استفراغ پرتابی نوعی استفراغ شدید است که در آن محتویات معده را می توان به زور چندین فوت از شما دور کرد. این استفراغ معمولاً در فواصل کوتاه‌تر و شدیدتر از انواع دیگر استفراغ ظاهر می‌شود. همچنین احتمال بیشتری وجود دارد که استفراغ پرتابی به‌جای اینکه پس از مدتی احساس تهوع داشته باشید، به‌طور ناگهانی و بدون هشدار یا بدون هشدار ظاهر شود.

برای اطلاعات بیشتر در مورد این نوع استفراغ و زمانی که باید به دنبال کمک باشید، ادامه مطلب را بخوانید.

استفراغ پرتابی در نوزادان و کودکان

استفراغ پرتابی در نوزادان و کودکان چندین علت بالقوه دارد:

تنگی پیلور

تنگی پیلور ضخیم شدن ماهیچه ای است که در آن معده به روده کوچک تخلیه می شود. معمولاً طی سه تا پنج هفته پس از تولد علائمی ایجاد می کند و مانع از حرکت غذا از معده به دوازدهه روده کوچک می شود.

استفراغ پرتابه: علل، درمان و Morehealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

تنگی پیلور نیاز به جراحی دارد زیرا در صورت ادامه آن سوءتغذیه، کم آبی و نارسایی رشد رخ خواهد داد.

علائم دیگر عبارتند از:

 • حرکات روده کمتر و کوچکتر
 • عدم افزایش وزن یا کاهش وزن
 • کم آبی بدن
 • موجی از انقباضات در معده کودک شما پس از شیر خوردن

رفلاکس

رفلاکس وضعیتی است که در آن محتویات معده به مری باز می گردد. در موارد شدیدتر، رفلکس اسید از معده که باعث تحریک مری می شود، که به عنوان بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) شناخته می شود، می تواند باعث استفراغ پرتابی شود.

سایر علائم GERD در نوزادان عبارتند از:

 • تف کردن مایع زرد یا سبز
 • مشکل در تنفس
 • امتناع غذا

انسدادهای معده

سایر انسدادهای معده علاوه بر تنگی پیلور نیز می توانند باعث استفراغ پرتابی شوند. به عنوان مثال، اگر کودک شما یک شی کوچک را ببلعد، می تواند مانع از تخلیه معده او شود.

بیشتر بخوانید
علائم بیماری سلیاک، آلرژی گندم و حساسیت به گلوتن غیر سلیاک: کدام است؟

عفونت

عفونت‌هایی مانند عفونت‌های ناشی از ویروس، یکی از علل شایع استفراغ در کودکان است. در حالی که بیشتر آنها باعث استفراغ پرتابی نمی شوند، ممکن است. عفونت‌های معده یا روده در کودکان علائم مشابهی مانند اسهال، تب و گرفتگی‌های شکمی دارند که در بزرگسالان مشاهده می‌شود. آنها را معمولاً می توان به همان روش با زمان، استراحت، آبرسانی مجدد و غذاهای ملایم درمان کرد.

پرخوری

پرخوری گاهی اوقات می تواند منجر به استفراغ پرتابی شود، زیرا معده سعی می کند غذایی را که جایی برای آن ندارد دفع کند.

چه زمانی با پزشک فرزند خود تماس بگیرید

استفراغ پرتابی در نوزادان بدون توجه به علت نیاز به مراقبت های پزشکی دارد. اگر کودک بزرگتر بیش از ۲۴ ساعت استفراغ پرتابی داشت، با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین اگر استفراغ پرتابی همراه با مدفوع خونی یا درد شدید معده دارند، یا استفراغ آنها خونی دارد یا سبز به نظر می رسد، باید با پزشک تماس بگیرید.

استفراغ پرتابی در بزرگسالان

چندین علت احتمالی برای استفراغ پرتابی در بزرگسالان نیز وجود دارد.

عفونت

عفونت های دستگاه گوارش، مانند نوروویروس، مسئول بیشتر موارد استفراغ در بزرگسالان است. گاهی اوقات به آن آنفولانزای معده نیز گفته می شود. در حالی که استفراغ پرتابی در این نوع عفونت ها رایج نیست، ممکن است.

علاوه بر استفراغ، علائم عفونت گوارشی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد شکم
 • اسهال
 • بدن درد
 • خستگی

مسمومیت غذایی

مسمومیت غذایی نیز می تواند باعث استفراغ پرتابی شود. این به این دلیل است که بدن شما در تلاش است تا از شر سمی مانند یک باکتری که غذا را آلوده می کند خلاص شود. یاد بگیرید که چگونه تشخیص دهید که یک حشره معده یا مسمومیت غذایی است.

بیشتر بخوانید
کشیده شدن ماهیچه معده: علل، درمان و نحوه شناسایی

موانع

انسداد معده یا روده در بزرگسالان دلایل زیادی دارد و چنین انسدادی می تواند باعث استفراغ پرتابی شود. انسداد می تواند ناشی از:

 • پیچ خوردگی روده (ولولوس روده)
 • چسبندگی ها
 • فتق ها
 • تومورهای غیر سرطانی و سرطانی

سایر علائم انسداد عبارتند از:

 • نفخ و درد شدید
 • یبوست یا اسهال، بسته به میزان انسداد روده شما
 • کاهش اشتها

پرخوری

پرخوری می تواند منجر به استفراغ پرتابی در بزرگسالان شود، زیرا معده سعی می کند غذایی را که جایی برای آن ندارد دفع کند.

چه زمانی با پزشک خود تماس بگیرید

اگر موارد زیر را دارید باید با پزشک خود تماس بگیرید:

 • درد شدید شکم
 • خون در استفراغ یا مدفوع شما
 • استفراغ پرتابی که بیش از ۲۴ ساعت طول می کشد

استفراغ پرتابی معمولاً بی ضرر است، اما اینها نشانه های یک مسئله جدی تر است.

 درمان

استفراغ راه بدن شما برای دفع چیزی است که فکر می کند مضر است. این بدان معنی است که بهترین راه برای درمان استفراغ پرتابی در کودکان و بزرگسالان این است که فقط صبر کنید تا انجام شود.

هنگامی که دوره استفراغ پرتابی شما تمام شد، کارهایی وجود دارد که می توانید برای مراقبت از خود انجام دهید. استفراغ می‌تواند باعث کم‌آبی بدن شما شود، بنابراین نوشیدن آب یا نوشیدنی حاوی الکترولیت مانند Gatorade، به محض اینکه می‌توانید آن را کم کنید، مهم است.

هنگامی که می توانید مایعات را پایین نگه دارید، باید سعی کنید غذا بخورید. ایده خوبی است که با مقادیر کمی از غذاهای نرم مانند نان تست خشک، موز، آبگوشت، برنج، سس سیب یا کراکر شروع کنید. این رژیم به عنوان رژیم BRAT شناخته می شود. اگر دچار حالت تهوع شدید، خودتان را مجبور به ادامه غذا نکنید. با این حال، هنگامی که بتوانید غذاهای جامد ملایم را تحمل کنید، در صورت امکان، تلاش برای بازگشت به یک رژیم غذایی کامل و متعادل زودتر از دیرتر بهتر است.

بیشتر بخوانید
علل مدفوع سنگریزه ای و چه باید کرد

در نوزادان

درمان برای نوزادانی که استفراغ پرتابی دارند به علت آن بستگی دارد. اگر تنگی پیلور باعث استفراغ شود، جراحی برای باز کردن کانال پیلور و اجازه دادن به غذا از معده به روده کوچک ضروری است.

اگر GERD باعث استفراغ پرتابی کودک شما می شود، تغذیه بیشتر و با غذای کمتر در یک زمان می تواند کمک کننده باشد. آروغ زدن مکرر و اطمینان از ایستادن کودک به مدت ۳۰ دقیقه پس از شیر خوردن نیز می تواند به کاهش رفلاکس کمک کند.

استفراغ پرتابی ناشی از عفونت باکتریایی ممکن است نیاز به آنتی بیوتیک داشته باشد یا ممکن است فقط به زمان نیاز داشته باشد تا از بین برود.

عوارض

عارضه بالقوه اصلی استفراغ پرتابی، مانند سایر انواع استفراغ، کم آبی بدن است. شما می توانید با نوشیدن آب یا نوشیدنی ورزشی به محض اینکه بتوانید پس از استفراغ آن را کاهش دهید، کم آبی بدن را درمان یا از آن پیشگیری کنید. همچنین ممکن است سعی کنید تراشه های یخ را بمکید. این می تواند به هیدراته نگه داشتن شما کمک کند و در عین حال میزان مایعی را که مصرف می کنید کنترل کنید.

استفراغ مزمن همچنین می تواند منجر به سوء تغذیه و کاهش وزن شود زیرا بدن شما به جای هضم و جذب مواد مغذی، غذا را دفع می کند. مصرف مجدد آهسته غذاهای ملایم بعد از استفراغ می تواند به شما کمک کند غذا را کم نگه دارید و از این عوارض جلوگیری کنید.

بیشتر بخوانید
آپاندیسیت - علائم، درمان و علل

استفراغ پرتابی شدیدتر از انواع دیگر استفراغ است، بنابراین احتمال بیشتری دارد که منجر به پارگی مری شود. پارگی در پوشش داخلی سطحی مری (مخاط) در نزدیکی محل برخورد با معده، پارگی Mallory-Weiss نامیده می شود. اگر پس از یک دوره استفراغ شدید، خون در استفراغ و درد شکم دارید، باید با پزشک خود تماس بگیرید. آنها می توانند پارگی را با استفاده از آندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی برای بررسی قسمت تحتانی مری تشخیص دهند. در بسیاری از مواقع این امر به خودی خود بهبود می یابد، اما در صورت لزوم پزشک می تواند پارگی را برطرف کند.

چشم انداز

استفراغ پرتابی اغلب مضرتر از انواع دیگر استفراغ نیست، اما ممکن است نشانه ای از مسائل جدی تر، به ویژه در نوزادان و کودکان باشد. اگر نوزاد شما استفراغ پرتابی دارد، باید همیشه با پزشک او تماس بگیرید. اگر شما یا فرزندتان استفراغ پرتابی دارید و درد شدید شکمی، خون در استفراغ یا مدفوع دارید، یا اگر استفراغ پرتابی بیش از ۲۴ ساعت طول کشید، باید با پزشک خود تماس بگیرید. در غیر این صورت، بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که پس از اتمام استفراغ، آب بدن خود را دوباره آبرسانی کنید و غذاها را به آرامی معرفی کنید.

Source link