گوش شما ممکن است به دلیل احتقان سینوس، تغییرات ارتفاع، مشکلات گوش میانی، تجمع موم و موارد دیگر احساس گرفتگی کند. اگر شما نیز درد، مشکلات تعادل یا کاهش شنوایی را تجربه می کنید، پزشک می تواند به تشخیص علت زمینه ای کمک کند.

احتقان گوش زمانی رخ می دهد که شیپور استاش شما مسدود می شود یا به درستی کار نمی کند. شیپور استاش کانال کوچکی است که بین بینی و گوش میانی شما قرار دارد. این به یکسان کردن فشار در گوش میانی شما کمک می کند.

هنگامی که شیپور استاش مسدود می شود، احساس پری و فشار در گوش خود می کنید. همچنین ممکن است شنوایی خفه شده و گوش درد را تجربه کنید. این علائم احتقان گوش همچنین می تواند ناشی از مشکلاتی در گوش میانی یا کانال گوش باشد که پرده گوش را تحت تاثیر قرار می دهد (که به آن پرده تمپان نیز می گویند).

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث تخلیه جرم گوش می شود؟

هر شرایطی که بر سینوس‌های شما تأثیر بگذارد، می‌تواند منجر به گرفتگی گوش شود، مانند سرماخوردگی‌های معمولی، آلرژی‌ها و عفونت‌های سینوسی. سفرهای هوایی و تغییر ارتفاع نیز می تواند باعث اختلال در عملکرد شیپور استاش شود که می تواند علائم احتقان گوش را ایجاد کند.

یافتن رهایی از احتقان گوش ناشی از سینوس

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چه چیزی می تواند باعث احتقان گوش شما شود و چگونه می توانید تسکین پیدا کنید، ادامه دهید.

علل غیر معمول احتقان گوش

احتقان گوش اگرچه چندان رایج نیست، اما می‌تواند ناشی از شرایط پزشکی باشد که برخی از آنها جدی هستند و می‌توانند منجر به کاهش شنوایی و مشکلات تعادل شوند. این شامل:

 • مریضی منیر. این یک اختلال گوش داخلی است که باعث سرگیجه شدید و کاهش شنوایی می شود. در افراد شایع تر است ۴۰ تا ۶۰ ساله. علت این بیماری در حال حاضر ناشناخته است، اما علائم ناشی از تجمع مایع در لابیرنت ها، که بخش های گوش داخلی هستند، ایجاد می شود.
 • کلستئاتوم. کلستئاتوم یک رشد غیر طبیعی است که در گوش میانی به دلیل عملکرد ضعیف شیپور استاش یا عفونت گوش میانی ایجاد می شود.
 • نوروم آکوستیک. این یک تومور با رشد آهسته و غیرسرطانی روی عصب است که از گوش داخلی شما به مغز شما منتهی می شود. علائم معمولاً ظریف هستند و به تدریج با رشد تومور ظاهر می شوند و همچنین ممکن است شامل صدای زنگ در گوش (وزوز گوش)، سرگیجه و مشکلات تعادلی باشد.
 • عفونت قارچی گوش خارجی. عفونت‌های قارچی گوش در افرادی که اغلب شنا می‌کنند، در آب و هوای گرمسیری زندگی می‌کنند یا دیابت یا بیماری‌های مزمن پوستی دارند، شایع‌تر است. بیش از ۶۰ نوع قارچ وجود دارد که می تواند آنها را ایجاد کند. علاوه بر احتقان گوش، عفونت های قارچی گوش نیز می تواند باعث زنگ زدن در گوش، تورم، درد، خارش و مشکلات شنوایی شود.
 • اوتیت میانی سروزی. این یک نوع اختلال گوش میانی با تجمع مایع شفاف یا سروزی است. اغلب باعث کاهش شنوایی نیز می شود. این نوع مشکل در کودکان پس از عفونت گوش بیشتر دیده می شود.
 • آفت مفاصل فکی (مفاصل گیجگاهی فکی). مفاصل گیجگاهی فکی (TMJ) در امتداد دو طرف فک شما قرار دارند و به شما اجازه می دهند دهان خود را باز و بسته کنید. اختلالات TMJ می تواند علائمی را ایجاد کند که در گوش احساس می شود معمولاً ناشی از عدم تراز بودن فک شما به دلیل آسیب، آرتریت یا دندان قروچه مزمن است.
بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث سردرد و خونریزی بینی شما می شود؟

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر گرفتگی گوش بیش از دو هفته طول کشید یا با موارد زیر همراه بود به پزشک مراجعه کنید:

 • تب
 • تخلیه مایعات
 • از دست دادن شنوایی
 • مشکلات تعادل
 • گوش درد شدید

 خلاصه

احتقان گوش شایع است و معمولاً می توان با موفقیت در خانه با استفاده از داروهای خانگی یا درمان های بدون نسخه درمان کرد.

بیشتر بخوانید
علت بوی پشت گوش چیست؟