اگر بعد از خوردن چغندر ادرار شما صورتی یا قرمز می شود، احتمالاً علت آن سبزی است. این معمولا بی ضرر است، اما اگر نگران هستید یا علائم دیگری برای بررسی وجود خون در ادرار دارید، به پزشک مراجعه کنید.

چغندر یک سبزی ریشه دار با فواید بسیاری برای سلامتی است. آنها حاوی ویتامین ها و مواد مغذی مانند ویتامین C، فیبر و پتاسیم هستند. و خوردن چغندر می تواند سطح انرژی شما را افزایش دهد، قدرت مغز شما را تقویت کند و سیستم ایمنی بدن شما را بهبود بخشد.

اما خوردن چغندر یک عارضه جانبی دارد که برخی افراد را غافلگیر می کند. چغندر می تواند باعث ایجاد چغندر شود، یعنی زمانی که ادرار قرمز یا صورتی می شود. بر اساس یک مطالعه، این وضعیت بر روی ۱۴ درصد از جمعیت اثر میگذارد.

علائم

علامت اولیه بثوریا تغییر رنگ ادرار یا مدفوع است. ادرار پس از خوردن چغندر یا غذاها و آب میوه های حاوی عصاره یا رنگدانه چغندر قرمز یا صورتی به نظر می رسد.

آیا چغندر باعث قرمز شدن ادرار می شود؟ همه چیز درباره Beeturiahealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامت

میزان تغییر رنگ از فردی به فرد دیگر متفاوت است و به چیزی که بلعیده اید بستگی دارد. به عنوان مثال، آب چغندر خام می تواند باعث ادرار قرمز تیره یا صورتی تیره شود. اما اگر چغندر پخته می‌خورید، ممکن است رنگ ادرار شما صورتی یا قرمز روشن‌تر باشد.

بیشتر بخوانید
نمونه رژیم غذایی در سنگ کلیه

علل بروز بتوریا

توجه به ادرار قرمز یا صورتی برای اولین بار می تواند ترسناک باشد و ممکن است بدترین حالت را در نظر داشته باشید. اما چغندر یک بیماری بی ضرر است.

تغییر رنگ به دلیل ترکیبی در چغندر به نام بتانین است که رنگدانه قرمز آن را به سبزی می دهد. برخی افراد در تجزیه این رنگدانه مشکل دارند. پس از مصرف چغندر، بتانین در بدن حرکت کرده و در نهایت به کلیه ها راه پیدا می کند. در اینجا، از بدن خارج می شود و در نتیجه ادرار صورتی یا قرمز می شود.

حتی اگر چغندر معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست و خود به خود از بین می رود، ادرار قرمز یا صورتی بعد از خوردن چغندر گاهی اوقات می تواند نشان دهنده مشکلاتی در سلامت شما باشد. بنابراین، اگر هر بار که چغندر می‌خورید، ادرارتان تغییر رنگ داده، با پزشک مشورت کنید.

داشتن ادرار قرمز یا صورتی بعد از خوردن چغندر گاهی اوقات نشانه کمبود آهن است. این زمانی است که خون شما گلبول های قرمز سالم کافی برای حمل اکسیژن به قسمت های مختلف بدن ندارد. آ مطالعه دریافتند که این وضعیت در حدود ۶۶ تا ۸۰ درصد افراد مبتلا به کم خونی فقر آهن درمان نشده رخ می دهد.

سایر علائم کمبود آهن می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ریزش مو
 • خستگی
 • تنگی نفس
 • گرفتگی عضلات پا
 • سردی
 • نوسانات خلقی
بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث درد شکم و تکرر ادرار من می شود؟

Beeturia همچنین در افرادی که اسید معده پایینی دارند نیز ممکن است رخ دهد. سطح سالم اسید معده به بدن شما کمک می کند تا مواد معدنی، مواد مغذی و ویتامین ها را جذب کند.

از آنجایی که اسید معده پایین می تواند هضم و جذب مواد مغذی را دشوار کند، بدن شما ممکن است در متابولیسم رنگدانه قرمز موجود در چغندر دچار مشکل شود. بنابراین، ممکن است بعد از خوردن چغندر یا نوشیدن آب چغندر متوجه ادرار قرمز یا صورتی شوید. نشانه‌های کاهش اسید معده شامل نفخ، گاز و یبوست است. در اینجا چند روش برای افزایش اسید معده در خانه آورده شده است.

تشخیص

حتی اگر فکر می کنید رنگدانه موجود در چغندر مسئول ادرار قرمز یا صورتی است، اگر تغییر رنگ اغلب اتفاق می افتد، باز هم باید با پزشک خود صحبت کنید.

پزشک شما می تواند تعدادی آزمایش انجام دهد تا ببیند آیا یک بیماری زمینه ای باعث این تغییر رنگ می شود یا خیر. این آزمایشات ممکن است شامل یک یا چند مورد از موارد زیر باشد:

 • شمارش کامل خون (CBC). این آزمایش به پزشک اجازه می دهد تا تعداد گلبول های قرمز شما را برای تایید یا رد کم خونی بررسی کند.
 • آزمایش ادرار. پزشک شما می تواند از این آزمایش برای بررسی عملکرد کلیه شما با بررسی ادرار شما از نظر وجود خون و باکتری استفاده کند.
 • تجزیه و تحلیل مدفوع. نمونه مدفوع برای رد احتمال وجود خون در مدفوع بررسی می شود.
 • تست هایدلبرگ این به پزشک اجازه می دهد تا سطح اسید معده شما را بررسی کند.
بیشتر بخوانید
کتون در ادرار: علل و آزمایشات

در صورتی که آزمایش خون و سایر آزمایشات آزمایشگاهی به حالت عادی برگردد و خونی در ادرار یا مدفوع شما وجود نداشته باشد، ممکن است پزشک شما بثوریا را تشخیص دهد.

درمان

Beeturia خود بی ضرر است، بنابراین درمان لازم نیست. با این حال، اگر در هنگام خوردن چغندر دچار بیماری هستید که منجر به قرمزی یا صورتی ادرار می شود، پزشک به شما می گوید بهترین درمان چیست.

هنگامی که کمبود آهن یا اسید معده پایین باعث قرمزی یا صورتی ادرار می شود، خلاص شدن از شر چغندر مستلزم درمان مشکل اساسی است.

خونریزی داخلی در معده، رکتوم یا ناحیه لگن می تواند باعث کم خونی فقر آهن شود. سونوگرافی لگن، آندوسکوپی (معاینه دستگاه گوارش) و کولونوسکوپی (معاینه داخل روده بزرگ) می تواند محل خونریزی را مشخص کند.

اگر سیکل قاعدگی سنگین یا زخم باعث کمبود شود، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک یا داروهای ضد بارداری تجویز کند. یا ممکن است پزشک شما جراحی را برای برداشتن یک تومور خونریزی دهنده یا فیبروم پیشنهاد کند. در موارد کمبود آهن بدون خونریزی داخلی، پزشک ممکن است مکمل آهن را برای کمک به افزایش تولید گلبول های قرمز توصیه کند.

بیشتر بخوانید
سرکه سیب برای عفونت های ادراری

کاهش دوز مسدود کننده H2 یا مهارکننده پمپ پروتون (که برای درمان رفلاکس اسید استفاده می شود) می تواند به افزایش اسید معده شما کمک کند. پزشک شما حتی ممکن است یک آنزیم گوارشی مانند بتائین HCL با پپسین را برای افزایش سطح اسید در معده پیشنهاد کند.

در حالی که زمانی که آزمایش‌ها سایر بیماری‌ها را رد می‌کنند، هیچ درمانی برای چغندر وجود ندارد، نوشیدن آب بیشتر ادرار را افزایش می‌دهد و به دفع زودتر رنگدانه از بدن شما کمک می‌کند.

 خلاصه

ادرار قرمز یا صورتی می تواند نگران کننده باشد، اما معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست. با این حال، اگر هر بار که چغندر می خورید متوجه تغییر رنگ شدید، یا اگر نمی توانید تشخیص دهید که این تغییر رنگ خونی است، به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین اگر چغندر با علائم دیگری که می تواند نشان دهنده مشکلات آهن یا معده شما باشد، باید به پزشک مراجعه کنید.
Source link