آیا پریود نشدن و معده گازدار به معنای باردار بودن من است؟

پریود عقب افتاده زمانی است که قاعدگی رخ نمی دهد یا از الگوی معمول خود پیروی نمی کند. معده گازدار ممکن است در هر زمانی رخ دهد. با این حال، هنگامی که گاز یا فشار در شکم همزمان با تجربه تاخیر یا عقب افتادن قاعدگی ظاهر می شود، بسیاری از مردم فکر می کنند ممکن است باردار باشند.

طبیعی است که گهگاه قاعدگی را با چند روز تاخیر تجربه کنید. با این حال، یک دوره از دست رفته زمانی است که چرخه به طور کامل تغییر می کند. عقب افتادن قاعدگی ممکن است نشانه بارداری یا علت زمینه ای دیگری باشد.

علائم اولیه بارداری را می توان به راحتی از دست داد، به خصوص اگر فرد قبلا باردار نشده باشد. علائمی وجود دارد که همراه با عقب افتادن قاعدگی ممکن است نشانه بارداری باشد.

با این حال، هر فردی متفاوت است و هر کدام ممکن است علائم متفاوتی را تجربه کنند. بهترین راه برای یافتن پاسخ، استفاده از تست بارداری خانگی است.

در این مقاله به بررسی برخی از علل احتمالی پریود نشدن و گاز گرفتگی معده می پردازیم.

بارداری

افراد ممکن است در اوایل بارداری دچار گاز معده و عقب افتادگی قاعدگی شوند.

ممکن است که این علائم با هم بروز کنند، علائم اولیه بارداری باشد. همچنین ممکن است در کنار این علائم علائم اولیه بارداری دیگری نیز وجود داشته باشد.

همانطور که مطالعه‌ای که در مجله American Family Physician منتشر شد، اشاره می‌کند، بارداری اولین چیزی است که پزشکان باید از داشتن این علائم رد کنند.

اگر فردی باردار نباشد، پزشک به سراغ علل احتمالی دیگر می رود.

دلیل این امر این است که بسیاری از افراد در اوایل بارداری خود با علائمی مانند گاز شکم همراه با عقب افتادگی قاعدگی مواجه می شوند.

بیشتر بخوانید
چرا زنان باردار هوس ترشی می کنند؟

سایر علائم اولیه بارداری عبارتند از:

 • بیماری صبحگاهی
 • سینه های دردناک
 • سینه های بزرگ شده
 • تغییرات در نوک سینه ها، مانند نوک سینه های دردناک یا تیره شدن آرئول ها
 • تکرر ادرار
 • گرفتگی خفیف
 • یبوست به دلیل کندی هضم
 • احساس سیری بعد از خوردن وعده های غذایی بسیار کم یا اصلاً هیچ
 • خستگی
 • خونریزی لانه گزینی، لکه بینی است که زمانی رخ می دهد که تخمک خودش را به رحم لانه گزینی کند.
 • هوس غذایی یا بیزاری
 • تغییرات در ترشحات واژن یا مخاط دهانه رحم

افراد ممکن است هر یک از این علائم را در هر زمانی از بارداری تجربه کنند. برخی ممکن است علائم را بلافاصله پس از لقاح تجربه کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است تنها مدت طولانی پس از از دست دادن قاعدگی خود متوجه علائم شوند.

بسیاری از این علائم در سایر شرایط نیز رایج است. بهترین راه برای تعیین باردار بودن این است که منتظر بمانید تا آزمایش بارداری انجام دهد.

سندرم پیش از قاعدگی

در حالی که بیشتر مردم درک می کنند که پریود چه احساسی در آنها ایجاد می کند، نوسانات کوچک در هورمون ها ناشی از مسائلی مانند استرس ممکن است منجر به تغییراتی در علائم سندرم پیش از قاعدگی شود.

تغییرات هورمونی ممکن است برخی علائم را بدتر کند یا علائم متفاوتی ایجاد کند. در برخی موارد، این تغییرات حتی ممکن است روند چرخه قاعدگی را تغییر دهد، مانند تاخیر در پریود شدن.

یائسگی

افراد ۵۰ ساله و بالاتر که قاعدگی از دست رفته را تجربه می کنند ممکن است وارد یائسگی شوند. این زمانی اتفاق می‌افتد که تخمدان‌ها ترشح تخمک را متوقف کنند و فرد حداقل ۱۲ ماه پریود نشده باشد.

حاملگی خارج رحمی

بارداری خارج از رحم زمانی اتفاق می افتد که تخمک بارور شده به رحم نرسد. به نواحی دیگر مانند لوله های فالوپ، دهانه رحم یا حفره شکمی متصل می شود.

بیشتر بخوانید
رژیم کتوژنیک و بوی نامطبوع واژن

در حالی که حاملگی خارج از رحم علائمی مشابه بارداری در اوایل ایجاد می کند، اما با ادامه بارداری می تواند منجر به علائم شدیدتر دیگری شود.

برخی از عوامل خطر ممکن است حاملگی خارج از رحم را بیشتر احتمال دهد. با این حال، کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمان اشاره می کند که حدود نیمی از زنانی که حاملگی خارج از رحم را تجربه می کنند، هیچ عامل خطری ندارند.

حاملگی خارج از رحم نیاز به توجه فوری دارد و اگر فرد به دنبال درمان نباشد، می تواند یک اورژانس پزشکی باشد.

کیست های تخمدان

کیست تخمدان و PCOS می توانند باعث تغییر سطح هورمون شوند.

کیست های تخمدان کیسه های کوچک پر از مایعی هستند که ممکن است روی تخمدان ها ایجاد شوند. تخمدان ها تخمک و هورمون تولید می کنند. کیست تخمدان ممکن است باعث تغییراتی در این هورمون ها شود.

وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده خاطرنشان می کند که کیست های تخمدان در طول تخمک گذاری ایجاد می شوند، اما این کیست ها قبل از تبدیل شدن به یک مشکل، خود به خود از بین می روند.

با این حال، گاهی اوقات، کیست ها نیاز به درمان دارند.

سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) باعث تغییر سطح هورمون ها می شود. وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده خاطرنشان می کند که PCOS باعث افزایش برخی هورمون ها می شود که می تواند باعث رشد کیست در تخمدان ها شود.

این ممکن است خطر قاعدگی یا ناباروری را افزایش دهد و باعث تغییرات دیگری در سلامت کلی شود.

بیشتر بخوانید
علت سوزش واژن چیست؟

استرس یا اضطراب

در حالی که گاهی اوقات احساس استرس یا اضطراب معمول است، استرس یا اضطراب مداوم ممکن است باعث تغییرات هورمونی شود که منجر به علائم مشابه می شود. یافتن راه هایی برای متعادل کردن این استرس یا تسکین اضطراب ممکن است مفید باشد.

بی اشتهایی عصبی

افراد مبتلا به بی اشتهایی عصبی ممکن است به کاهش وزن یا لاغر ماندن دچار شوند. آنها معمولاً سعی می کنند با کاهش کالری خود یا ورزش مداوم به این هدف برسند و در خطر آسیب رساندن به سلامت کلی بدن هستند.

این ممکن است منجر به مشکلات دیگری مانند تغییرات هورمونی، مشکلات گوارشی و پریود نشدن شود.

سرطان تخمدان

اگرچه به اندازه بسیاری از مشکلات رایج نیست، عقب افتادن قاعدگی و گاز معده نیز ممکن است نشانه سرطان تخمدان باشد. انجمن سرطان آمریکا پیشنهاد می کند که یک زن از هر ۷۸ شانس ابتلا به سرطان تخمدان را دارد. سرطان اغلب در افراد مسن ظاهر می شود.

سایر اختلالات

سایر اختلالات ممکن است علائم مشابهی ایجاد کنند. چنین اختلالاتی عبارتند از:

 • بیماری تیرویید
 • اختلالات غدد درون ریز
 • عوارض ناشی از برخی داروها، مانند داروهای ضد افسردگی، داروهای فشار خون، یا مواد افیونی
 • شرایط خود ایمنی
 • اختلالات مادرزادی
 • نارسایی اولیه تخمدان مرتبط با X شکننده، که در آن تخمدان ها قبل از سن طبیعی یائسگی از کار می افتند.

با این حال، این فهرست جامع نیست. هر کس در مورد علائم خود مطمئن نیست باید به پزشک مراجعه کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر فرد بیش از دو دوره پریود نشد، باید به پزشک مراجعه کند.

گاهی اوقات، تغییر جزئی در هورمون ها می تواند باعث تغییر در چرخه طبیعی قاعدگی شود. این معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست.

بیشتر بخوانید
سرماخوردگی و یائسگی: علل، مدیریت

در مواقع دیگر، علائمی مانند پریود نشدن و گاز معده ممکن است نشانه‌ای از یک بیماری جدی‌تر باشد که نیاز به درمان دارد.

اگر علائم ادامه یابد یا بدتر شود، فرد باید به پزشک خود مراجعه کند. به همین ترتیب، هرکسی که بیش از دو دوره قاعدگی را از دست بدهد باید برای تشخیص به پزشک مراجعه کند.

هر فردی که علائم زیر را همراه با علائم حاملگی خارج از رحم یا سایر مشکلات بالقوه جدی تجربه می کند، باید فوراً به پزشک مراجعه کند:

 • درد در قسمت تحتانی لگن
 • خونریزی غیر طبیعی واژن، مانند خون تیره رنگ
 • درد پایین کمر
 • به ویژه گرفتگی در یک طرف لگن
 • درد ناگهانی و شدید در شکم یا لگن
 • درد شانه
 • سرگیجه یا غش
 • خون در مدفوع

هرکسی که احساس می کند علائمش غیرعادی است باید به پزشک مراجعه کند یا به دنبال مراقبت های پزشکی باشد.

خلاصه

این احتمال وجود دارد که خانمی که همراه با تاخیر در پریود دچار گاز معده و نفخ می شود باردار باشد.

با این حال، بسیاری از چیزها می توانند بر هورمون های بدن تأثیر بگذارند. نوسانات این هورمون ها ممکن است علائم مشابهی ایجاد کند.

تنها راه برای اطمینان از انجام آزمایش بارداری یا مراجعه به پزشک است. آنها قادر خواهند بود هر گونه بیماری زمینه ای را تشخیص دهند. اگر یک بیماری زمینه ای وجود داشته باشد، درمان آن باید علائم را متوقف کند.
Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه