اگزما یک بیماری التهابی است که باعث خشکی پوست، خارش، بثورات و سایر علائم می شود. در حالی که هیچ درمانی برای اگزما وجود ندارد، درمان های سنتی و جایگزین ممکن است به تسکین علائم کمک کنند.

طب سنتی چینی (TCM) یک درمان جایگزین است که اغلب برای اگزما استفاده می شود. این عمل پزشکی جایگزین منشاء آن از چین هزاران سال است که وجود داشته است. این روش از یک رویکرد جامع استفاده می کند که ترکیبی از گیاهان دارویی، طب سوزنی و سایر روش های درمانی برای درمان بیماری های مختلف از جمله اگزما است.

این مقاله نگاهی به نحوه استفاده از TCM برای تسکین علائم اگزما دارد.

آیا گیاهان سنتی چینی می توانند به درمان اگزما کمک کنند؟

رویکرد طب سنتی چینی به اگزما چیست؟

TCM اگزما را که به عنوان درماتیت آتوپیک نیز شناخته می شود، از طریق الف درمان می کند مخلوط از محصولات یا روش های درمانی زیر:

 • لوسیون ها
 • کرم ها
 • حمام ها
 • چای ها
 • قرص ها
 • طب سوزنی
 • طب فشاری

هدف ترکیب این درمان ها آرام کردن سیستم ایمنی بدن و کاهش واکنش آن نسبت به آلرژی های محیطی و غذایی است.

هنگام استفاده از TCM به عنوان درمان اگزما، پزشکان می توانند فرمول را تنظیم کنیداز جمله مواد تشکیل دهنده و مقدار، برای رسیدگی به وضعیت پوستی فرد و سایر عواملی که ممکن است علائم را بدتر کنند.

بیشتر بخوانید
تری سیلیکات منیزیم

از کدام گیاهان چینی برای درمان اگزما استفاده شده است؟

نیش فنگ (Saposhnikovia divaricata)

مطابق با تحقیقات اخیراین گیاه حاوی خواص ضد التهابی، ضد درد و آنتی اکسیدانی است. همچنین به تنظیم سیستم ایمنی بدن کمک می کند.

فنگ نیش به صورت موضعی (روی پوست) برای درمان اگزما استفاده می شود.

گان کائو (Radix glycyrrhizae)

مطالعه پژوهشی ۲۰۱۶ دریافتند که ترکیبات اصلی این گیاه دارای خواص ضد التهابی، ضد درد، آنتی اکسیدانی و تنظیم کننده سیستم ایمنی هستند. این گیاه همچنین با کاهش سرعت تکثیر سلول‌های سرطانی، ویژگی‌های ضد توموری از خود نشان داد.

هوانگ کین (Scutellaria baicalensis)

با توجه به مطالعه ۲۰۱۶این گیاه چینی حاوی خواص ضد باکتری، ضد ویروسی و آنتی اکسیدانی است که ممکن است به درمان بیماری های التهابی و عفونت کمک کند.

Huang Qin به صورت موضعی به صورت خمیر یا کرم روی پوست استفاده می شود. همچنین ممکن است به صورت خوراکی مصرف شود.

مو دان پی (Moutan Cortex Radicis)

مطالعه ۲۰۲۰ نشان می دهد که این گیاه چینی حاوی ترکیباتی است که علائم التهاب را کاهش می دهد. برای درمان بیماری های التهابی و خودایمنی مانند اگزما استفاده می شود.

یی یی رن (Coicis Semen)

یی یی رن از دانه های خشک گیاه کویکس اشکی جوبی تهیه می شود.

با توجه به مطالعه ۲۰۲۰نشان داده شده است که یی یی رن سیستم ایمنی را تنظیم می کند و التهاب ناشی از اگزما را کاهش می دهد. مصرف این گیاه به صورت خوراکی یا خارجی بی خطر است.

بیشتر بخوانید
بهترین زمان مصرف پودر کلاژن

مو لی (Concha Ostreae)

مطالعه ۲۰۲۲ دریافت که مو لی حاوی خواص ضد التهابی، ضد باکتریایی و ضد حساسیت است. این مطالعه نشان داد که در میان افراد مبتلا به درماتیت آتوپیک ۷۰ درصد موفقیت آمیز بوده و به کاهش علائم خارش مزمن کمک می کند.

افراد ممکن است آن را مستقیماً روی پوست خود بمالند یا به صورت خوراکی مصرف کنند.

سی شی (مغناطیس)

سرکوب کننده سیستم ایمنی خواص Ci Shi (خواصی که شدت پاسخ ایمنی بدن را کاهش می دهد) ممکن است موفقیت درمان بیماری های آلرژیک مانند اگزما را افزایش دهد. این ماده معدنی به صورت مکمل خوراکی یا محلول خیساندن موضعی موجود است.

زی کائو (Radix arnebiae)

بررسی ۲۰۲۱ مطالعات نشان می دهد که Zi Cao ممکن است به درمان زخم و التهاب پوست کمک کند. این گیاه اغلب به صورت روغن یا کرمی ساخته می شود که روی پوست مالیده می شود.

استفاده از گیاهان چینی برای درمان اگزما چقدر موثر است؟

تحقیقات نشان داده است که گیاهان و مواد معدنی طب سنتی چینی ممکن است در درمان اگزما موثر باشند.

با توجه به الف مطالعه ۲۰۲۰جوشانده Qinzhuliangxue (QZLXD)، دستور العملی که شامل مواد تشکیل دهنده TCM است، ممکن است برخی از علائم و عوارض اگزما را برطرف کند.

مطالعه‌ای که شامل ۱۷۶ شرکت‌کننده با اگزمای آتوپیک تحت حاد بود، نشان داد که QZLXD علائم را تسکین می‌دهد و شانس عود را کاهش می‌دهد.

بیشتر بخوانید
عوارض قرص لاغری پلاتین

مطالعه ۲۰۲۲که ۶۶۲ نفر (۳۲۲ در گروه آزمایش و ۳۴۰ در گروه کنترل) را مورد بررسی قرار داد، همچنین نشان می‌دهد که ترکیبات TCM ممکن است اندازه و شدت ضایعات پوستی (تغییرات غیرطبیعی پوست) را کاهش داده و کیفیت خواب را در میان شرکت‌کنندگان در مطالعه مبتلا به درماتیت آتوپیک بهبود بخشد.

آیا عوارض جانبی مربوط به گیاهان چینی وجود دارد؟

در حالی که به نظر می رسد استفاده از TCM برای مدیریت علائم اگزما موثر است، مرکز ملی سلامت مکمل و یکپارچه (NCCIH) گزارش می دهد که برخی از محصولات گیاهی چینی ممکن است حاوی مواد ناایمن، مانند:

 • ترکیبات سمی
 • فلزات سنگین مانند کادمیوم، سرب و آرسنیک
 • آفت کش ها
 • میکروارگانیسم ها
 • درد و درد جزئی
 • آسم
 • واکنش های آلرژیک شدید
 • آسیب اندام

ایده خوبی است که قبل از پیگیری TCM برای اگزما یا سایر شرایط پزشکی با یک پزشک صحبت کنید.

در حالی که پژوهش نشان می دهد که حدود ۴۰ تا ۹۰ درصد از افراد باردار از TCM استفاده می کنند، تحقیقات محدودی در مورد اینکه این داروی جایگزین برای والدین و جنین های در حال رشد آنها چقدر ایمن است وجود دارد.

چه داروهای خانگی دیگری برای درمان اگزما مفید است؟

بیشتر بخوانید
6 داروی آنتی کولینرژیک برای درمان مثانه بیش فعال

این مقاله از آکادمی پوست آمریکا نیز پیشنهادات درمان خانگی مفیدی را برای والدین کودکان مبتلا به اگزمای خارش دار ارائه می دهد.

پیمایش درمان های جایگزین برای تسکین اگزما ممکن است چالش برانگیز باشد. یک پزشک یا متخصص پوست می‌تواند بینش حرفه‌ای در مورد اینکه کدام درمان‌های جایگزین برای شما بی‌خطر و مؤثر هستند، ارائه دهد.

خلاصه

طب سنتی چینی یک داروی جایگزین محبوب برای درمان بیماری های مختلف از جمله اگزما است. برخی از گیاهان چینی حاوی خواص ضد التهابی، ضد باکتریایی و ضد حساسیت هستند که ممکن است از درمان اگزما جلوگیری کند یا آن را کاهش دهد.

در حالی که به نظر می رسد TCM موثر است، احتیاط توصیه می شود زیرا محصولات گیاهی آلوده ممکن است عوارض جانبی ناخواسته ای ایجاد کنند که از خفیف تا شدید متغیر است.

قبل از بررسی TCM، با یک پزشک صحبت کنید تا ببینید آیا این نوع داروی جایگزین درمان مناسبی برای اگزمای شما است یا خیر.