این تثبیت در مورد دوست داشتن توسط طرف مقابل، توهم تلقی می شود زیرا بر اساس واقعیت نیست. در بیشتر موارد، فرد حتی با فردی که به او تثبیت شده است، ملاقات نکرده است. برخی از افراد مبتلا به این سندرم ممکن است بر این باور باشند که غریبه ای که به تازگی با آنها آشنا شده اند عاشق آنهاست.

فرد مبتلا به این وضعیت ممکن است بر این باور باشد که طرف مقابل در حال تلاش برای ارسال پیام های مخفیانه برای آنها است. آنها می توانند باور کنند که این از طریق اخبار یا افکار (که تله پاتی نیز نامیده می شود) اتفاق می افتد.

آن‌ها ممکن است علیرغم فقدان شواهد دال بر صحت این موضوع، غیرممکن باشند که از این باور که طرف مقابلشان را دوست دارد، دست بکشند. Erotomania می تواند با سایر شرایط سلامت روان که شامل هذیان یا رفتارهای شیدایی است، مرتبط باشد.

علائم

علامت اصلی این باور نادرست است که فردی عمیقاً یا با وسواس عاشق اوست. اغلب هیچ مدرکی دال بر عشق طرف مقابل وجود ندارد. ممکن است شخص دیگر حتی از وجود فرد مبتلا به ارتومانیا آگاه نباشد.

بیشتر بخوانید
درک عمق: چیست و چگونه کار می کند؟

فرد مبتلا به این بیماری ممکن است دائماً در مورد شخص دیگر صحبت کند. همچنین ممکن است در تلاش برای ملاقات یا برقراری ارتباط با این فرد وسواس داشته باشند تا بتوانند با هم باشند.

علائم رایج عبارتند از:

 • مصرف وسواس گونه رسانه های مرتبط با شخص مقابل اگر یک فرد مشهور یا چهره عمومی باشد
 • به طور مداوم نامه، ایمیل یا هدایایی برای طرف مقابل می فرستد
 • به طور مداوم با طرف مقابل تماس تلفنی برقرار می کند
 • متقاعد شدن به اینکه طرف مقابل سعی دارد مخفیانه از طریق نگاه ها، حرکات یا پیام های رمزگذاری شده در اخبار، برنامه های تلویزیونی، فیلم ها یا رسانه های اجتماعی ارتباط برقرار کند.
 • ایجاد موقعیت های پیچیده اما کاذب که در آن شخص مقابل آنها را تعقیب می کند، آنها را تعقیب می کند یا سعی می کند با آنها در تماس باشد.
 • احساس حسادت به دلیل این باور که طرف مقابل ممکن است با «عاشقان» دیگر در تماس باشد یا ممکن است وفادار نباشد.
 • آزار و اذیت طرف مقابل در ملاء عام، گاهی تا حد توبیخ یا دستگیری توسط مجریان قانون
 • از دست دادن علاقه به فعالیت هایی غیر از صحبت در مورد شخص مقابل یا انجام فعالیت های مرتبط با آنها
بیشتر بخوانید
5 راه برای مقابله با دلتنگی زمانی که کسی که دوستش دارید دور است

وقفه های روانی

اروتومانیا ممکن است در یک دوره زمانی طولانی یا فقط در دوره های کوتاهی به نام وقفه های روانی رخ دهد. وقفه های روانی یکی از علائم رایج سایر بیماری های روانی است. آنها شامل بدتر شدن ناگهانی هذیان ها یا سایر ویژگی های روان پریشی هستند. آنها ممکن است در اختلالاتی مانند اسکیزوفرنی، اختلال اسکیزوافکتیو و اختلال دوقطبی رخ دهند.

سایر علائم شیدایی اختلال دوقطبی عبارتند از:

 • داشتن مقدار غیرعادی انرژی
 • نمیتونن بخوابن
 • درگیر شدن در فعالیت های بیشتر از آنچه برای آن شخص معمول است
 • صحبت سریع در مورد بسیاری از موضوعات مختلف در مدت زمان کوتاه
 • داشتن افکار زیاد در مدت زمان کوتاه (معروف به افکار مسابقه ای)
 • نشان دادن رفتارهای مخاطره آمیز، مانند صرف پول زیاد در یک زمان یا رانندگی بی احتیاطی

موارد و نمونه هایی از erotomania

مطالعه موردی از سال ۱۹۸۰ زنی را توصیف می کند که به اشتباه معتقد بود چندین مرد مختلف در زمان های مختلف با وسواس عاشق او هستند و او را تعقیب می کنند. مورد اروتومانی این زن هشت سال طول کشید تا اینکه با موفقیت درمان شد.

داستان ۲۰۱۲ در روانشناسی امروز در مورد رابرت هاسکینز بحث می کند. در سال ۱۹۹۵، هاسکینز با وسواس به تعقیب خواننده معروف مدونا پرداخت. او معتقد بود که او قرار است همسرش شود. او چندین بار از دیوار بیرون خانه اش بالا رفت. او همچنین قبل از محاکمه در دادگاه و تحمل ده سال زندان او را به شدت تهدید کرد.

بیشتر بخوانید
راهنمای مبتدیان برای خواندن زبان بدن

در سال ۲۰۱۶زنی متاهل در ۵۰ سالگی به یک کلینیک روانپزشکی مراجعه کرد زیرا معتقد بود رئیس سابقش عاشق او است. او همچنین معتقد بود که شوهرش مانع از قرار گرفتن او با رئیسش شده است.

 درمان

درمان ارتومانیا معمولاً به روان پریشی یا علائم هذیان می پردازد. این اغلب شامل ترکیبی از درمان و دارو است. پزشک یا درمانگر شما ممکن است قبل از تشخیص شما را از طریق مشاوره یا روان درمانی راهنمایی کند.

داروهای آنتی سایکوتیک کلاسیک (یا معمولی)، مانند پیموزاید، اغلب با موفقیت استفاده می شوند. داروهای ضد روان پریشی غیر سنتی (یا غیر معمول) مانند اولانزاپین، ریسپریدون و کلوزاپین نیز در کنار درمان یا مشاوره استفاده شده است.

اگر ارتومانیا ناشی از یک بیماری زمینه‌ای، مانند اختلال دوقطبی باشد، ممکن است از درمان‌هایی برای این بیماری استفاده شود. اختلال دوقطبی اغلب با تثبیت کننده های خلق و خو، مانند لیتیوم (لیتونیا) یا والپروئیک اسید (دپاکن) درمان می شود.

بیشتر بخوانید
یوگا و افسردگی: چگونه کار می کند؟

عوارض و شرایط مرتبط

Erotomania می تواند باعث شود فردی رفتار پرخطر یا تهاجمی از خود نشان دهد. در برخی موارد، این رفتار باعث می شود که فرد به دلیل تعقیب یا آزار و اذیت دستگیر شود. در موارد نادر، ارتومانیا می تواند منجر به مرگ هر یک از افراد شود.

Erotomania اغلب با اختلال دوقطبی همراه است. همچنین با شرایط دیگری همراه است که عبارتند از:

 • اختلال اضطراب
 • وابستگی به مواد مخدر یا الکل
 • اختلالات خوردن، مانند پرخوری عصبی یا بی اشتهایی
 • اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD)

چشم انداز

Erotomania ممکن است فقط برای چند ساعت یا چند روز ادامه داشته باشد، اما اگر نتیجه یک بیماری زمینه ای سلامت روان باشد، می تواند ماه ها یا سال ها ادامه یابد.

اگر متوجه علائم ارتومانیا شدید، فوراً به دنبال کمک پزشکی یا درمانگر باشید. درمان اروتومانی قبل از نشان دادن رفتار پرخطر یا پرخاشگرانه نسبت به افراد دیگر برای جلوگیری از مختل کردن این بیماری در زندگی آنها و زندگی شما بسیار مهم است.