چای یک نوشیدنی معمولی است که توسط دو سوم جمعیت جهان مصرف می شود.۱).

از آن ساخته شده است کاملیا سیننسیسگیاه چای که هزاران سال است به دلیل طعم و خواص دارویی آن کشت می شود.

اگرچه چای دم‌آوری شده تقریباً کالری ندارد، اما گزینه‌های متعدد چای‌فروشی آماده برای نوشیدن و طعم‌دار مملو از قندها و چربی‌های اضافه شده است.

این مقاله به بررسی میزان کالری موجود در انواع چای می پردازد و نکاتی را در مورد چگونگی کاهش تعداد کالری چای ارائه می دهد.

آیا چای حاوی کالری است؟  همه چیزهایی که باید بدانیدhealthline.comhttps://www.healthline.com › چای-...

چای ساده بدون کالری است

چای یک نوشیدنی با حداقل فرآوری شده است که معمولاً با ریختن آب داغ روی برگ ها، جوانه ها یا ساقه ها تهیه می شود. کاملیا سیننسیس گیاه، و در نتیجه تزریق معطر ایجاد می شود.

از آنجایی که آن قسمت‌های گیاه فقط حاوی مقادیر کمی کربوهیدرات هستند، چای تقریباً یک نوشیدنی بدون کالری است.۲).

به عنوان مثال، یک فنجان ۸ اونس (۲۴۰ میلی لیتر) چای سیاه تازه دم شده به سختی ۲ کالری دارد که ناچیز تلقی می شود. همین امر در مورد اکثر انفوزیون ها صدق می کند (۳).

به این ترتیب، چای ساده یک جایگزین عالی برای نوشیدنی های شیرین شده با شکر است.

علاوه بر این، آنتی اکسیدان های کافئین و پلی فنول موجود در آن فواید سلامتی متعددی از جمله کمک به کاهش وزن، بهبود سلامت قلب و کاهش خطر ابتلا به بیماری های مزمن را ارائه می دهند.۴، ۵، ۶، ۷).

چای ساده کمتر فرآوری شده است و تقریباً ۲ کالری در هر فنجان (۲۴۰ میلی لیتر) دارد که باعث می شود تقریباً بدون کالری باشد.

کالری موجود در انواع چای

اگرچه چای به خودی خود تقریباً هیچ کالری ندارد، مواد افزودنی رایج مانند شیر و شکر ممکن است میزان کالری آن را به میزان قابل توجهی افزایش دهند.

در اینجا چند چای پرمصرف به همراه تعداد تخمینی کالری آنها آورده شده است.

چای سبز، سیاه، اولانگ و سفید

این چهار چای از کاملیا سیننسیس گیاه، که عمده آنها میزان تخمیر برگهایشان است، در صورت وجود (۱).

بیشتر بخوانید
6 نشانه غیرمعمول از کم آبی

چای سبز تخمیر نشده است، در حالی که چای اولانگ و چای سیاه به ترتیب تا حدی و به طور کامل تخمیر می شوند. چای سفید به عنوان یکی از انواع چای سبز در نظر گرفته می شود، زیرا تخمیر حداقلی دارد.

هنگامی که فقط با آب گرم تهیه می شود، کالری آنها به ۲-۳ کالری در هر فنجان ۸ اونس (۲۴۰ میلی لیتر) می رسد.۳، ۸، ۹).

با این حال، از آنجایی که شکر و عسل رایج‌ترین راه‌ها برای شیرین کردن این چای‌ها هستند، پاشیدن تنها ۱ قاشق چای‌خوری (۴ گرم) شکر، ۱۶ کالری به نوشیدنی‌تان اضافه می‌کند، در حالی که ۱ قاشق غذاخوری (۲۱ گرم) عسل، ۶۴ کالری اضافه می‌کند.۱۱).

دمنوش های گیاهی

دمنوش‌های گیاهی دم کرده‌هایی هستند که از دم کردن گیاهان، میوه‌های خشک، برگ‌ها، گل‌ها یا جوانه‌های گیاهانی غیر از کاملیا سیننسیس.

برخی از دمنوش های گیاهی معروف شامل بابونه، نعناع فلفلی، اسطوخودوس، رویبوس و هیبیسکوس هستند که به دلیل خواص درمانی خود مشهور هستند.۱۲).

مانند چای های سنتی، محتوای کالری آنها ناچیز در نظر گرفته می شود. برخی از آنها، مانند چای هیبیسکوس، حتی هیچ کالری ندارند (۱۳).

با این حال، اگر شیرین کننده یا لبنیات اضافه کنید، تعداد کالری افزایش می یابد.

چای شیر

چای شیر با نسبت ۱:۱ چای به شیر تهیه می شود – معمولاً شیر کامل برای کرمی شدن بیشتر. معمولاً با شکر یا عسل شیرین می شود و برخی از دستور العمل ها شامل ادویه هایی مانند نمک، دارچین و هل نیز می شود.

در حالی که چای سیاه بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، می توانید از هر نوع چای برای تهیه چای شیر استفاده کنید.

اگر از ۴ اونس (۱۲۰ میلی‌لیتر) شیر کامل برای یک نوشیدنی ۸ اونس (۲۴۰ میلی‌لیتری) استفاده کنید، تنها از شیر ۷۵ کالری دریافت می‌کنید. با این حال، شما می توانید تنها با تغییر به شیر بدون چربی، شمارش را به ۴۲ کالری کاهش دهید.۱۴، ۱۵).

به یاد داشته باشید که انتخاب شیرین کننده خود را در نظر بگیرید، زیرا برخی از جایگزین های شکر را می توان برای شیرین کردن بدون افزودن کالری اضافی استفاده کرد.

بیشتر بخوانید
غذاهای ناسالم آسیب بیشتر و سلامتی کمتر

چای لاته

چای لاته نوعی چای شیر است که با نسبت ۱:۳ چای به شیر تهیه می شود. بنابراین، محتوای شیر بالاتر، کالری بیشتری را به همراه دارد.

در چای‌فروشی‌ها و قهوه‌خانه‌های زنجیره‌ای که تمایل به اضافه کردن شربت‌های طعم‌دار نیز دارند، بسیار محبوب شده است. این افزودنی ها محتوای کالری نوشیدنی شما را بیشتر می کنند.

برای مثال، ۱۲ اونس (۳۵۵ میلی‌لیتر) استارباکس مه چای لاته لندن، چای ارل گری را با شیر کم‌چرب و شربت وانیل ترکیب می‌کند و در مجموع ۱۴۰ کالری دارد.۱۶).

چای حباب دار

چای حباب دار که به نام چای شیر بوبا یا مروارید نیز شناخته می شود، یک نوشیدنی تایوانی با توپ های کوچک و جویدنی تاپیوکا است. معمولا از چای سیاه، شیر تغلیظ شده شیرین، شربت یا عسل و مروارید تاپیوکا تهیه می شود.

شیر تغلیظ شده شیرین، شیر پرچرب گاو است که تا حدودی تبخیر شده و با شکر شیرین شده است و در نتیجه یک محصول لبنی غلیظ و پرکالری به دست می آید. فقط ۱ اونس (۳۰ میلی لیتر) حاوی ۱۲۲ کالری (۱۷).

همانطور که چای بوبا محبوبیت پیدا کرده است، برخی از مغازه ها شروع به اضافه کردن ژله، پودینگ تخم مرغ و آب میوه نیز کرده اند.۱۸).

محتوای کالری آن بسیار متفاوت است، زیرا می توانید مواد را به دلخواه خود اضافه کنید. با این حال، تخمین زده می شود که ۱۶ اونس (۴۸۰ میلی لیتر) چای حباب دار ۲۰۰ تا ۴۵۰ کالری دارد.۱۸).

چای های سرد و شیرین

چای های سرد و شیرین نسخه های سرد چای سیاه هستند که معمولا با لیمو، هلو یا نعنا طعم دار می شوند. تفاوت اصلی آنها در محتوای قند افزوده آنها است.

در حالی که هر دو غذای اصلی آمریکایی هستند، چای شیرین در ایالت های جنوبی رایج تر است، در حالی که چای سرد بدون شیرینی معمولاً در شمال سرو می شود.

همانطور که از نام آن پیداست، چای شیرین با شکر شیرین می شود – و محتوای کالری آن به مقدار اضافه شده بستگی دارد. در مقابل، چای سرد شیرین نشده بدون آن مصرف می شود و بنابراین حاوی کالری نیست.

بیشتر بخوانید
چرا الکل باعث نفخ می شود

به یاد داشته باشید که هر قاشق چایخوری (۴ گرم) شکر ۱۶ کالری به چای شما اضافه می کند.

با این وجود، برخی از برندهای معروف بین چای سرد و شیرین تفاوتی قائل نمی شوند و ممکن است چای سرد خود را به صورت شیرین بفروشند. در این موارد، تعداد کل کالری به طور قابل توجهی افزایش می یابد. بنابراین، خواندن برچسب برای بررسی قند اضافه مهم است.

به عنوان مثال، چای لیمویی ۱۶ اونسی (۴۷۵ میلی لیتری) اسنپل ۱۵۰ کالری دارد و همان اندازه چای سرد آریزونا با طعم لیمو دارای ۱۴۰ کالری است.۱۹، ۲۰).

چای تایلندی

چای تایلندی نسخه دیگری از چای شیر است که در آسیای جنوب شرقی محبوب است.

این چای سرد یا گرم سرو می شود، چای سیاه، شکر و شیر تغلیظ شده شیرین شده را با هم مخلوط می کند و با شیر نارگیل یا شیر کامل می ریزد.

این مواد سنگین به یک ۸ اونس (۲۴۰ میلی لیتر) ۱۶۰ کالری انرژی می دهد.۲۱).

چای چای

چای چای ماسالا چای نیز نامیده می شود که به “چای ادویه دار” ترجمه می شود.

این نوشیدنی شیری خوش طعم از چای سیاه، خامه غلیظ، شکر و ترکیبی از ادویه ها – معمولا هل، زنجبیل، دارچین، فلفل و میخک تهیه می شود.

خامه سنگین به ویژه دارای چربی بالایی است. هر اونس (۳۰ میلی لیتر) ۱۰۰ کالری دارد (۲۲).

چای چای را ممکن است گرم یا سرد نیز سرو کنید. برخلاف چای شیر معمولی که ابتدا در آب دم می‌شود، چای مستقیماً در شیر دم می‌شود.

همانطور که دستور العمل های چای متفاوت است، محتوای کالری نوشیدنی نیز متفاوت است.

برای مرجع، چای لاته چای ۱۶ اونسی (۴۸۰ میلی لیتری) استارباکس تهیه شده با شیر کم چرب، ۲۴۰ کالری دارد.۲۳).

محتوای کالری چای و نوشیدنی های مبتنی بر چای بسته به مواد تشکیل دهنده مورد استفاده از ۰ تا ۴۵۰ متغیر است. افزودن شکر و همچنین محصولات لبنی مختلف ممکن است تعداد کالری را به شدت افزایش دهد.

چگونه کالری چای خود را کاهش دهیم؟

راه های مختلفی برای کاهش محتوای کالری چای مورد علاقه شما وجود دارد. اینجا نکاتی وجود دارد:

  • از مواد قندی خودداری کنید. اینها عبارتند از شکر، عسل، شربت ها و شیر تغلیظ شده شیرین. اگر هنوز هوس شیرینی اضافی دارید، جایگزین شکر یا جایگزین بدون شکر را امتحان کنید.
  • شیر کم چرب یا بدون چربی را انتخاب کنید. به سادگی با تغییر شیر کامل یا خامه غلیظ به شیر کم چرب یا بدون چربی، کالری کمتری مصرف خواهید کرد.
  • جایگزین های شیر را امتحان کنید. شیرهای غیر لبنی شیرین نشده، مانند شیر بادام یا سویا، کالری کمتری نسبت به شیر کامل یا شیر نارگیل دارند.
  • مصرف چای های بطری شده را کاهش دهید. چای های شیرین، بطری شده و آماده نوشیدن به دلیل محتوای قند زیاد، کالری زیادی برای شما به همراه دارند. سعی کنید به چای های تازه دم پایبند باشید یا نسخه های شیرین نشده چای های آماده را بدون هیچ گونه مواد اضافی انتخاب کنید.
بیشتر بخوانید
دمای گوشت: راهنمای آشپزی

از آنجایی که چای به راحتی در خانه درست می شود، می توانید کنترل زیادی روی مواد افزودنی که استفاده می کنید – در صورت وجود – اعمال کنید.

شما به راحتی می توانید یک چای پرکالری را با تعویض چند ماده به چای کم کالری یا حتی بدون کالری تبدیل کنید. اگر چای خود را در خانه درست کنید یا هنگام خرید چای در مغازه یا خارج از قفسه، گزینه های کم چربی و قند کمتری را انتخاب کنید، کنترل بیشتری خواهید داشت.

خلاصه

چای های ساده مانند سبز، سیاه، اولانگ و سفید و همچنین چای های گیاهی تقریباً بدون کالری هستند.

با این حال، سایر انواع محبوب ممکن است شامل شیر، شکر، شربت و سایر مواد پر کالری باشد. در واقع، تنها ۱۶ اونس (۴۸۰ میلی لیتر) چای حباب دار می تواند تا ۴۵۰ کالری داشته باشد.

با این حال، می‌توانید محتوای کالری چای خود را با جایگزینی برخی از مواد تشکیل دهنده آن یا نوشیدن آن به سادگی کاهش دهید.

Source link