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

1 دیدگاه دربارهٔ «آیا ویپینگ بدون نیکوتین عوارضی دارد؟;

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه