ریتالین یک داروی محرک است که برای درمان اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) استفاده می شود. در برخی نیز استفاده می شود موارد برای درمان نارکولپسی ریتالین که حاوی داروی متیل فنیدات است، فقط با نسخه در دسترس است.

نوشیدن الکل در حین مصرف ریتالین می تواند نحوه عملکرد دارو را تغییر دهد. به همین دلیل، مصرف الکل در حین مصرف ریتالین ایمن نیست. برای آشنایی با اثرات نوشیدن الکل در حین مصرف ریتالین و اینکه چرا این ترکیب ایده بدی است، ادامه مطلب را بخوانید.

نحوه تعامل ریتالین و الکل

ریتالین یک محرک سیستم عصبی مرکزی (CNS) است. این کار با افزایش سطح پیام رسان های شیمیایی به نام دوپامین و نوراپی نفرین در مغز شما کار می کند. از آنجایی که روی CNS کار می کند، می تواند تغییرات دیگری را نیز در بدن شما ایجاد کند. می تواند فشار خون و ضربان قلب شما را افزایش دهد. همچنین می تواند باعث تنفس سریعتر، تب و گشاد شدن مردمک چشم شود.

از سوی دیگر، الکل یک مضعف CNS است. افسردگی CNS سرعت را کاهش می دهد. این می تواند صحبت کردن را برای شما سخت تر کند و باعث شود که صحبت خود را به زبان بیاورید. این می تواند بر هماهنگی شما تأثیر بگذارد و راه رفتن و حفظ تعادل را سخت تر کند. همچنین می تواند روشن فکر کردن و کنترل تکانه ها را دشوارتر کند.

اثرات مخلوط ریتالین و الکل

با این حال، اثرات ریتالین و الکل همدیگر را خنثی نمی کنند، حتی اگر به نظر متضاد باشند. بلکه اثرات این دو دارو با هم ترکیب می شوند و مشکلات بزرگی ایجاد می کنند. اینها شامل افزایش عوارض جانبی و همچنین خطرات مصرف بیش از حد دارو، مسمومیت با الکل و ترک است.

بیشتر بخوانید
تیروزین: مزایا، عوارض جانبی

افزایش عوارض جانبی

الکل نحوه پردازش ریتالین را در بدن تغییر می دهد. این می تواند منجر به مقادیر بالاتر ریتالین در سیستم شما شود که می تواند به معنای افزایش عوارض جانبی ریتالین باشد. این عوارض جانبی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ضربان قلب تند
 • فشار خون بالا
 • مشکلات خواب
 • مشکلات خلقی، مانند افسردگی
 • اضطراب
 • خواب آلودگی

مصرف ریتالین همچنین خطر ابتلا به مشکلات قلبی را به همراه دارد، به ویژه برای افرادی که قبلاً با قلب خود مشکل دارند. در موارد نادر اما جدی، استفاده از ریتالین می تواند باعث موارد زیر شود:

 • حمله قلبی
 • سکته
 • مرگ ناگهانی

از آنجا که نوشیدن الکل خطر عوارض جانبی ریتالین را افزایش می دهد، خطر کوچک اما واقعی مشکلات قلبی جدی را نیز افزایش می دهد.

مصرف بیش از حد

ترکیب الکل با ریتالین نیز خطر مصرف بیش از حد دارو را افزایش می دهد. این به این دلیل است که الکل می تواند منجر به مقادیر بالاتر ریتالین در بدن شما شود. هنگامی که شما مشروب می خورید، مصرف بیش از حد ریتالین حتی زمانی که از دوز صحیح و تجویز شده استفاده می کنید یک خطر است.

بیشتر بخوانید
داروی  ژانوویا یا جنوویا یا سیتاگلیپتین: عوارض جانبی، دوز، ژنریک ها، و ...

اگر از ریتالین طولانی اثر و با رهش طولانی مدت همراه با الکل استفاده کنید، خطر اوردوز حتی بیشتر است. زیرا الکل می تواند باعث شود که این اشکال دارو به سرعت در بدن شما آزاد شود.

مسمومیت الکلی

استفاده از ریتالین با الکل نیز خطر مسمومیت با الکل را افزایش می دهد. این به این دلیل است که ریتالین اثرات مضعف CNS الکل را پنهان می کند. ممکن است احساس هوشیاری بیشتری داشته باشید و کمتر متوجه شوید که الکل زیاد مصرف کرده اید. به عبارت دیگر، تشخیص اینکه چقدر مست هستید را برای شما سخت تر می کند.

در نتیجه، ممکن است بیش از حد معمول بنوشید که می تواند منجر به مسمومیت با الکل شود. این وضعیت خطرناک می تواند تنفس را برای شما سخت تر کند. می تواند منجر به سردرگمی، بیهوشی و مرگ شود.

برداشت از حساب

اگر از الکل و ریتالین با هم استفاده کنید، ممکن است به هر دو ماده وابستگی فیزیکی پیدا کنید. این بدان معناست که بدن شما برای عملکرد طبیعی به هر دو ماده نیاز دارد. بنابراین، اگر نوشیدن یا استفاده از ریتالین را متوقف کنید، احتمالاً علائم ترک را خواهید داشت.

بیشتر بخوانید
دوز کوآنزیم کیوتن CoQ10: چه مقدار در روز باید مصرف کنید؟

علائم ترک الکل ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • لرزش
 • اضطراب
 • حالت تهوع
 • تعریق

علائم ترک ریتالین می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • خستگی
 • افسردگی
 • مشکل خواب

اگر فکر می کنید ممکن است به الکل، ریتالین یا هر دو وابستگی داشته باشید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. پزشک شما می تواند به شما کمک کند تا حمایت لازم را برای درمان اعتیاد خود دریافت کنید. در صورت نیاز، پزشک می تواند شما را به یک داروی ADHD دیگر سوق دهد.

الکل و ADHD

الکل همچنین می تواند مشکلاتی را در خود ADHD ایجاد کند. مقداری پژوهش نشان داده است که مصرف الکل می تواند علائم ADHD را بدتر کند. از آنجایی که افراد مبتلا به ADHD ممکن است بیشتر از الکل سوء استفاده کنند، توجه به این یافته ها مهم است. دیگر مطالعات پیشنهاد کرده اند که افراد مبتلا به ADHD ممکن است بیشتر در معرض خطر ابتلا به الکل باشند. به همه این دلایل، نوشیدن الکل می تواند برای افراد مبتلا به ADHD خطرناک باشد.

بیشتر بخوانید
چرا الکل باعث نفخ می شود

با پزشک خود صحبت کنید

ریتالین یک داروی قوی است که نباید با الکل استفاده شود. اگر ریتالین مصرف می کنید و میل شدید به نوشیدن دارید، باید با پزشک خود صحبت کنید. سوالاتی که ممکن است بپرسید عبارتند از:

 • آیا یک داروی ADHD دیگر برای من ایمن تر است؟
 • سایر گزینه های درمانی ADHD به جز دارو چیست؟
 • آیا می توانید یک برنامه درمان محلی الکل را توصیه کنید؟

ایمنی دارو

س:

آیا نوشیدن الکل با داروهای ADHD بی خطر است؟

بیمار ناشناس

آ:

به طور کلی، الکل نباید با هیچ داروی ADHD ترکیب شود. استفاده از Vyvanse یا Adderall با الکل خطرات مشابهی دارد زیرا این داروها همچنین محرک CNS هستند. Strattera تنها درمان غیر محرک برای ADHD است که در بزرگسالان موثر است. هنگامی که با الکل ترکیب می شود، خطرات مشابه ریتالین و سایر محرک ها را ندارد، اما خطرات دیگری نیز دارد. Strattera به دلیل خطر آسیب کبدی نباید با الکل ترکیب شود.