ادرار کردن در حین رابطه جنسی: علل، درمان و پیشگیری

این امکان وجود دارد که زنان در حین رابطه جنسی ادرار کنند. در حین رابطه جنسی، ممکن است توسط آلت تناسلی، انگشتان یا جسم دیگری به مثانه فشار وارد شود و به طور بالقوه باعث ادرار کردن فرد شود.

به این دلیل است که مثانه در بدن زن به واژن و کلیتوریس نزدیک است. در نتیجه، تکان دادن مثانه به نحوی در حین رابطه جنسی یک اتفاق نسبتاً شایع  است.

همچنین بحث هایی در مورد اینکه آیا انزال زنانه ادرار است یا نوعی مایع دیگر وجود دارد. انزال زنانه برای همه زنان اتفاق نمی‌افتد، اما برخی از آنها در طول ارگاسم، مایعی از مجرای ادرار را تجربه می‌کنند.

دانشگاه کلمبیا این مایع را به‌عنوان مایع ادرار یا واژن توصیف کرده است. با این حال، یک مطالعه متفاوت ادعا می‌کند که این مایع ترشح کنترل نشده ادرار است.

ادرار کردن در حین رابطه جنسی: علل، درمان و پیشگیری

در این مقاله به بررسی علل ادرار در هنگام رابطه جنسی می پردازیم. ما همچنین نگاهی به گزینه های درمان و مدیریت، همراه با نحوه جلوگیری از بروز ادرار در این زمان می اندازیم.

علل

زنان ممکن است در حین رابطه جنسی به دلیل فشار بر مثانه ادرار کنند.

دلیل اصلی ادرار کردن زنان در حین رابطه جنسی به دلیل بی اختیاری است. این زمانی است که شخصی ناخواسته و بدون کنترل ادرار می کند.

 انجمن ملی برای کنترل ادرار تخمین می‌زند که حدود ۲۵ میلیون نفر در ایالات متحده به نحوی تحت تأثیر بی‌اختیاری مثانه یا روده هستند.

زنان تا پنج برابر بیشتر از مردان در معرض ابتلا به بی اختیاری ادرار هستند.

بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار (UI) یک بیماری شایع در بین زنان است. از آنجایی که سیستم تناسلی و ادراری زنان در قسمت‌هایی از بدن مشترک است، این وضعیت می‌تواند در رابطه جنسی اختلال ایجاد کند.

یک مطالعه گزارش داد که حدود ۶۰ درصد از زنان دارای UI، نوعی نشت ادرار را در طول رابطه جنسی تجربه می‌کنند.

پزشکان UI را به سه نوع مختلف تقسیم می کنند:

 • استرس بی اختیاری ادرار
 • بی اختیاری ادرار فوری
 • بی اختیاری ادرار مخلوط

بی اختیاری استرسی ادرار

این رایج ترین نوع رابط کاربری است که در حین رابطه جنسی رخ می دهد، با حدود ۵۱ درصد موارد ناشی از بی اختیاری استرسی ادرار.

زمانی اتفاق می افتد که فعالیتی مانند رابطه جنسی به مثانه فشار وارد کند. سایر محرک های رایج عبارتند از:

 • خندیدن
 • بلند کردن چیزی سنگین
 • سرفه کردن
 • عطسه کردن

بی اختیاری فوری ادرار

بی اختیاری ادرار فوری به نیاز ناگهانی و غیرقابل کنترل به ادرار اشاره دارد که از علائم مثانه بیش فعال است.

در مثانه ای که به درستی کار می کند، نیاز به ادرار کردن معمولاً زمانی ایجاد می شود که تقریباً نیمه پر باشد. مردم می توانند تا زمان مناسب برای استفاده از توالت صبر کنند.

در بی اختیاری ادراری فوری، مثانه خیلی زود منقبض می شود و باعث می شود که فرد به طور ناگهانی به توالت نیاز پیدا کند و گاهی اوقات قبل از رسیدن به آنجا ادرار نشت می کند. علت دقیق ناشناخته است، اما به نظر می‌رسد در افراد مسن‌تر شایع‌تر باشد.

بی اختیاری ادرار مختلط

بی اختیاری ادرار مختلط زمانی است که بی اختیاری می تواند ناشی از استرس یا فوریت باشد. این شکل از رابط کاربری شایع‌تر از بی‌اختیاری ادرار فوری به خودی خود است.

بی اختیاری مردانه

دهانه مثانه آلت تناسلی مرد هنگام رابطه جنسی بسته می شود تا ادرار با مایع منی مخلوط نشود. در نتیجه، ادرار در حین رابطه جنسی اغلب در مردان اتفاق نمی افتد.

با این حال، برخی از مردان می توانند بی اختیاری را در حین رابطه جنسی به عنوان یک عارضه جانبی درمان سرطان پروستات تجربه کنند.

انجمن سرطان آمریکا تخمین می‌زند که حدود ۱ از هر ۹ مرد با پروستات تشخیص داده می‌شود. سرطان در طول زندگی خود یک شکل رایج درمان سرطان پروستات، پروستاتکتومی رادیکال است که برداشتن کامل پروستات است.

در حالی که اغلب در درمان سرطان موثر است، یک عارضه جانبی می تواند بی اختیاری در هنگام عطسه، سرفه، ورزش یا حین رابطه جنسی باشد.

عوامل خطر

زوج سالخورده در حال تماشای تلویزیون
افزایش سن و کم تحرکی از عوامل خطر بی اختیاری ادرار هستند.

برخی از زنان ممکن است با عوامل خطر به دنیا بیایند که شانس آنها را برای داشتن رابط کاربری بیشتر می‌کند. احتمال دارد. این موارد عبارتند از:

 • دستگاه ادراری به درستی رشد نمی کند
 • سابقه خانوادگی UI

زنان قفقازی بیشتر از زنان اسپانیایی تبار، لاتین، آفریقایی-آمریکایی یا آسیایی-آمریکایی UI را تجربه می کنند.

UI یک بیماری نیست، بلکه نشانه وضعیت یا رویداد دیگری است که در زندگی شخصی اتفاق افتاده است. برخی عوامل خطر رایج برای رابط کاربری وجود دارد که عبارتند از:

 • زایمان
 • سرفه مزمن
 • یائسگی
 • عدم تحرک بدنی
 • چاقی
 • پیر شدن
 • بارداری

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر کسی فکر می کند که ممکن است در حین رابطه جنسی ادرار کند، باید با پزشک خود صحبت کند. این می تواند به تعیین اینکه آیا به دلیل بی اختیاری ادرار است یا چیز دیگری کمک می کند.

اگر بی اختیاری ادرار باشد، پزشک می‌تواند در مورد بهترین درمان آینده صحبت کند.

گزینه های درمان

گزینه های درمانی برای UI به سه بخش تقسیم می شوند:

تمرین عضلات کف لگن

تمرینات عضله کف لگن، که به عنوان تمرینات کگل نیز شناخته می شوند، به دنبال تقویت این قسمت از بدن هستند. عضلات قوی‌تر کف لگن بهتر از عضلات ضعیف‌تر در ادرار نگه می‌دارند.

یک متخصص پزشکی می‌تواند به فرد کمک کند تمرین‌ها و زمان انجام آن‌ها را آموزش دهد.

عمل جراحی

عمل می تواند به درمان UI کمک کند. اگر ناحیه اطراف دستگاه ادراری نیاز به حمایت بیشتری داشته باشد یا اگر گردن مثانه نیاز به تغییر موقعیت داشته باشد، از جراحی استفاده می شود.

این جراحی به بیهوشی عمومی نیاز دارد و اغلب افراد حدوداً ۲ تا ۳ هفته طول می کشد برای بازیابی کامل.

جراحی برای UI ممکن است عوارض جدی داشته باشد. برای افراد مهم است که این گزینه درمانی را با پزشک در میان بگذارند تا ببینند آیا این روش درمانی برای آنها مناسب است یا خیر.

دارو

در موارد بی اختیاری فوری، انواع مختلفی از داروها وجود دارد که می توان برای کمک به شل شدن مثانه یا کاهش اسپاسم مثانه که باعث بی اختیاری می شود، تجویز کرد.

انواع دارویی که پزشکان ممکن است پیشنهاد کنند شامل داروهای ضد موسکارینی، سه حلقه‌ای ضد افسردگی و آگونیست‌های بتا-۳ است.

نکات مدیریتی

شکلات و شراب
هم شکلات و هم الکل می توانند مثانه را تحریک کنند.

برخی از تغییرات رفتاری و سبک زندگی وجود دارد که افراد می توانند برای مدیریت علائم رابط کاربری مرتبط با جنسیت کمک کنند:

 • پرهیز از مصرف مایعات در ساعات قبل از رابطه جنسی
 • اجتناب از غذاها و نوشیدنی هایی که مثانه را تحریک می کنند مانند کافئین، شکلات و الکل
 • تخلیه مثانه قبل از رابطه جنسی
 • کاهش وزن در صورت اضافه وزن
 • ترک سیگار

تمرین مثانه نیز می تواند کمک کننده باشد. این تمرین شامل دفع ادرار در زمان‌های خاص و طولانی‌تر شدن تدریجی زمان بین این دو می‌شود تا مثانه آموزش دهد تا ادرار بیشتری را نگه دارد.

چشم انداز

در حالی که ادرار کردن در حین رابطه جنسی می تواند خجالت آور باشد، بسیاری از افراد می توانند از طریق تغییر سبک زندگی و ورزش های کف لگن از بروز آن جلوگیری کنند یا تعداد دفعات آن را کاهش دهند.

صحبت با پزشک در مورد علل احتمالی زمینه ای و گزینه های درمانی نیز می تواند کمک کننده باشد.

لینک منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه