پسوریازیس یک بیماری مزمن پوستی است که می تواند باعث پوسته پوسته شدن و التهاب شود. اگرچه علت دقیق آن مشخص نیست، تصور می شود که ژنتیک نقش بزرگی را ایفا می کند. اغلب گفته می‌شود که پسوریازیس “با واسطه خود ایمنی” است، به این معنی که در اثر پاسخ غیرطبیعی سیستم ایمنی بدن ایجاد می‌شود.

محققین دریافته‌اند که پسوریازیس ممکن است خطر ابتلا به برخی سرطان‌ها را افزایش دهد.

اگر مبتلا به پسوریازیس هستید، اقداماتی وجود دارد که می توانید برای مدیریت یا کاهش عوامل خطر سرطان انجام دهید. به خواندن ادامه دهید تا در مورد اتصال بیشتر بدانید و برنامه اقدام خود را توسعه دهید.

پسوریازیس چیست؟

پسوریازیس یک اختلال خود ایمنی است. به طور معمول، سیستم ایمنی بدن شما برای محافظت از بدن شما در برابر هر گونه پاتوژن مضر کار می کند. اگر پسوریازیس دارید، سیستم ایمنی بدن شما به یک خطر غیرقابل واکنش واکنش نشان می دهد. در پاسخ، رشد سریع سلول های پوست در زیر سطح پوست ظاهر می شود.

آیا پسوریازیس خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد؟

سلول های جدید پوست قرار است هر چند هفته یکبار به سطح پوست منتقل شوند تا جایگزین سلول های مرده پوست شوند. در افراد مبتلا به پسوریازیس، سلول های جدید پوست هر چند روز یک بار به سطح می روند. این می تواند منجر به تکه های ضخیم پوست مرده روی سطح پوست شما شود.

بیشتر بخوانید
اسید سالیسیلیک برای پسوریازیس

ارتباط سرطان

برخلاف ارتباط ثابت شده بین سیگار کشیدن و سرطان ریه، ارتباط بین پسوریازیس و سرطان مشخص نیست. به نظر می رسد پیوند حول محور التهاب می چرخد.

التهاب مزمن می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. اگر پسوریازیس دارید، التهاب پوست، اندام ها، مفاصل و رگ های خونی را تجربه می کنید.

تحقیقات افزایش خطر ابتلا به سرطان در افراد مبتلا به پسوریازیس را تایید کرده است. یکی بررسی تحقیقی از ۳۷ مطالعه و مقاله نشان می دهد که پسوریازیس ممکن است خطر ابتلا به چندین سرطان را افزایش دهد، از جمله سرطان های دستگاه تنفسی/هضم فوقانی، کبد، دستگاه تنفسی، پانکراس و دستگاه ادراری. این بررسی همچنین نشان می‌دهد که افراد مبتلا به پسوریازیس کمی بیشتر در معرض خطر ابتلا به لنفوم غیر هوچکین، لنفوم هوچکین و لوسمی هستند.

بیشتر بخوانید
روغن درخت چای: درمان کننده پسوریازیس؟

در یک مطالعه جداگانه محققان خاطرنشان کردند که میزان سرطان در میان افراد مبتلا به پسوریازیس بیشتر است. این مطالعه نشان داد که افراد مبتلا به پسوریازیس بیشتر در معرض ابتلا به سرطان‌های پوست غیر ملانوم، سرطان‌های لنفوم، و سرطان‌های حفره دهان، حنجره، حلق، روده بزرگ، ریه و کلیه هستند.

چگونه درمان پسوریازیس بر خطر سرطان تأثیر می گذارد؟

برخی از درمان‌های پسوریازیس شامل داروهایی است که روند تولید سلول‌های پوست را کند می‌کنند. داروهای مختلفی که برای درمان پسوریازیس استفاده می شوند، سیستم ایمنی بدن را سرکوب می کنند تا به کاهش علائم کمک کنند.

بیشتر بخوانید
در مورد پسوریازیس صورت چه کنم؟

محققان بررسی کرده‌اند که آیا بیولوژیک‌ها، داروهایی که از موجودات زنده ساخته می‌شوند، می‌توانند افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان قرار دهند یا خیر. مروری بر هشت مطالعه منتشر شده در مجله پوست بریتانیا دریافتند که بیولوژیک ها با خطرات بالاتر سرطان ارتباطی ندارند.

پژوهش نشان می دهد که استفاده از درمان با اشعه ماوراء بنفش برای کمک به بهبود تکه های پسوریازیس ممکن است احتمال ابتلا به سرطان سلول سنگفرشی را افزایش دهد، به خصوص در افرادی که حداقل ۲۵۰ درمان با نور ماوراء بنفش داشته اند.

 خلاصه

افزایش خطر سرطان برای افراد مبتلا به پسوریازیس نسبتاً کم است. پسوریازیس یک بیماری مادام العمر است، اما اگر برای سالم بودن تلاش کنید، می توانید خطر ابتلا به سرطان یا سایر چالش های سلامتی خود را به حداقل برسانید.

بیشتر بخوانید
پیشگیری از پسوریازیس

شما باید به طور منظم با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد راه های حفظ سلامت خود صحبت کنید. در مورد غربالگری سرطان، به ویژه در مورد سرطان پوست بحث کنید.

همچنین می توانید اقداماتی را برای به حداقل رساندن سایر رفتارهایی که می توانند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهند، انجام دهید. تغییرات احتمالی ممکن است شامل ترک سیگار، کاهش مصرف الکل، فعالیت بدنی بیشتر و اجتناب از قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید باشد.