اختلال افسردگی اساسی: دیدگاه یک درمانگر

هنگامی که شما مبتلا به اختلال افسردگی اساسی (MDD) هستید، درک آنچه باید انتظار داشته باشید می تواند به شما در مدیریت فراز و نشیب ها کمک کند. وقتی فردی که با او کار می کنم به تازگی تشخیص داده می شود، زمان زیادی را صرف آموزش او و توضیح مسیر MDD می کنم.

زندگی با MDD اغلب غیر قابل پیش بینی است. در حالی که شما ممکن است فقط یک دوره افسردگی در زندگی خود داشته باشید، اکثر مردم چندین دوره را تجربه می کنند. افسردگی می تواند در طول زمان فروکش کند، بنابراین آماده شدن برای آن و داشتن یک برنامه بسیار مهم است.

مدیریت MDD در طول زمان

با MDD، هر روز می تواند متفاوت باشد. ممکن است روزهایی برای انجام کارهایی که از آن لذت می برید انرژی و انگیزه داشته باشید، در حالی که روز بعد فقط در پوشیدن لباس مشکل دارید.

Logo for WebMD

شروع مشاوره برای افسردگی می تواند گام بزرگی در جهت بهبودی باشد. همانطور که استراتژی های جدید را امتحان می کنید، ممکن است متوجه بهبودی در احساس خود شوید. ممکن است کوچک شروع شود، سپس به تغییرات بزرگتر اضافه شود. ممکن است خلق و خوی شما بهتر شود. ممکن است روزهای بهتری داشته باشید. ممکن است شروع به امیدواری کنید که می توانید احساس بهتری داشته باشید.

این امری عادی است که احساس بهتری داشته باشید و سپس یک پسرفت را تجربه کنید. ممکن است احساس دلسردی کنید، اما مهم است که بدانید این برای MDD طبیعی است. ممکن است شروع و توقف های زیادی داشته باشید.

وقتی با افرادی که MDD دارند کار می کنم، با آماده کردن آنها برای فراز و نشیب شروع می کنم. من به آن‌ها کمک می‌کنم مهارت‌های جدیدی بسازند که می‌توانند نه تنها در حال حاضر، بلکه بعداً، زمانی که علائم دوباره ظاهر شوند، استفاده کنند.

بیشتر بخوانید
آنچه باید در مورد آتازاگورافوبیا، ترس از فراموش شدن بدانید

شکست در MDD رایج است

منتظر شکست باشید و سعی کنید با خودتان صبور باشید. احساس بهتر می تواند بیشتر شبیه یک ترن هوایی یا یک توپ پیچ خورده نخ باشد تا یک خط مستقیم به جلو.

زمانی که روش‌های جدیدی برای مدیریت افسردگی خود یاد می‌گیرید، ممکن است به شیوه‌ای متفاوت در مورد خود و محیط اطرافتان فکر کنید. می‌توانید استراتژی‌های جدیدی را امتحان کنید، آنچه اتفاق افتاده را ارزیابی کنید و آن را برای دفعه بعد تغییر دهید. این زمان می برد و همیشه یک روند ساده نیست.

افسردگی همچنین می تواند منجر به الگوهای تفکر منفی و باورهای قوی و ریشه دار در مورد خودتان شود. این طرز تفکر برای درک، باز کردن و یادگیری مجدد زمان می برد.

اگر احساس دلسردی می کنید چه کاری باید انجام دهید

به گذشته نگاه کنید و زمان هایی را به خاطر بیاورید که شکست خورده اید و توانسته اید از آن خلاص شوید. گاهی اوقات فقط به خاطر سپردن اینکه شکست ها بخشی از رشد و یادگیری هستند، می تواند طرز فکر شما را در مورد آن تغییر دهد.

بیشتر بخوانید
آیا من مشکلات خشم دارم؟ چگونه یک چشم انداز عصبانی را شناسایی و درمان کنیم

برای شناسایی زمان هایی که احساس بهتری داشتید، با درمانگر خود کار کنید. سعی کنید یک مجله خلق و خو داشته باشید یا از یک برنامه خلق و خوی برای ردیابی فراز و نشیب های خود استفاده کنید. ممکن است به شما کمک کند روندهای صعودی را در خلق و خوی خود به خاطر بسپارید و به شما یادآوری کند که دوباره خواهند آمد.

مراقب افکار منفی باشید. آیا از خود چیزهایی مانند “مشکل من چیست؟” یا “چرا نمی توانم احساس بهتری داشته باشم؟” این در مورد MDD رایج است، اما مهم است که خود را به خاطر عدم بهبودی سرزنش نکنید. مارپیچ منفی تفکر منفی فقط وضعیت را بدتر می کند. سعی کنید به یاد داشته باشید که شکست یک شکست شخصی نیست.

اگر احساس بهتری ندارید چه کاری باید انجام دهید

اگرچه ممکن است پیشرفت شما خطی نباشد، اما همچنان مهم است که روند بهبود علائم را در طول زمان مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید
تالاسوفوبیا چیست؟

اگر درمان شما متوقف شد یا از کار افتاد، با درمانگر خود صحبت کنید.

وقتی این اتفاق با افرادی می‌افتد که با آنها کار می‌کنم، به آنچه در گذشته کار می‌کرد، اکنون و آنچه که کار نمی‌کند نگاه می‌کنم.

ممکن است تصمیم بگیریم چیز متفاوتی را امتحان کنیم، مانند افزودن یا تعویض دارو، امتحان نوع دیگری از درمان، یا افزودن حمایت اجتماعی مانند گروه درمانی. ما همچنین سطوح دیگری از مراقبت را که ممکن است کمک کند را بررسی خواهیم کرد. من ممکن است با سایر ارائه دهندگان مراقبت مشورت کنم تا مطمئن شوم که همه با هم بر روی یک طرح کار می کنیم.

نکاتی برای مدیریت فراز و نشیب MDD

کارهای زیادی می توانید انجام دهید تا احساس بهتری داشته باشید و فراز و نشیب های MDD را مدیریت کنید:

صحبت کن. اگر احساس دلسردی می کنید به درمانگر خود اطلاع دهید. اشتراک‌گذاری بازخورد می‌تواند بازیابی شما را در مسیر درست نگه دارد.

به دنبال پشتیبانی باشید. به یک گروه پشتیبانی بپیوندید یا با افراد دیگری که MDD دارند ارتباط برقرار کنید. زمانی را با افرادی در زندگی خود بگذرانید که دلگرم کننده هستند.

انتظارات خود را دوباره تنظیم کنید. هر لحظه، ثانیه، دقیقه، ساعت یا روز فرصت جدیدی برای انجام، فکر کردن یا گفتن چیزهای متفاوت است. ممکن است امروز روز بدی داشته باشید، اما فردا بهتر است.

پرچم های قرمز خود را شناسایی کنید. از علائم یک پسرفت آگاه باشید. آنها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

  • پرخوری یا نوشیدن بیشتر اوقات
  • بازگشت به رختخواب پس از بلند شدن
  • افزایش نشخوار فکری یا اضطراب
  • هیچ تمایلی به انجام فعالیت های معمول خود، مانند ورزش یا سرگرمی های مورد علاقه خود ندارید
  • رد کردن دعوت‌های اجتماعی

یک برنامه مراقبت از خود داشته باشید. زمانی که شما یا یکی از عزیزانتان متوجه این نشانه ها شدید، برنامه ای برای انجام اقدامات خاص داشته باشید. چه خواهید کرد؟ به یک دوست زنگ بزنم؟ مشاور خود را ببینید؟ برو بیرون؟ به محض مشاهده علائم، طرح را عملی کنید.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه