آیا کودک شما شیر کافی دریافت می کند؟

آیا کودک من به اندازه کافی غذا می خورد؟ آیا کودک من بیمار است؟ اینها نگرانی هایی هستند که می توانند ذهن والدین را در حال چرخش نگه دارند. این می تواند ترسناک باشد که فکر کنید کودک شما ممکن است آنچه را که برای رشد نیاز دارد به دست نیاورد.

نگاه کردن به پوشک خیس آنها ممکن است در واقع اطلاعات مهمی در این زمینه به شما بدهد!

از آنجایی که بیرون آمدن مایع معمولاً با ورود مایع مرتبط است، بسیاری از والدین شیرده با دانستن اینکه کودکشان به اندازه کافی پوشک خیس تولید می کند (و وزن مناسبی اضافه می کند) احساس آرامش می کنند.

رنگ، بافت و بوی پوشک همچنین می تواند نشان دهنده عملکرد سیستم داخلی کودک شما باشد.

آیا کودک شما شیر کافی دریافت می کند؟ Wet Diapershealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی آنها را بررسی کنید

کودک من باید روزانه چند پوشک خیس داشته باشد؟

به طور خلاصه، این تفکیک است:

 • در روز اول پس از تولد، فقط ۱ تا ۲ پوشک خیس را انتظار داشته باشید.
 • در روزهای ۲ تا ۳ زندگی کودک، انتظار ۲ تا ۴ پوشک خیس را داشته باشید.
 • در روز چهارم، کودک شما باید ۴ تا ۶ پوشک خیس در روز داشته باشد.
 • در روز پنجم و به بعد، کودک شما باید ۶ یا بیشتر پوشک خیس در روز داشته باشد.

ممکن است کارها  به آرامی با تنها دو پوشک خیس در روز دوم و سه پوشک خیس در روز سوم شروع شود.  اما در روز پنجم، باید شش یا بیشتر پوشک خیس را در یک دوره ۲۴ ساعته ببینید.

در حالی که همه این پوشک‌ها خیس نمی‌شوند، مهم است که حتماً  به طور مکرر پوشک نوزاد را تعویض کنید  تا از  راش پوشک جلوگیری شود .

همانطور که کودک شما پیر می شود و مثانه او می تواند بیشتر نگه دارد، ممکن است متوجه شوید که او شروع به نگه داشتن ادرار برای مدت طولانی تری می کند و پوشک را کاملاً خیس می کند. به احتمال زیاد به جای ۸ تا ۱۰ پوشک در روز، نزدیک به ۶ تا ۸ پوشک در روز خواهید داشت.

علاوه بر پوشک خیس، شما باید حداقل ۳ تا ۴ مدفوع در روز را تا ۴ روزگی کودک خود مشاهده کنید. رنگ مدفوع آنها نیز باید تغییر کند.

در حالی که نوزادان با مدفوع مکونیوم سیاه به دنیا می آیند، تا روز ۴ یا ۵، رنگ باید زرد با بافت نرم و دانه ای باشد. همه اینها نشان می دهد که کودک شما به اندازه کافی غذا می خورد!

یادداشتی در مورد مدفوع

برای نوزادان بزرگتر از ۶ هفته که با شیر مادر تغذیه می شوند، اگر بین اجابت مزاج ۳ تا ۴ روز فاصله باشد، کاملا طبیعی است. در واقع، طبق گفته  La Leche League International ، برخی از نوزادان بالای ۶ هفته یک هفته بین مدفوع می روند.

همانطور که  آغوز  (یک ملین طبیعی) شیر را ترک می کند، نوزادان کمتر از روزهای اولیه مدفوع می کنند. تا زمانی که کودک شما هنوز ۱ تا ۲ پوند  در ماه وزن  اضافه می کند ، دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.

علائم کم آبی بدن

پس از هفته اول، اگر کودک شما حداقل ۶ پوشک خیس در روز داشته باشد، به خوبی هیدراته می شود و بین پوشک های خیس بیش از ۸ ساعت فاصله وجود ندارد. اگر یکی از این شرایط برآورده نشود، ممکن است کودک شما دچار کم آبی شود.

علاوه بر کمبود پوشک خیس، می‌توانید به دنبال برخی از نشانه‌های کم‌آبی بدن باشید تا متوجه شوید که آیا مشکلی برای کودک شما وجود دارد یا خیر:

 • لب های خشک یا ترک خورده
 • رفتار بی حال یا خواب آلودگی بیش از حد
 • شلوغی شدید
 • تنفس سریع یا ضربان قلب
 • هنگام گریه اشک نریزد
 • لکه نرم فرورفته  (فونتانل)  و چشم
 • پوستی که سرد و خشک است و یا به آن خاصیت ارتجاعی ندارد

جلوگیری از کم آبی بدن

مصرف آرام و مداوم مایعات به جلوگیری از کم آبی بدن کمک زیادی می کند  .

اگر  به کودک خود شیر می دهید ، زمانی که در یک محیط گرم هستید یا می دانید که او بیمار است،  می خواهید مرتباً سینه خود را به او بدهید  . اگر کودک شما بدون فنجان یا بطری نوشیدنی می‌نوشد، باید مطمئن باشید که در طول روز بیشتر در دسترس او باشد.

اگر کودک شما احساس خوبی نداشته باشد، ممکن است جلسات تغذیه کوتاه‌تر از حد معمول باشد، بنابراین افزایش دفعات آن می‌تواند به اطمینان حاصل شود که کودک شما مایعات کافی در بدنش دارد.

همچنین باید به این فکر کنید که  وقتی کودکتان بیمار است چه مایعاتی در بدن او می‌ریزید .

برای نوزادان بزرگتر و کودکان نوپا، استفاده از محلول خوراکی مانند Pedialyte می تواند به آنها کمک کند تا با مقدار زیادی الکترولیت هیدراته بمانند. شما می توانید با پزشک خود در مورد اینکه آیا آنها استفاده از محلول آبرسانی مجدد را توصیه می کنند و چند بار مشورت کنید.

علاوه بر تغذیه نوزاد، باید مطمئن شوید که او لباس مناسبی می پوشد. این به آنها کمک می کند تا از دست دادن مایعات از طریق تعریق زیاد یا لرز جلوگیری کنند. و اگر به ارتفاعات بالاتر سفر می کنید، حتماً کودک خود را تشویق کنید تا هرچه بیشتر نوشیدنی بنوشد.

چه زمانی با دکتر تماس بگیرید

اگر:

 • به نظر می رسد که کودک شما آبرسانی مجدد نمی کند یا به نظر می رسد بیشتر کم آب می شود.
 • خون در مدفوع یا ادرار وجود دارد.
 • کودک شما از نوشیدن یا مصرف محلول آبرسانی مورد تایید پزشک خودداری می کند.
 • استفراغ یا اسهال آنقدر شدید است که کودک شما نمی تواند به اندازه کافی مایعات مصرف کند.
 • اسهال  بیش از چند روز طول می کشد.
 • کودک شما تب بسیار  بالایی دارد ، بالای ۱۰۴ درجه فارنهایت (۴۰ درجه سانتیگراد).

نوزاد من در روز چقدر مایعات باید بنوشد؟

برای والدین نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند، می‌تواند مانند یک بازی حدس زدن باشد که نوزاد شما چقدر شیر می‌گیرد. از آنجایی که تعیین مقدار برای نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند دشوارتر است، متخصصان پزشکی معمولاً بر  تعداد دفعاتی که نوزاد باید  در یک دوره ۲۴ ساعته شیر دهد تمرکز می‌کنند.

از زمانی که نوزاد به دنیا می آید تا زمانی که به وزن تولد باز می گردد (تقریباً ۱۰ تا ۱۴ روز پس از تولد)، نوزادی که با شیر مادر تغذیه می شود باید هر ۲ تا ۳ ساعت یکبار تغذیه شود. پس از آن، کودک باید تقریباً ۸ تا ۱۰ بار در روز تغذیه شود.

برای نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می شوند، ممکن است کمی بیشتر در مورد اونس توضیح داده شود. طبق گفته  آکادمی اطفال آمریکا ، یک نوزاد تازه متولد شده حدود ۲ تا ۳ اونس (۶۰ تا ۹۰ میلی لیتر) شیر خشک را هر ۳ تا ۴ ساعت پس از چند روز اول مصرف می کند.

زمانی که نوزاد یک ماهه می شود، معمولاً هر ۴ ساعت حدود ۴ اونس غذا می خورد. همانطور که معده آنها به رشد خود ادامه می دهد، تا ۶ ماهگی آنها ۴ تا ۵ بطری حدود ۶ تا ۸ اونس مصرف می کنند. این مقدار ممکن است طی ماه های بعد کاهش یابد زیرا غذاهای جامد بیشتری به رژیم غذایی آنها اضافه می شود.

اگر با نوزادی که نمی‌خواهد غذا بخورد مشکل دارید  ، ممکن است لازم باشد فضایی آرام و بدون حواس‌پرتی پیدا کنید. شما همچنین می توانید موقعیت شیردهی یا اندازه شیشه / نوک پستان متفاوت را امتحان کنید.

خلاصه

پوشک خیس یکی از بهترین نشانه هایی است که نشان می دهد کودک شما به خوبی تغذیه و هیدراته شده است. با نظارت دقیق بر تعداد پوشک های مرطوبی که کودک شما در روز تولید می کند، می توانید به بهترین شکل به نیازهای او پاسخ دهید.

مثل همیشه، اگر نگران هستید، با پزشک اطفال خود صحبت کنید. اما در عین حال، وقتی کودک شما بعد از شیر دادن در آغوش شما بیهوش می شود، از لبخندهای شاد و شیرین لذت ببرید.

لینک 

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه