اسهال صبحگاهی: علل، درمان و پیشگیری

اسهال صبحگاهی ممکن است به دلیل شرایط موقتی مانند بارداری یا عفونت ایجاد شود. اگر به طور مکرر اتفاق بیفتد، اسهال صبحگاهی ممکن است نشانه یک مشکل سلامتی مانند IBS باشد.

یک دفعه مدفوع شل در صبح طبیعی است. اما زمانی که  اسهال صبحگاهی  به طور منظم در یک دوره چند هفته ای رخ می دهد، زمان تشخیص مشکل فرا رسیده است.

ممکن است اسهال صبحگاهی داشته باشید بدون اینکه در غیر این صورت احساس تهوع داشته باشید و علائم دیگری نداشته باشید. اما علاوه بر  مدفوع شل  و اجابت مزاج مکرر، علائم دیگری ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد  یا  گرفتگی شکم
 • تهوع و استفراغ
 • تب
 • نفخ
 • خون در مدفوع

اگر اغلب اسهال صبحگاهی را تجربه می کنید  ، مهم است که علت آن را کشف کنید.

اسهال صبحگاهی: علل، درمان و پیشگیریhealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

این می تواند نشانه ای از یک مشکل مزمن سلامتی، مانند  سندرم روده تحریک پذیر (IBS) باشد . یا ممکن است یک عفونت باکتریایی داشته باشید یا صرفاً یک الگوی غذایی داشته باشید که باید تغییر کند.

علل اسهال صبحگاهی

برخی از علل اسهال صبحگاهی مزمن هستند، به این معنی که آنها مشکلات سلامتی طولانی مدت هستند. برخی دیگر موقتی هستند، مانند  بارداری .

از جمله علل شایع اسهال صبحگاهی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سندرم روده تحریک‌پذیر

IBS یکی از علل اصلی اسهال صبحگاهی است. این وضعیت مشکلی در روده بزرگ شماست. علاوه بر اسهال، علائم IBS می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • نفخ
 • گاز
 • یبوست
 • گرفتگی شکم
 • مخاط در مدفوع

مشخص نیست که چه چیزی باعث IBS می شود. محققان می‌دانند که  استرس ، تغییرات در برنامه روزانه و  برخی غذاها  می‌توانند باعث اسهال صبحگاهی و سایر علائم شوند.

بیماری التهابی روده

بیماری التهابی روده (IBD)  در واقع یک اصطلاح چتر برای چندین اختلال مزمن روده، از جمله  بیماری کرون  و  کولیت اولسراتیو است . هر دوی این شرایط با التهاب دستگاه گوارش مشخص می شوند.

در بیماری کرون، التهاب می تواند از پوشش دستگاه گوارش شما و به بافت اطراف گسترش یابد. کولیت اولسراتیو باعث ایجاد زخم در امتداد پوشش روده بزرگ می شود.

هر دوی این اختلالات علائم مشترکی دارند، از جمله:

 • اسهال (اغلب در صبح)
 • درد شکم
 • کاهش وزن ناخواسته
 • خستگی

عفونت ها

عفونت های باکتریایی یا ویروسی درمان نشده می توانند باعث اسهال صبحگاهی و سایر علائم مرتبط شوند.

روتاویروس  یکی از چندین عفونت ویروسی است که باعث اسهال می شود. این بسیار مسری است و در کودکان کمتر از ۵ سال شایع تر است  .

سالمونلا  یک عفونت باکتریایی شایع است که می تواند باعث اسهال صبحگاهی شود. عفونت های باکتریایی که باعث حرکات شل روده می شوند معمولاً پس از مصرف غذا یا آب آلوده ایجاد می شوند.

الکل

نوشیدن الکل در شب قبل ممکن است باعث  اسهال صبحگاهی شود .

الکل سرعت حرکت عضلات روده بزرگ را برای بیرون راندن مدفوع افزایش می دهد. این مانع از جذب آب توسط روده بزرگ می شود که می تواند منجر به اسهال شود.

 تحقیقات  نشان می دهد که نوشیدنی های الکلی مانند آبجو و  شراب  که دارای سولفیت بالایی هستند ممکن است علائم IBS را بدتر کنند.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن یک عامل خطر اصلی برای بیماری کرون و همچنین بسیاری از مشکلات دیگر است که بر سلامت اندام ها تأثیر می گذارد. می تواند علائم بیماری کرون را شدیدتر کند.

با این حال،  تحقیقات در مورد اینکه آیا کشیدن سیگار ممکن است باعث اسهال شود، متفاوت است  .

مطالعات  نشان می دهد که نیکوتین بر میکروارگانیسم ها در دستگاه گوارش تأثیر می گذارد، اما تحقیقات بیشتری لازم است.

داروها

انواع مختلفی از داروها اسهال را به عنوان یک عارضه جانبی رایج ذکر می کنند. برخی از  آنتی بیوتیک ها ، به ویژه، با اسهال مرتبط هستند.

اگر قبل از خواب دارو مصرف می کنید، دارو تمام شب در بدن شما وجود دارد و می تواند منجر به اسهال صبحگاهی شود.

مصرف ملین بدون نسخه (OTC)   ممکن است صبح روز بعد باعث اسهال شود.

استرس و اضطراب

معده عصبی و سایر علائمی که می تواند همراه با  استرس باشد  در هنگام خواب ناپدید می شوند. اما اگر با تمرکز روی یک موقعیت استرس زا از خواب بیدار شوید،  ممکن است اسهال صبحگاهی  به دنبال داشته باشد.

دستگاه گوارش نوع خاص خود را از سیستم عصبی دارد که به هورمون های استرس ترشح شده توسط بدن پاسخ می دهد. شاید به عنوان راهی برای حذف سموم از بدن، هورمون های استرس حرکت در روده بزرگ را تسریع می کنند که می تواند باعث اسهال شود.

اگر اضطراب دارید، یعنی احساس نگرانی، ناراحتی یا ترس که به موقعیت خاصی مربوط نمی شود، می تواند باعث حملات مزمن اسهال  صبحگاهی شود .

کافئین

نوشیدن قهوه، چای یا شکلات داغ در صبح ممکن است باعث اسهال شود.

کافئین،  به ویژه در قهوه ، محرکی است که اسید معده شما را افزایش می دهد و ماهیچه های دستگاه گوارش را شل می کند، که ممکن است منجر به شل شدن مدفوع شود.

آلرژی یا عدم تحمل غذایی

همراه با علائمی مانند  کهیر ،  خارش و  گرفتگی گلو ، آلرژی به غذاهایی مانند گندم، بادام زمینی یا تخم مرغ نیز ممکن است باعث  اسهال صبحگاهی شود .

این علائم زمانی ایجاد می شوند که پروتئین های موجود در این غذاها باعث واکنش غیر طبیعی سیستم ایمنی بدن شوند.

عدم تحمل  لاکتوز  یا  گلوتن  نیز ممکن است باعث اسهال و همچنین علائمی از جمله گاز و نفخ شود. برخلاف  آلرژی ، عدم تحمل غذایی زمانی رخ می دهد که بدن قادر به هضم یا متابولیسم بخشی از غذا نباشد.

برخی از افرادی که هیچ حساسیت یا عدم تحمل غذایی ندارند، ممکن است بعد از خوردن غذاهای تند یا غذاهای حاوی مقدار زیادی روغن یا مواد مصنوعی، دچار اسهال صبحگاهی شوند.

درمان اسهال صبحگاهی

درمان موفق اسهال صبحگاهی به علت آن بستگی دارد. درمان ممکن است شامل ترکیبی از تغییرات رژیم غذایی و داروها باشد.

تغییرات رژیم غذایی

نگه داشتن یک مجله غذایی برای شناسایی غذاهایی که باعث تحریک IBS می شوند می تواند مفید باشد   . بسته به محرک ها، از خوردن غذاهایی مانند:

 • غذاها و نوشیدنی‌های گازدار  ، از جمله نوشیدنی‌های گازدار، میوه‌های خام و برخی سبزیجات مانند کلم بروکلی و گل کلم
 • نان، غلات، ماکارونی و سایر غذاهای حاوی  گلوتن
 • غذاهای ساخته شده با  FODMAP ، که هر یک از چندین نوع کربوهیدرات از جمله فروکتوز و لاکتوز هستند.

داروها

داروهای بیولوژیک  مواد شیمیایی که باعث التهاب روده می شوند را مسدود می کنند. بر اساس بررسی منبع مورد اعتماد در سال ۲۰۲۰ ، این نوع درمانی جدیدتر، درمان IBS را به طرز چشمگیری تغییر داده است  .

برخی از این داروها با تزریق به خودتان تجویز می شوند، در حالی که برخی دیگر نیاز به انفوزیون داخل وریدی (IV) تحت نظارت یک متخصص مراقبت های بهداشتی دارند. آنها عبارتند از  adalimumab  (Humira)،  infliximab  (Remicade) و  golimumab  (Simponi).

سایر داروهایی که گاهی برای IBS تجویز می شوند شامل  داروهای ضد افسردگی هستند . اگر مشکل اسهال است، اما افسردگی تشخیص داده نشده است، داروهای ضد افسردگی از جمله  ایمی پرامین  (توفرانیل) یا  دزیپرامین  (نورپرامین) ممکن است کمک کنند.

داروهای آنتی کولینرژیک، مانند  دی سیکلومین  (بنتیل)، می توانند به کاهش اسپاسم روده که ممکن است باعث اسهال شوند، کمک کنند. البته،  داروهای ضد اسهال  مانند  لوپرامید  (Imodium) ممکن است مفید باشد.

درمان IBD به معنای کاهش التهابی است که باعث علائم شما می شود.

برخی از اولین داروهای ضد التهابی که ممکن است برای شما تجویز شود شامل  کورتیکواستروئیدها است . سایر داروهای IBD شامل آمینوسالیسیلات‌ها مانند مسالامین ( Asacol HD )،  بالسالازید  (Colazal) و اولسالازین (Dipentum) است.

پزشک همچنین ممکن است داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مانند  سیکلوسپورین  (Gengraf)،  مرکاپتوپورین  (Purixan) و  متوترکسات  (Trexall) را برای کمک به جلوگیری از انتشار مواد شیمیایی التهابی در دیواره روده تجویز کند.

داروهای ضد ویروسی یا آنتی بیوتیکی می توانند عفونت ها را درمان کنند، اما توجه داشته باشید که برخی از داروها ممکن است باعث اسهال نیز شوند. حتماً با پزشک یا داروساز در مورد تمام عوارض جانبی احتمالی داروهایی که برایتان تجویز می شود صحبت کنید.

اگر استرس باعث اسهال صبحگاهی شما می شود یا عامل تشدید IBS است، با یک پزشک یا درمانگر در مورد راه های مقابله بهتر با استرس زندگی خود صحبت کنید.

پیشگیری از اسهال صبحگاهی

هنگامی که علت اسهال صبحگاهی خود را دانستید، می توانید اقدامات لازم را برای کمک به جلوگیری از بروز حملات بعدی انجام دهید.

برای مثال، پیشگیری از تشدید IBS به معنای کاهش استرس یا مدیریت بهتر نحوه واکنش شما به موقعیت های استرس زا است.

این ممکن است با:

 • مشاوره
 •  آموزش ذهن آگاهی
 • بیوفیدبک
 • تکنیک های آرام سازی پیشرونده  با تمرکز بر آرامش ذهنی و عضلانی

همچنین ممکن است بخواهید از محرک های غذایی شناخته شده خودداری کنید. پیشگیری از IBD مستلزم تغییرات رژیم غذایی است، مانند محدود کردن محصولات لبنی و مصرف بیشتر غذاهای کم چرب نسبت به غذاهای پرچرب. ممکن است لازم باشد شروع به خوردن وعده های غذایی کوچکتر و مکرر کنید.

عوارض اسهال صبحگاهی

شایع ترین عارضه اسهال  کم آبی است . این می تواند یک خطر جدی برای سلامتی افراد مسن و کودکان خردسال باشد.

اگر سیستم ایمنی ضعیفی دارید، کم آبی نیز یک نگرانی جدی است.

خلاصه

اگر علت اسهال صبحگاهی شما یک بیماری موقتی است، مانند بارداری یا عفونتی که با دارو می توان آن را با موفقیت درمان کرد، در این صورت دیدگاه شما به طور کلی خوب است.

اگر مشکل به چیزی مانند رژیم غذایی، مصرف الکل یا سیگار کشیدن مربوط می شود، دیدگاه شما به این بستگی دارد که آیا قادر به ایجاد تغییرات در سبک زندگی لازم برای جلوگیری از مشکلات آینده هستید یا خیر.

با این حال، اگر علت یک بیماری مزمن، مانند IBS یا IBD باشد، ممکن است مجبور باشید هر روز مراقب وضعیت خود باشید.

ممکن است ترکیبی از تغییرات رژیم غذایی، داروها و تنظیم سبک زندگی ضروری باشد. شعله ور شدن علائم در آینده ممکن است اجتناب ناپذیر باشد. اما توصیه می شود که سعی کنید به یک برنامه درمانی پایبند باشید تا در صورت امکان، اپیزودها را در آینده محدود کنید.

کار با پزشک و گزارش هرگونه تغییر در سلامتی خود را در نظر بگیرید. در صورت وجود گزینه های درمانی، دلیلی برای تحمل ناراحتی وجود ندارد.

لینک منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه