این شامل خوردن دانه های کتان، کدو تنبل، کنجد و آفتابگردان در زمان های مختلف ماه برای متعادل کردن هورمون های خاص است.

با این حال، علیرغم گزارش های حکایتی متعدد در مورد سودمندی آن، شواهد علمی برای حمایت از ادعاهای آن وجود ندارد.

این مقاله همه چیزهایی را که باید در مورد چرخه دانه بدانید و اینکه آیا این یک عمل مفید است به شما می گوید.

آیا چرخه دانه می تواند هورمون ها را متعادل کند و علائم یائسگی را کاهش دهد؟

چرخه  دانه چیست؟

تخمه چرخه ای یک داروی طبیعی است که ادعا می کند با تنظیم هورمون استروژن در نیمه اول چرخه قاعدگی و هورمون پروژسترون در نیمه دوم، هورمون ها را متعادل می کند.

مزایای سلامتی ادعا شده آن شامل کمک به تنظیم چرخه، کاهش آکنه، درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، اندومتریوز و ناباروری، و تسکین علائم یائسگی مانند گرگرفتگی، تعریق شبانه، خستگی و نوسانات خلقی است.

برخی منابع آنلاین نیز ادعا می کنند که می تواند سطح هورمون تیروئید، سلامت مو، کاهش وزن، احتباس آب و سلولیت را بهبود بخشد.

متداول ترین روش به زنان دستور می دهد که روزانه ۱ قاشق غذاخوری دانه کتان و کدو تنبل تازه آسیاب شده را در طی ۱۳ تا ۱۴ روز اول چرخه قاعدگی بخورند که به عنوان فاز فولیکولار شناخته می شود.

چرخه‌زنان دانه در نیمه دوم چرخه خود که به فاز لوتئال معروف است، روزانه ۱ قاشق غذاخوری از دانه‌های آفتابگردان و کنجد آسیاب شده می‌خورند تا اولین روز قاعدگی بعدی که چرخه آنها دوباره شروع می‌شود.

برای زنان یائسه و یائسه بدون چرخه قاعدگی منظم، اغلب توصیه می شود از مراحل ماه به عنوان راهنمای تاریخ چرخه استفاده کنند، زیرا اولین روز چرخه آنها به ماه جدید می رسد.

طرفداران ادعا می کنند که تغییرات هورمونی مثبت تنها پس از چند ماه دوچرخه سواری مشاهده می شود.

خلاصه

چرخه دانه یک داروی طبیعی است که هدف آن متعادل کردن سطوح استروژن و پروژسترون با خوردن دانه های کتان و کدو تنبل در نیمه اول چرخه قاعدگی و دانه های آفتابگردان و کنجد در نیمه دوم است.

چگونه کار می کند؟

ادعاها در مورد نحوه عملکرد چرخه بذر در منابع مختلف متناقض است. با این حال، ایده اصلی این است که دانه های مختلف می توانند هورمون های استروژن و پروژسترون را تحریک یا مهار کنند.

بیشتر بخوانید
گلابی - فواید سلامتی ، تغذیه و دستور العمل ها

هورمون ها در یک چرخه طبیعی

در یک چرخه منظم، استروژن در طی ۱۴ روز اول فاز فولیکولی با بالغ شدن تخمک ها در تخمدان ها تولید می شود.۱، ۲).

سطح هورمون محرک فولیکول (FSH) و هورمون جسم زرد (LH) درست قبل از تخمک گذاری افزایش می یابد و سطح استروژن بلافاصله پس از تخمک گذاری کاهش می یابد.۱، ۲).

هنگامی که تخمک آزاد می شود، فاز لوتئال شروع می شود و سطح پروژسترون و استروژن به تدریج در تعادل دقیق افزایش می یابد تا به لقاح و لانه گزینی کمک کند. اگر لانه گزینی صورت نگیرد، قبل از پریود بعدی دوباره سقوط می کنند (۱، ۳).

علل عدم تعادل هورمونی

اکثر زنان برای حفظ یک چرخه سالم، سطوح کافی هورمون تولید می کنند. با این حال، برخی از بیماری ها، مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک و کم کاری تیروئید، و همچنین ورزش بیش از حد و کمبود یا اضافه وزن، می تواند منجر به عدم تعادل هورمونی شود.۴، ۵، ۶، ۷).

علاوه بر این، در دوران یائسگی، سطح استروژن و پروژسترون کاهش می یابد که خطر ابتلا به بیماری های قلبی و پوکی استخوان را افزایش می دهد و می تواند منجر به علائمی مانند گرگرفتگی و افزایش وزن شود.۸، ۹).

چرخه بذر نه تنها برای کسانی که عدم تعادل هورمونی دارند، بلکه برای کسانی که چرخه سالم دارند نیز پشتیبانی می کند.

چگونه دانه ها بر هورمون ها تأثیر می گذارند

در طول فاز فولیکولی، طرفداران چرخه بذر ادعا می کنند که فیتواستروژن موجود در بذر کتان می تواند در صورت نیاز به افزایش یا کاهش سطح استروژن کمک کند.

فیتواستروژن ها ترکیباتی در گیاهان هستند که می توانند اثرات استروژن را تقلید کنند.۱۰).

علاوه بر این، گفته می شود روی موجود در دانه کدو تنبل تولید پروژسترون را در آماده سازی برای مرحله بعدی چرخه افزایش می دهد.

در طول فاز لوتئال، لیگنان ها – نوعی پلی فنل – در کنجد تصور می شود که از افزایش بیش از حد استروژن جلوگیری می کند. در همین حال، تصور می شود ویتامین E موجود در تخمه آفتابگردان به افزایش سطح پروژسترون کمک می کند.

خلاصه

چرخه دانه از طریق عملکرد فیتواستروژن ها، روی، سلنیوم و ویتامین E تعادل استروژن و پروژسترون را ارائه می دهد.

آیا چرخه بذر سطح هورمون را متعادل می کند؟

ادعای اصلی چرخه بذر این است که می تواند سطح هورمون شما را از طریق اعمال فیتواستروژن های لیگنان ها متعادل کند.

بیشتر بخوانید
8 خاصیت بابونه

دانه های کنجد و کتان دارای غلظت بالایی از لیگنان هستند، به ترتیب ۸۳۴ میلی گرم و ۲۹۴ میلی گرم در هر ۳.۵ اونس (۱۰۰ گرم).۱۱).

این لیگنان ها پس از مصرف به لیگنان های پستانداران انترولاکتون و انترودیول تبدیل می شوند. این فیتواستروژن ها بسته به دوز می توانند عملکرد استروژن را تقلید کرده یا آن را مسدود کنند.۱۰، ۱۱، ۱۲، ۱۳).

برخی از مطالعات کوچک در زنان، مصرف بذر کتان را با بهبود منظم چرخه و سطوح هورمونی، طولانی شدن فاز لوتئال و کاهش درد سینه‌ای مرتبط دانسته‌اند.۱۴، ۱۵، ۱۶).

با این حال، اثرات محرک و بازدارنده استروژن این لیگنان ها نسبتا ضعیف است و در درجه اول با خواص ضد سرطانی به جای عادی سازی تعادل هورمونی مرتبط است.۱۱، ۱۲، ۱۷، ۱۸، ۱۹).

در مورد کنجد، یک مطالعه ۵ هفته ای در زنان یائسه نشان داد که مصرف روزانه ۱.۸ اونس (۵۰ گرم) پودر کنجد باعث افزایش سطح برخی دیگر از هورمون های جنسی می شود اما بر سطح استروژن تأثیری ندارد.۲۰).

در نهایت، در حالی که دریافت کافی روی و ویتامین E برای سلامت باروری خوب ضروری است، شواهد محکمی وجود ندارد که نشان دهد دریافت این مواد مغذی از دانه‌ها فواید بیشتری برای تعادل هورمونی دارد.۲۱، ۲۲، ۲۳، ۲۴).

به طور کلی، زنان با چرخه های قاعدگی طبیعی در حال حاضر مقادیر مناسبی از هورمون ها را تولید می کنند. برای کسانی که عدم تعادل هورمونی دارند، احتمالاً چرخه بذر بهترین راه برای بهبود علائم نیست.

خلاصه

لیگنان های گیاهی ممکن است تأثیر کمی بر سطح استروژن داشته باشند و دانه کتان با بهبود طول چرخه و کاهش درد سینه مرتبط است. با این حال، شواهدی وجود ندارد که چرخه بذر را با بهبود سطح هورمون مرتبط کند.

چه اثراتی بر علائم یائسگی دارد؟

مشخص شده است که دانه های خاصی علائم و وضعیت هورمونی را در طول و بعد از یائسگی بهبود می بخشند.

بیشتر بخوانید
9 فواید قارچ یال شیر برای سلامتی (به علاوه عوارض جانبی)

به طور خاص، دانه کتان با افزایش اندک استروژن، بهبود متابولیسم هورمون، گرگرفتگی کمتر، کاهش خشکی واژن و کیفیت کلی زندگی بهتر در زنان یائسه و یائسه مرتبط است.۲۵، ۲۶، ۲۷، ۲۸).

به عنوان مثال، در یک مطالعه ۳ ماهه در زنان یائسه، مصرف مکمل غلیظ حاوی ۱۰۰ میلی گرم عصاره بذر کتان و کوهوش سیاه علائمی مانند گرگرفتگی، عصبی بودن، تغییرات خلقی و سردرد را بهبود بخشید.۲۹).

علاوه بر این، مصرف بذر کتان با خواص ضد سرطانی و کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه در زنان یائسه مرتبط است. با این حال، مطالعات بالینی بیشتری برای تایید این یافته ها مورد نیاز است (۳۰).

کنجد ممکن است برای زنان یائسه نیز فواید سلامتی داشته باشد.

در یک مطالعه ۵ هفته ای روی ۲۴ زن یائسه، مصرف روزانه ۵۰ میلی گرم پودر کنجد وضعیت هورمونی و سطح آنتی اکسیدان ها و چربی های خون را بهبود بخشید.۲۰).

با این حال، مطالعات دیگر اشاره می‌کنند که لیگنان‌ها، فیتواستروژن‌ها و دانه‌ها ممکن است در بهبود علائم یائسگی مؤثرتر از دارونما نباشند، بنابراین تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.۳۱، ۳۲، ۳۳).

هیچ یک از روی و ویتامین E به طور قابل توجهی بر علائم یائسگی یا سطح هورمون تأثیر نمی گذارد.۳۴، ۳۵).

به طور کلی، اگرچه دانه‌های کتان و کنجد ممکن است برخی از فواید سلامتی را برای زنان یائسه و یائسه داشته باشند، اما هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد دوزها و زمان‌بندی پیشنهاد شده توسط چرخه دانه دارای فواید خاصی هستند.

خلاصه

دانه های کتان و کنجد می توانند برخی از علائم یائسگی مانند سطح استروژن، گرگرفتگی و خشکی واژن را بهبود بخشند. تحقیقات بیشتری مورد نیاز است. هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد دوزها و زمان های تشویق شده در چرخه بذر فوایدی را ارائه می دهد.

سایر فواید دانه ها

اگرچه شواهدی برای حمایت از ادعاهای چرخه‌ای این دانه کافی نیست، اما گنجاندن دانه‌های کتان، کدو تنبل، کنجد و آفتابگردان در رژیم غذایی شما هنوز راهی عالی برای ارتقای سلامتی است.

بیشتر بخوانید
12 جایگزین سس سویا

هر چهار دانه سرشار از فیبر، منگنز، منیزیم، مس، تیامین، ویتامین E و چربی های سالم هستند. این مواد مغذی برای سلامتی، از جمله سلامت باروری حیاتی هستند.۳۶، ۳۷، ۳۸، ۳۹).

علاوه بر این، مصرف دانه های کتان، کنجد و آفتابگردان با بهبود عوامل خطر بیماری قلبی، مانند سطح کلسترول بالا و فشار خون مرتبط است.۲۰، ۴۰، ۴۱، ۴۲).

علاوه بر این، تخم کتان، کدو تنبل و آفتابگردان ممکن است از سرطان سینه محافظت کنند.۴۳، ۴۴، ۴۵، ۴۶).

علاوه بر این، دانه کتان با بهبود کنترل قند خون نیز مرتبط است، در حالی که روغن دانه کدو تنبل ممکن است به اختلالات پروستات و دستگاه ادراری کمک کند.۴۷، ۴۸، ۴۹).

در نهایت، دانه کنجد با کاهش التهاب مرتبط است و ممکن است ریکاوری و عملکرد ورزشی را بهبود بخشد.۲۰، ۵۰، ۵۱).

خلاصه

اگرچه چرخه دانه ممکن است هورمون ها را متعادل نکند، اما گنجاندن دانه ها در رژیم غذایی مصرف ویتامین ها و مواد معدنی شما را افزایش می دهد و با کاهش خطر ابتلا به برخی سرطان ها و همچنین کاهش التهاب، سطح کلسترول و قند خون مرتبط است.

 خلاصه

بسیاری از دانه ها بسیار مغذی هستند و فواید زیادی برای سلامتی دارند.

چرخه دانه شامل خوردن دانه های کتان، کدو تنبل، کنجد و آفتابگردان در زمان های مختلف چرخه قاعدگی است. گفته می‌شود که این تمرین هورمون‌های خاصی را متعادل می‌کند، باروری را افزایش می‌دهد، و علائم یائسگی را کاهش می‌دهد، از جمله مزایای دیگر.

با این حال، شواهدی برای حمایت از این ادعاها وجود ندارد یا ضعیف است.

برای مثال، لیگنان‌های موجود در این دانه‌ها با اثرات ضعیف بر سطح هورمون‌ها و همچنین کاهش جزئی علائم یائسگی و احتمالاً کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه مرتبط است.

صرف نظر از این، خوردن دانه ها همچنان یک راه عالی برای بهبود کیفیت رژیم غذایی و سلامت کلی شما است.