کلسترول بالا یک وضعیت نسبتاً رایج است که در آن کلسترول بیش از حد در خون شما گردش می کند. کلسترول یک لیپید (چربی) است که می‌تواند به صورت پلاک‌هایی در شریان‌های شما جمع شود، آن‌ها را باریک کرده و جریان خون را به قلب شما و از آن منقبض می‌کند. این می تواند منجر به بیماری قلبی، حمله قلبی یا سکته شود.

کلسترول بالا معمولا علائمی ایجاد نمی کند مگر اینکه منجر به عارضه شود. این بدان معنی است که شما اغلب نمی دانید که کلسترول بالا دارید تا زمانی که پزشک خون شما را برای آن آزمایش کند.

اما سطوح بالای چربی های در گردش (کلسترول و تری گلیسیرید) گاهی اوقات می تواند منجر به تغییرات قابل توجه پوست شود. اولین سرنخ مبنی بر اینکه شما کلسترول بالا دارید ممکن است در مجموعه ای غیر قابل توضیح از برجستگی ها، لکه های پوست نرم مایل به زرد یا تغییر رنگ در اندام های شما باشد.

این علائم پوستی ممکن است نشانه مهمی باشد که شما باید سطح کلسترول خود را مدیریت کنید.

آیا کلسترول بالا می تواند روی پوست شما تأثیر بگذارد؟

در اینجا خلاصه ای از چگونگی تأثیر کلسترول بالای کنترل نشده، از جمله کلسترول بالای خانوادگی، بر پوست شما و اقداماتی که باید در مورد آن انجام دهید، آورده شده است.

کلسترول: چقدر زیاد است؟

یک پنل لیپیدی می تواند کل کلسترول خون شما را اندازه گیری کند.

  • زیر ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر سطح بهینه است.
  • بین ۲۰۰ تا ۲۴۰ میلی گرم در دسی لیتر، کلسترول بالای مرزی را نشان می دهد.
  • سطوح ۲۴۰ میلی گرم در دسی لیتر یا بالاتر نشان دهنده کلسترول بالا است.

تا سال ۲۰۲۲، بیش از ۹۴ میلیون آمریکایی های بالای ۲۰ سال سطح کلسترول بالا یا بالا داشتند. کارشناسان گمان می کنند که تعداد بیشتری از آنها به آن مبتلا هستند اما تشخیص داده نمی شوند.

بیشتر بخوانید
مسدود کننده های کانال کلسیم چیست؟