آیا پسته در رژیم کتوژنیک مجاز است؟

افسانه ها حاکی از آن است که پسته زمانی منحصراً غذای خانواده سلطنتی بوده است، و ما به راحتی می توانیم بفهمیم که چرا چنین است.

آنها به طرز اعتیادآوری شور اما شیرین هستند، بافتی کرمی و رنگ سبز مسحورکننده ای دارند: همه چیز لوکس روی آن است. طعم غنی آنها هر طعم شیرین را بهتر می کند. بستنی پسته، باقلوا، پودینگ برنج یا چیزکیک را در نظر بگیرید.

و در حالی که شکی نیست که پسته یک آجیل خوشمزه است، آیا پسته برای کتوژنیک مناسب است؟

خوب، بله و نه. پسته نسبت به سایر مغزها کربوهیدرات بیشتری دارد، اما می توانید با کم نگه داشتن سهم خود این مشکل را جبران کنید. در اینجا بیشتر در مورد خوردن پسته و کاربردهای فراوان آن در رژیم کتوژنیک توضیح داده شده است.

حقایق جالب در مورد پسته

پسته آجیل بومی آسیای غربی است و اکنون در سراسر جهان از جمله در ایالات متحده، ایران و چین کشت می شود. درخت پسته یک گیاه مقاوم صحرایی است که تا ۳۰۰ سال عمر می کند!

پسته همچنین یکی از قدیمی ترین آجیل خوراکی شناخته شده برای بشر است و محققان می گویند شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ۳۰۰۰۰۰ سال پیش مصرف می شده است. علاوه بر این، یکی از دو آجیل ذکر شده در کتاب مقدس و دیگری بادام است.

بیشتر بخوانید
روغن هیدروژنه: چیست و چگونه از آن اجتناب کنیم

پسته یک آجیل نسبتا دوستدار محیط زیست است که در محیط خشک رشد می کند.

پسته در یک پوسته سخت محصور شده که در هنگام رسیدن پوسته قرمز روشنی دارد. پوسته ها به طور طبیعی در طول رسیدن شکافته می شوند. پس از برداشت، پسته خشک و برشته می شود تا طعم، بافت و ماندگاری آن بهبود یابد.

پسته کتوژنیک

آیا پسته برای کتوژنیک مناسب است؟

بستگی به این دارد که چقدر بخورید.

پسته بهترین آجیل برای پایین نگه داشتن کربوهیدرات نیست. پسته حدود ۱۷ گرم کربوهیدرات خالص در هر ۱۰۰ گرم یا تقریباً ۵ گرم کربوهیدرات خالص در هر ۲۸ گرم دارد.

امپسته مانند اکثر مغز ها، تقریبا نیمی از کالری آن از چربی است. بنابراین ما می گوییم که پسته می تواند بخشی از رژیم کتوژنیک شما باشد، اما فقط در صورتی که در حد اعتدال مصرف شود.

سعی کنید مصرف پسته خود راتا ۱۰ عدد در روز محدود کنید و ببینید چقدر می توانند با ماکروهای روزانه شما مطابقت داشته باشند.

پسته چربی های تک غیراشباع سالم (MUFA) را فراهم می کند که با بهبود سلامت قلب و عروق و کاهش وزن مرتبط است. این بدان معناست که قرار دادن آن در رژیم کتوژنیک می تواند به افزایش پتانسیل چربی سوزی آن کمک کند.

بیشتر بخوانید
مدت زمان رژیم کتوژنیک

سایر فواید پسته

پسته جدا از اینکه تقریباً نیمی از وزن خشک آن (۴۶ درصد) سالم و مناسب برای چربی های کتوژنیک است، حاوی پروتئین نیز می باشد.

یک وعده ۲۸ گرمی حاوی تقریبا ۶ گرم پروتئین برای پر کردن یا ۲۰ درصد وزن خشک پسته است. علاوه بر این، تحقیقات نشان می دهد که پسته نسبت به سایر آجیل ها، به ویژه اسیدهای آمینه شاخه دار (BCAA) تعادل بیشتری از اسیدهای آمینه ضروری دارد.

این آمینو اسیدها به ویژه برای رشد و ریکاوری عضلات مهم هستند. به نظر می رسد برشته کردن پسته به هضم آسان این اسیدهای آمینه کمک می کند.

پسته همچنین حاوی فیبر است. بخش کوچکی از ۲۸ گرم حدود ۳ گرم فیبر یا ۱۲ درصد از DV را به شما می دهد. فیبر یک کربوهیدرات غیر قابل هضم است که باعث افزایش سیری، کاهش قند خون، جذب صفرا و کلسترول اضافی و بهبود سلامت روده می شود.

محققان همچنین پسته را یکی از بهترین منابع ویتامین B ضروری و چندین عنصر کمیاب دیگر می دانند. اما جایی که آنها واقعاً می درخشند محتوای آنتی اکسیدان است – آنها به ۵۰ غذای برتر با بالاترین محتوای آنتی اکسیدانی تعلق دارند.

بیشتر بخوانید
34 بهترین دسر کتوژنیک (با پنیر خامه ای)

مطالعات نشان می‌دهد که در مقایسه با سایر آجیل‌ها حاوی مقادیر بالایی از آنتی اکسیدان‌ها از جمله توکوفرول‌ها، فیلوکینون، کاروتنوئیدها، کلروفیل و فلاونوئیدها هستند.

در نتیجه، جای تعجب نیست که مطالعات نشان داده اند که خوردن پسته باعث افزایش سطح آنتی اکسیدان ها در خون و کاهش اکسیداسیون کلسترول LDL می شود.  این می تواند به کاهش خطرات بیماری های قلبی عروقی و سایر بیماری های مرتبط با اکسیداسیون کنترل نشده کمک کند.

نحوه خوردن پسته روی کتوژنیک

پسته کتوژنیک فقط زمانی مفید است که مصرف متوسطی داشته باشید. از آنجایی که اکثر افرادی که از رژیم کتوژنیک استفاده می کنند سعی می کنند کربوهیدرات روزانه خود را کمتر از ۵۰ گرم در روز نگه دارند، ایده خوبی است که پسته را به حداکثر ۲۸ گرم در روز محدود کنید که حدود ۱۰ گرم کربوهیدرات خالص را فراهم می کند.

به نظر ما بهترین راه برای محدود کردن مصرف پسته در عین لذت بردن از طعم آن، افزودن آن به کیک و دسر است.

شما همچنین می توانید یک مشت پسته روی ماست، اسموتی، کاسه صبحانه، کلوچه، پنکیک و تقریباً هر چیز دیگری بپاشید.

خلاصه

پس آیا پسته برای کتوژنیک مناسب است؟ با توجه به محتوای کربوهیدرات، اکثر افراد می گویند نه. اما هنگامی که مصرف خود را تا یک یا دو وعده در روز حفظ می کنید، می توانید با خیال راحت از پسته لذت ببرید بدون اینکه به کتوز آسیبی وارد شود.

بیشتر بخوانید
پنج نشانه اعتیاد به مواد غذایی و نحوه برخورد با آن

البته، مغزهای پرچرب وجود دارند که برای سبک زندگی کم کربوهیدرات مناسب ترند. اما راستش را بخواهید هیچکس از نظر فاکتور طعم با پسته قابل مقایسه نیست. پس مقداری از این آجیل را روی دسرها و شیرینی های کتوژنیک مورد علاقه خود بپاشید تا احساس نکنید که طعم مورد علاقه خود را از دست داده اید.

۲۰ غذایی که در رژیم کتو باید خورد

توجه

این پاسخ توسط دکتر روشن ضمیر متخصص تغذیه و رژیم کتوژنیک داده شده است. در صورتی که تمایل به دریافت رژیم کتوژنیک تخصصی که مشخصات زیر را دارد:

  • رژیم متناسب با شرایط شما
  • شامل بیش از ۱۵ صفحه رژیم به شکل pdf
  • توضیحات کامل و مفصل صوتی
  • پشتیبانی و ارتباط مستقیم با خود دکتر (شماره دکتر را خواهید داشت و هر سوال یا مشکلی داشتید میتوانید بپرسید)
  • گزارش هفتگی و درصورت لزوم تغییر رژیم جدید بطور رایگان

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه