اسپیرولینا – تغذیه، فواید سلامتی، انواع و عوارض جانبی

با رونق صنعت مکمل ها در سال های اخیر، در حال حاضر طیف عظیمی از مکمل ها وجود دارد که به راحتی برای مصرف در دسترس هستند.

با این حال، با رشد قابل توجه صنعت مکمل‌ها، تمایز بین مکمل‌هایی که واقعاً مؤثر هستند و مکمل‌هایی که چیزی بیش از یک آزمایش نیستند، می‌تواند چالش برانگیز باشد.

اسپیرولینا یک مکمل رایج است که بسیاری معتقدند می تواند تاثیر مثبت قابل توجهی بر سلامتی داشته باشد. این مقاله به بررسی فواید بالقوه اسپیرولینا می پردازد.

اسپیرولینا چیست؟

جلبک اسپیرولینا

اسپیرولینا سیانوباکتری یا “جلبک سبز آبی” است که برای مصرف انسان بی خطر است. در حالی که می توان آن را به عنوان یک غذای کامل به شکل پودر خورد، معمولاً به شکل قرص مصرف می شود. اسپیرولینا به طور معمول در دریاچه ها رشد می کند و حتی می تواند در شرایطی رشد کند که برای سایر موجودات بسیار شدید است.

اسپیرولینا - تغذیه، فواید سلامتی، انواع و عوارض جانبی - وبلاگ

از نظر تولید، اسپیرولینا جمع آوری می شود، خشک می شود و سپس به صورت پودر فروخته می شود، به نوشیدنی ها و غذاهای خاص اضافه می شود یا در مکمل ها استفاده می شود.

تصور می شود که اسپیرولینا از اوایل قرن شانزدهم به عنوان یک منبع غذایی مورد استفاده قرار گرفته است و با طیف وسیعی از مزایای سلامتی از جمله کاهش التهاب، کاهش سطح کلسترول، کاهش فشار خون و افزایش عملکرد سیستم ایمنی همراه بوده است.

ارزش غذایی اسپیرولینا

اسپیرولینا حاوی مجموعه وسیعی از آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها و مواد معدنی است که همگی برای ارتقای سلامتی کلیدی هستند. یک قاشق چایخوری پر (۷ گرم) اسپیرولینا حاوی مواد مغذی زیر است:

  • کل کالری – ۲۰
  • پروتئین – ۴.۰۲ گرم
  • کربوهیدرات – ۱.۷ گرم
  • چربی – ۰.۵۴ گرم
  • فیبر – ۰.۳ گرم

همانطور که نشان داده شد، مشخص شده است که اسپیرولینا دارای محتوای پروتئین بالایی بین ۶۰ تا ۶۵ درصد است که بسیار بیشتر از اکثر سبزیجات است.

پروتئین یک ماده مغذی کلیدی برای ریکاوری و رشد است و مطالعات زیادی وجود دارد که استفاده از رژیم غذایی با پروتئین بالا را پیشنهاد می کند.

بنابراین، برای کسانی که برای مصرف پروتئین کافی در روز تلاش می کنند، مصرف اسپیرولینا یا افزودن آن به غذاها و نوشیدنی ها می تواند یک روش سریع و آسان برای افزایش مصرف پروتئین روزانه باشد.

تمام مواد مغذی فوق نقش بسیار مفیدی در حفظ سلامتی دارند. مصرف منظم اسپیرولینا تضمین می کند که طیف وسیعی از مواد مغذی را در مقادیر زیاد مصرف می کنید که به طور قابل توجهی برای سلامتی شما مفید است.

فواید اسپیرولینا برای سلامتی

این بخش به بررسی متون علمی منتشر شده در مورد اسپیرولینا و تأثیری که مکمل ها بر سلامت و عملکرد انسان دارند، می پردازد.

بیشتر بخوانید
مکمل کیتوزان یا چیتوزان در کاهش وزن

در حالی که مطالعاتی در مورد اسپیرولینا انجام شده است، تعداد آنها محدود است و بنابراین تحقیقات بیشتری برای پشتیبان گیری از بسیاری از این مزایای پیشنهادی مورد نیاز است.

۱. مشخصات غذایی عالی

سه ریز مغذی که در بیشترین مقدار در اسپیرولینا یافت می شوند عبارتند از پتاسیم، سدیم و ویتامین A. هر دو پتاسیم و سدیم به تنظیم تعادل مایعات، انقباض عضلانی و تکانه های عصبی کمک می کنند.

ویتامین A نقش مهمی در حفظ سلامت اندام ها (قلب، ریه ها، کلیه ها، کبد و غیره) دارد. علاوه بر این، برای بینایی، تولید مثل و سیستم ایمنی سالم نیز مورد نیاز است.

سایر مواد مغذی قابل توجه موجود در اسپیرولینا که به طور قابل توجهی به سلامت کمک می کنند شامل کلسیم و منیزیم هستند که هر دو به قوی و سالم نگه داشتن استخوان ها، تنظیم ضربان قلب و کمک به سیستم ایمنی قوی کمک می کنند.

۲. بهبود سلامت قلب

پیشنهاد شده است که اسپیرولینا با کاهش میزان کلسترول بد و فشار خون، تأثیر مثبتی بر قلب داشته باشد. یکی مطالعه اخیر تاثیر مکمل اسپیرولینا بر سطح LDL را بررسی کرد و دریافت که با مصرف تنها ۱ گرم اسپیرولینا هر روز در یک دوره ۳ ماهه، سطح LDL شرکت کنندگان ۱۰٪ کاهش یافت.

چند مطالعه دیگر وجود دارد که اثرات اسپیرولینا را بر روی سطح کلسترول با استفاده از دوزهای مختلف بررسی کرده است. نتایج نشان می دهد که اسپیرولینا ممکن است سطح LDL را کاهش دهد.

۳. خواص ضد التهابی

آنتی اکسیدان ها از بدن در برابر استرس اکسیداتیو محافظت می کنند. اسپیرولینا حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان است و مصرف منظم آن ممکن است به کاهش تاثیر استرس اکسیداتیو و در نتیجه کاهش التهاب و خطر ابتلا به یک بیماری مزمن مانند سرطان کمک کند.

آنتی اکسیدان اولیه در اسپیرولینا به عنوان شناخته شده است فیکوسیانین که ماده ای است که به اسپیرولینا رنگ سبز مایل به آبی می دهد. مشخص شده است که فیکوسیانین به ویژه در مهار پاسخ های التهابی موثر است.

۴. افزایش عملکرد

مکمل اسپیرولینا نیز ممکن است در تمرینات بدنی مفید باشد. استرس اکسیداتیو محصول جانبی ورزش است و بنابراین، مصرف مقدار زیادی آنتی اکسیدان ممکن است میزان استرس تجربه شده در طول ورزش را کاهش دهد.

تعداد کمی از مطالعات نشان داده‌اند که اسپیرولینا در واقع ممکن است هم توانایی‌های قدرتی و هم استقامتی را بهبود بخشد و در نتیجه عملکرد ورزشی را بهبود بخشد.

۵. تأثیر بر شرایط پزشکی

در حالی که تحقیقات بیشتری برای تایید یافته ها مورد نیاز است، مطالعات اولیه نشان می دهد که اسپیرولینا ممکن است تاثیر مثبتی بر شرایط پزشکی خاص داشته باشد.

یکی مطالعه اخیر اسپیرولینا در کاهش تعداد علائم مرتبط با رینیت آلرژیک موثر است. علاوه بر این، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد اسپیرولینا می‌تواند به مدیریت دیابت نوع ۲ نیز کمک کند فشار خون.

بیشتر بخوانید
پپتیدهای کلاژن: موارد استفاده، مزایا و عوارض جانبی

بهترین راه برای مصرف اسپیرولینا

همانطور که نشان داده شد، دو روش رایج مصرف اسپیرولینا عبارتند از:

فرم قرص

فرم قرص اسپیرولینا

اگر به طور معمول مکمل هایی مانند مولتی ویتامین و روغن ماهی مصرف می کنید، به سادگی یک قرص اسپیرولینا را به برنامه روزانه خود اضافه کنید. به طور کلی، دوز مصرفی بین ۱ تا ۸ گرم در روز بر سلامتی تأثیرگذار است.

فرم پودری

پودر اسپیرولینا

غذاها و نوشیدنی های مختلفی وجود دارد که می توان اسپیرولینا را به آنها اضافه کرد. ابتدایی ترین روش افزودن اسپیرولینا مخلوط کردن پودر آن با آب و نوشیدن آن است. با این حال، توجه داشته باشید که اسپیرولینا به طور معمول یک طعم اکتسابی است و ممکن است زمان ببرد تا به آن عادت کنید.

اگر طعم اسپیرولینا را شدیدا می‌دانید یا نوشیدن آن دشوار است، به جای آن، آن را به اسموتی یا آب میوه اضافه کنید. نه تنها این نوشیدنی بسیار خوش طعم تر می شود، بلکه افزودن میوه ها محتوای ریز مغذی را افزایش می دهد و در نتیجه مزایای بالقوه سلامتی را افزایش می دهد.

اسپیرولینا را می توان به تعدادی از غذاها از جمله سالاد، آب، سوپ، خورش، پستو، هوموس، املت و توپ های انرژی اضافه کرد.

آیا اسپیرولینا برای شما مفید است؟

با توجه به اینکه اسپیرولینا بدن را با طیف وسیعی از ریزمغذی های ضروری در مقادیر زیاد تغذیه می کند، می توان به صراحت اظهار داشت که اسپیرولینا می تواند تأثیر مثبتی بر سلامت و عملکرد داشته باشد.

همانطور که در بخش های قبلی اشاره شد، تحقیقات نشان داده است که اسپیرولینا ممکن است فواید قابل توجهی بر سلامت و تندرستی داشته باشد. همچنین ممکن است توسط افرادی که دارای بیماری های مزمن پزشکی مانند دیابت، کم خونی و فشار خون هستند استفاده شود، با این حال، تحقیقات بیشتری برای تأیید این مورد نیاز است.

عوارض جانبی اسپیرولینا

  1. لازم به ذکر است که تعداد کمی از مصرف کنندگان اسپیرولینا تعداد کمی از عوارض جانبی نامطلوب را گزارش کرده اند سردرد، درد، حالت تهوع، واکنش های آلرژیک و بی خوابی.
  2. اسپیرولینا ممکن است با داروها تداخل داشته باشد و بنابراین، مهم است که قبل از شروع مکمل های اسپیرولینا با یک متخصص پزشکی مشورت کنید.
  3. کسانی که از بیماری موسوم به فنیل کتونوری (یا PKU) رنج می برند، نباید اسپیرولینا مصرف کنند، زیرا حاوی اسید آمینه ای به نام فنیل آلانین است که نمی توانند آن را تجزیه کنند.
  4. کسانی که از یک بیماری خودایمنی مانند مولتیپل اسکلروزیس، لوپوس یا آرتریت روماتوئید رنج می برند نیز باید از مصرف اسپیرولینا خودداری کنند. این به این دلیل است که اسپیرولینا غنی از فنیل آلانین (یک اسید آمینه) است که سیستم ایمنی را تحریک می کند، افرادی که دارای اختلالات سیستم ایمنی هستند تأثیر منفی می گذارد.
بیشتر بخوانید
تداخلات ویاگرا: الکل، داروها و موارد دیگر

خلاصه

در حالی که باید تحقیقات بیشتری در مورد اسپیرولینا انجام شود تا اثرات مکمل آن بر سلامتی تایید شود، به نظر می رسد تعدادی از مزایای مرتبط با اسپیرولینا وجود دارد. با توجه به آنچه گفته شد، باید با احتیاط مکمل مصرف شود و کسانی که شرایط پزشکی دارند باید قبل از مصرف اسپیرولینا با پزشک خود مشورت کنند.

سوالات متداول

اسپیرولینا با بدن چه می کند؟

اسپیرولینا دارای سه ریز مغذی فراوان است که عبارتند از پتاسیم، سدیم و ویتامین A. هر دو پتاسیم و سدیم به تنظیم تعادل مایعات، انقباض عضلانی و تکانه های عصبی کمک می کنند. ویتامین A نقش مهمی در حفظ سلامت اندام ها (قلب، ریه ها، کلیه ها، کبد و غیره) دارد. علاوه بر این، برای بینایی، تولید مثل و سیستم ایمنی سالم نیز مورد نیاز است. سایر مواد مغذی قابل توجهی که در اسپیرولینا یافت می شوند و به طور قابل توجهی به سلامتی کمک می کنند عبارتند از کلسیم و منیزیم که هر دو به قوی و سالم ماندن استخوان ها کمک می کنند، ضربان قلب را تنظیم می کنند و به سیستم ایمنی قوی کمک می کنند.

آیا اسپیرولینا باعث افزایش وزن می شود؟

بدون اسپیرولینا باعث افزایش وزن نمی شود. در واقع، اسپیرولینا می‌تواند کاتالیزوری برای کاهش وزن باشد، زیرا نیازهای غذایی بدن را تامین می‌کند و در نتیجه هوس‌های ناسالم را که منجر به افزایش وزن می‌شود، مهار می‌کند.

آیا اسپیرولینا می تواند مضر باشد؟

بله، اسپیرولینا می تواند برای افراد خاصی مضر باشد. افراد گزارش کرده اند که پس از ابتلا به اسپیرولینا از سردرد، درد، حالت تهوع، واکنش های آلرژیک و بی خوابی رنج می برند. اسپیرولینا حتی ممکن است با داروها تداخل داشته باشد و بنابراین، مهم است که قبل از شروع مکمل‌های اسپیرولینا با یک پزشک متخصص مشورت کنید. کسانی که از فنیل کتونوری (PKU) و شرایط خودایمنی مانند مولتیپل اسکلروزیس، لوپوس یا آرتریت روماتوئید رنج می برند نیز باید از مصرف اسپیرولینا خودداری کنند زیرا می تواند عوارض جانبی شدیدی داشته باشد.

اسپیرولینا برای پوست شما چه می کند؟

اسپیرولینا با محتوای بالای ویتامین هایی مانند A، E و B-12، به طرق مختلف برای پوست مفید است. سلامت کلی پوست را تقویت می کند و آن را نرم تر، روشن تر و جوان تر می کند. آنتی‌اکسیدان‌های موجود در اسپیرولینا با رادیکال‌های آزاد که به پوست آسیب می‌رسانند و آن را بدون آکنه و لکه‌دار می‌کنند، مبارزه می‌کنند.

آیا اسپیرولینا مو را پرپشت می کند؟

بله، روی موجود در اسپیرولینا ساختار مناسب سلولی را تقویت می‌کند که منجر به تشکیل فولیکول‌های مو می‌شود. اسپیرولینا همچنین مملو از ریز مغذی‌هایی مانند آهن، پروتئین، اسیدهای چرب ضروری، اسیدهای آمینه و ویتامین‌هایی مانند A و B-12 است. همه اینها با هم به کیفیت بهتر مو کمک می کنند و در عین حال با ریزش مو مبارزه می کنند.

بیشتر بخوانید
داروهای ضد رتروویروسی HIV: انواع و عوارض جانبی

آیا مصرف روزانه اسپیرولینا بی خطر است؟

بله، ۵-۸ گرم اسپیرولینا برای مصرف روزانه بی خطر است.

چقدر طول می کشد تا اسپیرولینا اثر کند؟

ممکن است حدود ۱ تا ۳ هفته طول بکشد تا اسپیرولینا اثرات خود را بر بدن شما نشان دهد. عوامل مختلف دیگری مانند سلامتی، وضعیت فعالیت و مصرف غذا نیز می توانند در اثربخشی آن نقش داشته باشند. هر چه سبک زندگی شما سالم تر باشد، زودتر اثرات مثبت اسپیرولینا را احساس خواهید کرد.

چه کسانی نباید اسپیرولینا مصرف کنند؟

کسانی که از فنیل کتونوری (PKU) و شرایط خودایمنی مانند مولتیپل اسکلروزیس، لوپوس یا آرتریت روماتوئید رنج می برند نیز باید از مصرف اسپیرولینا خودداری کنند زیرا می تواند عوارض جانبی شدیدی داشته باشد. اسپیرولینا حتی ممکن است با داروها تداخل داشته باشد و بنابراین، مهم است که قبل از شروع مکمل‌های اسپیرولینا با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

چه غذاهایی حاوی اسپیرولینا هستند؟

اسپیرولینا سیانوباکتری یا “جلبک سبز آبی” است که برای مصرف انسان بی خطر است. در حالی که می توان آن را به عنوان یک غذای کامل به شکل پودر خورد، معمولاً به شکل قرص مصرف می شود. حتی می توانید پودر اسپیرولینا را به اسموتی ها یا آب میوه های تازه خود اضافه کنید یا آن را روی سالاد خود بپاشید.

آیا اسپیرولینا مدفوع شما را سیاه می کند؟

اسپیرولینا یک عامل سم زدایی عالی است. حتی می تواند مواد زائد انباشته شده در روده بزرگ را که ممکن است به مدفوع شما ظاهر سبز تیره/سیاهی بدهد، حذف کند.

آیا اسپیرولینا برای موهای خاکستری مفید است؟

بله، اسپیرولینا دارای اسیدهای آمینه و ریزمغذی های مختلف است که مو را قوی تر و براق نشان می دهد. آمینو اسیدهای ضروری را فراهم می کند و در نتیجه سفیدی مو را به تاخیر می اندازد.

آیا اسپیرولینا برای چشم مفید است؟

بله، اسپیرولینا سرشار از زآگزانتین است، یک ماده مغذی مهم مرتبط با سلامت چشم. زآگزانتین از چشم ها در برابر آسیب های ناشی از نور خورشید محافظت می کند و ممکن است خطر ابتلا به آب مروارید و سایر دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن را کاهش دهد.

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه