آیا کرم ضد آفتاب واقعا منقضی می شود؟ تاریخ انقضا

گاهی اوقات، تا زمانی که به آن نیاز نداشته باشید، متوجه نمی شوید که تاریخ مصرف کرم ضد آفتاب شما تمام شده است.

می دانید که ضد آفتاب چقدر مهم است. به همین دلیل می خواستی آن را بپوشی. استفاده از کرم ضد آفتاب هر روز – به خصوص اگر قصد دارید زیر نور خورشید باشید – فقط پیری پوست را کاهش نمی دهد. این یک گام مهم در پیشگیری از آفتاب سوختگی و کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست در طول زمان است.

اما، مانند بسیاری از چیزهایی که تاریخ انقضا دارند، هرازگاهی آن را زیر سوال می برید. آیا واقعا کرم ضد آفتاب می تواند تاریخ مصرف آن تمام شود؟

متاسفانه بله. کرم ضد آفتاب منقضی می شود – حتی اگر تاریخ آن در بطری ذکر نشده باشد.

آیا کرم ضد آفتاب واقعا منقضی می شود؟  |  متدیست هیوستون در مورد سلامت

و در حالی که ممکن است با طراوت سایر محصولات مراقبت از پوست خود در اینجا و آنجا کمی شل باشید، واقعاً نباید با ضد آفتاب خود همراه باشید.

کرم ضد آفتاب چه زمانی منقضی می شود؟

صرف نظر از نوع یا SPF، تمام ضدآفتاب ها منقضی می شوند. بسیاری تاریخ انقضا را در جایی روی بطری ثبت می کنند، اما نه همه آنها.

بیشتر بخوانید
هایپرپیگمانتاسیون چیست؟ آنچه باید در مورد آن بدانید

اما خبر خوب این است که ضد آفتاب توسط FDA تنظیم می شود. و یکی از استانداردهایی که FDA تولید کنندگان را به آنها می رساند این است که ضد آفتاب باید حداقل برای سه سال پایدار و موثر بماند.

بنابراین، اگر تاریخ انقضا روی بطری درج نشده است، مطمئن باشید که می‌توان آن را تا سه سال استفاده کرد… البته تا زمانی که به یاد داشته باشید این زمان چه زمانی است. از آنجایی که احتمالاً با آن کار سختی خواهید داشت، تاریخ خرید را روی بطری بنویسید و بعد از سه سال آن را بیرون بیندازید.

نتیجه نهایی: بله، کرم ضد آفتاب ممکن است منقضی شود. FDA موظف است کرم ضد آفتاب حداقل سه سال ماندگاری داشته باشد. همیشه قبل از استفاده از کرم ضد آفتاب، تاریخ انقضا را بررسی کنید. وقتی شک دارید، فرض کنید تاریخ مصرف آن تمام شده است و تازه شروع کنید.

چرا کرم ضد آفتاب منقضی می شود؟

تمام ضدآفتاب ها حاوی مواد فعالی هستند که به جلوگیری از آسیب اشعه ماوراء بنفش به پوست شما کمک می کند. آنها همچنین حاوی مواد غیر فعالی هستند که به قوام محصول کمک می کنند، مانند امولسیفایرها، و/یا پایداری مواد فعال، مانند مواد نگهدارنده.

بیشتر بخوانید
9 راه برای خداحافظی با پوست کدر

هم ترکیبات فعال و هم غیرفعال موجود در کرم ضد آفتاب می توانند به مرور زمان تخریب شوند و بر عملکرد خوب ضد آفتاب تأثیر بگذارند.

به عنوان مثال، یک ماده فعال می تواند به حدی تجزیه شود که دیگر به محافظت از پوست شما در برابر اشعه های مضر UV کمکی نکند. و با کاهش یک ماده غیرفعال، قوام محصول می تواند تغییر کند – بر قابلیت پخش شدن، و همچنین اینکه آیا ماده فعال می تواند در محلول فعال بماند یا خیر.

یک ضد آفتاب کم اثر به معنای کاهش محافظت در برابر آفتاب است. به همین دلیل است که ضدآفتاب ها و تاریخ انقضای آنها توسط FDA تنظیم می شود.

نکته بیشتر این است که کرم ضد آفتاب در صورت نگهداری نادرست می تواند در واقع زودتر از موعد منقضی شود.

کرم ضد آفتاب باید در جای خشک و خنک نگهداری شود. اگر برای مدت طولانی در گرما، مانند ماشین داغ، یا زیر نور مستقیم خورشید باقی بمانند، مواد اولیه می‌توانند سریع‌تر تخریب شوند و قبل از تاریخ انقضا بی‌اثر شوند.

بیشتر بخوانید
اونیکورکسیس چیست؟

حتی اگر تاریخ انقضای کرم ضد آفتاب شما تمام نشده است، اگر متوجه تغییراتی در رنگ، بو یا قوام شدید آن را تعویض کنید – زیرا اینها نشانه های انقضای زودرس است.

نتیجه نهایی: مواد موجود در کرم ضد آفتاب به مرور زمان تحلیل می‌رود و اثر ضد آفتاب را کاهش می‌دهد. همچنین در صورت قرار گرفتن طولانی مدت در معرض گرما یا آفتاب می توانند قبل از تاریخ انقضا تخریب شوند.

چرا نباید به ضد آفتاب تاریخ مصرف گذشته اعتماد کنید؟

برای محصولی به مهمی کرم ضد آفتاب، باید مطمئن باشید که چیزی که استفاده می کنید موثر است. به یاد داشته باشید، ضد آفتاب فقط برای جلوگیری از پیری پوست و آفتاب سوختگی دردناک نیست. این بخش مهمی از کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست در طول زندگی شما است.

این یعنی تاریخ انقضای ضد آفتاب را جدی بگیرید.

قبل از اینکه کرم ضد آفتاب شما به این تاریخ برسد، مواد تشکیل دهنده آن پایدار و موثر در نظر گرفته می‌شوند – که می‌تواند به محافظت از پوست شما در برابر اشعه‌های مضر UV کمک کند.

بیشتر بخوانید
آنچه باید در مورد سلولیت بدانید

زمانی که کرم ضد آفتاب منقضی شده است، به سادگی نمی توان فهمید که آیا هنوز محافظت کننده است یا مزایایی که در برچسب آن وعده داده شده است.

و از آنجایی که قرار گرفتن در معرض آفتاب محافظت نشده خطر ابتلا به سرطان پوست را در افراد افزایش می دهد، FDA توصیه می کند به جای استفاده از کرم ضد آفتاب تاریخ مصرف گذشته، آن را جایگزین کنید.

نتیجه نهایی: هیچ تضمینی وجود ندارد که کرم ضد آفتاب تاریخ مصرف گذشته همچنان در محافظت از پوست شما در برابر اشعه های مضر UV خورشید موثر باشد. همیشه ضد آفتاب تاریخ مصرف گذشته را جایگزین کنید.

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه