استفاده ملاتونین در کودکان

استفاده از ملاتونین به ویژه در میان کودکان به شدت افزایش یافته است که منجر به افزایش تماس‌های مرکز کنترل سموم و مراجعه به اورژانس می‌شود.

سال گذشته، مراکز کنترل مسمومیت ۴۴۵۳۸ تماس در مورد مصرف ملاتونین در افراد ۱۹ ساله و جوان‌تر دریافت کردند که در مقایسه با ۸۲۵۸ تماس در سال ۲۰۱۲، طبق آمار مراکز سم آمریکا، که نشان دهنده ۵۵ مرکز در سراسر ایالات متحده است، تعداد بازدید از اورژانس مربوط به ملاتونین از ۳۸۲ در سال ۲۰۰۹ افزایش یافته است. ۲۰۱۲ به ۱۷۸۲ در ۲۰۱۷-۲۰۲۰.

کیت براون، مدیر بالینی سازمان، کیت براون، PharmD، DABAT می گوید: «این نان و کره مراکز سم است: مصرف تصادفی زیاد در کودکان، به ویژه ملاتونین». ما هر روز، چندین بار در روز آن را می بینیم.»

براون می‌گوید: اکثر موارد – تقریباً ۸۵ درصد از تماس‌های سال گذشته – مربوط به کودکان ۵ ساله یا کوچک‌تر است که معمولاً وقتی مخفیگاه والدین خود را پیدا می‌کنند و آن را با آب نبات اشتباه می‌گیرند. براون می‌گوید ملاتونین را باید دور از دسترس بچه‌ها نگه داشت، زیرا معمولاً طعم‌های لذیذی دارد، اغلب در آدامس‌هایی که برای کودکان جذاب است، و همیشه مانند داروها شامل کلاه ضد کودک نمی‌شود.

براون که قبلاً در مرکز کنترل سم یوتا با تلفن‌ها کار می‌کرد، می‌گوید یک تماس معمولی برای کنترل سم مدت کوتاهی پس از مصرف ملاتونین توسط کودک انجام می‌شود. او می گوید که کنترل سم در مورد دوز، علائم و شرایط پزشکی کودک سؤال می کند.

خواب‌آلودگی، شایع‌ترین عارضه جانبی، معمولاً در عرض یک ساعت ظاهر می‌شود. براون می‌گوید تنفس کودک را زیر نظر بگیرید و او را قلقلک دهید یا نوک بزنید تا مطمئن شوید که بیش از حد آرام‌بخش نیست. او می گوید، به خصوص در مورد لثه ها، کودک ممکن است حالت تهوع و اسهال داشته باشد، مانند زمانی که کودک بیش از حد آب نبات می خورد. (هرگز کودک را مجبور به استفراغ نکنید.)

اگر کودک برای نفس کشیدن یا بیدار شدن مشکل داشت، والدین باید با ۹۱۱ تماس بگیرند. او می گوید که واکنش های نادر مانند لرزش یا توهم ممکن است نیاز به مراجعه به بیمارستان داشته باشد.

براون می‌گوید در اکثر موارد، بچه‌ها خوب بودند و می‌توان موارد را در خانه مدیریت کرد.

با این حال، طبق گزارش CDC، همیشه اینطور نیست. از ۲۶۰۴۳۵ مصرف ملاتونین کودک که بین سال های ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۱ برای کنترل مسمومیت گزارش شده است، بیش از ۴۰۰۰ مورد نیاز به بستری شدن در بیمارستان و ۲۸۷ کودک به مراقبت های ویژه فرستاده شدند. CDC گزارش می دهد که پنج کودک به تهویه نیاز داشتند و دو نفر جان باختند. (براون خاطرنشان می کند که ممکن است عوامل دیگری در این مرگ ها موثر بوده باشد، زیرا سوابق پزشکی کامل در دسترس نبود.)

مایکل توس، MD، می گوید: سنگین ترین موارد زمانی است که جوانان سعی می کنند به خود آسیب برسانند. یک پزشک متخصص اطفال در بخش فوریت های پزشکی در بهداشت کودکان بوستون.

بیشتر بخوانید
کم کاری تیروئید در کودکان

توس می گوید که این موارد نیاز به بستری شدن در بیمارستان روانپزشکی دارند و بیمار می تواند روزها در بخش اورژانس در انتظار تخت بنشیند.

مکمل های ملاتونین به عنوان یک کمک خواب مقرون به صرفه و بدون نسخه در ایالات متحده در دسترس هستند (اگرچه بسیاری از کشورهای اروپایی نیاز به نسخه دارند). برخی از مطالعات نشان می دهد که آنها به خواب کمک می کنند، اما شواهد روشن نیست.

علاوه بر این، FDA مکمل‌های غذایی از جمله ملاتونین را به روشی بسیار کم‌تر نسبت به داروهای تجویزی و بدون نسخه تنظیم می‌کند. بدون توجه به برچسب بطری، مقادیر ملاتونین می تواند متفاوت باشد – از ۸۳٪ تا ۴۷۸٪ از دوز تبلیغ شده – طبق یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ در مجله پزشکی خواب بالینیو برخی از مارک ها حاوی مواد دیگری مانند سروتونین، یک انتقال دهنده عصبی است که نیاز به نسخه دارد. (طبق گفته هاروارد بهداشت، والدین باید به دنبال مارک هایی باشند که دارای تاییدیه داروسازی ایالات متحده هستند.)

همچنین نگرانی هایی در مورد احتمال اثرات هورمونی درازمدت بر بلوغ جنسی در نوجوانان در حال رشد وجود دارد، اگرچه مطالعاتی تاکنون انجام نشده است. CDC هشدار می دهد “برای توصیف سمیت و پیامدهای مرتبط با مصرف ملاتونین در کودکان به تحقیقات بیشتری نیاز است.”

با این حال، کارشناسان می‌گویند که فروش مکمل ملاتونین بین سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ تقریباً سه برابر شد و به ۸۲۱ میلیون دلار رسید که بخشی از آن ناشی از اضطراب ناشی از بیماری همه‌گیر است. یک نظرسنجی بنیاد خواب در سال گذشته نشان داد که از هر ۴ بزرگسال بیش از ۱ نفر به طور منظم از آن استفاده می کنند، در حالی که مجله انجمن پزشکی آمریکا در این ماه گزارش شد که تقریباً از هر ۵ کودک ۵ تا ۱۳ ساله، ۱ نفر در ماه گذشته این مکمل را مصرف کرده است.

این سوالی است که میشل کارابلو، MD، روزانه به آن می پردازد.

بیشتر بخوانید
سندرم تورچ TORCH چیست؟

“[It] کارابالو، متخصص ریه اطفال و متخصص خواب در بهداشت کودکان در دالاس، می گوید: واقعاً به کودک و موقعیت خاص بستگی دارد.

طبق مؤسسه ملی بهداشت، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد مکمل‌های ملاتونین ممکن است در جمعیت‌های خاصی از جمله کودکان مبتلا به اختلال کم‌توجهی بیش فعالی یا اختلال طیف اوتیسم مفید باشند.

کارابالو در ۹ سالی که به عنوان متخصص خواب فعالیت می کند، مصرف آن را تنها در دو بیمار قطع کرده است، او می گوید: نوجوانی که سردرد داشت و کودکی که به شدت به ملاتونین حساس بود و تا ظهر روز بعد می خوابید.

او می‌گوید: «قبول می‌کنم که گاهی آن را به بچه‌هایم می‌دهم.

به عنوان یک قاعده کلی، او بیش از یک میلی‌گرم در سال را برای بیماران جوان‌ترش توصیه نمی‌کند، و هرگز بیش از ۱۰ میلی‌گرم را توصیه نمی‌کند – اگرچه او بیمارانی را که تا ۴۰ میلی‌گرم مصرف می‌کردند بدون عوارض جانبی قابل درک درمان کرده است. .

با این حال، او معتقد است قبل از اینکه والدین ملاتونین را در نظر بگیرند، باید مطمئن شوند که فرزندشان به “بهداشت خواب” مناسب پایبند است. یعنی:

زمان های دقیق خواب: یک روال ۷ روز در هفته قبل از خواب، بدون استثنا. اجازه دادن به بچه ها برای بیدار ماندن ۲ تا ۳ ساعت بعد در تعطیلات آخر هفته شبیه به جت لگ از یک پرواز ساحلی به ساحل است.

  • روال آرامش بخش: بچه ها باید قبل از خواب، کارهای آرام بخش انجام دهند، مانند کتاب خواندن یا حمام کردن.
  • جای خواب خوب: اتاق خواب را خنک، تاریک و ساکت نگه دارید. (پرده های تاریک می توانند در زمان تابستان کمک کنند.)
  • منطقه عاری از دیجیتال: تلفن یا تلویزیون را در اتاق خواب نگذارید، زیرا نور آبی که دستگاه ها ساطع می کنند می تواند تولید ملاتونین طبیعی را مختل کند.
  • رژیم غذایی و ورزش: از مصرف کافئین بعد از ناهار و همچنین ورزش شدید ۲ ساعت قبل از خواب اجتناب کنید. (و والدین باید قبل از خواب از الکل خودداری کنند.)
  • بدون چرت زدن: هنگامی که کودک بزرگتر از ۵ سال است از چرت زدن خودداری کنید.
  • حیوانات خانگی را از تخت بیرون کنید: مطالعات نشان می دهد خوابیدن با حیوانات می تواند کیفیت خواب را مختل کند.

کارابالو می‌گوید: «قبل از اینکه دارو را به کسی توصیه کنم، می‌خواهم از رعایت بهداشت خواب مطمئن شوم. ما معمولاً می‌توانیم هر مشکلی را با تغییرات رفتاری برطرف کنیم. بچه ها به خوبی به کارهای روزمره واکنش نشان می دهند. 

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه