اسکار آکنه: درمان، حذف، بهترین

ممکن است بتوانید با استفاده از محصولات بدون نسخه، داروها، و روش های انجام شده توسط متخصص پوست، از جمله میکرودرم ابریژن، ظاهر اسکار آکنه را کاهش دهید.

جوش های فعال به اندازه کافی ناامید کننده هستند، اما زخم هایی که آکنه از خود به جای می گذارد می تواند ناامید کننده باشد. خبر خوب این است که اسکار آکنه قابل درمان است.

اما قبل از شروع درمان، ابتدا باید   یک بار برای همیشه از شر هر آکنه خلاص شوید، زیرا جوش های جدید می توانند منجر به زخم های جدید آکنه شوند.

برخی از درمان‌های اسکار زیر را نمی‌توان در کنار  داروهای معمولی آکنه انجام داد و التهاب ناشی از جوش‌ها نیز می‌تواند اثربخشی درمان را کاهش دهد.

اسکار آکنه: درمان، حذف، بهترین و Morehealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

اسکار زمانی ایجاد می شود که یک جوش عمیق به پوست نفوذ کند و به بافت های زیر آن آسیب برساند.

قبل از اینکه بخواهید زخم های خود را درمان کنید، مهم است که بدانید آنها چه نوع هستند. هر نوع به طور متفاوتی به درمان پاسخ می دهد و برخی از درمان ها برای انواع خاص بهتر از سایرین هستند.

علاوه بر این، رنگ پوست شما نیز می تواند یک عامل باشد. به عنوان مثال، برای انواع پوست های تیره تر، لیزرهای پوستی عمیق تر به دلیل احتمال بیشتر ایجاد اسکار و رنگدانه توصیه نمی شود.

بیشتر پوست های تیره قبل از درمان هایی مانند میکرونیدلینگ، لایه برداری و لیزر با هیدروکینون ۴ درصد (کرم سفید کننده) پیش درمان می شوند.

عکس اسکار آکنه

اسکار آتروفیک یا افسرده آکنه

اسکارهای آتروفیک  بیشتر روی  صورت دیده می شوند . یک اسکار افسرده در زیر پوست اطراف می‌نشیند.  هنگامی که زخم در حال بهبود است، کلاژن کافی ساخته نمی شود  . سه نوع اسکار آتروفیک وجود دارد:

ماشین جعبه ای

این اسکارهای پهن و U شکل هستند که لبه های تیز دارند. آنها می توانند کم عمق یا عمیق باشند. هرچه سطح آنها کم عمق باشد، بهتر به درمان های لایه برداری پوست پاسخ می دهند. میکرودرم ابریژن و لایه برداری ملایم تقریباً برای همه انواع پوست عالی است.

اما لایه برداری با لیزر باید با احتیاط انجام شود، زیرا تغییرات اسکار و رنگدانه بیشتر در رنگ پوست تیره تر، مانند رنگدانه های پس از التهابی. بهتر است پوست‌های تیره‌تر را با هیدروکینون ۴ درصد به مدت حداقل ۴ تا ۶ هفته قبل از شروع این درمان‌ها درمان کنید.

چیدن یخ

اسکارهای برش یخ  زخم های باریک V شکل هستند که می توانند به عمق پوست بروند. آنها می توانند مانند سوراخ های کوچک گرد یا بیضی مانند زخم آبله مرغان به نظر برسند. اینها سخت ترین اسکارها برای درمان هستند، زیرا می توانند تا حد زیادی زیر سطح پوست گسترش یابند.

متحرک

اینها فرورفتگی های گسترده ای هستند که معمولاً دارای لبه های گرد و ظاهری نامنظم و چرخشی هستند.

اسکار آکنه هایپرتروفیک یا برجسته

این اسکارها  بیشتر با   آکنه سینه  و  پشت ایجاد می شوند. آنها بالای سطح پوست اطراف می ایستند و به دلیل کلاژن بیش از حد در طول بهبودی ایجاد می شوند.

تغییر رنگی  که پس از پاک شدن زیت باقی می ماند، جای زخم نیست. لکه های بنفش، قرمز یا قهوه ای طی چند ماه خود به خود محو می شوند.

قبل از شروع هر گونه درمان برای اسکار آکنه، مهم است که توسط یک  متخصص پوست  یا یک متخصص مراقبت های بهداشتی ویزیت شوید. آنها می توانند به شما در تعیین بهترین روش برای کاهش ظاهر اسکار کمک کنند و همچنین مطمئن شوید که علائم روی پوست شما واقعاً جای زخم هستند و شرایط دیگری نیستند.

آلفا هیدروکسی اسید

اسیدهای آلفا هیدروکسی (AHAs) اغلب در محصولات ساخته شده برای درمان آکنه  یافت می شوند   زیرا به حذف پوست مرده و جلوگیری از مسدود شدن منافذ کمک می کنند. حتی بهتر از آن، AHA ها همچنین می توانند به کمتر دیده شدن اسکار آکنه کمک کنند.

اسید ملایم لایه بیرونی پوست را لایه برداری می کند تا به از بین بردن تغییر رنگ و زبری پوست کمک کند.

اسید لاکتیک

یک  مطالعه کوچک در سال ۲۰۱۰  نشان داد که لایه برداری اسید لاکتیک توسط متخصص پوست که هر ۲ هفته یک بار به مدت ۳ ماه انجام می شود، بافت، ظاهر، و رنگدانه های پوست را بهبود می بخشد و جای جوش های آکنه را روشن می کند.

لایه‌برداری‌ها ، سرم‌ها و پمادهای بی‌شماری با اسید لاکتیک  وجود دارد  ، اما می‌توانید از سرکه سیب رقیق‌شده  به‌عنوان یک  تونر  یا درمان لکه‌های پوستی به لطف اسید لاکتیک طبیعی آن استفاده کنید. اما سیب، و همچنین سایر درمان های خانگی، به طور بالقوه برای پوست های حساس خشن هستند. آنها باید همیشه قبل از شروع درمان با محصول، در ناحیه کوچکی از پوست آزمایش شوند.

اگر پوست حساس باشد و محصول استفاده شود، پتانسیل التهاب و تحریک وجود دارد که می تواند منجر به  هایپرپیگمانتاسیون پس از التهاب شود .

رتینوئیدها

رتینوئیدهای موضعی  یکی دیگر از درمان‌های آکنه با مزایای صاف کردن جای زخم است. بر اساس بررسی   در سال ۲۰۱۷، رتینوئیدها علاوه بر سرعت بخشیدن به بازسازی سلولی و بهبود بافت پوست، می توانند به کاهش تغییر رنگ کمک کرده و جای زخم را کمتر به چشم بیاورند .

اما آنها همچنین می توانند پوست شما را به ویژه در برابر نور خورشید حساس کنند.  هنگام استفاده از هر چیزی که حاوی رتینوئید است، همیشه از کرم ضد آفتاب استفاده کنید  .

می‌توانید کرم‌ها و سرم‌های حاوی رتینوئید را بدون نسخه پیدا کنید، اما یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی نیز می‌تواند غلظت‌های بالاتر را برای شما تجویز کند. به دنبال محصولاتی باشید که رتینول را به عنوان یکی از مواد فعال ذکر کرده اند.

اسید سالیسیلیک

این احتمال وجود دارد که قبلاً از اسید سالیسیلیک  برای درمان آکنه خود در گذشته استفاده کرده باشید  . از پدها گرفته تا درمان‌های لکه‌ای و لوسیون‌ها تا پاک‌کننده‌های صورت، این روزها تقریباً در هر نوع درمان آکنه وجود دارد.

اسید سالیسیلیک منافذ را پاک می کند، تورم و  قرمزی را کاهش می دهد و در صورت استفاده موضعی، پوست را لایه برداری می کند. این یکی از بهترین درمان ها برای اسکار آکنه در نظر گرفته می شود.

می توانید محصولات حاوی اسید سالیسیلیک را به برنامه روزانه خود اضافه کنید یا متخصص مراقبت از پوست شما ممکن است از آن برای لایه برداری های شیمیایی کمتر استفاده کند.

ممکن است چند هفته طول بکشد تا تفاوت در استفاده از اسید سالیسیلیک مشاهده شود. همچنین می تواند باعث خشکی یا تحریک شود. اگر پوست حساسی دارید ممکن است لازم باشد کمتر از این محصول استفاده کنید یا درمان لکه بینی را امتحان کنید  .

ضد آفتاب

آره واقعا. استفاده از ضدآفتاب هر روز روی جای زخم ضروری است. قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند جای زخم ها را تیره کند و آنها را بیشتر نمایان کند.

اگر به نظر نمی رسد که درمان های خانگی تفاوتی ایجاد کند، یک متخصص مراقبت از پوست یا متخصص مراقبت های بهداشتی می تواند به درمان های شما کمک کند.

درم ابریژن

درم ابریژن  یکی از موثرترین و رایج‌ترین روش‌های درمانی برای  اسکارهای صورت است . در حالی که از همان اصل کلی  کیت های میکرودرم ابریژن استفاده  می کند که می توانید در خانه انجام دهید، متخصصان مراقبت های بهداشتی از ابزارهایی برای لایه برداری عمیق تر لایه بالایی پوست استفاده می کنند.

لایه برداری شیمیایی

اینها از آن نوع ماسک هایی نیستند که در طول ماراتن نتفلیکس استفاده می کنید. لایه برداری شیمیایی یک   اسید قوی است که برای برداشتن لایه بالایی پوست به منظور کاهش زخم های عمیق تر استفاده می شود.

برخی از لایه بردارهای شیمیایی به اندازه کافی ملایم هستند که بتوان  در خانه از آنها استفاده کرد ، اما یک متخصص مراقبت های بهداشتی می تواند راه حل قوی تری با نتایج چشمگیرتر ارائه دهد.

انواع مختلفی از لایه برداری شیمیایی وجود دارد، بنابراین بهتر است با یک متخصص مراقبت های بهداشتی در مورد اینکه کدام یک برای شما مناسب است صحبت کنید.

لایه برداری با لیزر

مانند لایه برداری شیمیایی و درم ابریژن،  لایه برداری با لیزر  لایه بالایی پوست را از بین می برد. این درمان معمولاً نسبت به سایر درمان‌های بازسازی کننده زمان بهبودی سریع‌تری دارد.

اما باید آن ناحیه را با بانداژ بپوشانید تا زمانی که به طور کامل بهبود یابد. این درمان همچنین برای افرادی که هنوز جوش می زنند گزینه مناسبی نیست و برای پوست های تیره تر نیز موثر نیست.

پرکننده ها

متخصصان مراقبت های بهداشتی از  پرکننده ها  برای پر کردن جای آکنه و کمک به صاف کردن پوست استفاده می کنند. پرکننده ها را می توان با کلاژن، چربی خود یا یک فیلر تجاری تهیه کرد. آنها در زیر سطح پوست تزریق می شوند تا به حجیم شدن و صاف شدن جای زخم های افسرده کمک کنند.

بیشتر فیلرها بین ۶ تا ۱۸ ماه قبل از نیاز به انجام مجدد دوام دارند، اما برخی از آنها دائمی هستند.

میکرونیدلینگ

این درمان جدیدتر از یک غلتک کوچک، دستی، سوزن‌دار یا یک «قلم» دستی روی سطح زخم‌ها استفاده می‌کند. سوزن‌ها پوست بی‌حس شده را سوراخ می‌کنند – اما مثل یک گلوله از آن عبور نکنید! با بهبودی پوست، کلاژن می سازد.

شواهدی وجود دارد   که نشان می دهد میکرونیدلینگ به کاهش عمق اسکار آکنه کمک می کند. با این حال، طبق گفته  آکادمی پوست آمریکا، این درمان ممکن است تا ۹ ماه طول بکشد تا تغییرات را مشاهده کنید . خارج از عامل ترس خفیف، این یک درمان بی خطر است که برای همه رنگ های پوست کار می کند.

تزریقات

چند داروی مختلف وجود دارد که می‌توان به اسکارهای برجسته تزریق کرد تا به نرم شدن و صاف شدن آنها کمک کند، از جمله کورتیکواستروئیدها و داروهای شیمی‌درمانی فلوئورواوراسیل (۵-FU) و اینترفرون‌ها. تزریق ها معمولاً به صورت متوالی و هر چند هفته یک بار انجام می شود.

بهترین برای:  جای زخم برجسته

در ابتدا ممکن است برداشتن جای زخم و جایگزینی آن با جای جدید احمقانه به نظر برسد، اما متخصصان پوست یا جراحان پلاستیک می توانند یک اسکار بسیار قابل توجه را از بین ببرند و یک اسکار کوچک از خود به جای بگذارند که با گذشت زمان محو می شود.

یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی همچنین می‌تواند جای زخم را با شل کردن الیاف زیر آن برای نزدیک‌تر کردن آن به سطح بالا ببرد، بنابراین کمتر قابل توجه است. این روش سابسیژن نامیده می شود.

سابسیژن

در ابتدا ممکن است برداشتن جای زخم و جایگزینی آن با جای جدید احمقانه به نظر برسد، اما متخصصان پوست یا جراحان پلاستیک می توانند یک اسکار بسیار قابل توجه را از بین ببرند و یک اسکار کوچک از خود به جای بگذارند که با گذشت زمان محو می شود.

یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی همچنین می‌تواند جای زخم را با شل کردن الیاف زیر آن برای نزدیک‌تر کردن آن به سطح بالا ببرد، بنابراین کمتر قابل توجه است. این روش سابسیژن نامیده می شود.

خلاصه

اسکار آکنه می تواند ناامید کننده باشد، اما درمان های زیادی وجود دارد که می تواند آنها را کمتر به چشم بیاورد. اکثر اسکارها دائمی هستند، اما یک متخصص مراقبت های بهداشتی می تواند به شما کمک کند تا درمان مناسب را برای کمک به کاهش ظاهر اسکار خود پیدا کنید.

بهترین راه برای درمان اسکار آکنه در وهله اول پیشگیری از آن است.

اگر کمتر ایجاد شود، احتمال ایجاد اسکار آکنه کمتر است. برای جلوگیری از تحریک پوست و آسیب رساندن به بافت زیرین که می تواند منجر به زخم شود، از برداشتن، ترکیدن یا فشار دادن هرگونه جوش، صرف نظر از اینکه چقدر وسوسه انگیز باشد، خودداری کنید.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه