از دست دادن حافظه

این چیزهایی است که فیلم‌ها از آن ساخته شده‌اند: پس از ضربه‌ای به سر، شخصی بی‌هدف سرگردان است و نمی‌تواند به خاطر بیاورد که کیست یا از کجا آمده است. در حالی که چنین از دست دادن ناگهانی و عمیق حافظه نادر است، از دست دادن حافظه مشکلی است که بیشتر افراد را تا حدی تحت تاثیر قرار می دهد.

خواه فراموشی گاه به گاه یا از دست دادن حافظه کوتاه مدت باشد که در زندگی روزمره اختلال ایجاد می کند، دلایل زیادی برای از دست دادن حافظه وجود دارد.

در اینجا برخی از رایج‌ترین چیزهایی که می‌توانند باعث از دست دادن حافظه شوند آورده شده است:

داروها تعدادی از داروهای تجویزی و بدون نسخه می توانند حافظه را مختل کنند یا باعث از دست دادن حافظه شوند. مقصران احتمالی عبارتند از: داروهای ضد افسردگی، آنتی هیستامین ها، داروهای ضد اضطراب، شل کننده های عضلانی، آرام بخش ها، قرص های خواب آور و داروهای ضد درد که پس از جراحی تجویز می شوند.

مصرف الکل، تنباکو یا مواد مخدر. مصرف بیش از حد الکل مدت هاست که به عنوان یکی از دلایل از دست دادن حافظه شناخته شده است.

سیگار کشیدن با کاهش میزان اکسیژنی که به مغز می رسد به حافظه آسیب می رساند. مطالعات نشان داده است که افرادی که سیگار می کشند، نام بردن از چهره برای افراد غیرسیگاری دشوارتر است. داروهای غیرقانونی می توانند مواد شیمیایی در مغز را تغییر دهند که یادآوری خاطرات را دشوار می کند.

بیشتر بخوانید
آیا "سندرم بریچر" واقعی است؟ اثرات انفجار
کم خوابی. هم کمیت و هم کیفیت خواب برای حافظه مهم هستند. کم خوابی یا بیداری مکرر در شب می تواند منجر به خستگی شود که در توانایی جمع آوری و بازیابی اطلاعات اختلال ایجاد می کند.

افسردگی و استرس. افسرده بودن می تواند توجه و تمرکز را دشوار کند که می تواند بر حافظه تأثیر بگذارد. استرس و اضطراب نیز می تواند مانع تمرکز شود. هنگامی که شما پرتنش هستید و ذهن شما بیش از حد تحریک شده یا حواس پرت است، توانایی شما در به خاطر سپردن ممکن است آسیب ببیند. استرس ناشی از یک ضربه روحی نیز می تواند منجر به از دست دادن حافظه شود.

کمبود تغذیه ای تغذیه خوب – از جمله پروتئین ها و چربی های با کیفیت بالا – برای عملکرد صحیح مغز مهم است. کمبود ویتامین B1 و B12 به طور خاص می تواند بر حافظه تأثیر بگذارد.

آسیب سر. ضربه شدید به سر – برای مثال در اثر سقوط یا تصادف اتومبیل – می تواند به مغز آسیب برساند و باعث از دست دادن حافظه کوتاه مدت و بلند مدت شود. حافظه ممکن است به مرور زمان بهبود یابد.

بیشتر بخوانید
درک عمق: چیست و چگونه کار می کند؟
سکته. سکته مغزی زمانی رخ می دهد که خون رسانی به مغز به دلیل انسداد یک رگ خونی به مغز یا نشت یک رگ به مغز متوقف شود. سکته مغزی اغلب باعث از دست دادن حافظه کوتاه مدت می شود. فردی که سکته کرده است ممکن است خاطرات روشنی از وقایع دوران کودکی داشته باشد اما نتواند آنچه را برای ناهار خورده است به خاطر بیاورد.

فراموشی جهانی گذرا (TGA). این یک از دست دادن مختصر در شکل گیری حافظه است. معمولاً به خودی خود برطرف می شود و هیچ آسیبی ایجاد نمی کند یا دوباره تکرار نمی شود. پزشکان مطمئن نیستند که چرا این اتفاق می افتد. گاهی اوقات، سکته های کوچک در هیپوکامپ (ناحیه ای از مغز که با شکل گیری حافظه مرتبط است) دیده می شود.

زوال عقل زوال عقل نامی برای از دست دادن تدریجی حافظه و سایر جنبه های تفکر است که به اندازه کافی شدید هستند که توانایی عملکرد در فعالیت های روزانه را مختل کنند. اگرچه علل زیادی برای زوال عقل وجود دارد – از جمله بیماری عروق خونی، سوء مصرف مواد مخدر یا الکل، یا سایر علل آسیب به مغز – شایع ترین و آشناترین آنها بیماری آلزایمر است. بیماری آلزایمر با از دست دادن تدریجی سلول های مغز و سایر بی نظمی های مغز مشخص می شود.

بیشتر بخوانید
چشم انداز و امید به زندگی پس از سکته مغزی

علل دیگر. سایر علل احتمالی از دست دادن حافظه عبارتند از کم کاری یا پرکاری غده تیروئید، مصرف غیرقانونی مواد مخدر و عفونت هایی مانند HIV، سل و سیفلیس که بر مغز تأثیر می گذارد.

اگر متوجه شدید که به طور فزاینده ای فراموش می کنید یا اگر مشکلات حافظه در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد می کند، برای تعیین علت و بهترین درمان با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید.

برای ارزیابی از دست دادن حافظه، پزشک شما یک تاریخچه پزشکی می گیرد، یک معاینه فیزیکی – از جمله یک معاینه عصبی – انجام می دهد و برای آزمایش توانایی ذهنی سؤالاتی می پرسد. بسته به نتایج، ارزیابی بیشتر ممکن است شامل آزمایش‌های خون و ادرار، آزمایش‌های عصبی، و آزمایش‌های تصویربرداری از مغز مانند اسکن‌های توموگرافی محوری کامپیوتری (CAT) یا تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) باشد.

همچنین ممکن است برای آزمایش عصبی روانشناختی فرستاده شوید، که مجموعه ای از آزمایشاتی است که به تشخیص دقیق از دست دادن حافظه کمک می کند.

درمان از دست دادن حافظه به علت آن بستگی دارد. در بسیاری از موارد، ممکن است با درمان قابل برگشت باشد. به عنوان مثال، از دست دادن حافظه ناشی از داروها ممکن است با تغییر دارو برطرف شود. مکمل های غذایی می توانند در برابر از دست دادن حافظه ناشی از کمبود تغذیه مفید باشند. و درمان افسردگی ممکن است برای حافظه مفید باشد، زمانی که افسردگی یک عامل باشد. در برخی موارد – مانند پس از سکته مغزی – درمان ممکن است به افراد کمک کند تا به یاد بیاورند که چگونه کارهای خاصی مانند راه رفتن یا بستن بند کفش را انجام دهند. در برخی دیگر، حافظه ممکن است با گذشت زمان بهبود یابد.

بیشتر بخوانید
آیا ماساژ می تواند به علائم ام اس کمک کند؟

درمان ها همچنین ممکن است مختص شرایط مربوط به از دست دادن حافظه باشد. برای مثال، داروهایی برای درمان مشکلات حافظه مرتبط با بیماری آلزایمر در دسترس هستند و داروهایی برای کمک به کاهش فشار خون می‌توانند به کاهش خطر آسیب بیشتر مغزی ناشی از زوال عقل مرتبط با فشار خون کمک کنند.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید