انفوزیون آهن روشی است که برای رساندن دوز آهن به بدن به صورت داخل وریدی استفاده می شود. می توان از آن برای افزایش سریع سطح آهن استفاده کرد و ممکن است برای درمان موارد شدید کم خونی استفاده شود.

بررسی اجمالی

انفوزیون آهن روشی است که در آن آهن به صورت داخل وریدی به بدن شما می رسد، یعنی از طریق سوزن وارد ورید می شود. این روش ارائه دارو یا مکمل به عنوان انفوزیون داخل وریدی (IV) نیز شناخته می شود.

انفوزیون آهن معمولاً توسط پزشکان برای درمان کم خونی ناشی از فقر آهن تجویز می شود. کم خونی فقر آهن معمولاً با تغییرات رژیم غذایی و مکمل های آهنی که به شکل قرص مصرف می کنید، درمان می شود. با این حال، در برخی موارد، پزشکان ممکن است به جای آن انفوزیون آهن را توصیه کنند.

ممکن است به انفوزیون IV نیاز داشته باشید اگر:

از تزریق آهن چه انتظاری داریم؟
 • نمی تواند آهن را از طریق دهان مصرف کند
 • نمی تواند آهن را به اندازه کافی از طریق روده جذب کند
 • به دلیل از دست دادن خون نمی تواند آهن کافی جذب کند
 • نیاز به افزایش سریع سطح آهن برای جلوگیری از عوارض پزشکی یا انتقال خون

نحوه آماده سازی برای انفوزیون آهن

پزشک دستورالعمل های خاصی را برای آماده شدن برای اولین درمان انفوزیون آهن به شما ارائه می دهد. برخی از کارهای اساسی که می توانید برای تهیه در روز انفوزیون انجام دهید عبارتند از:

 • صبحانه و ناهار خود را بخورید، زیرا نیازی به ناشتا بودن برای انفوزیون آهن نیست
 • داروهای منظم خود را مصرف کنید
 • آماده باشید که یک قطره IV کوچک در بازو یا دست خود قرار دهید
 • بدانید که چگونه در هنگام انفوزیون در صورت بروز واکنش نامطلوب برای کمک تماس بگیرید
بیشتر بخوانید
آیا می توانید سیگار بکشید و خون اهدا کنید؟

ممکن است در مورد انفوزیون آهن خود احساس نگرانی کنید. می توانید با صحبت کردن در مورد این روش ابتدا با پزشک خود به کاهش هر گونه اضطراب کمک کنید. آنها می توانند راه هایی را توصیه کنند که به شما کمک کند در طول عمل راحت و آرام بمانید.

نکاتی برای راحتی

 • لباس راحت و گشاد بپوشید.
 • آب آشامیدنی در دسترس داشته باشید.
 • به موسیقی گوش دهید.
 • یک فیلم یا برنامه تلویزیونی را در تبلت یا گوشی هوشمند تماشا کنید.
 • کتاب یا مجله بخوانید.

در حین انفوزیون آهن چه اتفاقی می افتد

انفوزیون آهن معمولاً در بیمارستان یا مرکز همودیالیز انجام می شود. یک پزشک یا سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی، مانند یک پرستار، از یک سوزن برای وارد کردن یک لوله کوچک در رگ استفاده می کند. این لوله کوچک به عنوان کاتتر شناخته می شود. معمولاً در رگ بازو یا دست شما قرار می گیرد. سپس، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی سوزن را برمی‌دارد و کاتتر را در رگ شما باقی می‌گذارد.

کاتتر به یک لوله بلند متصل است که به یک کیسه IV از آهن متصل است. آهن با محلول نمکی رقیق شده است. این محلول یا به داخل رگ شما پمپ می شود یا از نیروی جاذبه استفاده می کند تا به آرامی لوله را به داخل رگ شما چکه کند.

ممکن است در جایی که سوزن IV وارد شده است، کمی در پوست خود احساس کنید. همچنین ممکن است در طول عمل مقداری فشار در محل قرار دادن وجود داشته باشد.

بیشتر بخوانید
کم خونی فقر آهن و سرطان

دکتری که این روش را انجام می دهد ابتدا یک دوز آزمایشی به شما می دهد تا مطمئن شود که هیچ واکنش نامطلوبی از آهن ندارید. اگر این کار را انجام دهید، آنها این روش را متوقف خواهند کرد.

انفوزیون آهن چقدر طول می کشد؟

انفوزیون آهن می تواند تا ۳ یا ۴ ساعت طول بکشد. باید انتظار داشته باشید که برای این مدت بنشینید. در برخی موارد، انفوزیون ممکن است کمی بیشتر طول بکشد، بسته به سطح درمانی که پزشک فکر می کند شما نیاز دارید. سرعت انفوزیون آهسته به جلوگیری از عوارض کمک می کند.

اغلب چندین انفوزیون آهن لازم است تا سطح آهن بدن به سطح مناسب برسد. برای درمان خود در طی یک یا چند هفته انفوزیون  آهن دریافت خواهید کرد. تزریق آهن زمان بر است و می تواند گران تر از سایر انواع درمان های کم خونی باشد.

عوارض و عوارض جانبی

پس از انفوزیون ، می توانید بلافاصله به فعالیت های عادی خود بازگردید. اکثر مردم می توانند خودشان را به خانه برسانند. شما حتی می توانید پس از انفوزیون به سر کار خود بازگردید، در صورتی که تمایل به آن دارید.

ممکن است بلافاصله بعد از عمل عوارض جانبی داشته باشید. اکثر آنها خفیف هستند. این شامل:

 • تغییرات موقتی در طعم غذا و نوشیدنی
 • سردرد
 • تهوع و استفراغ
 • درد عضلات و مفاصل
 • تنگی نفس
 • خارش و بثورات
 • افزایش یا کاهش فشار خون یا ضربان قلب
 • احساس سوزش یا تورم در محل انفوزیون

عوارض جانبی جدی

یک عارضه نادر اما جدی ناشی از انفوزیون آهن، مسمومیت با آهن است. علائم مسمومیت با آهن ممکن است به سرعت ظاهر شود، که می تواند باعث شوک آنافیلاکتیک شود. یا ممکن است به مرور زمان به آرامی وارد شوند. سمیت آهن که در طول زمان ایجاد می شود منجر به آهن بیش از حد در بافت های بدن می شود.

بیشتر بخوانید
آنیزوسیتوز چیست؟

دوز آزمایش و سرعت انفوزیون آهسته هر دو برای جلوگیری از این عارضه انجام می شود. در صورت داشتن سابقه آلرژی دارویی متعدد، دوز آزمایش نیز مهم است. پزشک از دوز آزمایش برای نظارت بر شما برای هر گونه واکنش استفاده می کند. این واکنش ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • آنافیلاکسی
 • شوکه شدن
 • افت فشار خون شدید (فشار خون پایین)
 • سقوط – فروپاشی
 • از دست دادن هوشیاری

انفوزیون آهن در مقابل تزریق آهن

انفوزیون آهن شامل انتقال دوز آهن از طریق ورید با قطره وریدی است. تزریق آهن شامل تزریق آهن به عضله با سوزن است. تزریق معمولا در باسن انجام می شود. انفوزیون آهن ممکن است تا چند ساعت طول بکشد، در حالی که تزریق آهن یک دوز کامل را بلافاصله انجام می دهد.

انفوزیون آهن نسبت به تزریق آهن درد کمتری دارد. تزریق همچنین می تواند باعث خونریزی عضلانی و تغییر رنگ نارنجی شود. به دلیل این عوارض احتمالی، پزشکان اغلب انفوزیون آهن را به عنوان درمان کم خونی ناشی از فقر آهن نسبت به تزریق آهن ترجیح می دهند.

انفوزیون آهن در دوران بارداری

با رشد جنین، نیاز زن باردار به آهن افزایش می یابد. همانطور که جنین آهن را از بدن خود جذب می کند، سطح آهن مادر ممکن است کاهش یابد و در نتیجه کم خونی ایجاد شود. به همین دلیل، پزشکان گاهی اوقات انفوزیون آهن را برای زنان باردار تجویز می کنند.

بیشتر بخوانید
لوسمی - علائم و علل

دم کرده ها اغلب بر مکمل های آهن خوراکی ترجیح داده می شوند زیرا مصرف خوراکی آن می تواند عوارض جانبی گوارشی ایجاد کند. با این حال، انفوزیون آهن معمولاً برای سه ماهه دوم یا سوم بارداری ذخیره می شود. هنوز مشخص نیست که آیا انفوزیون آهن در سه ماهه اول بی خطر است یا خیر.

فواید انفوزیون آهن

انفوزیون آهن راهی برای افزایش سریع سطح آهن بدن است. این یک درمان فوری تر از مکمل ها یا تغییرات رژیم غذایی است. این می تواند در شرایطی که کم خونی شدید است بسیار مفید باشد.

مزایای فیزیکی انفوزیون آهن شامل افزایش انرژی و تنفس راحت تر است. شما باید چند هفته پس از درمان انفوزیون نهایی خود، این فواید را احساس کنید. مدت زمان ماندگاری این فواید به علت کم خونی فقر آهن و اینکه آیا از درمان های دیگری برای افزایش سطح آهن خود استفاده می کنید یا نه، بستگی دارد.

به عنوان مثال، از دست دادن منظم خون، مانند قاعدگی، ممکن است منجر به کاهش مزمن سطح آهن شود. بسته به شرایط شما، فواید انفوزیون آهن ممکن است از چند ماه تا چند سال ادامه داشته باشد.

پزشک ممکن است درمان‌های افزایش دهنده آهن اضافی مانند مکمل‌ها و تغییرات رژیم غذایی را توصیه کند که می‌تواند فواید آن را طولانی‌تر کند.