آیا گیاهان می توانند هوای داخل خانه را تصفیه کنند؟

زندگی در یک ساختمان مدرن و کم مصرف می تواند عوارض جانبی ناخواسته ای داشته باشد. یکی از این عوارض، جریان هوای کمتر است. فقدان جریان هوا باعث می شود آلودگی هوای داخل خانه ایجاد شود و باعث مشکلات سلامتی مانند آسم یا سندرم ساختمان بیمار شود.

در واقع، اثاثیه مدرن، مصالح ساختمانی مصنوعی، و حتی فرش خود شما ممکن است بیش از حد انتظار مواد شیمیایی داشته باشند. این مواد شیمیایی می توانند تا ۹۰ درصد از آلودگی هوای داخل خانه را تشکیل دهند.

گیاهان برای نجات؟

در سال ۱۹۸۹، ناسا کشف کرد که گیاهان آپارتمانی می توانند سموم مضر را از هوا جذب کنند، به خصوص در فضاهای بسته با جریان هوای کم. در حالی که این مطالعه در آن زمان امیدوارکننده بود، تجزیه و تحلیل بیشتر روشن کرد که آزمایش‌ها در یک سیستم بسته لزوماً به موقعیت‌های زندگی واقعی ترجمه نمی‌شوند.

آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) پاسخی به مطالعه ناسا صادر کرد و توضیح داد که برای تکرار اثرات آزمایش، به ۶۸۰ گیاه نیاز دارید در یک خانه معمولی.

آیا گیاهان می توانند هوای داخل خانه را تصفیه کنند؟healthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

در حالی که گیاهان سرپوشیده هوا را تا حدی تمیز می کنند ، و درست است که آنها اکسیژن را در محیط شما افزایش می دهند، نباید به عنوان جایگزینی برای تصفیه کننده هوا در نظر گرفته شود.

گیاهان سرپوشیده به نشان داده شده است:

  • افزایش خلاقیت و بهره وری
  • افزایش تمرکز و حافظه
  • کاهش استرس و خستگی

زمانی که انواع گیاهان را در یک اتاق قرار دهید بیشترین سود را خواهید برد.

نگرانی های ایمنی قبل از خرید گیاه

اگر حیوانات خانگی مانند گربه و سگ دارید، ممکن است بخواهید در مورد گیاهان “تصفیه کننده هوا” تجدید نظر کنید. بسیاری از این گیاهان می توانند برای آنها سمی باشند. از کارکنان گلخانه محلی خود در مورد گزینه های ایمن برای حیوانات خانگی و آلرژی بپرسید. همچنین می‌توانید در صفحه گیاهان سمی و غیرسمی ASPCA، گیاهانی را که برای حیوانات سمی هستند، جستجو کنید.

افزایش گیاهان همچنین می تواند بر رطوبت تأثیر بگذارد و رشد کپک را افزایش دهد. می توانید با اجازه دادن به تخلیه آب در تابه یا سینی، حذف آب اضافی به طور منظم و استفاده از کاشت های زیر آبیاری از این امر جلوگیری کنید. پوشاندن بالای خاک با خزه اسپانیایی یا شن آکواریوم نیز کپک را از بین می برد.

گیاهانی که مراقبت از آنها آسان است

برای افرادی که می خواهند ابتدا انگشت شست سبز خود را امتحان کنند، این گیاهان ممکن است برای شما مناسب باشند. در حالی که آنها نیازی به مراقبت روزانه ندارند، اکثر آنها اگر ماهی یک بار بارور شوند، رشد بهتری خواهند داشت.

گیاه عنکبوت

گیاهان عنکبوتی (Chlorophytum comosum)

گیاهان عنکبوتی که به عنوان گیاهان هوا نیز شناخته می شوند، به سرعت رشد می کنند و در سبدهای آویزان، به خصوص در محل کار شما عالی به نظر می رسند. گاهی اوقات آنها حتی شکوفه های سفید دوست داشتنی تولید می کنند.

گیاهان عنکبوتی بیش از ۲۰۰ گونه دارند و بسیاری از آنها می توانند کمی از فراموشی ما جان سالم به در ببرند.

مراقبت از گیاه: به گیاهان عنکبوتی خود ۲ تا ۳ بار در هفته آبیاری کنید.

غیر سمی: برای کودکان یا حیواناتی که دوست دارند با وسایل تاب دار بازی کنند، این گیاه بی خطر است.

دراسنا

دراسنا

Dracaenas رویای انگشت شست سبز یک تازه کار است. این گروه بزرگ از گیاهان آپارتمانی در اشکال، اندازه‌ها و رنگ‌ها وجود دارد. از بین گیاه ذرت بلند که نشانه های جالبی دارد یا گیاه رنگین کمان که به رنگ بنفش روشن می آید را انتخاب کنید.

مراقبت از گیاه: خاک را مرطوب نگه دارید اما خیس نکنید، زیرا آب زیاد برای این گیاه بوسه مرگ است.

سمی برای حیوانات: گربه یا سگ شما ممکن است استفراغ کند، بزاق بیشتری ترشح کند یا مردمک‌های آن گشاد شده باشد.

پوتوس طلایی

پوتوس طلایی (Epipremnum aureum)

این گیاه که به نام پیچک شیطان نیز شناخته می شود، ممکن است تا آنجا که گیاهان می توانند به فنا ناپذیر نزدیک شوند. در شرایط مختلف رشد می کند و می تواند تا ۸ فوت رشد کند.

مراقبت از گیاه: وقتی خاک خشک شد آبیاری کنید. وقتی گیاه خیلی بزرگ شد، می توانید شاخه ها را کوتاه کنید.

سمی برای حیوانات: این گیاه را هم برای گربه‌ها و هم سگ‌ها دور از دسترس نگه دارید.

نخل آرکا با میوه پرتقال

نخل آرکا (Chrysalidocarpus lutescens)

این گیاه کوچک از ماداگاسکار راحت تر در فضای باز رشد می کند. اما اگر فضایی با نور فیلتر شده روشن دارید، برگ‌های قوس‌دار زیبای آن افزودنی زیبایی به اتاق خواهند داشت.

مراقبت از گیاه: این گیاه تشنه در طول رشد به مقدار زیادی آب نیاز دارد، اما در زمستان کمتر.

غیر سمی: این گیاهان بلند و برگ‌های آن‌ها هم برای گربه‌ها و هم برای سگ‌ها غیرسمی هستند.

گل های داودی

گل داودی (Chrysanthemum morifolium)

از خود یک گلدان گل داوودی یا “مامان” تازه پذیرایی کنید، زیرا این گل فقط برای حدود ۶ هفته شکوفا می شود. یا می توانید در بهار که رشد جدید ظاهر شد دوباره گلدان را کود دهید. اگر نمی خواهید صبر کنید، ممکن است بخواهید فقط یک گلدان جدید تهیه کنید.

مراقبت از گیاه: رطوبت خاک را یک روز در میان بررسی کنید و آن را مرطوب نگه دارید.

سمی برای حیوانات: اگرچه نامی دوستانه دارد، اما مادران برای هر دو گربه سمی هستند. و سگ ها.

گیاهانی که به کمی عشق اضافی نیاز دارند

این گیاهان برای افرادی که می خواهند زمان بیشتری را با گیاهان خود بگذرانند ایده آل هستند. همه آنها یک بار در ماه به کود و همچنین مراقبت های اضافی مانند مه پاش یا گلدان مجدد نیاز دارند.

نخل بامبو

نخل بامبو (Chamaedorea seifrizii)

این گیاه محکم به دلیل ظرافت و ارتفاع آسان خود شناخته شده است. نور روشن را دوست دارد، اما نه مستقیم خورشید، و ترجیحاتی در مورد مراقبت از آن دارد. نخل‌های بامبو همچنین مقدار مناسبی از رطوبت را به هوا منتقل می‌کنند و در ماه‌های خشک زمستانی آن را به یک افزودنی خوش‌آمد تبدیل می‌کنند.

مراقبت از گیاه: خاک را مرطوب نگه دارید. نخل‌های بامبو را در جایی قرار دهید که هوا آزادانه در گردش باشد، و برای جلوگیری از کنه‌های عنکبوتی، گاهی غبارآلود کنید.

غیر سمی: نخل بامبو برای نگهداری در خانه با حیوانات خانگی بی خطر است.

شخصی که گلدان پیچک انگلیسی را در دست دارد

پیچک انگلیسی (Hedera helix)

این گیاه کوهنوردی همیشه سبز به خوبی با شرایط داخل خانه سازگار است. گونه های مختلف موقعیت های نوری متفاوتی را ترجیح می دهند، از نور روشن و غیر مستقیم تا فضاهای کم نور. به خصوص زیبا به نظر می رسد که از یک سبد آویزان یا در اطراف طاقچه شما رشد می کند.

مراقبت از گیاه: در طول رشد سخاوتمندانه آبیاری کنید، اما در زمستان بیش از حد آبیاری نکنید.

برای حیوانات و انسان‌ها سمی است: اگرچه پیچک انگلیسی تقریباً در همه جا رشد می‌کند، اما شناخته شده است که هنگام خوردن در سگ‌ها، حیوانات مزرعه و انسان مشکلاتی ایجاد می‌کند. همچنین مواد شیمیایی موجود در شیره می‌تواند باعث درماتیت تماسی شدید در انسان‌ها، به‌ویژه افرادی که پوست حساس دارند، شود.

گیاه کائوچو

گیاهان لاستیکی (Ficus elastic)

گیاهان لاستیک درختانی همیشه سبز از هند هستند. ریشه‌های آن‌ها به سمت بالا رشد می‌کنند و اغلب در اطراف تنه گیاه پیچیده می‌شوند و شکل‌های جالبی را تشکیل می‌دهند. این گیاهان عاشق نور روشن و فیلتر شده و کمی توجه هستند.

مراقبت از گیاه: برای مرطوب نگه داشتن خاک، به‌ویژه در فصل زمستان، به مقدار متوسط ​​آبیاری کنید. برگها را هرس کنید و آنها را پاک کنید تا ظاهری زیبا داشته باشند.

سمی برای حیوانات: گیاهان لاستیک برای گربه‌ها و سگ‌ها سمی هستند.

همیشه سبز چینی

همیشه سبز چینی (Aglaonema)

این گیاهان همیشه سبز طرح دار و رنگارنگ بومی جنگل های استوایی آسیا هستند. مراقبت از این گیاهان ممکن است نیاز به توجه بیشتری داشته باشد.

مراقبت از گیاه: به میزان متوسط ​​آبیاری کنید و قبل از آبیاری اجازه دهید کمپوست تقریباً خشک شود. گیاهان همیشه سبز چینی مانند رطوبت بالا، کمی مه پاش منظم و گلدان مجدد هر چند سال یکبار.

برای حیوانات سمی است: گیاهان همیشه سبز چینی برای سگ ها سمی هستند.

نیلوفرهای صلح

نیلوفرهای صلح (Spathiphyllum)

نیلوفرهای صلح ممکن است یکی از گیاهانی باشند که سموم خانگی را از بین می برند.

مراقبت از گیاه: خاک را کمی مرطوب نگه دارید. نیلوفرهای صلح در اکثر شرایط نوری رشد می کنند، اما نور کم می تواند از شکوفه دادن گل ها جلوگیری کند.

برای حیوانات و انسان‌ها سمی است: علی‌رغم نام آرام‌بخشش، این گیاه زیبا برای گربه‌ها، سگ‌ها و کودکان سمی است. بهتر است این گیاه را به عنوان یک گیاه زینتی نگهداری کنید زیرا می تواند باعث سوزش، تورم و تحریک پوست در بزرگسالان شود.

راه های بیشتری برای تصفیه هوای خانه

علاوه بر گیاهان آپارتمانی، راه‌های دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید هوای خانه را به طور مؤثرتری تصفیه کنید:

  • کف های خود را با جاروبرقی و تمیز کردن تمیز نگه دارید.
  • از پاک کننده های مصنوعی یا خوشبو کننده های هوا خودداری کنید.
  • رطوبت هوای خود را کاهش دهید.
  • تهویه را افزایش دهید.

در واقع، برخی مطالعات همچنین از فیلترهای هوا در ترکیب با گیاهان استفاده کردند. بنابراین، چه گیاهی در محیط خود داشته باشید چه نداشته باشید، خرید فیلتر هوا یک گام آسان برای هوای پاک‌تر است.

لینک منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه