اتواسکلروز چیست؟ علل و درمان

اتواسکلروز چیست؟

اتواسکلروز یک بیماری ارثی است که گوش میانی را درگیر می کند و باعث کم شنوایی تدریجی می شود. این شایع ترین علت کم شنوایی در بزرگسالان است و از هر ۲۰۰ نفر ۱ نفر را مبتلا می کند.

اتواسکلروز معمولا در نوجوانی یا اوایل دهه بیست شروع می شود. استخوان اسفنجی در گوش میانی تشکیل می شود. استخوان های ریز با هم ترکیب می شوند و از عبور ارتعاشات صوتی به گوش داخلی جلوگیری می کنند.

این بیماری می تواند فقط در یک یا در هر دو گوش ایجاد شود. معمولاً در خانواده ها دیده می شود، زنان را بیشتر از مردان مبتلا می کند و اغلب در دوران بارداری بروز می کند.

علائم اتواسکلروز چیست؟

اتواسکلروز باعث کاهش شنوایی می شود که به مرور زمان بدتر می شود. اما به ندرت باعث ناشنوایی کامل می شود.

بیشتر بخوانید
کشیدن عضله در قفسه سینه: علائم و درمان

افرادی که مبتلا به اتواسکلروز هستند شنیدن صداهای ضعیف و عمیق بسیار سخت است. برخلاف سایر علل کاهش شنوایی، شنیدن صدای پس زمینه برای آنها آسان تر است.

سایر علائم این بیماری شامل وزوز گوش (زنگ در گوش) و سرگیجه است.

در صورت عدم درمان، اتواسکلروز می‌تواند بر گوش داخلی تأثیر بگذارد که می‌تواند منجر به کاهش شنوایی عمیق شود.

چگونه اتواسکلروز تشخیص داده می شود؟

اتواسکلروز معمولا توسط متخصص گوش، حلق و بینی تشخیص داده می شود. آنها یک سری آزمایش انجام می دهند تا ببینند شما چه نوع کم شنوایی دارید. این ممکن است شامل تست های شنوایی با چنگال تنظیم باشد. تست های شنوایی سنجی برای یافتن اینکه کدام صداها را می توانید بشنوید. و آزمایش هایی برای اندازه گیری نحوه حرکت استخوان های داخل گوش شما.

بیشتر بخوانید
آنچه باید در مورد فشار خون پایین بدانید

اتواسکلروز چگونه درمان می شود؟

۲ گزینه درمانی برای اتواسکلروز وجود دارد: سمعک یا جراحی.

برای کمک به شنیدن می توان از یک سمعک هدایت استخوان یا یک دستگاه شنوایی لنگردار استخوانی استفاده کرد. این سمعک ها به اندازه ای کوچک هستند که در داخل گوش قرار بگیرند، بنابراین مشخص نیستند. آنها خطرات جراحی را به همراه ندارند.

جراحی می تواند شامل برداشتن استخوان های ریز گوش میانی و جایگزینی آنها با ایمپلنت باشد. به این روش استاپدکتومی می گویند.

مزیت جراحی این است که می تواند شنوایی شما را برگرداند و ممکن است از پیشرفت اتواسکلروز به سمت گوش داخلی جلوگیری کند. عیب این است که جراحی ممکن است جواب ندهد و کم شنوایی ممکن است به موقع بازگردد.

بیشتر بخوانید
چرا پاهای من ورم کرده است؟

چه زمانی باید به پزشکم مراجعه کنم؟

مانند هر جراحی دیگری، خطر کمی برای عوارض وجود دارد. اگر:

  • شنوایی شما پس از جراحی بدتر می شود
  • حس چشایی شما تغییر می کند
  • شما دچار وزوز گوش می شوید یا بدتر می شود
  • شما دچار سرگیجه می شوید
  • دچار ضعف صورت می شوید

زندگی با اتواسکلروز

اگر مبتلا به اتواسکلروز هستید، شنا، غواصی و مسافرت هوایی به طور معمول اشکالی ندارد، اما اگر عفونت گوش میانی دارید مراقب باشید. از پزشک خود در مورد اینکه چه فعالیت های بدنی برای شما بی خطر هستند، بخواهید.

بیشتر بخوانید
فلبیت یا ترومبوفلبیت یا التهاب ورید چیست؟

اگر از رژیم غذایی حاوی کلسیم زیاد استفاده کنید، ممکن است مفید باشد. برخی از زنان نیز در صورت قطع مصرف قرص های ضد بارداری، شنوایی خود را بهبود می بخشند.

اگر مبتلا به اتواسکلروز هستید، محافظت از شنوایی خود در برابر آسیب های صوتی، به عنوان مثال، به دلیل موسیقی بلند یا محیط پر سر و صدا مانند محل ساختمان بسیار مهم است.

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید