اریتریتول یک شیرین کننده سالم برای جایگزینی شکر فرآوری شده

اریتریتول به طور طبیعی یک شیرین کننده عالی است و بسیار محبوب است. این یک شیرین کننده رایج در غذاهای کم کالری، شیرینی ها و محصولات نانوایی است. اریتریتول یک کربوهیدرات است که یک الکل قند است و یک جایگزین قند است. این ماده به طور طبیعی در بسیاری از میوه‌ها مانند هلو، انگور، گلابی، هندوانه و غیره وجود دارد. همچنین در برخی قارچ‌ها وجود دارد. طعم آن بسیار شبیه به شکر سفره است. می توان از اریتریتول مانند شکر استفاده کرد. مخلوط کردن آن با قهوه یا چای، پاشیدن آن روی گریپ فروت یا استفاده از آن در پخت قابل قبول است. به یاد داشته باشید که این یک جایگزین شکر است، نه شکر طبیعی. بنابراین محصولات پخته شده شما ممکن است طعم یا قوام متفاوتی نسبت به آنچه که قبلا داشته اید داشته باشند. 

علیرغم منشا و نام آن بر پایه کربوهیدرات، بدن اریتریتول را جذب نمی کند و مصرف آن منجر به افزایش وزن نمی شود. الکل های شکر اثر شیرین کنندگی این ماده شیمیایی را ارائه می دهند. الکل های قند در بدن تجزیه نمی شوند و به مصرف منظم کربوهیدرات شما کمک نمی کنند.

برخی از مطالعات نشان می دهد که چگونه اریتریتول برای مگس میوه سمی است. در نتیجه، شرکت‌های کشاورزی ممکن است بتوانند از آن به عنوان یک آفت‌کش مؤثر که برای مصرف انسان نیز بی‌خطر است، استفاده کنند. در ادامه این متن در مورد اثربخشی کاهش وزن صحبت خواهیم کرد. زمانی که اریتریتول به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل مصرف شود، بعید است که خطرناک باشد. 

آماده سازی اریتریتول

اریتریتول زمانی تولید می شود که گونه ای از مخمرها گلوکز را از نشاسته ذرت یا گندم تخمیر می کنند. محصول نهایی شبیه کریستال های سفید پودر شده است. این یک الکل قندی است که به عنوان یک شیرین کننده کم کالری رایج است. با این حال، تنها حاوی تقریباً ۶٪ کالری در همان مقدار قند است. به دلیل پیچیدگی کل فرآیند، تهیه اریتریتول کاری نیست که بتوانید در خانه انجام دهید. با این حال، می توانید اریتریتول را از بازار بگیرید و با کمک آسیاب آن را به شکل پودر تبدیل کنید.

A Healthy Sweetener To Replace Processed Sugar- HealthifyMe

علم پشت این شیرین کننده سالم

اریتریتول یک نگرانی اساسی در تحقیقات جایگزین شکر است زیرا تولید آن نسبت به سایر پلی ال ها چالش برانگیزتر است. پلی‌ال‌ها الکل‌های مبتنی بر قند هستند که از برخی میوه‌ها و شیرین‌کننده‌های بدون قند ساخته می‌شوند. تحقیق نشان می دهد که برای مصرف برای افراد مبتلا به IBS موثر است. با این حال، اریتریتول را نمی توان از نظر شیمیایی به شیوه ای تجاری مناسب تولید کرد، که نیاز به تغییر به سمت تولید بیوتکنولوژیکی دارد. در نتیجه تلاش هایی در این زمینه برای بهبود تمرکز، بهره وری و بازدهی صورت گرفته است. این خلاصه مروری بر تلاش‌ها برای بهبود تولید اریتریتول و تکامل آن در طول زمان ارائه می‌کند.

اریتریتول معمولا از نشاسته ذرت GMO ساخته می شود و یک “جزئی GMO نامرئی” است. به دلیل توانایی ظاهری آن برای از بین بردن حشرات، ممکن است بتوانید در آینده از آن به عنوان حشره کش استفاده کنید. از آنجایی که بدون افزایش انسولین یا افزایش پوند طعمی شیرین می دهد، این دارو بهترین انتخاب برای افراد دیابتی و افراد دارای اختلالات وزن و متابولیک است. 

تاریخ و توسعه

استخراج اریتریتول از منابع طبیعی مانند میوه ها و سبزیجات به دلیل غلظت کم اریتریتول غیرعملی است. علاوه بر این، بر خلاف پلی‌ال‌های دیگر، اریتریتول برای سنتز شیمیایی ترجیح داده نمی‌شود. این نیاز به دماهای بالا و کاتالیزور نیکل دارد که در نتیجه واکنشی پرهزینه با بازده محصول پایین ایجاد می کند. هنگامی که ردی از اریتریتول در بقایای ملاس سیاه بند کوبایی شناسایی شد، یک گزینه پررونق جدید ظاهر شد. منجر به تولید بیوتکنولوژیک اریتریتول شد.

اریتریتول: چقدر ایمن است؟

اگرچه اریتریتول یکی از جدیدترین الکل های قند موجود در بازار است (زایلیتول و مانیتول برای مدت طولانی تری در دسترس بوده اند)، محققان مطالعات زیادی در مورد جایگزین قند روی حیوانات و افراد انجام داده اند. سازمان جهانی بهداشت (WHO) اریتریتول را در سال ۱۹۹۹ تایید کرد و FDA نیز در سال ۲۰۰۱ از این روش پیروی کرد. همچنین برای افراد مبتلا به دیابت بی خطر است. اریتریتول بر سطح گلوکز یا انسولین تأثیر نمی گذارد. در نتیجه، اگر دیابت دارید، جایگزینی مطمئن برای قند است. مطالعات اثرات ضد پوسیدگی و اندوتلیال آن را نشان می دهد و باعث محافظت آن می شود. غذاهای حاوی اریتریتول ممکن است همچنان حاوی کربوهیدرات، کالری و چربی باشند، بنابراین برچسب را به دقت بخوانید.

فواید اریتریتول برای سلامتی

اریتریتول ممکن است فواید خاصی برای سلامتی نداشته باشد زیرا پروتئین، ویتامین، سدیم و غیره صفر دارد.

از این رو، برای دیابت و کسانی که به دنبال کنترل یا کاهش وزن خود هستند، بسیار مفید است. از سوی دیگر، سلامت نامناسب دهان، حفره ها و آسیب دندان ها از عوارض جانبی قابل توجه مصرف بیش از حد قند هستند. 

قند به عنوان انرژی توسط باکتری های خطرناک در دهان استفاده می شود. آنها اسیدهایی تولید می کنند که در طول این فرآیند به مینای دندان آسیب می رساند. در نتیجه، از آنجایی که میکروب های دهان نمی توانند از الکل های قندی با طعم شیرین مانند اریتریتول برای انرژی استفاده کنند، به محصولاتی «دند دوستانه» تبدیل شده اند.

تحقیقتحقیق در مورد تاثیر اریتریتول بر حفره ها نتایج متناقضی را به همراه داشته است. برخی از مطالعات کاهش پلاک و میکروب های خطرناک را نشان می دهند، در حالی که برخی دیگر هیچ کاهشی در حفره ها نشان نمی دهند. آنها در یک ارزیابی علمی در سال ۲۰۱۶ به همین نتیجه رسیدند که نشان داد اریتریتول در برابر پلاک دندان کارآمدتر است.

اریتریتول همچنین برای کنترل قند خون مناسب است زیرا پس از مصرف اریتریتول در اطراف جریان خون شناور می شود تا از طریق ادرار دفع شود. هنگامی که از بدن دفع می شود، بدون تغییر باقی می ماند. این ویژگی آن را به یک جایگزین بالقوه امیدوارکننده برای کسانی که دیابت دارند تبدیل می کند.

آلرژی های مبتنی بر اریتریتول

آلرژی به اریتریتول نادر است. شایع ترین اثر آلرژی که اریتریتول می تواند بر روی فرد داشته باشد کهیر است. در حالی که نادر است، برخی از واکنش های آلرژیک در چند کشور اروپایی، کره، اسپانیا و ژاپن رخ داده است. تمام پاسخ ها پس از مصرف غذاهای حاوی اریتریتول نشان داده شد.

موردی در مورد مصرف اریتریتول

خانمی ۲۴ ساله با زخم های وحشتناکی در سراسر بدن وارد شد. کهیر بعد از نوشیدن یک لیوان چای شیر کنسرو شده ایجاد شد. وقتی پزشکان منشا واکنش پوستی او را بررسی کردند، متوجه شدند که این نوشیدنی حاوی اریتریتول است که علت کهیر او بود. از آنجایی که اریتریتول حاوی کالری نیست، در گذشته اخیر به یک شیرین کننده مصنوعی محبوب در غذاها و نوشیدنی های مختلف تبدیل شده است. 

عوارض جانبی اریتریتول

اگرچه بدن این شیرین کننده مصنوعی را تجزیه نمی کند، اما می تواند چندین اثر نامطلوب داشته باشد. شایع ترین عوارض جانبی اریتریتول شامل مشکلات گوارشی و اسهال است. نفخ، گرفتگی عضلات و گاز از دیگر عوارض جانبی احتمالی هستند. علاوه بر این، اریتریتول و سایر الکل های قندی اغلب باعث افزایش آب در روده ها و در نتیجه اسهال می شوند. تهوع و سردرد نیز از عوارض جانبی احتمالی هستند. این علائم اغلب به دلیل کم آبی بدن و اسهال شدید رخ می دهد.

سوزش معده مزمن، سندرم روده تحریک پذیر و سوء هاضمه ممکن است از مشکلات گوارشی طولانی مدت ناشی از بلع مداوم رخ دهد. این مسائل نه تنها ناخوشایند هستند، بلکه باعث ایجاد استرس زیادی نیز می شوند. بر اساس تحقیق، ارتباط قوی بین استرس و مشکلات معده وجود دارد. بر اساس این تحقیقات، مغز و معده پیوندهایی با هم دارند و معده به خلق و خوی ما حساس است. بنابراین استرس عامل اصلی مشکلات معده است. علاوه بر این، اگر اضطراب مزمن دارید و رژیم غذایی سرشار از این شیرین کننده مصنوعی یا سایر الکل های قند مصرف می کنید، مشکل را تشدید می کنید.

همه الکل های قند دارای اثر ملین شناخته شده این ماده هستند. برای احساس این مزایا، باید دوز قابل توجهی از اریتریتول را مصرف کنید. بر اساس یک مطالعه، مصرف تقریباً نیم گرم شیرین کننده به ازای هر پوند از وزن بدن بی خطر است و هیچ گونه عوارض جانبی ایجاد نخواهد کرد. برای داشتن مشکل باید بیش از ۱۸ گرم بنوشید. با این حال، هیچ دو بدن انسانی شبیه هم نیستند، بنابراین در حالی که مصرف ۱۸ گرم یا بیشتر از این ماده شیمیایی ممکن است روی شما تأثیر بگذارد، ممکن است تأثیر مشابهی روی دوست یا همسایه شما نداشته باشد.

جایگزین های سالم برای اریتریتول

به غیر از اریتریتول شیرین کننده های مختلفی وجود دارد:

استویا

به عنوان یک شیرین کننده غیر مغذی شناخته می شود. همچنین به تنظیم قند خون هم در حیوانات و هم در انسان کمک می کند. به دو صورت مایع و پودری موجود است. استویا بسیار شیرین تر از شکر معمولی است.

سوکرالوز

Splenda محبوب ترین شیرین کننده مبتنی بر سوکرالوز در بازار است و از آنجایی که طعم تلخ بسیاری از شیرین کننده های مصنوعی دیگر را ندارد، محبوب است. با این حال، بر خلاف سایر شیرین کننده ها، سوکرالوز جایگزین عالی برای شکر نیست. هنگامی که در معرض دمای بالا قرار می گیرد، سوکرالوز می تواند مواد شیمیایی خطرناکی ایجاد کند.

زایلیتول

شیرینی آن مانند شکر است، اما تنها سه کالری در هر گرم و ۴ گرم کربوهیدرات در هر قاشق چای خوری دارد. دوزهای زیاد زایلیتول می تواند منجر به مشکلات گوارشی شود، بنابراین در صورت بروز عوارض جانبی، مصرف خود را کاهش دهید.

شیرین کننده میوه Monk

این شامل قندهای طبیعی و مواد شیمیایی آنتی اکسیدانی معروف به Mogrosides است که بیشتر شیرینی میوه را تشکیل می دهد. Mogrosides همچنین ممکن است ترشح انسولین را تحریک کند، انتقال قند را به خارج از جریان خون بهبود بخشد و به مدیریت سطح قند خون کمک کند. در حالی که برخی پیشنهاد می کنند از مقدار مساوی از شیرین کننده میوه راهب به جای شکر استفاده کنید، برخی دیگر توصیه می کنند مقدار آن را به نصف کاهش دهید.

شربت یاکون

شهد خوشمزه گیاه یاکون سرشار از فروکتولیگوساکاریدها (FOS) است که نوعی فیبر محلول است که بدن شما قادر به پردازش آن نیست. در واقع، هم تحقیقات انسانی و هم حیوانی نشان داده است که شربت یاکون می تواند به کاهش سطح قند خون و انسولین کمک کند و باعث کنترل قند خون شود.

اریتریتول: حقایق مهم

اریتریتول یک پودر کریستالی است که سفید و غیر رطوبت گیر است. در حدود ۱۲۱ درجه سانتیگراد ذوب می شود. در فرآوری مواد غذایی دارای pH و پایداری حرارتی عالی است. در مقایسه با ساکارز، شیرینی نسبی آن تقریباً ۶۰ است. وقتی صحبت از شیرینی به میان می آید، اریتریتول نسبت به ساکارز مطلوب است. در نتیجه، طیف کاربرد از نوشیدنی ها و محصولات لبنی تا آب نبات و محصولات نان گسترش می یابد. Zerose و Erylite نام های تجاری هستند. در حال حاضر، قیمت های بالا مانع از کاربرد گسترده تر می شود. 

کیفیت اریتریتول زیر برای فن‌آوران مواد غذایی مهم است:

  • اگر با HIS مخلوط شود، اریتریتول کالری صفر، شیرینی متوسط ​​و کاهش جایگزینی قند فله ای را فراهم می کند.
  • حلالیت در آب در دمای اتاق تنها ۳۷ درصد است، به مراتب کمتر از ساکارز. بنابراین، نسبت به سایر قندها و پلی ال ها به ویسکوزیته کمک می کند.
  • هنگامی که اریتریتول در زبان حل می شود، اثر خنک کنندگی قابل توجهی ایجاد می کند، به ویژه هنگامی که با چربی های نرم تر، مانند کرم های ویفر ترکیب می شود. با این حال، اریتریتول ممکن است احساس مومی در دهان چربی های پیچیده تر مورد استفاده در آب و هوای گرم را در صورت ترکیب با آنها بدتر کند.
  • پایداری پخت عالی است و قهوه ای شدن ندارد (واکنش میلارد به اضافه کاراملی شدن)
  • اریتریتول پتانسیل زیادی در مخروط های ویفر نورد شده بدون قند و ویفرهای فلوت دارد. عمل پلاستی کنندگی تقریباً دو برابر ساکارز به عنوان جایگزین قند است (US 7754268 B2) که امکان شیرینی کمی را فراهم می کند.
  • اریتریتول هیچ واکنش گلیسمی ندارد و به دلیل داشتن GI و کربوهیدرات پایین برای تولید ویفر و وافل ایده آل است. همچنین برای افراد دیابتی مناسب است.
  • اریتریتول قابل تخمیر نیست و بنابراین پوسیدگی زا نیست (دوست دندان)
  • برخلاف سایر الکل های قند، اریتریتول تحمل گوارشی بالایی دارد، عملاً ملین نیست و نیازی به برچسب هشدار دهنده ندارد.

خلاصه

به طور کلی، اریتریتول شیرین کننده خوبی به نظر می رسد. تقریباً فاقد کالری است. اریتریتول حاوی ۷۰ درصد شیرینی قند است. این بر سطح قند خون یا انسولین تأثیر نمی گذارد. گزارش‌ها عوارض جانبی بسیار کمی را نشان می‌دهند که بیشتر آن‌ها نگرانی‌های جزئی معده در افراد خاص هستند.

مطالعات نشان داد که چگونه تقریباً ۹۰٪ از آن جذب شده اما متابولیزه نشده است. متابولیسم برای آن بسیار پایین است. احتمال واکنش های آلرژیک برای هر تشخیص خاصی بسیار کم است. مطالعات حیوانی، که مقادیر زیادی اریتریتول را به حیوانات در دوره‌های طولانی تغذیه کردند، نشان می‌دهند که هیچ اثر نامطلوبی وجود ندارد.

سوالات متداول 

س. خطرات اریتریتول چیست؟

الف. اریتریتول ممکن است باعث نفخ، گرفتگی عضلات و گاز شود. علاوه بر این، اریتریتول و سایر قندها اغلب باعث آب بیشتر در روده می شوند و باعث اسهال می شوند.

س. آیا اریتریتول بدتر از قند است؟

الف. اریتریتول سطح قند خون را افزایش نمی دهد زیرا در جریان خون شناور است و از طریق ادرار دفع می شود. بنابراین، اریتریتول یک جایگزین عالی برای قند است.

س. آیا اریتریتول بهتر از استویا است؟

الف. اریتریتول و استویا هر دو جایگزین شکر هستند. هیچکدام از آنها سطح قند خون شما را افزایش نمی دهند و تعداد کالری مصرفی شما را کاهش نمی دهند. اما اریتریتول بهتر است زیرا عوارض جانبی کمتری نسبت به استویا دارد.

س. آیا اریتریتول باعث افزایش وزن شما می شود؟

الف. سطوح بالای اریتریتول در خون ممکن است به افزایش وزن کمک کند. با این حال، ارزش کالری آن ناچیز است و می توان آن را جایگزین قند برای کمک به کاهش وزن کرد.

س. آیا اریتریتول روی کبد تأثیر می گذارد؟

A. مطالعات نشان می دهد که اریتریتول با فعال کردن ظرفیت آنتی اکسیدانی Nrf2 بیماری کبد چرب غیر الکلی را بهبود می بخشد.

س. آیا اریتریتول کتو دوستانه است؟

الف. اریتریتول انتخاب خوبی برای کتو است زیرا عوارض جانبی کمی دارد، کالری ندارد و فواید سلامتی دارد.

س. ایمن ترین شیرین کننده مصنوعی چیست؟

برخی از ایمن ترین شیرین کننده ها A. Erythritol، Stevia، Xylitol، شیرین کننده میوه راهب و شربت یاکون هستند.

س. آیا اریتریتول سطح قند خون را افزایش می دهد؟

A. خیر، اریتریتول نمی تواند سطح قند خون را افزایش دهد زیرا در جریان خون شناور است و از طریق ادرار دفع می شود.

س. آیا اریتریتول همان زایلیتول است؟

الف. زایلیتول شیرینی، طعم و حجمی مشابه شکر دارد و قابل استفاده است. اریتریتول فقط حدود ۷۰ درصد به شیرینی شکر است. با این حال، زایلیتول همان شیرینی ساکارز را دارد.

س. آیا اریتریتول التهابی است؟

A. خیر، اریتریتول التهاب روده کوچک ناشی از رژیم های غذایی پرچرب را کاهش می دهد و تحمل گلوکز را افزایش می دهد.

پیوند منبع

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه