استون چیست و چرا برای کتو مهم است؟

وجه اشتراک جریان خون و پاک کننده ناخن شما چیست؟ هر دو حاوی یک جسم کتونی به نام استون هستند. این یک شوخی ضعیف به نظر می رسد، اما صرفاً یک واقعیت کمتر شناخته شده در مورد بدن انسان است.

استون کوچکترین کتون است که به طور طبیعی در بدن ما تولید می شود، زیرا ما وارد یک حالت کتون سوز به نام کتوز می شویم. اگرچه استون هنگام استنشاق یا خوردن می تواند سمی باشد، اما زمانی که در بدن ما تولید می شود بی ضرر است (و حتی ممکن است مفید باشد).

چه طور ممکنه؟ بیایید نگاهی دقیق تر به استون بیندازیم تا متوجه شویم.


استون چیست؟

استون که به طور سیستماتیک پروپانون نامیده می شود، ساده ترین و کوچکترین کتون است.

اگرچه استون به طور طبیعی در گیاهان، حیوانات، محیط زیست و بدن ما یافت می شود، اما تقریباً به طور انحصاری به عنوان ماده فعال لاک ناخن، رقیق کننده رنگ و سایر محصولات صنعتی شناخته می شود.

استون بسیار مورد استفاده قرار می گیرد زیرا به عنوان حلالی عمل می کند که مایعات دیگر را به طور موثری حل می کند. به همین دلیل است که پاک کننده لاک ناخن می تواند مانیکور را درست از روی ناخن های شما پاک کند. در حالی که این مایع بی رنگ ممکن است در فروشگاه بی ضرر به نظر برسد، استون چیزی نیست که بتوانید آن را ساده بگیرید. بسیار قابل اشتعال است و در صورت استنشاق و مصرف می تواند بسیار سمی باشد.

استون چیست؟

به عبارت دیگر، استون یک حلال همه کاره است، اما تنها زمانی برای بدن ما بی خطر است که در داخل تولید شود و در محیط آزاد شود. اگر استون در جهت مخالف، از منابع خارجی وارد بدن ما شود، مشکلات جزئی تا شدید سلامتی را به همراه خواهد داشت.


استون از بیرون به داخل – قرار گرفتن در معرض خارجی و نگرانی های ایمنی

استون از بیرون

استونی که توسط بدن شما تولید نمی شود یک ترکیب آلی سمی و فرار محسوب می شود. بنابراین، رعایت ایمنی شیمیایی هنگام برخورد با استون بسیار مهم است.

اثرات بهداشتی قرار گرفتن در معرض استون (از طریق مصرف یا استنشاق) معمولاً خفیف است و شایع‌ترین علائم آن بی‌حالی، سردرد، اختلال در گفتار و عدم هماهنگی است. قرار گرفتن در معرض موضعی استون تنها ناحیه ای را که با آن تماس دارد تحریک می کند، در حالی که قرار گرفتن مکرر در معرض استون می تواند باعث درماتیت شود.

با این حال، سطوح بالای قرار گرفتن در معرض استون ممکن است منجر به علائم شدیدتری شود که می تواند زندگی را تهدید کند.

برای درمان مسمومیت با استون به دلیل سطوح بالای قرار گرفتن در معرض استون، یک متخصص پزشکی معمولاً به بدن زمان می‌دهد تا آن را از ریه‌ها (مسیر اولیه دفع استون) خارج کند و در عین حال سطح حیاتی و مایعات بیمار را حفظ کند. از طرف دیگر، اگر استون با پوست یا چشم‌های شما تماس پیدا کرد، بهتر است لباس‌های آلوده را درآورید و محل را با آب بشویید.

بیشتر بخوانید
شکلات تلخ در رژیم کتوژنیک

پیشگیری از مسمومیت با استون شهودی و ساده است. پوشیدن دستکش و لباس محافظ و تهویه هوا بهتر است. و البته استون مصرف نکنید.

همچنین مهم است که آن را از شعله های باز یا سایر منابع اشتعال دور نگه دارید، زیرا استون در معرض دمای بالاتر از نقطه اشتعال می تواند آتش بگیرد. بخار استون می تواند به منابع اشتعال دور نیز برود، بنابراین بهتر است هنگام استفاده از این ترکیب از دستورالعمل های دقیق پیروی کنید.

برای محافظت از کارگرانی که با استون کار می کنند، اداره ایمنی و بهداشت شغلی (OSHA) هم در ایالات متحده و هم کانادا “مقدارهای حد آستانه” را برای استون تعیین می کند. این اساساً یک “محدودیت قرار گرفتن در معرض” برای میزان تماس کارگران با استون در طول عمر خود بدون اثرات نامطلوب بر سلامت است. (اگر در مورد دستورالعمل های ایمنی سوالی دارید، می توانید منابع مربوطه را در انتهای این مقاله بررسی کنید.)

به طور خلاصه، بهتر است استون را از پوست، خارج از ریه، خارج از بدن و دور از آتش و سایر منابع اشتعال نگه دارید. خوشبختانه، زمانی که این کتون ها به صورت درون زا (در داخل بدن) تولید می شوند، نیازی به رعایت همان ملاحظات نیست. بدن ما قادر است سطح استون طبیعی ما را تنظیم کند تا بدون آسیب رساندن به بدن (در بیشتر موارد) دفع شود.


استون از درون – تولید و دفع

استون از داخل به بیرون

همه ما به دلیل تبدیل چربی بدن (و برخی اسیدهای آمینه) به کتون از طریق فرآیندی به نام کتوژنز، استون در بدن خود داریم. در طی این فرآیند، کبد اسیدهای چرب را به اجسام کتون تبدیل می‌کند که سایر سلول‌های بدن، به‌ویژه سلول‌های مغز، قلب و ماهیچه‌ها می‌توانند از آن‌ها به عنوان منبع سوخت کارآمد در زمانی که مصرف کربوهیدرات و/یا کالری محدود است استفاده کنند.

هنگامی که کبد برای اولین بار شروع به تولید کتون برای سوخت می کند، این فرآیند آنقدر که می تواند کارآمد نیست. به دلیل کمبود نسبی سوبستراهای انرژی و آنزیم‌های تولیدکننده کتون، احتمال کمتری وجود دارد که کارآمدترین بدن کتون، بتا هیدروکسی بوتیرات (BHB) در اولین شروع رژیم کتو یا روزه‌داری ایجاد شود. در عوض، کتون دیگری به نام استواستات در مقادیر بالاتر تولید می شود و به گردش خون ما فرستاده می شود تا توسط بافت های دیگر ما استفاده شود.

بیشتر بخوانید
کرم نارگیل چیست؟ راهنمای کامل شما برای این غذای کتو دوست

اگرچه این جسم کتون به عنوان یک جایگزین انرژی کارآمد برای شکر عمل می کند، استواستات نیز می تواند خود به خود به استون تبدیل شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، استون عملاً بی فایده می شود و در بدن حرکت می کند تا زمانی که در تنفس، ادرار و عرق ما دفع شود. متأسفانه، این باعث می شود که ما چیزی را داشته باشیم که بسیاری آن را «نفس کتو» می نامند، بوی نه چندان مطبوع لاک ناخن ضعیف یا میوه های رسیده که با هر بازدم بیرون می آید.

با افزایش نیاز بدن به کتون، شرایط در کبد بیشتر از تولید استواستات به تولید BHB کمک می کند و BHB به شایع ترین کتون در بدن تبدیل می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، سطح استون در گردش ممکن است کاهش یابد و تنفس کتو دیگر مشکلی نخواهد داشت.

به بیان ساده تر، استون فقط یک محصول جانبی از رسیدن و حفظ کتوز است و بیشتر از طریق تنفس شما دفع می شود. این تنها زمانی است که بوی بد دهان چیز خوبی است زیرا نشان می دهد که شما در مسیر دستیابی و حفظ کتوز هستید (اگر هدف شما این باشد).


استون از درون – نگرانی های ایمنی

تنها زمانی که تولید استون می تواند مضر باشد زمانی است که مکانیسم های تنظیم کننده کتون طبیعی بدن به درستی کار نمی کند. بدون مکانیسم های تنظیمی مناسب، سطح کتون در حضور سطوح قند خون کنترل نشده (یا سطح الکل) به افزایش خود ادامه می دهد و بدن در نهایت وارد یک حالت ناسالم و بالقوه تهدید کننده زندگی به نام کتواسیدوز می شود.

این تقریباً همیشه در نتیجه دیابت کنترل نشده (به احتمال زیاد برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۱)، ترکیبی از استرس بیش از حد و محدودیت کالری یا مصرف بیش از حد الکل رخ می دهد. برای توضیح عمیق کتواسیدوز و نحوه پیشگیری از آن، راهنمای ما را در مورد کتواسیدوز بررسی کنید.

بر خلاف کتواسیدوز، کتوز تغذیه ای که توسط رژیم کتو یا روزه متناوب ایجاد می شود یک حالت متابولیک ایمن و سالم است.

در واقع، شما می توانید با افزایش تولید کتون به روشی سالم، مزایای سلامتی مختلفی را تجربه کنید. (اگر می خواهید قبل از ادامه در مورد کتوز تغذیه ای اطلاعات بیشتری کسب کنید، توصیه می کنم راهنمای ما برای کتوزیس را بخوانید.)

مروری بر انواع استون


معنی استون برای رژیم کتو – یک نشانه واضح که شما کارها را درست انجام می دهید

معنی استون برای رژیم کتو

هنگامی که بدن شما شروع به تولید استون بیشتر از حد معمول می کند، این به شما شواهدی را ارائه می دهد که در کتوز (یا در شرف ابتلا) هستید.

بیشتر بخوانید
تنقلات در کتوژنیک – چند دستور العمل و طرز تهیه میان وعده

در واقع، مطالعات نشان می دهد که سطح استون تنفسی با سطوح پلاسمایی هر سه کتون مرتبط است. به عبارت دیگر، نفس کتو یکی از قابل اطمینان ترین نشانه هایی است که شما در کتوزیس هستید.

اگرچه استون برای بدن نسبتاً بی فایده است، اما به شما اطلاع می دهد که کتون های بیشتری تولید می کنید – و اگر بدن شما تولید کتون خود را افزایش دهد، به این معنی است که به زودی تمام مزایای رژیم کتوژنیک را تجربه خواهید کرد.


مروری کوتاه بر فواید کتوز و رژیم کتو

فواید رژیم کتوز و کتو

رژیم کتو بر محدود کردن کربوهیدرات ها تمرکز دارد به گونه ای که بدن ما را به سمت کتوز تغذیه ای سوق می دهد. این ترکیب از کتوز پایدار و کاهش کربوهیدرات‌ها مزایای فراوانی از جمله:

 • بهبود سلامت مغز و عملکرد شناختی
 • افزایش انرژی
 • کاهش درد و التهاب
 • بهبود ترکیب بدن (کاهش چربی و غلظت استون تنفسی ارتباط قوی دارند)
 • کاهش اشتها
 • بهبود عملکرد ورزشی و استقامت

این توضیح می دهد که چرا رژیم کتوژنیک به افراد مبتلا به این شرایط کمک می کند:

 • صرع
 • دیابت نوع ۲
 • دیابت نوع ۱
 • فشار خون بالا
 • بیماری آلزایمر
 • بیماری پارکینسون
 • التهاب مزمن
 • سطح قند خون بالا
 • چاقی
 • بیماری قلبی
 • هیپرلیپیدمی
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک
 • بیماری کبد چرب
 • سرطان
 • میگرن

با پیروی از رژیم کتو و سوزاندن کتون ها برای سوخت می توان به هر بیماری کمک کرد – و افزایش دفع استون به عنوان یکی از اولین شاخص هایی است که از این نتایج شگفت انگیز لذت خواهید برد. باور نکردنی، درسته؟

اگر می‌خواهید نگاه دقیق‌تری به تحقیقات پشت این ادعاها بیندازید، مقاله ما را در مورد مزایای رژیم کتوژنیک بررسی کنید.


استون نیز ممکن است مفید باشد

همانطور که در مورد فواید کتون ها تحقیق می کردم، به چند مطالعه برخوردم که نشان می دهد استون یک محصول جانبی بی فایده نیست.

در مقالاتی که اثرات رژیم کتو و کتون ها بر فعالیت تشنج را بررسی کردند، مطالعات حیوانی کشف کردند که استون دارای پتانسیل ضد تشنج است که به استفاده از کتون ها برای سوخت مرتبط نیست. اگرچه این یافته بر روی انسان آزمایش نشده است، اما نتایج نشان می دهد که استون پتانسیل درمانی برای افرادی که مستعد تشنج هستند دارد.


نحوه آزمایش استون (و سایر کتون ها)

نحوه تست استون

با دانستن ماهیت چگونگی دفع استون از بدن (عمدتاً از طریق تنفس)، می‌توانیم از این درک برای فهمیدن اینکه آیا در کتوزیس قرار داریم (یا حداقل، در مسیر درست رژیم غذایی خود هستیم) استفاده کنیم.

یک دستگاه اندازه گیری تنفس کتون، مانند کتونیکس متر، بهترین راه برای استفاده از دانش جدید خود در مورد استون است تا ببینید آیا در کتوز هستید یا خیر. ممکن است در ابتدا خرید یک دستگاه تنفس سنج گران به نظر برسد، اما مزیت آن این است که می توانید برای همیشه از آن استفاده کنید.

بیشتر بخوانید
دستور تهیه سالاد بروکلی گل کلم (10 دقیقه!)

با این حال، فراموش نکنید که سطح استون شما فقط به عنوان تخمینی است که نشان می دهد چه مقدار استواستات و BHB، تنها کتون هایی که سلول های شما می توانند برای انرژی استفاده کنند، در خون شما گردش می کنند.

اگر ترجیح می دهید روی دستگاه تنفس سنج سرمایه گذاری نکنید، دو روش دیگر وجود دارد که وجود دو کتون دیگر را نیز در بدن شما ردیابی می کند.

روش اول استفاده از ادرار کتونی است. به سادگی با ادرار کردن روی یکی از این چوب ها، می توانید تخمین نسبی از میزان استواستات تولیدی خود را بدست آورید.

دومین دستگاه اندازه گیری کتون، کتون متر خون است. این دستگاه سطوح BHB شما را دقیقاً بدون هیچ گونه حدس و گمان (برخلاف دو روش دیگر اندازه گیری) ردیابی می کند. تنها معایب استفاده از کتون‌سنج خون این است که شما باید خون بگیرید و پول اضافی را برای نوارهای آزمایش خرج کنید (اگر بخواهید سطح کتون خود را به دقت پیگیری کنید، بسیار گران می‌شود).

اگر می‌خواهید نگاه دقیق‌تری به هر یک از این روش‌های اندازه‌گیری کتون بیندازید، راهنمای ما برای اندازه‌گیری کتوز را بررسی کنید. پاسخ اکثر سوالات سنجش کتون را در آنجا خواهید یافت.


نکات کلیدی – آنچه باید در مورد استون بدانید

استون یک بدن کتون تولید شده طبیعی است که در صورت استنشاق، مصرف یا قرار گرفتن در معرض پوست سمی است، اما زمانی که در بدن تولید شود کاملاً بی خطر است (مگر اینکه فرد در برابر کتواسیدوز آسیب پذیر باشد).

اگرچه برای بدن نسبتاً بی فایده است و تقریباً بلافاصله از طریق تنفس دفع می شود، سطوح استون به عنوان یک شاخص غیرمستقیم عمل می کند که ما در حال تولید دو کتون دیگر هستیم که در واقع انرژی ما را تامین می کنند.

به عبارت دیگر، هنگامی که نفس کتو را دریافت کردید (به دلیل افزایش دفع استون)، آنچه در ادامه خواهد آمد – اگر رژیم کتو را دنبال کنید – مزایای زیادی است که تنها زمانی می توانید تجربه کنید که کتون ها را بسوزانید و کربوهیدرات ها را محدود کنید.

Source link

۴.۳/۵ - (۳ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه