اصطلاح «خودجنس‌گرا» افرادی را توصیف می‌کند که از نظر جنسی بیشتر به خود جذب می‌شوند تا سایر افراد. اگرچه این یک اصطلاح نسبتاً غیرمعمول است، بسیاری از افراد خودجنسگرا هستند.

اولین چیزها: تعریف دقیق چیست؟

یک فرد خودجنسگرا عمدتاً نسبت به خود احساس کشش جنسی می کند. شخصی که خودجنسگرا است ممکن است نسبت به افراد دیگر تمایل جنسی کمی داشته باشد.

این لزوماً به این معنا نیست که افراد خودجنس‌گرا هرگز از نظر جنسی جذب دیگران نمی‌شوند یا با دیگران رابطه جنسی ندارند. اگرچه برخی از افراد خودجنس‌گرا نمی‌خواهند با افراد دیگر رابطه جنسی داشته باشند، اما برخی تمایل دارند.

اتوجنسی بودن به چه معناست؟

آیا این همان چیزی است که غیرجنسی بودن؟

اتوجنسی بودن با غیرجنسی بودن یکسان نیست.

با این حال، بسیاری از مردم احساس می کنند که زیر چتر غیرجنسی قرار می گیرد که به آن طیف غیرجنسی یا ace-spec نیز می گویند. به همین دلیل، خودجنسگرایی گاهی اوقات یک هویت ace-spec نامیده می شود.

کسی که غیرجنسی است، کشش جنسی را تجربه نمی کند. این امکان وجود دارد که به صورت خودجنس و غیرجنسی به طور همزمان شناسایی شوند.

آیا این همان خودرومانتیک بودن است؟

بین خود جنسی بودن و خودرومانتیک بودن تفاوت وجود دارد. در حالی که “خودجنس گرایی” به احساس علاقه در درجه اول از نظر جنسی به خود اشاره دارد، “خودرومانتیک” به احساس در درجه اول جذابیت عاشقانه به خود اشاره دارد.

شما می توانید هم خودرومانتیک و هم خودجنسگرا باشید، اما همه کسانی که خودجنسگرا هستند، خودرومانتیک نیستند و بالعکس.

ممکن است به عنوان مثال:

 • خودجنسگرا و همرومانتیک (از نظر عاشقانه جذب افراد همجنس یا همسان با شما)
 • خودجنس گرا و بیرومانتیک (از لحاظ عاشقانه جذب افراد چند جنس می شود)
 • اتوجنسی و معطر (تجربه کم یا بدون جذابیت رمانتیک)

اینها نمونه هایی از جهت گیری متقاطع هستند که به عنوان جهت گیری مختلط نیز شناخته می شوند.

آیا آزمونی وجود دارد که بتوانم در آن شرکت کنم؟

هیچ آزمایشی وجود ندارد که بتواند تعیین کند که آیا شما خودجنسگرا هستید یا خیر. اگر احساس می کنید که اصطلاح “خودجنس گرا” شما را توصیف می کند، می توانید از آن اصطلاح استفاده کنید.

بیشتر بخوانید
سکس بهتر: تمریناتی برای تقویت عملکرد شما

جهت یابی به این معنا نیست که باکس ها را مشخص کنید تا بفهمید در کجا قرار دارید. بلکه استفاده از یک اصطلاح برای توصیف جذابیت و هویت شماست.

سپس من چگونه باید بفهمم که آیا خود جنسی هستم؟

اگر کلمه “خودجنس گرا” جهت گیری شما را توصیف می کند، می توانید به عنوان خودجنسگرا معرفی شوید. نحوه توصیف هویت خود به شما بستگی دارد!

اگر علاقه مند به بررسی این موضوع هستید که آیا خودجنسگرا هستید یا نه، اعلان های زیر ممکن است به شما کمک کند درباره هویت و جهت گیری خود فکر کنید:

 • آیا از نظر جنسی به دیگران علاقه دارید؟ آیا فکر می کنید کمتر از افراد دیگر جذب جنسی را تجربه می کنید؟
 • آیا با فکر داشتن رابطه جنسی با دیگران احساس ناراحتی می کنید؟ آیا با فکر خودارضایی احساس ناراحتی می کنید؟
 • آیا توهمات جنسی دارید؟ اگر چنین است، چه چیزی یا چه کسانی را شامل می شود؟
 • آیا کلمه “اتوسکسوال” برای شما راحت و دقیق است؟
 • آیا از کلمات دیگری برای توصیف گرایش خود استفاده می کنید؟ (اشکال ندارد از چند کلمه برای توصیف جهت گیری خود استفاده کنید!)

به یاد داشته باشید که هیچ پاسخ درست یا غلطی وجود ندارد. این سؤالات صرفاً درخواست هستند.

«خودجنسی بودن» چگونه است؟

خودجنسگرایی برای افراد مختلف می تواند متفاوت به نظر برسد. برای استفاده از چند مثال:

 • برخی از افراد اتوجنس به شدت خودارضایی را به رابطه جنسی با دیگران ترجیح می دهند.
 • برخی از افراد خودجنس گرایانه نسبت به دیگران احساس گرایش جنسی می کنند اما به ندرت. با این حال، آنها جذب جنسی نسبت به خود را احساس می کنند.
 • برخی از افراد خودجنسگرا احساس می کنند که از نظر جنسی به دیگران جذب می شوند اما نه به شدت. با این حال، آنها جذب جنسی نسبت به خود را احساس می کنند.
 • برخی از افراد خودجنس‌گرا احساس می‌کنند با خیال‌پردازی‌های جنسی در مورد خودشان و نه دیگران، آنها را تحریک می‌کنند.
 • برخی از افراد خودجنس‌گرا از رابطه جنسی با دیگران لذت می‌برند، اما از نظر جنسی برای دیگران جذابیت خاصی ندارند. به عنوان مثال، رابطه جنسی ممکن است راهی برای نشان دادن محبت و عشق باشد، نه راهی برای برآورده کردن خواسته‌ای به کسی.
بیشتر بخوانید
ویریلیزاسیون یا حالت مردانه پیدا کردن دختر یا زن

مهم است که به یاد داشته باشید که قرار ملاقات، رابطه جنسی و روابط می تواند از یک فرد خودجنسگرا به فرد دیگر متفاوت باشد. برخی قرار می گذارند و برخی نه. برخی با دیگران رابطه جنسی دارند و برخی نه.

آیا چیزی وجود دارد که باعث جهت گیری شما شود؟

نه! جهت گیری شما همان چیزی است که هست – این یک وضعیت پزشکی یا مشکلی نیست که باید حل شود. هیچ دلیل شناخته شده ای برای جهت گیری وجود ندارد.

این برای سلامت جنسی و باروری من چه معنایی دارد؟

صرف نظر از جهت‌گیری و آناتومی، هر کسی در صورت داشتن رابطه جنسی با دیگران می‌تواند به عفونت‌های مقاربتی (STI) مبتلا شده و منتقل شود. و البته بارداری در برخی شرایط هنوز امکان پذیر است.

اگر با افراد دیگر رابطه جنسی دارید، عاقلانه است که در مورد روش های پیشگیری از بارداری و اقدامات جنسی ایمن با آنها صحبت کنید. این می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • استفاده از کاندوم و سدهای دندانی
 • بحث در مورد شرکای جنسی فعلی خود
 • افشای اینکه آیا شما هر گونه بیماری مقاربتی دارید یا خیر
 • پیدا کردن یک روش پیشگیری از بارداری که برای شما کارآمد باشد

وقتی صحبت از تجربیات جنسی ایمن می شود، ارتباط کلیدی است.

آیا باید به مردم بگویم؟

شما نباید برای «بیرون آمدن» تحت فشار باشید. اگر می خواهید به دیگران بگویید که خود جنسی هستید، عالی است! اما اگر نمی خواهید، این نیز کاملاً خوب است.

اشتراک گذاری یا عدم اشتراک گذاری آن چه پیامدهایی می تواند داشته باشد؟

هر وقت کسی بیرون بیاید، این احتمال وجود دارد که واکنش منفی دریافت کند.

کلماتی مانند “خودجنسگرا” معمولاً استفاده یا درک نمی شوند، حتی در جامعه LGBTQIA+. ممکن است برخی افراد در مورد این تعریف سردرگم شوند. در این صورت می توانید آنها را به این صفحه یا صفحه دیگری در مورد خودجنس گرایی هدایت کنید.

اگر بیرون بیایید، این احتمال وجود دارد که برخی از افراد به شما بگویند که نیازی به برچسب زدن به خودت خودجنسی نیست. به یاد داشته باشید که شما مجاز هستید هویت خود را هر طور که می خواهید توصیف کنید.

بله، امروزه ما اصطلاحات بیشتری برای تمایلات جنسی داریم – اما این لزوما چیز بدی نیست. این احساسات لزوماً جدید نیستند. ما فقط زبان بیشتری برای توصیف آن داریم.

بیشتر بخوانید
مایکوپلاسما تناسلی چیست؟

متأسفانه، اگر بیرون بیایید، ممکن است با تبعیض یا سوء استفاده مواجه شوید. در برخی موقعیت‌ها، ممکن است بی‌خطر نباشد که به دیگران در مورد جهت‌گیری خود بگویید. این به شما بستگی دارد که وضعیت خود را ارزیابی کنید و تصمیم بگیرید که آیا به اندازه کافی احساس راحتی و امنیت می کنید تا آن را به اشتراک بگذارید.

یک امکان این است که به چند نفر منتخب اعتماد کنید. این بدان معناست که می توانید بدون به خطر انداختن امنیت خود، حمایت و تشویقی دریافت کنید. اگر تصمیم به رفتن به این مسیر دارید، اگر نمی خواهید آن را با دیگران به اشتراک بگذارند، حتما به آنها بگویید.

چگونه می توانم به کسی بگویم؟

شما می توانید به چند روش مختلف بیرون بیایید!

می‌توانید به یکی از عزیزانتان بگویید – کسی که فکر می‌کنید می‌پذیرد و حمایت می‌کند – و از او بخواهید تا زمانی که با افراد بیشتری صحبت می‌کنید از شما حمایت کنند.

نمی دانید چگونه آن را بگویید؟ در اینجا چند عبارت برای شروع آورده شده است:

 • من اخیراً متوجه شده ام که خودمختار هستم. معنی آن این است.»
 • من اخیراً اصطلاح «خودجنس‌گرا» را یاد گرفتم که به افرادی اشاره دارد که عمدتاً از نظر جنسی جذب خودشان می‌شوند. فهمیدم که این توصیف مناسبی برای من است.»
 • «از آنجایی که شما برای من مهم هستید، می‌خواستم به اشتراک بگذارم که من خودجنس‌گرا هستم. اینجاست که معنای اتوجنسی چیست.»

از آنجایی که تعداد کمی از مردم می دانند که اصطلاح “خودجنس گرایی” به چه معناست، هر کسی که انتخاب می کنید با او به اشتراک بگذارید ممکن است سؤالاتی داشته باشد. آماده باشید که به آنها تعریفی بدهید یا به آنها بگویید که کجا می توانند در مورد خودجنسگرایی بیشتر بیاموزند.

اگه خوب نشد چیکار کنم؟

همانطور که گفته شد، این امکان وجود دارد که وقتی به عنوان خودجنس‌گرا ظاهر می‌شوید، با واکنش‌های منفی روبرو شوید. این می تواند شامل هر چیزی از نظرات بی ادبانه گرفته تا موقعیت های بالقوه خطرناک باشد.

اگر خانه شما به مکانی ناامن برای اقامت تبدیل می‌شود یا افرادی که با آنها زندگی می‌کنید مورد آزار و اذیت یا تهدید قرار می‌گیرند، بهتر است به دنبال یک پناهگاه محلی LGBTQIA+ باشید یا ترتیبی دهید که برای مدتی با یک دوست حمایت‌کننده بمانید.

اگر قصد خودکشی دارید، در بحران هستید، یا به کسی نیاز دارید که با او صحبت کنید، ممکن است از تماس با شما سود ببرید پروژه ترور در ۸۶۶-۴۸۸-۷۳۸۶. پروژه Trevor برای جوانان LGBTQIA+ در ایالات متحده کمک و پشتیبانی می کند.

بیشتر بخوانید
چرا هنگام انزال درد دارم؟

ممکن است در محل کار با تبعیض روبرو شوید. اگر کارفرمای شما علیه شما تبعیض قائل می شود و شما در ایالات متحده هستید، می توانید شکایتی را با این سازمان ثبت کنید کمیسیون فرصت های شغلی برابر.

اگر با مردم صحبت کرده اید و خوب پیش نرفت، ممکن است از صحبت کردن با یک دوست حامی یا پیوستن به یک گروه حمایتی برای افراد LGBTQIA+ سود ببرید. این می تواند یک گروه ملاقات محلی یا یک انجمن آنلاین باشد.

به یاد داشته باشید که شما به خوبی از حقوق خود برخوردار هستید تا هر طور که می خواهید شناسایی کنید. اگر دیگران نسبت به جهت گیری شما ناسازگار باشند تقصیر شما نیست – این به عهده آنهاست.

از کجا می توانم پشتیبانی پیدا کنم؟

مکان های زیادی وجود دارد که می توانید منابع و پشتیبانی پیدا کنید. مثلا:

 • GLBT نزدیک من پایگاه داده ای از منابع LGBTQIA+ است که یک خط تلفن ملی و یک خط گفتگوی جوانان ارائه می دهد.
 • را خط حیات ملی پیشگیری از خودکشی برای کسانی که در ایالات متحده احساس خودکشی می کنند یا با پریشانی عاطفی روبرو هستند، حمایت محرمانه و رایگان ارائه می دهد. با آنها با شماره ۸۲۵۵-۲۷۳-۸۰۰ تماس بگیرید.
 • خوشحالم تعدادی منبع و مقاله در سایت خود دارد.
 • Healthline فهرستی از اصطلاحاتی ایجاد کرده است که جهت گیری های جنسی و عاشقانه و همچنین هویت جنسیتی را توصیف می کند.
 • انجمن ها و گروه های آنلاین فراگیر، مانند Reddit یا Facebook، ممکن است منبع خوبی برای پشتیبانی و اطلاعات باشند.

خلاصه

افراد اتوجنسی عمدتاً از نظر جنسی جذب خودشان می شوند. آنها معمولاً تمایلات جنسی کمی نسبت به افراد دیگر تجربه می کنند.

اینکه آیا شما به عنوان خودجنسگرا معرفی می شوید یا نه به شما بستگی دارد. اگر احساس می‌کنید که این یک اصطلاح دقیق و راحت برای توصیف جهت‌گیری شماست، می‌توانید خود را خودجنس‌گرا بنامید.