ادم مغزی چیست؟ علائم، علل، تشخیص

اگر به آرنج خود ضربه بزنید، می توانید به سادگی یخ بزنید و تورم از بین می رود. اما چه اتفاقی می‌افتد وقتی به سرتان ضربه می‌زنید و مغزتان شروع به متورم شدن می‌کند؟

ادم مغزی یا تورم مغزی، افزایش فشار در سر است که ممکن است سد خونی مغزی را مختل کند. این روش بدن برای پاسخ دادن به ضربه، سکته مغزی یا عفونت است. از آنجایی که مغز در یک جمجمه سفت محصور شده است، افزایش فشار داخل جمجمه یا ICP می تواند از جریان خون غنی از اکسیژن به مغز جلوگیری کند، مانع خروج مایعات از مغز شود و حتی به سلول های مغز آسیب برساند یا از بین ببرد.
ادم مغزی یک وضعیت تهدید کننده زندگی است که در صورت عدم درمان سریع می تواند باعث آسیب دائمی مغز یا مرگ شود.

پرسش ها و پاسخ های متداول

چه چیزی باعث ادم مغزی می شود؟

ادم مغزی تورم مغز است. زمانی اتفاق می‌افتد که مقدار آب در داخل یا بین سلول‌های مغز افزایش یابد که می‌تواند منجر به افزایش فشار در سر شما شود. ضربه به سر، عفونت ها و سایر بیماری های عصبی می تواند منجر به این تورم شود.
علائم ادم مغزی چیست؟
سردرد شایع ترین علامت در هر زمانی است که مغز شروع به متورم شدن می کند. علائم دیگر عبارتند از: سرگیجه، حالت تهوع، تغییرات خلقی، تغییرات شناختی، تشنج، عدم هماهنگی، بی حسی و دوبینی.
آیا ادم مغزی قابل درمان است؟
بسته به علت، وضعیت پزشکی زمینه‌ای که باعث ادم مغزی می‌شود، قابل برگشت است. داروها، آزمایش‌ها و نظارت دقیق می‌تواند به درمان بیماری که باعث ادم شده است کمک کند.
شایع ترین نوع ادم مغزی چیست؟
چهار نوع وجود دارد: سیتوتوکسیک، وازوژنیک، بینابینی و اسمزی. سکته‌های مغزی و آسیب‌های مغزی می‌توانند منجر به ادم سیتوتوکسیک و وازوژنیک شوند. ادم بینابینی اغلب به دلیل تجمع مایع مغزی نخاعی در مغز و ادم اسمزی توسط عدم تعادل الکترولیت ایجاد می شود. وازوژنیک شایع ترین نوع است.
چه مدت می توانید با ادم مغزی زندگی کنید؟
طول مدت ادم مغزی متفاوت است و به علت، فرد و برنامه درمانی بستگی دارد. اگر فورا درمان نشود، ادم مغزی می تواند باعث آسیب دائمی مغز یا مرگ شود.

علائم و نشانه های ادم مغزی

علائم ادم مغزی بسته به علت آن بسیار متفاوت است و می تواند بسیار دردناک باشد. سن بیمار، اندازه مغز و محل ادم نیز می تواند بر شدت علائم تأثیر بگذارد. رامانی بالو، MD، PhD ، استادیار عصب‌شناسی در دانشگاه پنسیلوانیا در فیلادلفیا، می‌گوید: «به طور کلی، ادم مشکوک علامتی نیست که فرد را به بیمارستان بیاورد. افراد یا یک آسیب مغزی تروماتیک، سکته مغزی یا طیف وسیعی از علائم عصبی را قبل از مشخص شدن تورم مغز تجربه خواهند کرد. ادم مغزی نتیجه یک بیماری زمینه ای است.

علائم معمول تورم مغز عبارتند از:

 • دکتر بالو می گوید سردرد، که شایع ترین علامت در هر زمانی است که مغز شروع به متورم شدن می کند.
 • سرگیجه
 • حالت تهوع
 • تغییرات خلقی، مانند افسردگی، اضطراب یا پرخاشگری در نتیجه آسیب مغزی
 • تغییرات شناختی
  هوشیاری تغییر یافته
 • تشنج
 • عدم هماهنگی
 • انسداد روده (ولولوس، انواژیناسیون)
 • بی حسی یا ضعفی که می تواند تعمیم یا موضعی باشددوبینی به دلیل عدم توانایی در حرکت کامل یکی از چشمان خود در یک جهت خاص
 • برآمدگی در نقاط نرم جمجمه نوزاد

علل و عوامل خطر ادم مغزی

ضربه به سر، عفونت‌ها و تعدادی دیگر از بیماری‌های عصبی می‌توانند باعث تورم مغز شوند، زیرا فشار افزایش می‌یابد و بافت مغز را فشرده می‌کند. علل معمول تورم مغز عبارتند از:

آسیب مغزی ضربه ای (TBI) ضربه ای به سر است که می تواند منجر به خونریزی، کبودی یا تورم مغز شود. علل شایع TBI عبارتند از سقوط، تصادف اتومبیل، ورزش، خشونت خانگی یا آسیب های جنگی. تروما می تواند به سد خونی مغزی آسیب برساند، که سپس منجر به جریان غیر طبیعی مایع در مغز، و به نوبه خود، تورم و افزایش فشار می شود.

بیشتر بخوانید
وزوز گوش - علائم و علل

راهنمای روزمره شما برای خوب زندگی کردن با آسیب های مغزی

عفونت ها انواع مختلفی از عفونت ها می توانند منجر به تورم مغز شوند، از جمله آنسفالیت و مننژیت. آنسفالیت التهاب مغز است که معمولاً در اثر عفونت ویروسی ایجاد می شود. می تواند منجر به سردرد، تب، از دست دادن هوشیاری، تشنج و موارد دیگر شود. مننژیت عفونت مننژهایی است که مغز و نخاع را احاطه کرده اند. علل معمولی عبارتند از عفونت های ویروسی، باکتریایی، انگلی یا قارچی.تومورها تومور مغزی رشد غیرطبیعی سلول ها در داخل مغز یا جمجمه است. می تواند بافت مغز را فشرده یا جابجا کند یا مایع مغزی نخاعی را مسدود کند، که می تواند فشار را افزایش داده و باعث تورم شود.

سکته مغزی حدود ۸۷ درصد سکته‌های مغزی، سکته‌های ایسکمیک هستند که در اثر انسداد جریان خون به مغز ایجاد می‌شوند.

 سلول های مغزی آسیب دیده معمولا متورم می شوند و می توانند خروج مایع مغزی نخاعی از مغز را مسدود کنند و فشار را حتی بیشتر کنند.

خونریزی مغزی خونریزی داخل جمجمه ای خونریزی در داخل یا اطراف مغز است و سکته مغزی هموراژیک شامل مرگ سلول های مغز در نتیجه پارگی یا پاره شدن رگ خونی در مغز است. هر دوی این شرایط می توانند باعث تورم مغز شوند.

ارتفاعات بالا شما می توانید حدود دو روز پس از صعود به بالای ۴۰۰۰ متر (۱۳۱۲۳ فوت) به ادم مغزی در ارتفاع بالا (HACE) مبتلا شوید. این نوع تورم مغزی در کنار بیماری حاد کوهستان (AMS)، آتاکسی (از دست دادن کنترل حرکات بدن)، خستگی و تغییر وضعیت روانی رخ می دهد. در صورت عدم درمان می تواند در عرض ۲۴ ساعت به کما یا مرگ تبدیل شود.

انواع تورم مغز

چهار نوع اصلی ادم مغزی وجود دارد. نوعی که ممکن است فرد به آن مبتلا باشد بستگی به علت آن دارد.

سیتوتوکسیک این نوع ادم مغزی ناشی از تجمع سدیم و آب در سلول هاست که منجر به نارسایی سلولی می شود. علل اصلی این نوع ادم عبارتند از آسیب مغزی، سکته مغزی و نارسایی کبد.

بیشتر بخوانید
آیا ماساژ می تواند به علائم ام اس کمک کند؟

وازوژنیک  این به دلیل اختلال در سد خونی مغزی است که اجازه می دهد مایعات نشت کند و فشار در داخل مغز ایجاد شود. علل اصلی این نوع ادم شامل سکته مغزی، TBI و تومورهای مغزی است.

بینابینی علت اصلی این نوع ادم هیدروسفالی انسدادی است که تجمع مایع مغزی نخاعی است که باعث گشاد شدن بطن های مغز و افزایش فشار در مغز می شود. هیدروسفالی انسدادی ناشی از نقص ژنتیکی، اختلال رشد، مننژیت، تومور، آسیب مغزی تروماتیک یا خونریزی است.

بالو می گوید: «سلول ها در داخل و خارج آب دارند و آب می تواند از غشای نیمه تراوا آنها عبور کند. این فرآیند اسمز نامیده می شود. گاهی اوقات، ممکن است الکترولیت‌ها در داخل سلول تجمع پیدا کنند و این باعث می‌شود که غلظت بالایی از آب به داخل سلول‌ها حرکت کند.

ادم مغزی چگونه تشخیص داده می شود؟

بالو می گوید: «اگر بیمار با TBI، سکته مغزی یا آسیب مغزی حاد وارد بدن شود، تقریباً همیشه تورم مغزی وجود دارد. آنها بلافاصله در ICU بستری می شوند و سپس ما یک معاینه عصبی و فیزیکی انجام می دهیم. به گفته بالو، معاینه عصبی بالینی عملکرد مغز و سطح هوشیاری را آزمایش می کند تا ببیند آیا آسیب مغزی وجود دارد یا خیر. هر تغییر جزئی در سطح هوشیاری ممکن است نشان دهنده آسیب مغزی باشد.

بالو می گوید: علائمی که ما به آنها توجه می کنیم عبارتند از افزایش فشار داخل جمجمه در سر، خواب آلودگی، پاسخگویی و مشکلات بینایی.

بالو می‌گوید زمانی که فردی با آسیب مغزی در بیمارستان بستری می‌شود، گاهی اوقات متخصصان مغز و اعصاب دستگاهی را مستقیماً در خود مغز قرار می‌دهند تا فشار داخل جمجمه را کنترل کنند.

او می‌گوید: «بعد، ما یک اسکن انجام می‌دهیم تا ببینیم چه چیزی باعث تورم و علائم عصبی می‌شود و در کجا قرار دارد. ما یا سی تی اسکن [توموگرافی کامپیوتری] یا ام آر آی [تصویربرداری تشدید مغناطیسی] انجام می دهیم، اما اغلب MRI انجام می دهیم، زیرا آنها اطلاعات بیشتری در مورد تورم مغز به ما می گویند و تصویری از نوع مشکل عصبی را به ما می دهند. این یک سکته مغزی، خونریزی یا تومور است.»

طول مدت ادم مغزی

طول مدت ادم مغزی بسته به فرد، علت تورم مغز و برنامه درمانی متفاوت خواهد بود.

کسانی که تورم مغزی را تجربه می کنند باید در ۴۸ تا ۷۲ ساعت اول پس از آسیب یا عفونت به دقت تحت نظر باشند. سرعت درمان بیمار می تواند بر زمان بهبودی تأثیر بگذارد و نتیجه را بهبود بخشد.

درمان و گزینه های دارویی برای ادم مغزی

بالو می‌گوید: «وقتی مشخص شد چه اتفاقی می‌افتد، بیماران در بیمارستان از نظر عوارض ناشی از تورم تحت نظر قرار می‌گیرند و وضعیت عصبی را که باعث ادم می‌شود، درمان می‌کنیم.» “درمان بر اساس نوع آسیب عصبی تعیین می شود.”

بالو می‌گوید: اگر علت سیتوتوکسیک باشد، پزشکان ابتدا با درمان‌های حاد به دنبال معکوس کردن وضعیت پزشکی زمینه‌ای خواهند بود – برای مثال، با شروع یک تزریق داخل وریدی (IV) سالین هیپرتونیک که الکترولیت‌های خون را افزایش می‌دهد و آب را از مغز بیرون می‌کشد. . او می‌گوید: «برای خونریزی در مغز یا TBI هم همین‌طور. در موارد شدید، ما از همکارانمان می خواهیم کرانیکتومی انجام دهند، جایی که بخشی از جمجمه را جدا می کنند تا مغز متورم شود. و اگر بیمار با علائم حاد سکته وارد بدن شود، بالو می گوید که آنها ابتدا برای رساندن جریان خون به مغز کار می کنند.

هنگامی که ادم مغزی از طریق اسکن تشخیص داده شد، پزشک ممکن است به کاهش فشار از طریق موارد زیر کمک کند:

 • بالا نگه داشتن تخت بیمارستان ۳۰ یا ۴۵ درجه. به گزارش بالو، زمانی که سر صاف باشد می تواند باعث افزایش فشار در مغز شود، بنابراین بهتر است سر را بالا نگه دارید.
 • حفظ دمای طبیعی بدن با داروهای ضد تب
 • حفظ محیطی آرام با نور کم برای جلوگیری از آشفتگی
 • نظارت بر سطح مایعات و الکترولیت ها
 • تجویز مسکن برای افزایش راحتی
 • تخلیه مایع CSF با قرار دادن کاتتر در بطن
 • اعمال انسداد عصبی عضلانی
 • ارائه درمان هایپراسمولار

در موارد شدید، پزشک ممکن است کرانیکتومی را برای کاهش فشار در نظر بگیرد. هایپرونتیلاسیون کنترل شده، درمان با باربیتورات با دوز بالا و هیپوترمی متوسط ​​از دیگر روش های درمانی برای کاهش تورم هستند.

بالو می گوید که درمان اولیه تورم مغز اغلب یک دارو است، مانند:

 • دگزامتازون (دکادرون)
 • مانیتول (آریدول، اوسمیترول)
 • استازولامید (Diamox)
 • فوروزماید (لاسیکس)
 • دیورتیک ها
 • کورتیکواستروئیدها

پیشگیری از ادم مغزی

پیشگیری از ادم مغزی شامل انجام اقداماتی برای محافظت از سر است. برخی از اقداماتی که می توانید برای کاهش خطر ادم انجام دهید عبارتند از:

 • استفاده از کلاه ایمنی در حین ورزش یا فعالیت های بدنی برای جلوگیری از آسیب مغزی.
 • کنترل فشار خون و کلسترول برای جلوگیری از بیماری قلبی و سکته.
 • بستن کمربند ایمنی هنگام مسافرت با وسیله نقلیه.
 • برای جلوگیری از HACE به آرامی به ارتفاعات بالا بروید.
 • اجتناب از سیگار کشیدن برای کاهش خطر اکسیداتیو و التهابی سکته مغزی

عوارض ادم مغزی

در صورت عدم درمان، ادم مغزی می تواند منجر به آسیب دائمی مغز یا منجر به طیف گسترده ای از عوارض شود. این شامل:

 • از دست دادن بینایی
 • سردرد
 • آتروفی مغزی
 • زوال شناختی
 • تغییر وضعیت ذهنی
 • افسردگی
 • مشکلات خواب
 • صرع
 • آسیب غیر قابل برگشت مغزی

تحقیقات و آمار: چند نفر به ادم مغزی مبتلا هستند؟

هیچ آمار رسمی در مورد تعداد افراد مبتلا به ادم مغزی وجود ندارد، اما اطلاعاتی در مورد برخی از علل اولیه تورم مغز وجود دارد.

بر اساس تحقیقات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، حدود ۲.۸۷ میلیون مورد آسیب مغزی تروماتیک در سال ۲۰۱۴ در ایالات متحده رخ داده است.
CDC همچنین گزارش می دهد که هر ساله بیش از ۷۹۵۰۰۰ نفر دچار سکته مغزی می شوند.
 آنها می گویند که هشتاد و هفت درصد از سکته های مغزی ایسکمیک هستند.
آنسفالیت، یکی دیگر از علل ادم مغزی، نادر است، به طوری که هر سال ۱۰ تا ۱۵ نفر از هر ۱۰۰۰۰۰ نفر در ایالات متحده به آن مبتلا می شوند.

سیاه پوستان آمریکایی و ادم مغزی

برخی از اقلیت های نژادی و قومی در معرض خطر بیشتری برای برخی از علل اصلی ادم مغزی هستند.

بر اساس  مطالعه‌ای که در مجله Head Trauma Rehabilitation منتشر شده است، میزان سالانه مراجعه به بخش اورژانس برای آسیب‌های مغزی تروماتیک برای سیاه‌پوستان آمریکایی بیشتر از آمریکایی‌های سفیدپوست است – به ترتیب ۵۶۹ در هر ۱۰۰۰۰۰ در مقایسه با ۴۵۷ در هر ۱۰۰۰۰۰. سیاه پوستان آمریکایی نیز به دلیل آسیب مغزی، میزان بستری شدن در بیمارستان بالاتری دارند.

در حالی که این مطالعه دلایل اصلی این نابرابری ها را بررسی نمی کند، محققان به این واقعیت اشاره می کنند که اقلیت های نژادی و قومی بخش بزرگی از جمعیت کم درآمد را تشکیل می دهند و احتمال کمتری برای داشتن بیمه درمانی دارند.
علاوه بر این، جامعه سیاه پوست با خطر بیشتری برای سکته مغزی مواجه است. طبق گزارش اداره بهداشت و خدمات انسانی وزارت بهداشت ایالات متحده، سیاهپوستان آمریکایی ۵۰ درصد بیشتر از همتایان سفیدپوست خود در معرض سکته مغزی هستند. علاوه بر این، مردان سیاه پوست در مقایسه با سفیدپوستان غیر اسپانیایی ۶۰ درصد بیشتر در معرض سکته مغزی هستند.
اگرچه همه دلایلی که سیاه‌پوستان آمریکایی در معرض خطر سکته مغزی هستند مشخص نیست، اما بیش از دو سوم سیاه‌پوستان آمریکایی حداقل یک عامل خطر برای سکته مغزی دارند، از جمله فشار خون بالا، دیابت، چاقی، کلسترول بالا، کم خونی داسی شکل. ، و سیگار کشیدن

شرایط مرتبط با ادم مغزی

شواهد حاکی از آن است که آسیب تروماتیک مغزی، یکی از دلایل اصلی ادم مغزی، افراد را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری آلزایمر یا نوع دیگری از زوال عقل قرار می دهد. TBI می تواند بر عملکرد شناختی فرد از جمله تفکر و یادگیری تأثیر بگذارد.

طبق گزارش انجمن آلزایمر، افراد مسن با سابقه آسیب مغزی تروماتیک متوسط ​​۲.۳ برابر بیشتر از افراد بدون سابقه آسیب مغزی در معرض خطر ابتلا به آلزایمر هستند. کسانی که TBI شدید دارند ۴.۵ برابر بیشتر در معرض خطر هستند.

هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد یک آسیب خفیف مغزی با زوال عقل مرتبط است، اما TBI های خفیف مکرر، مانند مواردی که در ورزش هایی مانند فوتبال، بوکس، و هاکی رخ می دهد، با افزایش خطر انسفالوپاتی تروماتیک مزمن مرتبط است. CTE. علائم CTE شامل از دست دادن حافظه، گیجی، مشکلات کنترل تکانه، اختلال در قضاوت، پرخاشگری، افسردگی، اضطراب، بیماری پارکینسون و خودکشی است. این علائم می تواند سال ها یا دهه ها پس از آخرین TBI شروع شود.

بیشتر بخوانید
آتاکسی: تعریف، انواع، علل، تشخیص، درمان.

منبع

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه