از دست دادن پلاک مخاطی در دوران بارداری

پلاگین موکوس یک توده ضخیم از مخاط دهانه رحم است که در دوران بارداری تشکیل می شود و به انسداد دهانه رحم کمک می کند. دهانه رحم ورودی از واژن به رحم است.

وقتی فردی پلاک مخاطی خود را از دست می دهد، ممکن است به این معنی باشد که زایمان به زودی آغاز می شود. زایمان معمولاً در عرض چند روز یا چند ساعت شروع می شود، اگرچه گاهی اوقات ممکن است چند هفته بیشتر شروع نشود. برخی از افراد از دست دادن پلاک مخاطی را “نمایش خونی” می نامند.

در این مقاله، درباره از دست دادن پلاگین موکوس، از جمله اینکه چگونه ممکن است ظاهر شود و چه زمانی باید با پزشک تماس بگیرید، اطلاعات بیشتری کسب کنید.

پلاگین موکوس چیست؟

دهانه رحم یک عضله دوناتی شکل است که به عنوان “در” از واژن به رحم عمل می کند. در دوران بارداری محکم بسته می شود تا جنین در جای خود بماند و کمک کند جلوگیری از عفونت ها از ورود به رحم

پلاگ مخاط دهانه رحم محافظت بیشتری از هر چیزی که وارد دهانه رحم می شود و می تواند بر جنین در حال رشد تأثیر بگذارد، ارائه می دهد.

مخاط دهانه رحم در طول زندگی باروری و چرخه قاعدگی فرد تغییر می کند که عمدتاً به دلیل عوامل هورمونی است. مدت کوتاهی پس از لقاح، پروژسترون باعث می شود که مخاط دهانه رحم متراکم تر، غلیظ تر و اسیدی تر شود و پلاگین مخاطی را تشکیل دهد.

علامت اصلی افتادن پلاک مخاطی ظاهر شدن ناگهانی مخاط خونی است. وقتی این اتفاق می افتد برخی از افراد علائم زایمان مانند انقباضات را تجربه می کنند.

مهم است که از بین رفتن پلاک مخاطی را با سایر انواع خونریزی اشتباه نگیرید. در حالی که مقدار کمی خونریزی در زایمان شایع است، خونریزی بیش از حد ممکن است هشدار دهد خونریزی، جداشدن جفت یا سایر عوارض.

تحقیقات در حال ظهور نشان می دهد که نقش پلاگین مخاطی پیچیده است. توانایی بدن برای ایجاد یک مخاط سالم حتی ممکن است نتایج بارداری را پیش بینی کند.

بیشتر بخوانید
باد شکم در پریود

نتایج یک مطالعه ۲۰۱۳ نشان داد کسانی که در معرض خطر زایمان زودرس هستند بیشتر احتمال دارد با مخاط دهانه رحم خود مشکل داشته باشند. در این افراد، مخاط به اندازه یک مانع قوی تشکیل نمی شود و به طور بالقوه محافظت کمتری را ارائه می دهد.

اگر پلاک مخاطی بیفتد به چه معناست؟

همانطور که بدن برای زایمان آماده می شود، دهانه رحممی رسد، به این معنی است که نرم و کوتاه تر می شود و شروع به باز شدن می کند. دهانه رحم در نهایت به اندازه ای باز می شود که پلاک مخاطی بیرون بیاید.

گاهی اوقات، دوشاخه به یکباره می افتد. یک فرد ممکن است متوجه یک کره بزرگ از مخاط و خون شود. پلاگین همچنین می تواند به مرور زمان به صورت تکه تکه بیرون بیاید، بنابراین فرد ممکن است ترشحات جزئی و دوره ای از مخاط و خون را ببیند، یا شاید اصلا متوجه این تغییر نشود.

در حالی که از دست دادن پلاگین مخاطی معمولاً به این معنی است که زایمان به زودی انجام می شود، هیچ راهی برای پیش بینی دقیق زمان وقوع آن وجود ندارد.

برخی از افراد تنها پس از شروع زایمان، پلاک مخاطی خود را از دست می دهند. برخی دیگر چند ساعت پس از افتادن پلاک مخاطی زایمان را تجربه می کنند، در حالی که برخی روزها یا حتی هفته ها منتظر می مانند.

سایر علائم زایمان

زایمان برای هر فردی متفاوت است، به خصوص در مراحل اولیه که انقباضات معمولاً نامنظم یا ضعیف هستند.

برخی از نشانه ها که ممکن است فرد به زودی زایمان کند عبارتند از:

 • تغییر در شکل، بافت یا محل دهانه رحم
 • افزایش مخاط دهانه رحم
 • تغییر در موقعیت جنین، یا شکم حامله که به نظر می رسد “افتاده” است.

برخی از علائم اولیه زایمان عبارتند از:

 • انقباضاتی که شبیه دردهای قاعدگی یا دردهای شکمی است
 • فوران مایع از واژن
 • کمر درد

با پیشرفت زایمان، انقباضات معمولا طولانی تر و منظم تر می شوند. آنها همچنین ممکن است احساس متفاوتی داشته باشند.

بیشتر بخوانید
ویریلیزاسیون یا حالت مردانه پیدا کردن دختر یا زن

انقباضات کاذب و زودرس زایمان معمولاً فقط قسمت جلوی بدن را تحت تأثیر قرار می دهند و ممکن است با حرکت یا در صورت قرار گرفتن فرد در آب ضعیف شوند.

انقباضات واقعی زایمان معمولاً از پشت یا بالای رحم شروع می‌شوند و به تدریج قوی‌تر می‌شوند. هنگامی که یک زن حرکت می کند یا دوش می گیرد آنها متوقف نمی شوند.

چگونه بفهمیم که پلاک مخاطی افتاده است؟

بسیاری از افراد پس از از دست دادن پلاک مخاطی خود متوجه ترشحات مخاطی خونی می شوند. با این حال، از آنجایی که می تواند در طول زمان به صورت تکه های کوچک بیرون بیاید، برخی از افراد ممکن است پس از از دست دادن پلاگین مخاطی خود متوجه هیچ تغییری نشوند یا علائمی را تجربه نکنند.

در برخی موارد، یک فرد همچنین ممکن است تجربه کند سایر علائم اولیه زایمان پس از از دست دادن پلاک مخاطی، از جمله:

 • گرفتگی های دوره ای
 • انقباضات
 • فشار لگن
 • کمر درد

پس از از دست دادن پلاگین مخاطی چه باید کرد؟

اگر فردی قبل از هفته ۳۷ بارداری پلاک مخاطی خود را از دست داد، باید با پزشک خود تماس بگیرد.

با این حال، پس از هفته ۳۷ بارداری، پزشکان معمولاً از دست دادن پلاک مخاطی را مضر نمی دانند مگر اینکه علائم دیگری وجود داشته باشد. مانند خونریزی ناگهانی، درد یا تب را همراهی کند.

فرد در صورت داشتن هر گونه نگرانی یا تجربه علائم دیگر باید با پزشک خود تماس بگیرد. در غیر این صورت می توانند در نوبت بعدی به آن اشاره کنند و در صورت ادامه ترشح از پد یا آستر شورت استفاده کنند.

چه زمانی با پزشک یا ماما تماس بگیرید

از دست دادن پلاگین مخاطی معمولاً مضر نیست. با این حال، اگر قبل از هفته ۳۷ اتفاق بیفتد، ممکن است نشان دهد که فرد در معرض خطر زایمان زودرس است. یک فرد باید در مورد هر گونه خون مخاطی که قبل از پایان بارداری ظاهر می شود، با پزشک یا ماما تماس بگیرد.

بیشتر بخوانید
بیوپسی مخروطی چاقوی سرد

افراد باید فوراً به اورژانس مراجعه کنند اگر:

 • خونریزی ناگهانی به خصوص با درد شدید رحم داشته باشید
 • تب کند
 • توجه کنید که جنین از حرکت می ایستد یا کمتر حرکت می کند

در صورت بروز موارد زیر، افراد می توانند با پزشک تماس بگیرند:

 • فرد باردار ترشح مایع از واژن را تجربه می کند. این معمولاً نشانه پارگی غشاها است. “شکستن آب” اغلب به این معنی است که زایمان قریب الوقوع است.
 • فرد باردار علائم دیگری از زایمان دارد.
 • فرد باردار در معرض خطر زایمان زودرس قرار دارد یا پزشک به او دستور داده است که با مشاهده علائم زایمان فوراً تماس بگیرد.

هر کس در مورد اینکه آیا پلاک مخاطی خود را از دست داده است یا نه مطمئن نیست باید با پزشک یا ماما خود تماس بگیرد و این را در قرار بعدی خود ذکر کند.

سوالات متداول

در اینجا چند سوال متداول در مورد پلاگ های مخاطی و پاسخ آنها وجود دارد.

از دست دادن پلاک مخاطی چگونه به نظر می رسد؟

همانطور که دهانه رحم شروع به گشاد شدن می کند، پلاک مخاطی به داخل واژن حرکت می کند. اگرچه برخی از افراد ممکن است متوجه هیچ تغییری نشوند، برخی دیگر کل پلاگ مخاطی را خارج می کنند یا ممکن است متوجه شود افزایش تدریجی ترشحات خونی، شفاف یا صورتی واژینال.

وقتی یک فرد پلاک مخاطی او خارج می شود چقدر گشاد می شود؟

از دست دادن پلاگین مخاطی نشانه وجود دهانه رحم است شروع شده است برای گشاد شدن، نرم شدن و نازک شدن. با این حال، درجه اتساع می تواند متفاوت باشد، زیرا فرد در هر زمانی در طول این فرآیند ممکن است پلاک مخاطی خود را از دست بدهد.

علائم نشتی پلاک مخاطی چیست؟

افزایش ترشحات واژن یکی از شایع ترین علائمی است که نشان می دهد فرد پلاک مخاطی خود را از دست داده است. با این حال، در حالی که پلاگین موکوس همیشه قبل از زایمان خارج می شود، برخی از افراد ممکن است متوجه هیچ تغییر یا علامتی نشوند.

بیشتر بخوانید
درمان زایمان زودرس: سولفات منیزیم

پس از از دست دادن پلاگین موکوس از چه چیزهایی باید اجتناب کرد؟

اگر فردی پس از هفته ۳۷ بارداری پلاک مخاطی خود را از دست بدهد و علائم یا نگرانی دیگری نداشته باشد، معمولاً نیازی به انجام اقدامات احتیاطی اضافی نخواهد داشت، مگر اینکه پزشکش توصیه کند.

چه مدت پس از از دست دادن پلاگین مخاطی، زایمان شروع می شود؟

از دست دادن پلاک مخاطی اغلب نشانه اولیه زایمان است. با این حال، برخی از مردم ممکن است تجربه نکند چند ساعت، روز یا هفته پس از افتادن پلاک مخاطی زایمان کنید.

پلاگین مخاطی چه رنگی است؟

پلاگین مخاطی می تواند دامنه داشته باشد در رنگ ممکن است کمی خونی، شفاف یا صورتی باشد.

خلاصه

از دست دادن پلاک مخاطی یک علامت رایج در اواخر بارداری است. به طور معمول به این معنی است که زایمان به زودی آغاز می شود.

پلاک مخاطی ممکن است عجیب به نظر برسد و وجود خون در آن ممکن است برای برخی افراد ناراحت کننده باشد. با این حال، از دست دادن پلاگین مخاطی معمولاً یک اورژانس پزشکی نیست، مگر اینکه فرد باردار علائم دیگری مانند خونریزی قابل توجه یا علائم زایمان زودرس داشته باشد.

پایان بارداری و شروع زایمان ممکن است گیج کننده و نامشخص باشد. ممکن است فرد نداند که آیا زایمان آغاز شده است یا خیر، و ممکن است تعجب کند که آیا چیزی که به نظر می رسد یک پلاک مخاطی است در واقع چیز دیگری است، مانند خونریزی غیر طبیعی.

یک فرد باید در طول بارداری با پزشک یا ماما در مورد علائمی که نیاز به ویزیت یا تماس تلفنی دارد صحبت کند. افراد ممکن است بخواهند در مورد علائم جدید یا غیرعادی با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنند.

Source link

۵/۵ - (۲ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه