زونا که به عنوان هرپس زوستر نیز شناخته می شود، یک عفونت ویروسی است که توسط ویروس واریسلا زوستر (VZV) ایجاد می شود.

زونا باعث ایجاد بثورات خارش‌دار و دردناکی می‌شود که عمدتاً بزرگسالان بالای ۵۰ سال را درگیر می‌کند. با این حال، هر بزرگسال یا کودکی که قبلاً آبله مرغان داشته است، در صورت فعال شدن مجدد ویروس خفته در بدن، ممکن است به زونا مبتلا شود.

علائم زونا در کودکان

نحوه تشخیص اینکه کودک شما در حال ابتلا به زونا است ممکن است در ابتدا دشوار باشد. ناراحتی خفیف مانند خارش، سوزن سوزن شدن یا درد سوزش در برخی از قسمت های بدن یا صورت از علائم اولیه شایع زونا در کودکان است.

آیا کودکان می توانند زونا ایجاد کنند؟

کودک شما ممکن است در یک ناحیه کوچک یا در امتداد یک نوار (یا مسیر عصبی) در یک طرف تنه (تنه)، تحریک پوستی، شبیه به چیزی که به پوستش مالش می‌کند، تجربه کند، از جمله:

 • معده
 • قفسه سینه
 • بازگشت
 • باسن

زونا ممکن است در نواحی دیگر بدن از جمله پوست سر و صورت نیز ایجاد شود.

این احساس ممکن است از شدت خفیف تا شدید متغیر باشد.

مدت زمان ماندگاری زونا ممکن است به صورت جداگانه متفاوت باشد. علائم خفیف ممکن است تا ۱۰ روز قبل از شروع بثورات باقی بماند. در ابتدا، بثورات ممکن است ناحیه‌ای باشد که در لمس گرمتر، خارش و قرمز یا ملتهب به نظر برسد. پس از چند روز، ممکن است تاول های کوچک پر از مایع همراه با درد موضعی ظاهر شوند.

تاول‌های زونا ممکن است شبیه آبله مرغان به نظر برسند، اما معمولاً در یک نوار یا ناحیه جمع شده‌اند یا ممکن است مانند سوختگی به نظر برسند. از طرف دیگر تاول های آبله مرغان در سراسر بدن پراکنده هستند.

همراه با درد و بثورات پوستی، سایر علائم زونا در کودکان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تب
 • سردرد
 • حالت تهوع
 • لرز
 • کمبود اشتها
بیشتر بخوانید
فلج اطفال چیست؟ علائم، تشخیص، درمان و واکسن

برطرف شدن بثورات تاول دار ممکن است تا ۵ هفته طول بکشد.

علل زونا در کودکان

زونا در اثر فعال شدن مجدد ویروس آبله مرغان ایجاد می شود. این بدان معناست که برای اینکه یک کودک به زونا مبتلا شود، باید قبلاً آبله مرغان داشته باشد یا کمتر رایج است، واکسن آبله مرغان را دریافت کرد.

زونا نمی تواند بدون مواجهه قبلی با VZV ایجاد شود. اولین باری که فردی به این ویروس مبتلا می شود، به آبله مرغان مبتلا می شود و نه زونا.

پس از رفع آبله مرغان، ویروس در بدن خاموش می ماند، به ویژه در سلول های عصبی. اگر دوباره فعال شود، فرد دیگر به آبله مرغان مبتلا نمی شود. آنها زونا ایجاد خواهند کرد. هر چند همه کسانی که آبله مرغان داشته اند بعداً به زونا مبتلا نمی شوند.

اینکه چه چیزی برای بار دوم ویروس واریسلا زوستر را تحریک می کند هنوز مشخص نیست. علل احتمالی زونا در کودکان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • قرار گرفتن در معرض آبله مرغان در دوران بارداری اگر در معرض آبله مرغان قرار گرفته اید بین ۲ و ۲۱ روز قبل از زایمان، ممکن است کودک شما در دوران کودکی ابتدا آبله مرغان و بعداً به زونا مبتلا شود.
 • ابتلا به آبله مرغان در کودکی احتمال ابتلا به زونا در کودکانی که قبل از یک سالگی آبله مرغان داشتند بیشتر است.
 • داشتن سیستم ایمنی ضعیف این شامل کودکانی می شود که شرایط سلامتی دارند که بر ایمنی آنها تأثیر می گذارد و کسانی که از داروها یا درمان هایی استفاده می کنند که ایمنی را کاهش می دهد.

کودکانی که واکسن آبله مرغان را دریافت کرده اند کمتر احتمال دارد  بعدا  زونا بگیرند.

عوارض احتمالی زونا در کودکان

زونابه طور کلی خفیف در کودکان است . اگر کودک شما در هر نقطه ای از نیمه بالایی صورت به زونا مبتلا شده است با این حال، جستجوی مراقبت های پزشکی فوری بسیار تشویق می شود.

حتی زونا خفیف روی صورت ممکن است چشم ها را به خطر بیندازد یا منجر به از دست دادن بینایی موقت یا دائمی شود.

بیشتر بخوانید
ADHD را درک کنید و والدینی باشید که فرزندتان به آن نیاز دارد

موارد دیگر ممکن است، اما نادر، عوارض زونا در کودکان عبارتند از:

 • ذات الریه
 • سندرم رمزی هانت، که ممکن است منجر به مشکلات شنوایی شود
 • آنسفالیت (التهاب مغزی)
 • مننژیت
 • نورالژی پس از تبخال (درد عصبی طولانی مدت)
 • سکته

عفونت های پوستی نیز ممکن است در طول زمان فعال بودن بثورات ایجاد شود. تمیز و خشک نگه داشتن پوست توصیه می شود.

کودکانی که دچار سرکوب سیستم ایمنی هستند یا از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده می کنند، ممکن است شانس بیشتری برای ابتلا به عوارض زونا داشته باشند.

زونا کودکان چگونه درمان می شود؟

هنوز هیچ درمانی برای زونا ایجاد نشده است. در بیشتر موارد، زونا پس از چند هفته خود به خود برطرف می شود. اگر به زونا مشکوک هستید، حتی اگر علائم خفیف باشند، باید به پزشک اطفال خود اطلاع دهید.

اگر دیدید که بثورات تاولی روی صورت فرزندتان به خصوص در امتداد بینی و نزدیک چشم ظاهر می شود، آن را یک اورژانس پزشکی در نظر بگیرید.

در غیر این صورت، درمان زونا برای راحت کردن فرزند شما و احتمالاً کوتاه کردن دوره و شدت عفونت ویروسی است.

تیم مراقبت های بهداشتی کودک شما ممکن است داروهای ضد ویروسی را ظرف ۷۲ ساعت پس از اولین علائم برای کاهش شدت و مدت زونا توصیه کند.

بسته به سن فرزندتان، پزشک اطفال ممکن است استفاده از داروهای مسکن بدون نسخه (OTC) یا تجویزی را برای کاهش درد عصبی پیشنهاد دهد.

چگونه از کودک مبتلا به زونا مراقبت کنیم

کودک شما ممکن است در طول عفونت زونا دچار درد و ناراحتی شود. پیروی از توصیه های پزشک و نظارت بر بثورات پوستی کودکتان، به خصوص اگر نزدیک صورت باشد، مهم است.

سایر راهکارهای مراقبت در منزل برای زونا ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • حمام های خنک: آب خنک ممکن است به کاهش احساس سوزش که اغلب همراه با زونا است کمک کند. همچنین ممکن است بخواهید حمام بلغور جو دوسر را در نظر بگیرید و پوست کودکتان را مالش ندهید.
 • کمپرس های خنک: اگر کودک شما نمی تواند بخوابد یا به نظر می رسد مضطرب است، یک کمپرس مرطوب و خنک (مانند یک دستمال مرطوب) ممکن است باعث تسکین درد شود.
 • لباس های گشاد: الیاف طبیعی مانند پنبه ممکن است به پوست کودک شما اجازه تنفس بدهد.
 • حواس پرتی: اگر کودک شما با یک کتاب، بازی، کاردستی یا برنامه تلویزیونی حواسش پرت شود، ممکن است بهتر بتواند با ناراحتی کنار بیاید.
 • کرم های ضد خارش: از پزشک اطفال در مورد درمان های خارش و داروها برای کودکان سوال کنید. به عنوان مثال، لوسیون کالامین ممکن است به خشک کردن تاول ها و تسکین پوست کودک شما کمک کند. سعی کنید از داروهای طبیعی یا دارویی که پزشک شما تایید نکرده است استفاده نکنید.
بیشتر بخوانید
علت پولاکیوری چیست و چگونه درمان می شود؟

اگر هرگز به آبله مرغان مبتلا نشده اید، نمی توانید از کودک خود زونا بگیرید، اما ممکن است به آبله مرغان مبتلا شوید. برای کاهش احتمال انتقال، بثورات کودک خود را همیشه در صورتی که تراوش می کند، بپوشانید. شستن مکرر دست های خود و آنها نیز توصیه می شود.

سوالات متداول

اگر کودک شما آبله مرغان داشته است، احتمال ابتلا به زونا وجود دارد. در اینجا آنچه باید در مورد پیشگیری، فرستادن فرزندتان به مدرسه و تفاوت زونا با آبله مرغان بدانید آمده است.

آیا کودکان مبتلا به زونا می توانند به مدرسه بروند؟

کودکان مبتلا به زونا می توانند ویروس آبله مرغان را به کودکانی که آن را نداشته اند یا واکسن آن را تزریق نکرده اند منتقل کنند. به همین دلیل، مهم است که کودک خود را از مدرسه دور نگه دارید، به خصوص زمانی که راش فعال وجود دارد. هر مایعی از تاول ها می تواند ویروس را به فرد دیگری منتقل کند.

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) می گوید اگر بثورات زونا به درستی پوشانده شود، خطر انتقال کم است.

ممکن است بخواهید با پرستار مدرسه خود در مورد بازگشت فرزندتان به مدرسه و اقدامات لازم برای کاهش خطر انتقال به دیگران صحبت کنید.

آیا اگر فرزند شما هرگز آبله مرغان نداشته باشد ممکن است به زونا مبتلا شود؟

اگر فرزند شما این بیماری را داشته است واکسن آبله مرغان، احتمال کمی وجود دارد که آنها به زونا مبتلا شوند (حتی اگر آبله مرغان نداشته باشند).

بیشتر بخوانید
28 میان وعده سالم که کودکان شما دوست خواهند داشت

تفاوت بین زونا و آبله مرغان چیست؟

هر دو عفونت آبله مرغان و زونا توسط ویروس واریسلا زوستر (VZV) ایجاد می شوند. تفاوت در این است که آبله مرغان عفونتی است که پس از اولین تماس با ویروس به آن مبتلا می شوید و زونا عفونتی است که وقتی چیزی ویروس خفته را در بدن شما پس از ابتلا به آبله مرغان فعال می کند، به آن مبتلا می شوید.

بثورات نیز متفاوت به نظر می رسند. تاول های آبله مرغان در تمام بدن یافت می شوند. زونا معمولاً در یک ناحیه از بدن، معمولاً روی تنه یا صورت، جمع می‌شود.

آیا می توانید از زونا کودکان پیشگیری کنید؟

شما نمی توانید از زونا در کودکان مبتلا به آبله مرغان پیشگیری کنید. محققان می گویند که دریافت واکسن آبله مرغان ممکن است در برابر آبله مرغان و زونا قبل از ۱۷ سالگی محافظت کند. در یک مطالعه ۲۰۱۹کودکانی که واکسن آبله مرغان را تزریق کرده بودند ۷۸% احتمال ابتلا به زونا کمتر از کودکانی است که واکسن تزریق نکرده بودند.

خلاصه

در حالی که غیر معمول است، اگر کودکان قبلاً از طریق عفونت آبله مرغان یا واکسن در معرض VZV قرار گرفته باشند، ممکن است به زونا مبتلا شوند.

تحریک موضعی ممکن است نشانه اولیه زونا باشد. بثورات دردناک و خارش دار ممکن است روزها بعد ایجاد شود و به صورت خوشه هایی از تاول های کوچک ظاهر شود. تب، حالت تهوع و لرز نیز ممکن است رخ دهد.

به‌محض مشاهده علائم زونا، به‌ویژه اگر بثورات تاول‌دار روی صورت وجود داشته باشد، به پزشک کودک خود اطلاع دهید. داروهای ضد ویروسی در چند روز اول ممکن است شدت و مدت علائم را کاهش دهند.