زمانی که مضطرب هستید ممکن است احساس  سوزن سوزن شدن داشته باشید. برخی از تمرینات، از جمله فعالیت بدنی، ممکن است به بازیابی حس کمک کند. بی حسی می تواند دلایل پزشکی دیگری نیز داشته باشد.

شرایط اضطراب – چه اختلال هراس، چه فوبیا یا اضطراب عمومی – شامل تعداد زیادی علائم مختلف است و همه آنها احساسی نیستند.

علائم شما می تواند شامل نگرانی های فیزیکی مانند تنش عضلانی، ناراحتی معده، لرز و سردرد همراه با پریشانی عاطفی مانند نشخوار فکری، نگرانی و افکار تند باشد.

چیز دیگری که ممکن است متوجه شوید؟ بی حسی و گزگز در قسمت های مختلف بدن شما. این می تواند بسیار آزاردهنده باشد، به خصوص اگر قبلاً احساس اضطراب می کنید.

بی حسی اضطراب: چرا اتفاق می افتد و چگونه می توان با Healthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

خوشبختانه، اگر بی حسی شما نیست یک علامت اضطراب است، معمولاً چیز جدی نیست.

علل رایج بی حسی به غیر از اضطراب عبارتند از:

 • نشستن یا ایستادن در یک حالت برای مدت طولانی
 • نیش حشرات
 • بثورات
 • سطوح پایین ویتامین B-12، پتاسیم، کلسیم یا سدیم
 • عوارض جانبی دارو
 • استفاده از الکل

چرا بی حسی برای برخی افراد به عنوان یک علامت اضطراب ظاهر می شود؟ چگونه می توان تشخیص داد که به اضطراب مربوط می شود یا چیز دیگری؟ آیا باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید؟ ما شما را تحت پوشش قرار داده ایم.

چگونه می تواند احساس کند

شما می توانید بی حسی مرتبط با اضطراب را به روش های زیادی تجربه کنید.

برای برخی، احساس سوزن سوزن شدن می کند – وقتی قسمتی از بدن «به خواب می رود» احساس خارشی می کنید. همچنین می‌تواند مانند از دست دادن کامل حس در یک قسمت از بدن شما باشد.

همچنین ممکن است متوجه احساسات دیگری شوید، مانند:

 • گزگز
 • خراش موهایت که ایستاده
 • احساس سوزش خفیف

در حالی که بی حسی می تواند تقریباً هر قسمت از بدن شما را تحت تأثیر قرار دهد، اغلب پاها، بازوها، دست ها و پاهای شما را درگیر می کند.

با این حال، احساس لزوماً در کل قسمت بدن پخش نمی شود. برای مثال، ممکن است فقط در نوک انگشتان یا انگشتان پا متوجه آن شوید.

همچنین می تواند در امتداد پوست سر یا پشت گردن شما ظاهر شود. همچنین می تواند در صورت شما ظاهر شود. برای مثال برخی از افراد حتی در نوک زبان خود احساس سوزن سوزن شدن و بی حسی می کنند.

بیشتر بخوانید
6 علت احتمالی مه مغزی

در نهایت، بی حسی ممکن است در یک یا هر دو طرف بدن شما ظاهر شود یا در چند مکان مختلف ظاهر شود. لزوماً از الگوی خاصی پیروی نمی کند.

چرا این اتفاق می افتد

بی حسی ناشی از اضطراب به دو دلیل اصلی رخ می دهد.

پاسخ جنگ یا گریز

اضطراب زمانی اتفاق می افتد که احساس خطر یا استرس می کنید.

برای مقابله با این تهدید درک شده، بدن شما با آنچه به عنوان پاسخ جنگ یا گریز شناخته می شود، پاسخ می دهد.

مغز شما بلافاصله شروع به ارسال سیگنال هایی به بقیه بدن شما می کند و به آن می گوید که برای رویارویی با تهدید یا فرار از آن آماده شود.

یکی از بخش‌های مهم این آماده‌سازی، افزایش جریان خون به عضلات و اندام‌های مهم یا نواحی از بدن است که بیشترین پشتیبانی را برای مبارزه یا فرار فراهم می‌کنند.

آن خون از کجا می آید؟

اندام‌های بدن یا قسمت‌هایی از بدن که برای وضعیت جنگ یا گریز ضروری نیستند. این جریان سریع خون دور از دست ها و پاهای شما اغلب می تواند باعث بی حسی موقت شود.

هایپرونتیلاسیون

اگر با اضطراب زندگی می کنید، ممکن است تجربه ای در مورد تأثیر آن بر تنفس شما داشته باشید.

وقتی خیلی مضطرب هستید، ممکن است متوجه شوید که سریع یا نامنظم نفس می‌کشید. اگرچه این ممکن است خیلی طول نکشد، اما همچنان می تواند میزان دی اکسید کربن را در خون شما کاهش دهد.

در پاسخ، رگ‌های خونی شما شروع به منقبض شدن می‌کنند و بدن شما جریان خون را به قسمت‌های کمتر ضروری بدنتان، مانند اندام‌های انتهایی، قطع می‌کند تا خون را در جایی که بیشتر به آن نیاز دارید، حفظ کند.

همانطور که خون از انگشتان دست، انگشتان پا و صورت شما جریان می یابد، این نواحی ممکن است احساس بی حسی یا گزگز داشته باشند.

اگر هیپرونتیلاسیون ادامه یابد، از دست دادن جریان خون به مغز می‌تواند باعث بی‌حسی شدیدتری در اندام‌ها و در نهایت از دست دادن هوشیاری شود.

همچنین شایان ذکر است که اضطراب اغلب می‌تواند حساسیت به واکنش‌های فیزیکی و عاطفی را افزایش دهد – واکنش‌های دیگران، بله، اما همچنین واکنش شما.

برخی از افراد مبتلا به اضطراب، به‌ویژه اضطراب سلامتی، ممکن است متوجه بی‌حسی و سوزن سوزن شدن شوند که به دلایلی کاملاً معمولی مانند نشستن بیش از حد طولانی اتفاق می‌افتد، اما آن را چیزی جدی‌تر می‌دانند.

این پاسخ بسیار رایج است، اما همچنان می تواند شما را بترساند و اضطراب شما را بدتر کند.

چگونه آن را اداره کنیم

اگر گاهی اوقات اضطراب شما به صورت بی حسی ظاهر می شود، چند چیز وجود دارد که می توانید در لحظه برای تسکین آن امتحان کنید.

بیشتر بخوانید
آگنوزیای ادراکی چیست؟

حرکت کنید

فعالیت بدنی منظم می تواند راه درازی را برای شما به ارمغان بیاورد در حال بهبود پریشانی عاطفی مرتبط با اضطراب بلند شدن و حرکت در اطراف نیز می تواند به شما کمک کند زمانی که به طور ناگهانی بسیار مضطرب شدید آرام شوید.

حرکت دادن بدن می تواند به منحرف کردن توجه شما از علت اضطراب شما کمک کند. اما ورزش همچنین باعث جریان یافتن خون شما می شود و می تواند به تنفس شما نیز کمک کند تا به حالت عادی بازگردد.

ممکن است احساس نکنید که یک تمرین شدید دارید، اما می توانید امتحان کنید:

 • پیاده روی سریع
 • دویدن سبک
 • چند کشش ساده
 • در جای خود دویدن
 • رقصیدن با آهنگ مورد علاقه خود

تمرینات تنفسی را امتحان کنید

تنفس شکمی (دیافراگمی) و انواع دیگر تنفس عمیق به بسیاری از افراد کمک می کند تا اضطراب و استرس را در لحظه مدیریت کنند.

تنفس عمیق نیز می‌تواند به بی‌حسی کمک کند، زیرا این احساسات اغلب زمانی اتفاق می‌افتند که در تنفس مشکل دارید.

تنفس شکمی

اگر نمی دانید چگونه از شکم خود نفس بکشید، در اینجا نحوه تمرین:

 • بشین
 • به سمت جلو خم شوید در حالی که آرنج های خود را روی زانوهای خود قرار دهید.
 • چند نفس آهسته و طبیعی بکشید.

هنگام نشستن به طور خودکار از شکم خود نفس می کشید، بنابراین این می تواند به شما کمک کند با احساس تنفس شکمی آشنا شوید.

همچنین می توانید سعی کنید هنگام تنفس یک دست خود را روی شکم خود قرار دهید. اگر معده شما با هر نفس منبسط می شود، این کار را درست انجام می دهید.

اگر عادت به تمرین تنفس شکمی در زمان احساس اضطراب دارید، می‌توانید به جلوگیری از تسلط بر واکنش مزاحم جنگ یا گریز کمک کنید.

کاری آرامش بخش انجام دهید

اگر روی کاری کار می‌کنید که شما را مضطرب می‌کند، سعی کنید حواس خود را با یک فعالیت کم‌کلید و لذت‌بخش پرت کنید که می‌تواند به دور کردن ذهن شما از هر چیزی که به اضطراب شما کمک می‌کند کمک کند.

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث بی حسی بازو می شود؟

اگر احساس می‌کنید نمی‌توانید دور شوید، به خاطر داشته باشید که حتی یک استراحت سریع ۱۰ یا ۱۵ دقیقه‌ای نیز می‌تواند به شما در تنظیم مجدد کمک کند. می‌توانید بعداً وقتی احساس کردید که برای مقابله با آن به شیوه‌ای سازنده، آمادگی بیشتری دارید، به سراغ عامل استرس‌زا بروید.

این فعالیت های آرام بخش را امتحان کنید:

 • یک ویدیوی خنده دار یا آرامش بخش تماشا کنید
 • گوش دادن به موسیقی آرامش بخش
 • با یک دوست یا عزیز تماس بگیرید
 • یک فنجان چای یا یک نوشیدنی مورد علاقه میل کنید
 • مدتی را در طبیعت بگذرانید

همانطور که اضطراب فوری شما از بین می رود، احتمالاً بی حسی نیز برطرف می شود.

سعی کنید نگران نباشید

آسان تر از انجام گفت، درست است؟ اما نگرانی در مورد بی حسی گاهی اوقات می تواند آن را بدتر کند.

اگر اغلب بی‌حسی همراه با اضطراب را تجربه می‌کنید (و سپس بیشتر نگران منبع بی‌حسی هستید)، سعی کنید احساسات را دنبال کنید.

شاید در حال حاضر کمی احساس اضطراب می کنید. برای مدیریت این احساسات فوری یک تمرین زمینی یا راهبردهای دیگر مقابله ای را امتحان کنید، اما به بی حسی توجه کنید. چه حسی دارد؟ در کجا قرار دارد؟

هنگامی که کمی احساس آرامش کردید، توجه داشته باشید که آیا بی حسی نیز از بین رفته است یا خیر.

اگر آن را فقط همراه با اضطراب تجربه می کنید، احتمالاً نیازی به نگرانی ندارید.

اگر زمانی پیش می‌آید که فعالانه احساس اضطراب نمی‌کنید، توجه داشته باشید که چگونه هستید انجام دادن در یک مجله احساس کنید علائم عاطفی یا جسمی دیگری وجود دارد؟

ثبت هر گونه الگوی بی حسی می تواند به شما (و ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی) کمک کند تا اطلاعات بیشتری در مورد آنچه در حال وقوع است به دست آورید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

بی‌حسی همیشه نشان‌دهنده یک نگرانی جدی برای سلامتی نیست، اما در برخی موارد، می‌تواند نشانه‌ای از اتفاق دیگری باشد.

عاقلانه است که در صورت بروز بی‌حسی در موارد زیر با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود قرار ملاقات بگذارید:

 • درنگ می کند یا مدام برمی گردد
 • با گذشت زمان بدتر می شود
 • زمانی اتفاق می افتد که حرکات خاصی مانند تایپ کردن یا نوشتن انجام می دهید
 • به نظر نمی رسد دلیل روشنی داشته باشد
بیشتر بخوانید
سرگیجه - علائم و علل

اگر بی حسی به طور ناگهانی یا پس از ضربه به سر اتفاق بیفتد یا بخش بزرگی از بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد (مثل کل پا به جای انگشتان پا) بسیار مهم است که فوراً با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

اگر بی حسی همراه با موارد زیر را تجربه کردید، می خواهید از کمک اضطراری استفاده کنید:

 • سرگیجه
 • سر درد ناگهانی و شدید
 • ضعف عضلانی
 • سرگردانی
 • مشکل در صحبت کردن

در اینجا یک نکته نهایی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید: بهترین راه برای تسکین بی حسی ناشی از اضطراب، پرداختن به خود اضطراب است.

در حالی که راهبردهای مقابله می تواند کمک زیادی به شما کند، اگر با اضطراب شدید و مداوم زندگی می کنید، حمایت یک درمانگر آموزش دیده می تواند مفید باشد.

درمان می‌تواند به شما کمک کند تا علل اصلی اضطراب را بررسی کنید و به آنها رسیدگی کنید، که می‌تواند منجر به بهبود در همه از علائم شما

اگر متوجه شدید علائم اضطراب شما روی روابط، سلامت جسمی یا کیفیت زندگی شما تأثیر گذاشته است، ممکن است زمان خوبی برای کمک گرفتن باشد.

راهنمای ما برای درمان مقرون به صرفه می تواند کمک کند.

خلاصه

تجربه بی حسی به عنوان یک علامت اضطراب غیر معمول نیست، بنابراین در حالی که احساس سوزن سوزن شدن می تواند بسیار ناراحت کننده باشد، معمولاً نیازی به نگرانی نیست.

اگر بی‌حسی مدام عود می‌کند یا با علائم فیزیکی دیگر اتفاق می‌افتد، احتمالاً می‌خواهید با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود مشورت کنید.

جست‌وجوی حمایت حرفه‌ای برای پریشانی عاطفی هرگز ضرری ندارد – درمان فضایی بدون قضاوت فراهم می‌کند که در آن می‌توانید در مورد استراتژی‌های عملی برای مدیریت علائم اضطراب راهنمایی دریافت کنید.

Source link