ارتباط بین نقرس و افسردگی: آنچه باید بدانیم

نقرس نوعی آرتریت است که باعث درد شدید، قرمزی و تورم مفاصل و اندام‌ها می‌شود. عوارض جسمی نقرس، اگر درمان نشود، می تواند شامل فشار خون بالا، حملات قلبی، دیابت، مشکلات کلیوی و چاقی باشد. اکنون، محققان در حال بررسی دقیق‌تر یکی دیگر از چالش‌های بهداشتی دشوار هستند که با نقرس مرتبط است: افسردگی.

اخیرا مطالعه از دانشگاه بریتیش کلمبیا افزایش قابل توجهی در بیماران نقرس که به اختلال خلقی نیز مبتلا هستند، یافت. مطالعه آنها ۱۵۷۴۲۶ بیمار را مورد بررسی قرار داد و دریافت که حدود ۱۳ بیمار از هر ۱۰۰۰ نفر در سال تشخیص نقرس و افسردگی را دریافت کردند، در مقایسه با ۱۱ بیمار (۱.۱٪) در هر ۱۰۰۰ نفر در سال که نقرس نداشتند اما افسردگی داشتند. (سال های فردی نوعی اندازه گیری است که تعداد بیماران در مطالعه و مدت زمان مطالعه را در نظر می گیرد. در این مورد به این معنی است که از هر ۱۰۰۰ بیمار در طول ۱ سال مطالعه ۱۳ بیمار مبتلا به نقرس و افسردگی وجود داشته است).
اما محققان بر این باورند که این تعداد ممکن است بیشتر باشد. این به این دلیل است که مردان – که بیشتر از زنان در معرض ابتلا به نقرس هستند – اغلب به عنوان زنان به دنبال درمان برای علائم روانشناختی نیستند، بنابراین کمتر احتمال دارد که تشخیص رسمی افسردگی دریافت کنند.قبلی پژوهش اعضای این تیم دریافتند که بیماران مبتلا به نقرس ۲۹ درصد بیشتر در معرض خطر افسردگی قرار دارند، بسته به اینکه وضعیت آنها چقدر خوب کنترل شده باشد. به گفته محققان، این مهم است، زیرا بار روانی درد شدید فیزیکی نمی تواند دست کم گرفته شود.

بیشتر بخوانید
غذاهایی که باید در رژیم غذایی کم پورین مصرف کنید و از آنها اجتناب کنید

عوامل دیگری نیز دخیل هستند.

گفت: “ارتباط بین نقرس و افسردگی پیچیده است و به طور کامل درک نشده است.” استفانی کولیر، MD، MPH ، مدیر آموزش در بخش روانپزشکی سالمندان در بیمارستان مک لین در بلمونت، MA، که همچنین مربی روانپزشکی در دانشکده پزشکی هاروارد است. یک فرضیه این است که التهاب با افسردگی و نقرس هر دو با هم مرتبط هستند . همچنین چند عامل خطر – چاقی و رژیم غذایی – وجود دارد که در افراد مبتلا به نقرس و در افراد مبتلا به افسردگی مشترک است. داروهایی که برای درمان عودهای حاد نقرس استفاده می‌شوند، مانند استروئیدها نیز می‌توانند در ایجاد علائم افسردگی نقش داشته باشند.

نحوه بروز نقرس نیز عامل مهمی است. اسید اوریک یک محصول زائد است که وقتی بدن شما مواد شیمیایی به نام پورین را تجزیه می کند ایجاد می شود.

گفت: “با نقرس، اسید اوریک در مفاصل شما به کریستال تبدیل می شود.” نیلانجانا بوز، MD، یک روماتولوژیست دارای گواهی هیئت مدیره در هیوستون و سخنگوی کالج روماتولوژی آمریکا.

محققان کره ای اخیراً بررسی کرده‌اند که چگونه اسید اوریک که در صورت تولید بیش از حد توسط بدن باعث نقرس می‌شود، می‌تواند به خون ختم شود و باعث التهاب با درجه پایین شود.

اما دلایل دیگری نیز وجود دارد که نقرس و افسردگی ممکن است مرتبط باشند.

کولیر گفت: «تصور می‌شود که سطوح بالای اسید اوریک در خون می‌تواند بر انتقال‌دهنده‌های عصبی مغز تأثیر بگذارد، که ممکن است به افسردگی کمک کند. با این حال، همه افرادی که سطح اسید اوریک خون بالایی دارند به نقرس مبتلا نمی شوند. ممکن است ارتباط ژنتیکی یا متابولیکی مشترکی بین نقرس و افسردگی وجود داشته باشد.

علائم نقرس می تواند همچنین شامل:

  • شروع سریع درد مفاصل، اغلب در انگشت شست پا، اما همچنین در زانو، مچ دست، مچ پا، انگشتان دست یا آرنج
  • دردی که از بین نمی رود عود نقرس در عرض ۴ تا ۱۲ ساعت پس از شروع به بدترین حالت خود می رسد، اما درد می تواند از روزها تا هفته ها ادامه یابد.
  • حرکت محدود درد و تورم نقرس ممکن است حرکت مفاصل شما را محدود کند.

علائم افسردگی چیست؟

نشانه های افسردگی ممکن است در بربگیرد:

  • احساس غمگینی، اضطراب، پوچی، ناامیدی، بدبین، بدبین، ناامید، بیقرار، گناهکار، بی ارزش یا درماندگی
  • از دست دادن علاقه به کارهایی که دوست دارید انجام دهید
  • خستگی، انرژی کم، یا احساس اینکه “آهسته” هستید
  • مشکلات تمرکز یا حافظه
  • تغییر در خواب، اشتها یا وزن شما
  • گرفتگی عضلات، سردرد، یا درد و درد یا مشکلات معده بدون علت فیزیکی
  • افکار خودکشی یا افکار مرگ

چه درمان هایی می تواند کمک کند؟

مراجعه منظم به پزشک برای معاینات و اندازه گیری اسید اوریک خون می تواند مفید باشد. با توجه به صندوق کلیه آمریکا.

و مهم است که مطمئن شوید کلیه های شما به خوبی کار می کنند: کوچک مطالعه چینی دریافتند که در طول یک عود حاد نقرس، تکرر ادرار به کاهش میزان اسید اوریک در بدن کمک کرد.

بیشتر بخوانید
نقرس: علل، علائم و درمان

حتی با کنترل سطح اسید اوریک، دلایل دیگری وجود دارد که نقرس را به افسردگی مرتبط می کند. افراد مبتلا به نقرس باید مراقب تغییرات قابل توجه در خلق و خوی خود باشند.

کولیر گفت: «بیماران باید به پزشکان خود اطلاع دهند که آیا برای بیش از ۲ هفته احساس افسردگی یا افسردگی می‌کنند یا اینکه توانایی خود را برای احساس لذت یا لذت در فعالیت‌ها از دست می‌دهند. “اگر بیماران در مورد تمایل به پایان دادن به زندگی خود فکر می کنند، باید فوراً به پزشک خود اطلاع دهند.”

داروهای ضد افسردگی را می توان به همراه تجویز کرد دارو برای نقرس، و می توانند تفاوت زیادی در کیفیت زندگی شما ایجاد کنند.

بیماران همچنین باید مطمئن شوند که داروهای نقرس را دقیقاً طبق دستور مصرف می کنند.

کولیر گفت: «از آنجایی که عود نقرس می‌تواند ناتوان‌کننده باشد و درد و اختلال در عملکرد می‌تواند فعالیت‌ها را محدود کند، داروهایی که از عود نقرس جلوگیری می‌کنند نیز ممکن است دوره‌های افسردگی را کاهش دهند.» و مدیریت هر عامل خطر قلبی که ممکن است بیمار داشته باشد، مهم است. ورزش منظم – طبق توصیه پزشک – محدود کردن الکل و تغذیه خوب نه تنها می تواند به سلامت قلب کمک کند، بلکه می تواند از عود نقرس و به طور بالقوه مشکلات خلقی مرتبط با آن جلوگیری کند.

بوز گفت: «عودها می‌توانند توسط غذاهای فرآوری‌شده، آبجو و گوشت قرمز ایجاد شوند. یک رژیم غذایی خوب و یک سبک زندگی سالم به طور کلی می تواند به نقرس و افسردگی کمک کند.

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه