تیروئید یک غده کوچک در گردن شما است که هورمون هایی به نام تیروکسین (T4) و تری یدوتیرونین (T3) را تولید می کند که در متابولیسم شما نقش دارند.

پرکاری تیروئید زمانی اتفاق می افتد که تیروئید شما بیش از حد این هورمون ها را تولید کند و متابولیسم شما را تسریع کند. علل پرکاری تیروئید عبارتند از شرایطی مانند بیماری گریوز، مصرف بیش از حد ید، یا گره های بی ضرری که روی تیروئید رشد می کنند.

پرکاری تیروئید می تواند بر عملکردهای معمولی بدن از جمله دستگاه گوارش شما تأثیر بگذارد و در نتیجه علائمی مانند اسهال ایجاد کند.

اسهال و سایر علائم گوارشی پرکاری تیروئید

برای اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چرا پرکاری تیروئید می تواند باعث اسهال و سایر علائم گوارشی شود، نحوه درمان و پیشگیری از اسهال ناشی از پرکاری تیروئید، و زمانی که باید فوراً برای علائم خود به دنبال کمک پزشکی باشید، بیشتر بخوانید.

چرا پرکاری تیروئید باعث اسهال می شود؟

غده تیروئید یکی از اندام های اصلی که در متابولیسم شما نقش دارد. متابولیسم نحوه مصرف و استفاده بدن از انرژی از غذا و سایر منابع است.

بیشتر بخوانید
نکات رژیم غذایی و سبک زندگی برای کمک به مدیریت پرکاری تیروئید

فرآیند دیگری که در متابولیسم شما نقش دارد سیستم عصبی سمپاتیک است . این قسمت از سیستم عصبی شما مدیریت می کند پاسخ “جنگ یا گریز” شما با افزایش سطح انرژی و همچنین پاسخ های عصبی در اندام های بدن شما.

تیروئید دارای یک اتصال نزدیک به این پاسخ های سیستم عصبی سمپاتیک. با پرکاری تیروئید، تیروئید بیش از حد تولید می کند هورمون های T4 و T3تحریک بیش از حد اعصابی که دستگاه گوارش شما را مدیریت می کنند.

وقتی اعصاب روده بیش از حد تحریک می شوند، که می تواند باعث  افزایش حرکت روده شما شود، که به حرکت و انقباض عضلات در روده اشاره دارد. این باعث می‌شود که ماهیچه‌های روده شما سریع‌تر از حد معمول منقبض شوند و غذا قبل از هضم کامل آن را از بین ببرند. این همچنین از جذب کامل مایعات از غذا در هنگام عبور جلوگیری می کند که منجر به اسهال آبکی می شود.

پرکاری تیروئید و سایر مشکلات گوارشی

پرکاری تیروئید همچنین با سایر مشکلات دستگاه گوارش مرتبط است که می تواند ناشی از افزایش متابولیسم باشد.

پرکاری تیروئید و اجابت مزاج مکرر

پرکاری تیروئید همیشه باعث اسهال نمی شود. اما افزایش حرکات در روده‌ها می‌تواند باعث شود که احساس کنید باید بیشتر به دستشویی بروید.

بیشتر بخوانید
بهترین رژیم غذایی برای کم کاری تیروئید چیست؟

اجابت مزاج مکرر نسبت به آنچه که عادت دارید می تواند بافت ها و ماهیچه های اطراف راست روده و مقعد شما را تحریک کند.

اجابت مزاج مکرر در مدت طولانی می تواند منجر به عوارضی مانند:

 • خونریزی از رکتوم
 • هموروئید
 • فیستول مقعد

پرکاری تیروئید و سوء جذب

وقتی غذا خیلی سریع از دستگاه گوارش شما عبور می کند، روده شما وقت کافی برای جذب مواد مغذی از غذا ندارد به این می گویند سوء جذب. التهابی که ممکن است ناشی از پرکاری تیروئید باشد همچنین می‌تواند روده‌های شما را از جذب مواد مغذی به طور معمول جلوگیری کند و منجر به سوء تغذیه شود.

با گذشت زمان، ممکن است مواد مغذی کافی دریافت نکنید و دچار سوء تغذیه شوید. هر چه مدت بیشتری سوء تغذیه را تجربه کنید، احتمال دارد اندام‌های بدنتان مثل همیشه از کار بیفتند.

چه زمانی با پزشک تماس بگیرید

کارشناسان توصیه می کنند در صورت داشتن هر یک از موارد زیر به دنبال کمک پزشکی باشید علائم پرکاری تیروئید همراه با اسهال که بیش از یک روز طول بکشد:

 • عرق کردن زیاد بی دلیل
 • لرزش یا لرزش
 • ضربان قلب تند (تاکی کاردی)
 • ریتم نامنظم قلب (فیبریلاسیون دهلیزی)
 • تب ۱۰۲ درجه فارنهایت (۳۹ درجه سانتیگراد) یا بالاتر
 • خون یا چرک در مدفوع شما
 • مدفوع سیاه و قیرانی است
 • استفراغ
 • بی قراری یا بی قراری
 • گیجی
 • از دست دادن هوشیاری
بیشتر بخوانید
میکسدما: کما، علائم، تصاویر، درمان و ...

برخی از این علائم ناشی از یک وضعیت اضطراری به نام طوفان تیروئید است. این زمانی اتفاق می افتد که به طور ناگهانی علائم شدید مربوط به پرکاری تیروئید را تجربه می کنید که بر عملکردهای مهمی مانند تنفس و ضربان قلب شما تأثیر می گذارد.

درمان اسهال در پرکاری تیروئید

برای کمک به پیشگیری از اسهال در نتیجه پرکاری تیروئید، متخصصان مراقبت های بهداشتی ممکن است داروهایی مانند متیمازول (Tapazole، Northyx) برای کند کردن عضلات روده شما.

داروهای ضد تیروئید به جلوگیری از تولید بیش از حد T4 و T3 تیروئید کمک می کند. داروهایی مانند متیمازول و پروپیل تیوراسیل برای اکثر افراد بی خطر در نظر گرفته می شوند و می توانند علائم مرتبط با پرکاری تیروئید را کاهش دهند.

برای موارد شدید پرکاری تیروئید، پزشک ممکن است تیروئیدکتومی را برای برداشتن بخشی یا تمام غده تیروئید پیشنهاد دهد. پزشکان معمولاً این روش را زمانی توصیه می‌کنند که سایر درمان‌ها جواب نداده باشند یا گره‌های تیروئید باعث پرکاری تیروئید شوند.

اگر پرکاری تیروئید دارید می توانید از اسهال جلوگیری کنید؟

درمان پرکاری تیروئید می تواند به شما در جلوگیری از اسهال ناشی از پرکاری تیروئید کمک کند.

اما اگر حتی زمانی که درمان پرکاری تیروئید را دریافت می کنید، همچنان اسهال دارید، می توانید برخی از این درمان های خانگی را برای کمک به پیشگیری از اسهال امتحان کنید:

 • سعی کنید مقدار زیادی آب بنوشید، به خصوص بعد از دوره های طولانی اسهال که می تواند آب بدن شما را کم کند.
 • برای کمک به ترویج باکتری های “خوب” روده و بهبود هضم، از پروبیوتیک ها برای اسهال استفاده کنید.
 • برای کمک به جذب مایعات و کاهش التهاب در روده در صورت نیاز از پپتو بیسمول یا ایمودیوم استفاده کنید.
 • یک رژیم غذایی کم فیبر BRAT (موز، برنج، سس سیب و نان تست) را در برنامه روزانه خود بگنجانید تا به کاهش سرعت هضم کمک کند.
 • سعی کنید از غذاهایی که می توانند باعث اسهال شوند، مانند محصولات گندم با فیبر بالا یا لبنیات اجتناب کنید.
بیشتر بخوانید
کیسه صفرا و نفخ: ارتباط چیست؟

خلاصه

پرکاری تیروئید می تواند سیستم عصبی سمپاتیک را بیش از حد تحریک کند و باعث اسهال و سایر علائم دستگاه گوارش (GI) شود. اینها ممکن است شامل حرکات مکرر روده و سوء تغذیه باشد.

اگر یبوست دارید که دردناک است یا بیش از چند روز طول می کشد، توصیه می شود به دنبال کمک پزشکی باشید.