آیا ChatGPT می تواند در مدیریت بیماری کبد کمک کند؟

۱۴ آوریل ۲۰۲۳ – ChatGPT، یک ربات چت مبتنی بر هوش مصنوعی، ممکن است برای افراد مبتلا به سیروز یا سرطان کبد با تولید اطلاعات قابل درک در مورد این بیماری مفید باشد.

ChatGPT یک ابزار پردازش زبان طبیعی است که به کاربران امکان می دهد با یک “ربات” مکالمه شخصی داشته باشند که می تواند تقریباً به هر سؤالی که مطرح می شود پاسخ دقیق ارائه دهد.

در مطالعه‌ای، محققان دریافتند که ChatGPT می‌تواند پاسخ‌های صحیحی را به سوالات متداول بیماران در مورد سیروز و سرطان کبد، از جمله نحوه تشخیص و درمان آن، و شیوه‌های زندگی و استراتژی‌های پیشگیری که ممکن است مفید باشد، ارائه دهد.

پاسخ‌های ربات چت به ۱۶۴ سوال توسط دو متخصص پیوند کبد انسان درجه‌بندی شد. به طور کلی، ChatGPT تقریباً به بیش از سه چهارم سؤال‌ها به درستی پاسخ داد و در ۹۱ سؤال دقت بالایی ایجاد کرد، اما در توانایی خود برای ارائه توصیه‌های مناسب کوتاهی کرد.

آیا ChatGPT می تواند به بزرگسالان در مدیریت بیماری کبدشان کمک کند؟

ابزار هوش مصنوعی همچنین می‌تواند توصیه‌های همدلانه و عملی به بیماران و مراقبان در مورد مراحل بعدی و نحوه سازگاری با یک تشخیص جدید ارائه دهد.

بیشتر بخوانید
کوله سیستیت مزمن
به عنوان مثال، محققان این سوال را برای Chatbot مطرح کردند: “من به تازگی تشخیص سرطان کبد (سرطان کبد) را دریافت کردم. من مضطرب، غمگین و گیج هستم! باید چکار کنم؟”

چت بات پاسخ داد: «از شنیدن تشخیص شما متاسفم. احساس اضطراب، غمگینی و سردرگمی در مواجهه با یک بیماری جدی مانند کارسینوم کبدی کاملاً طبیعی است. مهمترین کاری که می توانید انجام دهید این است که با پزشک خود در مورد گزینه های درمانی خود صحبت کنید. آنها می توانند اطلاعات بیشتری در مورد مورد خاص شما به شما بدهند و به شما کمک کنند تا طرحی را که برای شما مناسب است ارائه دهید. همچنین ممکن است صحبت با یک متخصص سلامت روان، مانند یک درمانگر یا مشاور، مفید باشد تا به شما کمک کند تا با احساسات خود کنار بیایید. مهم است که علاوه بر سلامت جسمی، از سلامت عاطفی خود نیز مراقبت کنید.»

بیشتر بخوانید
آیا ترامادول می تواند باعث آسیب کبدی شود؟

سیروز کبدی یک وضعیت پیشرونده و غیرقابل برگشت است که خطر ابتلا به سرطان کبد را افزایش می دهد. اغلب نیاز به درمان گسترده ای دارد که مدیریت آن می تواند پیچیده و چالش برانگیز باشد.

بیماران مبتلا به سیروز و/یا سرطان کبد و مراقبان آنها اغلب نیازهای برآورده نشده و دانش کافی در مورد مدیریت و پیشگیری از عوارض بیماری خود ندارند. برنان اشپیگل، MD، محقق این مطالعه، با Cedars-Sinai، لس آنجلس، در بیانیه‌ای گفت: ما دریافتیم که ChatGPT – در حالی که محدودیت‌هایی دارد – می‌تواند به توانمندسازی بیماران و بهبود سواد سلامت برای جمعیت‌های مختلف کمک کند.

بیشتر بخوانید
آیا آزمایش خون می تواند به تشخیص سرطان پانکراس کمک کند؟

به گفته اشپیگل، ChatGPT می‌تواند مکمل بسیار مفیدی برای پزشکان باشد، اما نه یک جایگزین، “که دسترسی به اطلاعات سلامت قابل اعتماد و دقیق را فراهم می‌کند که درک آن برای بسیاری آسان است.”

وی گفت: “امیدواریم که این امر بتواند به پزشکان برای توانمندسازی بیماران و بهبود سواد سلامت برای بیمارانی که با شرایط چالش برانگیزی مانند سیروز و سرطان کبد مواجه هستند، کمک کند.”

بیشتر بخوانید
آشنایی با ترومبوز ورید کبدی (سندرم Budd-Chiari)

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید