از تست تنسیلون چه انتظاری باید داشت؟

تست تنسیلون یک تست تشخیصی است که برای ارزیابی میاستنی گراویس، که یک بیماری عصبی عضلانی است که با ضعف عضلانی مشخص می شود، استفاده می شود. این آزمایش شامل تزریق تنسیلون (ادروفونیوم) است، پس از آن قدرت عضلانی شما ارزیابی می شود تا مشخص شود که آیا ضعف شما ناشی از میاستنی گراویس است یا خیر.

هدف

شایع ترین دلیل انجام تست تنسیلون، تمایز بین میاستنی گراویس و سایر بیماری هایی است که باعث ضعف می شوند. ضعف میاستنی گراویس معمولاً پس از فعالیت بدنی بدتر می شود و پس از استراحت بهبود می یابد.

شایع ترین علائم میاستنی گراویس عبارتند از دوبینی، افتادگی پلک، گفتار نامفهوم و ضعف و خستگی دست ها یا پاها. علائم معمولاً در اواخر روز بدتر می‌شوند و ضعف می‌تواند بر ماهیچه‌هایی که توانایی تنفس شما را کنترل می‌کنند نیز تأثیر بگذارد، به این معنی که باید برای نفس کشیدن تلاش کنید.

این عارضه معمولا در بزرگسالی شروع می شود، می تواند مردان و زنان را مبتلا کند، اما ممکن است در دوران کودکی نیز در دوران نوزادی رخ دهد. اگر میاستنی گراویس دارید و تشخیص داده نمی‌شود و درمان نمی‌شود، همچنان علائم را تجربه خواهید کرد.

از تست تنسیلون چه انتظاری باید داشت؟

سایر شرایط

شرایطی که علائمی مشابه علائم میاستنی گراویس ایجاد می کند شامل بحران کولینرژیک است که می تواند در نتیجه قرار گرفتن در معرض سم یا مصرف بیش از حد بیهوشی رخ دهد، یا سندرم لامبرت ایتون، یک بیماری عصبی عضلانی ناشی از بدخیمی زمینه ای. اینها همه شرایط نادر هستند.

تست چگونه کار می کند

دلیل اینکه تست تنسیلون می تواند در تشخیص میاستنی گراویس کمک کند این است که تنسیلون از نظر بیوشیمیایی با اثرات این بیماری مقابله می کند. این بیماری یک وضعیت خود ایمنی است، به این معنی که بدن به خود حمله می کند.

بیشتر بخوانید
آنچه در مورد آزمایش کلسیم کرونر باید بدانید

اگر مبتلا به میاستنی گراویس هستید، سیستم ایمنی بدن شما به ناحیه‌ای روی عضلات شما حمله می‌کند که معمولاً باید توسط اعصاب شما فعال شوند. اعصاب معمولاً یک انتقال دهنده عصبی به نام استیل کولین را آزاد می کنند که به گیرنده های استیل کولین روی ماهیچه ها متصل می شود تا آنها را فعال کند.

در بیماری میاستنی گراویس، سیستم ایمنی بدن شما به محل های اتصال استیل کولین در عضلات شما حمله می کند که از پاسخ دادن آنها به استیل کولین جلوگیری می کند. این کار مانع از کارکرد عضلات شما به صورت عادی می شود که به صورت ضعف عضلانی ظاهر می شود.

از آنجایی که شما هنوز برخی از گیرنده های استیل کولین دست نخورده دارید، حتی اگر میاستنی گراویس داشته باشید، این بیماری شما را به طور کامل فلج نمی کند و در عوض، پس از مدتی استفاده از عضلات خود باعث ضعیف شدن شما می شود.

تانسیلون علائم میاستنی گراویس را معکوس می کند. با جلوگیری از تجزیه استیل کولین شما عمل می کند. این آنزیمی را که به طور معمول استیل کولین استیل کولین استراز را تجزیه می کند، مهار می کند و به استیل کولین شما اجازه می دهد تا حد امکان به گیرنده های موجود متصل شود. Tensilon خیلی سریع کار می کند و شما و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی می توانید بلافاصله اثرات تزریق را مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید
آزمایش تیتر آنتی بادی: هدف، روش، و آماده سازی

انتظار چه چیزی

این یک آزمایش مداخله ای است که نیاز به تزریق داخل وریدی (IV) دارو دارد. شما باید در برخی از اقدامات فیزیکی تکراری شرکت کنید و علائم خود را توصیف کنید تا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما، معمولاً یک متخصص مغز و اعصاب، نتایج تست تنسیلون شما را ارزیابی کند.

مراحل آزمون شامل:

  • آماده سازی: اگر از سایر داروهای مهارکننده کولین استراز استفاده می کنید، آنها می توانند با نتایج آزمایش تنسیلون تداخل داشته باشند، بنابراین ممکن است ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی از شما بخواهد که مصرف آنها را متوقف کنید. مهارکننده های کولین استراز Aricept (دونپزیل) و Excelon (ریواستیگمین) برای درمان زوال عقل استفاده می شوند. قبل از انجام تست تنسیلون بدون مشورت با پزشک خود، داروهای خود را قطع نکنید.
  • تزریق اولیه: ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما در ابتدا ۲ میلی گرم Tensilon IV تزریق می کند. این کل دوز مورد نیاز برای آزمایش نیست و از این تزریق اولیه برای مشاهده عوارض جانبی تنسیلون استفاده می شود.
  • مشاهده عوارض جانبی: پس از تزریق دوز جزئی، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما را برای حدود دو دقیقه از نظر عوارض جانبی، که می‌تواند شامل تنفس آهسته، ضربان قلب آهسته و فشار خون پایین باشد، قبل از ادامه آزمایش، مشاهده می‌کند.
  • تزریق را کامل کنید: اگر اثرات نامطلوبی از دوز آزمایش اولیه نداشته باشید، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ۸ میلی گرم باقیمانده تنسیلون را برای آزمایش تزریق می کند.
 • علائم خود را شرح دهید: اگر متوجه تغییراتی در بینایی، قدرت، تنفس یا حس تعادل خود شدید، باید حتما این اثرات را برای ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی خود شرح دهید.
 • انجام فعالیت بدنی: پزشک شما ممکن است قدرت عضلانی شما را بررسی کند و از شما بخواهد که برای ارزیابی قدرت عضلانی خود، برخی از اقدامات فیزیکی مانند ایستادن مکرر از حالت نشسته انجام دهید.
 • معکوس کردن دارو در صورت نیاز: اگر شما یک واکنش نامطلوب به آزمایش، مانند بدتر شدن ضعف، یا ضربان قلب آهسته، تنفس آهسته، یا فشار خون پایین دارید، می‌توانید با تزریق آتروپین که علیه استیل کولین عمل می‌کند، اثرات آن به سرعت معکوس شود.
بیشتر بخوانید
آنزیم های ALT و AST: معنی سطوح پایین، نرمال و بالا

نتایج

نتایج تست تنسیلون را می توان با مشاهده مختصری از اثرات دارو پس از تزریق ارزیابی کرد. به طور کلی مقادیر آزمایشگاهی اندازه گیری نشده است، و اثر تنسیلون تنها برای حدود ۱۰ دقیقه باقی می ماند.

اگر قدرت شما در پاسخ به تنسیلون افزایش یابد، احتمالاً به میاستنی گراویس مبتلا هستید. در صورت مشکوک شدن به میاستنی گراویس، ارزیابی های دیگری نیز برای ارزیابی تغییرات با تست تنسیلون وجود دارد، از جمله ارزیابی عملکرد بلع با آزمایشی به نام آندوسکوپی که ماهیچه های بلع را ارزیابی می کند. با این حال، همه افراد مبتلا به میاستنی گراویس با آزمایش تنسیلون بهبود نمی یابند.

انتظار می رود شرایط دیگری مانند بلفارواسپاسم و دیستونی دهانه رحم با آزمایش تنسیلون بدتر شود. اگر سندرم لامبرت ایتون یا بحران کولینرژیک دارید، نباید با آزمایش تنسیلون بهبود پیدا کنید و حتی ممکن است علائم شما بدتر شود.

بیشتر بخوانید
هیپوکلسمی (علل، علائم و درمان)

مراحل بعدی

پس از تست تنسیلون، اگر آزمایش شما تشخیص میاستنی گراویس باشد، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما احتمالاً دارو را شروع می کند. درمان میاستنی گراویس شامل استروئیدها برای سرکوب سیستم ایمنی، پلاسمافرزیس برای مقابله با فرآیند خودایمنی، مستینون، رگونول (پیریدوستیگمین) که یک مهارکننده آنتی کولین استراز است، یا تیمکتومی (برداشتن تیموس)، جراحی برای کاهش فعالیت خود ایمنی است.

اگر آزمایش شما تشخیصی نبود، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما ارزیابی تشخیصی شما را برای شناسایی علت ضعف با آزمایش‌هایی مانند الکترومیوگرافی (EMG)، مطالعات هدایت عصبی (NCV) و آزمایش‌های خون ادامه می‌دهد.

سخنی از Rdiet

اگر به تست تنسیلون نیاز دارید، باید در فعالیت‌های بدنی مورد نیاز در طول آزمایش شرکت کنید و اگر توضیح دهید که علائم شما در طول آزمایش چگونه تغییر می‌کند، به تشخیص شما کمک می‌کند. لازم نیست نگران مشکلات طولانی مدت آزمایش باشید، زیرا دارو فقط به مدت ۱۰ دقیقه اثر می گذارد و عوارض جانبی را می توان به سرعت معکوس کرد.

میاستنی گراویس یک بیماری مزمن است که نیاز به درمان طولانی مدت دارد، اما برخی افراد با گذشت زمان متوجه بهبود نسبی این بیماری می شوند.

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه