از دست دادن باکرگی یعنی چه؟

مردم اغلب از عبارت “از دست دادن باکرگی” برای اشاره به اولین باری که یک فرد رابطه جنسی دارد استفاده می کنند. با این حال، تعریف باکرگی ساده نیست، زیرا جنسیت و باکرگی برای افراد مختلف می تواند معانی مختلفی داشته باشد.

از هر تعریفی که شخص استفاده می کند، بسیاری از مردم در مورد داشتن رابطه جنسی برای اولین بار احساس اضطراب می کنند. این یک نگرانی معمول است و شایعات و افسانه هایی که در بین دوستان و در اینترنت پخش می شود می تواند ترس های غیرضروری ایجاد کند.

درک آنچه ممکن است قبل، حین و بعد از رابطه جنسی اتفاق بیفتد می تواند به کاهش نگرانی کمک کند و به فرد احساس آمادگی کند.

این مقاله به آنچه ممکن است اتفاق بیفتد – چه از نظر جسمی و چه از نظر احساسی – زمانی که یک فرد باکرگی خود را از دست می دهد، می پردازد. ما همچنین به برخی از افسانه های رایج در مورد باکرگی و رابطه جنسی می پردازیم و در مورد چگونگی آماده شدن افراد برای اولین بار رابطه جنسی بحث می کنیم.

باکرگی چیست و رابطه جنسی چیست؟

از نظر تاریخی، مردم از اصطلاح “باکره” برای توصیف شخصی استفاده می کنند که رابطه جنسی نفوذی آلت تناسلی در واژن (PIV) با شخص دیگری نداشته است. با این حال، مکالمات اخیر در مورد جنسیت و تمایلات جنسی به درک وسیع تری از باکرگی منجر شده است.

ورود آلت تناسلی در واژن تنها یکی از انواع مختلف رابطه جنسی است. یک تعریف جامع تر از باکرگی و جنسیت شامل انواع مختلف رابطه جنسی دهانی، رابطه جنسی مقعدی، رابطه جنسی با انگشتان و رابطه جنسی با استفاده از اسباب بازی ها یا اشیاء است.

برخی از افراد احساس می کنند با داشتن انواع مختلف رابطه جنسی، باکرگی خود را چندین بار از دست داده اند. این مهم است که افراد احساس قدرت کنند تا تجربیات باکرگی خود را تعریف کنند و در صورت تمایل، مفهوم باکرگی را به کلی رد کنند.

در طول رابطه جنسی چه اتفاقی برای بدن می افتد؟

در حین رابطه جنسی، افراد معمولاً تغییرات فیزیکی مانند افزایش ضربان قلب، تنش عضلانی و فشار خون را تجربه می کنند.

قبل و در حین رابطه جنسی، بدن هورمون ترشح می کند. اینها مقدار مایع واژن را افزایش می دهند یا جریان خون را به آلت تناسلی افزایش می دهند و باعث نعوظ می شوند. همچنین ممکن است فرد احساس کند ضربان قلبش تند می شود و بدنش در حین رابطه جنسی حساس تر می شود.

بیشتر بخوانید
اگر تراجنسیتی یا غیر دودویی هستید، باید درباره کنترل بارداری بدانید

رابطه جنسی به دلیل عوامل روحی و جسمی احساس خوبی دارد. مغز هورمون هایی ترشح می کند که از لذت جنسی حمایت می کنند و هزاران پایانه عصبی در اندام تناسلی وجود دارد که با تحریک احساس خوبی دارند.

آیا وقتی باکرگی خود را از دست می دهید درد دارد؟

اولین تماس جنسی ممکن است احساس عجیبی داشته باشد زیرا یک احساس ناآشنا است. با این حال، رابطه جنسی – از جمله اولین بار – نباید دردناک باشد.

برای جلوگیری از ناراحتی، افراد باید قبل و حین رابطه جنسی آشکارا با شریک یا شریک زندگی خود ارتباط برقرار کنند. اگر برای اولین بار است که شخص می‌تواند دشوار باشد که بداند چه چیزی برای او مفید است و چه چیزی برای او مفید نیست، بنابراین مهم است که کارها را آهسته پیش ببرید و آزادانه با یک شریک صحبت کنید. اگر رابطه جنسی دردناک است، توقف کنید و استراحت کنید یا چیز دیگری را امتحان کنید.

برای به حداکثر رساندن لذت و به حداقل رساندن احتمال ناراحتی، افراد باید زمان زیادی را صرف پیشبازی کنند. این می تواند به معنای بوسیدن، نوازش کردن، اذیت کردن یا کاوش باشد. پیش بازی باعث افزایش برانگیختگی می شود و فرد و شریک زندگی خود را برای تجربه لذت بخش تر آماده می کند.

با این حال، حتی اگر پیش‌بازی و حالت برانگیختگی می‌تواند به روان‌سازی واژن و آلت تناسلی کمک کند، بسیاری از افراد ممکن است هنوز نیاز به استفاده از روغن‌کاری اضافی داشته باشند. این می تواند از اصطکاک جلوگیری کند و رابطه جنسی دخول را راحت تر کند.

اضافه کردن روغن در طول رابطه جنسی مقعدی ضروری است، زیرا رکتوم روان کننده خود را تولید نمی کند. همچنین می تواند برای رابطه جنسی PIV مفید باشد.

پرده بکارت چیست و رابطه جنسی چه تاثیری بر آن دارد؟

یکی از بزرگترین افسانه ها در مورد رابطه جنسی واژینال برای اولین بار این است که پرده بکارت زن – یک غشای نازک و الاستیک که دهانه واژن را می پوشاند – می شکند و باعث خونریزی و درد می شود.

در حین رابطه جنسی، پرده بکارت می تواند پاره شود و باعث خونریزی جزئی شود. اگر پرده پرده بکارت کشسانی کمتری داشته باشد یا دهانه کوچکتری داشته باشد، احتمال این اتفاق بیشتر است. همچنین اگر آلت تناسلی یا جسم دیگری به شدت به پرده بکارت فشار داده شود، ممکن است پاره شود. خونریزی معمولاً حداقل است.

با این حال، پرده بکارت ممکن است در حین رابطه جنسی پاره نشود. انعطاف پذیر است و معمولاً کل دهانه واژن را نمی پوشاند. اگر چنین بود، خون قاعدگی و سایر انواع ترشحات واژن راهی برای خروج از بدن نداشتند.

در بسیاری از موارد، پرده بکارت افراد قبل از رابطه جنسی پاره شده است. برخی از فعالیت های شدید مانند ورزش می تواند باعث پارگی جزئی پرده بکارت شود. برخی افراد بدون پرده بکارت به دنیا می آیند و چیزی برای پاره کردن ندارند.

بیشتر بخوانید
سکسومنیا چیست؟

برخی افراد بر این باورند که پرده پرده بکارت شکسته نشانه ای غیرقابل برگشت از دست دادن باکرگی است. با این حال، نمی توان تشخیص داد که آیا یک فرد فقط با بررسی پرده بکارت رابطه جنسی داشته است یا خیر، و این نباید نشانگر باکرگی باشد.

نویسندگان مقاله ۲۰۱۹ گفت که متخصصان مراقبت های بهداشتی هرگز نباید به معاینات فیزیکی پرده بکارت برای ارزیابی اینکه آیا فرد از نظر جنسی فعال شده است یا خیر تکیه کنند.

آیا از دست دادن باکرگی می تواند به آلت تناسلی شما آسیب برساند؟

برخی از افراد مبتلا به آلت تناسلی نگران هستند که فرنولوم – نوار کوتاه بافتی که پوست ختنه‌گاه و سر آلت تناسلی ختنه‌نشده را به هم متصل می‌کند – ممکن است در اولین رابطه جنسی نافذ پاره شود. این گاهی اوقات به عنوان “قطع کردن رشته بانجو” شناخته می شود.

این فرنولوم بسیار شکننده است و می تواند در حین رابطه جنسی یا سایر فعالیت های شدید پاره شود. با این حال، داشتن رابطه جنسی نافذ به این معنی نیست که فرنولوم می‌شکند.

پارگی فرنولوم می تواند دردناک باشد و باعث خونریزی کمی شود، اما این آسیب مانند هر بریدگی یا پارگی جزئی دیگر به خودی خود بهبود می یابد. اگر این اتفاق بیفتد، فرد باید آن ناحیه را با دقت بشویید و به آرامی با یک حوله تمیز آن را خشک کند. آنها همچنین باید از فعالیت هایی که می تواند باعث باز شدن مجدد زخم شود تا زمان بهبودی خودداری کنند.

چه زمانی باید باکرگی خود را از دست بدهید؟

افراد می توانند فکر کنند “سن مناسب” برای داشتن رابطه جنسی یا احساس فشار از طرف همسالان وجود دارد. با این حال، بسیاری از مردم زمان خود را صرف تصمیم گیری می کنند که چه زمانی – یا حتی اگر – می خواهند از نظر جنسی فعال شوند.

اگرچه بسیاری از نوجوانان ممکن است احساس کنند که همه دوستانشان رابطه جنسی دارند، این درست نیست. با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، داده های جمع آوری شده در سال ۲۰۱۷، حدود ۴۷.۸٪ دانش آموزان دبیرستانی در ایالات متحده هرگز هیچ نوع تماس جنسی نداشته اند.

هیچ زمان درست یا غلطی برای فعال شدن جنسی وجود ندارد. زمان مناسب زمانی است که برای هر فردی احساس مناسبی داشته باشد – یعنی زمانی که آنها تمایل مشتاقانه ای برای کشف آن قسمت از خود دارند.

آیا می توانید در اولین رابطه جنسی به عفونت مقاربتی (STI) مبتلا شوید؟

هر بار که یک فرد تماس جنسی دارد، در معرض خطر ابتلا به STI است. افراد می توانند با استفاده از روش های پیشگیری از بارداری – مانند کاندوم – این خطر را به میزان قابل توجهی کاهش دهند، اما همیشه احتمال انتقال STI وجود دارد.

بیشتر بخوانید
کیست: تصاویر، علل، انواع، درمان و پیشگیری

برخی از بیماری های مقاربتی هیچ علامتی ایجاد نمی کنند، بنابراین ممکن است فرد نداند که دارای آن است. قبل از داشتن رابطه جنسی با یک شریک جدید – از جمله رابطه جنسی دهانی یا مقعدی – فرد باید غربالگری سلامت جنسی را انجام دهد. افراد همچنین باید قبل از داشتن رابطه جنسی در مورد سابقه جنسی و بیماری های مقاربتی با شریک یا شریک بالقوه صحبت کنند.

توجه به این نکته حائز اهمیت است که اگرچه افراد باید از بیماری های مقاربتی اجتناب کنند، اما این بیماری ها نسبتاً رایج هستند و اکثر آنها قابل درمان هستند.

بر اساس انجمن سلامت جنسی آمریکاهر سال حدود ۲۰ میلیون مورد جدید از بیماری های مقاربتی وجود دارد که حدود نیمی از این موارد در افراد ۱۵ تا ۲۴ ساله است.

شایع ترین بیماری های مقاربتی عبارتند از:

  • ویروس پاپیلومای انسانی که بیشتر به عنوان HPV شناخته می شود
  • کلامیدیا
  • سوزاک
  • تبخال تناسلی یا دهان

آیا می توانید اولین بار که رابطه جنسی دارید باردار شوید؟

اگر فردی رابطه جنسی ورود  آلت تناسلی در واژن داشته باشد، می تواند باردار شود.

شایعاتی وجود دارد مبنی بر اینکه زنان با از دست دادن باکرگی نمی توانند باردار شوند، اما این درست نیست. برخی از گزینه‌ها برای جلوگیری از بارداری عبارتند از: استفاده از کاندوم، مصرف قرص‌های ضد بارداری، دریافت یک واکسن پیشگیری از بارداری منظم و قرار دادن یک IUD توسط پزشک. برخی از انواع پیشگیری از بارداری موثرتر از سایرین هستند.

رضایت چیست و چرا اهمیت دارد؟

رضایت به این معناست که هر فردی که در فعالیت جنسی مشارکت دارد، موافقت کرده است. اگر یکی از زوجین مطمئن نیست که آیا دوست دارد رابطه جنسی داشته باشد یا در حین رابطه جنسی نظر خود را تغییر دهد، باید احساس کند که می تواند این را بیان کند و بدون هیچ عواقبی دست از کار بکشد. همچنین توجه به این نکته ضروری است که هر فردی که تحت تأثیر ماده ای مانند الکل قرار دارد، ممکن است در موقعیتی نباشد که رضایت دهد.

برای تجربه لذت بخش برای اولین بار، شرکا باید از نظر احساسی و جسمی احساس امنیت کنند. اگر فرد در حین رابطه جنسی احساس راحتی نمی کند، می تواند هر زمان که بخواهد متوقف شود.

بعد از آن چه احساسی خواهم داشت؟

مردم گاهی اوقات احساس می کنند که از دست دادن باکرگی خود یک تجربه تغییر زندگی خواهد بود. تجربه هر فرد متفاوت است – برخی ممکن است احساس شادی، هیجانی، تسکین یا اضطراب داشته باشند، یا ممکن است واکنش عاطفی خاصی نداشته باشند.

هیچ واکنش درست یا نادرستی در رابطه جنسی برای اولین بار وجود ندارد. برای مثال، احساس یک فرد می تواند به انتظارات یا شخصیت او بستگی داشته باشد.

بیشتر بخوانید
آیا رابطه جنسی سردرد یا حملات میگرنی را کاهش می دهد یا آنها را تحریک می کند؟

برخی افراد احساس می کنند که داشتن رابطه جنسی باعث تغییر رابطه آنها می شود. این تغییر می تواند اشکال مختلفی داشته باشد که معمول است.

علاوه بر این، برخی از افراد در طول یا بعد از رابطه جنسی احساس خستگی می کنند. به یاد داشته باشید که یک تجربه جنسی فقط همین است – یک تجربه واحد به عنوان بخشی از یک زمینه بزرگتر، و لازم نیست هویت یا مسیر زندگی شما را شکل دهد.

تجربیات جنسی آینده همه متفاوت خواهد بود، بسته به تجربه رو به رشد شما از بدن و نیازهای جنسی.

سوالات متداول

در ادامه به برخی از سوالات رایج در مورد جنسیت و باکرگی پاسخ داده شده است.

آیا وقتی باکرگی خود را از دست می دهید خونریزی می کنید؟

برخی از افراد پس از رابطه جنسی نفوذی خونریزی می کنند، اما همه افراد پس از اولین تجربه جنسی خود خونریزی نمی کنند. افرادی که واژن دارند اگر پرده بکارت خود را در حین رابطه جنسی پاره کنند ممکن است خونریزی کنند.

آیا علائم فیزیکی از دست دادن باکرگی وجود دارد؟

هیچ نشانه فیزیکی وجود ندارد که فرد برای اولین بار رابطه جنسی داشته باشد. اگرچه برخی افراد ادعا می کنند که پاره شدن پرده بکارت نشانه “باکرگی از دست رفته” است، این درست نیست. بسیاری از افراد قبل از داشتن رابطه جنسی نفوذی پرده بکارت خود را پاره می کنند و برخی دیگر هرگز پرده بکارت خود را پاره نمی کنند.

آیا مردان هنگام از دست دادن باکرگی خود احساس درد می کنند؟

اگرچه برخی از مردان هنگام داشتن رابطه جنسی برای اولین بار درد را تجربه می کنند، اما همه اینها را تجربه نمی کنند. برخی از افراد مبتلا به آلت تناسلی در صورتی که به فرنولوم خود آسیب برسانند یا بشکنند دچار درد می شوند.

خلاصه

از دست دادن باکرگی نیازی به یک رویداد استرس زا نیست. درک اینکه چه چیزی باید انتظار داشته باشد و چه اتفاقی ممکن است بیفتد می تواند به فرد کمک کند، هم از نظر جسمی و هم از نظر احساسی، برای داشتن رابطه جنسی به هر شکلی که برای او مناسب است آماده شود.

در نهایت، رضایت هنگام داشتن رابطه جنسی برای اولین بار یا هر زمان بسیار مهم است. علاوه بر این، مردم باید آنچه را که احساس لذت می‌کند، به اشتراک بگذارند و از محافظت کافی برای جلوگیری از بارداری ناخواسته و بیماری‌های مقاربتی استفاده کنند.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید