اسکولیوز عصبی عضلانی به دلیل شرایط عصبی زمینه ای مانند فلج مغزی است که عضلات را ضعیف می کند. درمان ممکن است شامل بریس، فیزیوتراپی و جراحی باشد.

اسکولیوز یک انحنای غیر طبیعی در ستون فقرات است. اسکولیوز عصبی عضلانی یکی از سه نوع اولیه اسکولیوز است. اسکولیوز ایدیوپاتیک و اسکولیوز مادرزادی دو مورد دیگر هستند.

اسکولیوز عصبی عضلانی ناشی از شرایطی است که بر اعصاب و عضلات تأثیر می گذارد. وقتی عضلات اسپاستیک، سفت یا ضعیف می‌شوند، نمی‌توانند حمایت لازم را به ستون فقرات بدهند. و این می تواند منجر به انحنا شود.

درمان اسکولیوز عصبی عضلانی به شدت و شرایط زمینه ای بستگی دارد، اما ممکن است شامل بریس، فیزیوتراپی یا جراحی باشد.

اسکولیوز عصبی عضلانی: علل و درمان.

چه چیزی باعث اسکولیوز عصبی عضلانی می شود و چه کسانی در معرض خطر هستند؟

اسکولیوز عصبی عضلانی به دلیل شرایط عصبی زمینه ای است که بر اعصاب و ماهیچه ها تأثیر می گذارد، مانند اسپینا بیفیدا یا فلج مغزی.

همه افراد مبتلا به بیماری عصبی به اسکولیوز عصبی عضلانی مبتلا نمی شوند. افرادی که این کار را انجام می دهند ممکن است علائم پیشرونده را در طول سال ها تجربه کنند. علائم اسکولیوز عصبی عضلانی شامل انحنای قابل توجه ستون فقرات، کمردرد، مشکل در راه رفتن و مشکل در تعادل و وضعیت بدن است. اگر این بیماری پیشرفت کند یا شدید باشد، می تواند عوارضی مانند مشکل در تنفس ایجاد کند.

بیشتر بخوانید
علت بی حسی انگشتان پا و پا در حین دویدن چیست؟

به طور معمول، اسکولیوز عصبی عضلانی در افرادی با شرایطی که مانع راه رفتن آنها می شود، شدیدتر است. اغلب در دوران کودکی و جهش رشد در نوجوانی بدتر می شود. علائم ممکن است در این مواقع بیشتر قابل توجه باشد.

تفاوت بین اسکولیوز ایدیوپاتیک و عصبی عضلانی چیست؟

اسکولیوز ایدیوپاتیک و عصبی عضلانی دو نوع اولیه اسکولیوز هستند که در کودکان و نوجوانان دیده می شود.

 • اسکولیوز ایدیوپاتیک، اسکولیوز بدون علت شناخته شده است. این بدان معنی است که خود به خود ایجاد می شود و نتیجه شرایط زمینه ای نیست.
 • اسکولیوز عصبی عضلانی ناشی از یک بیماری عصبی عضلانی است. هنگامی که فردی مبتلا به اسکولیوز عصبی عضلانی است، انحنای ستون فقرات او عارضه بیماری دیگری است.

چه اختلالات عصبی عضلانی با اسکولیوز مرتبط است؟

چند اختلال مختلف با اسکولیوز مرتبط هستند. برخی از شرایط احتمال ابتلای کودک به اسکولیوز را بیشتر از سایرین می کند، اما هیچ بیماری همیشه باعث اسکولیوز نمی شود.

بیشتر بخوانید
6 روش اثبات شده برای جلوگیری از زوال عقل

شرایط عصبی مرتبط با اسکولیوز عبارتند از:

 • فلج مغزی: فلج مغزی باعث عدم کنترل عضلات و ضعف عضلانی می شود. کودکان مبتلا به فلج مغزی ممکن است اختلال در هماهنگی، حرکت کنترل نشده و ناتوانی در راه رفتن مستقل داشته باشند. ضعف عضلانی و عدم کنترل نیز می تواند منجر به حمایت ضعیف از ستون فقرات شود و منجر به اسکولیوز شود.
 • اسپینا بیفیدا: اسپینا بیفیدا وضعیتی است که زمانی رخ می دهد که ستون فقرات و نخاع به درستی در رحم رشد نکنند و اعصاب در معرض دید قرار گیرند. بدون ستون فقرات و طناب کاملاً تشکیل شده، منحنی می تواند ایجاد شود.
 • دیستروفی عضلانی: دیستروفی عضلانی نام گروهی از شرایط است که باعث ضعف پیشرونده در عضلات اسکلتی می شود. بدون حمایت عضلات اطراف ستون فقرات، اسکولیوز می تواند ایجاد شود.
 • آتاکسی فریدریش: آتاکسی فریدریش یک بیماری ارثی نادر است که با افزایش سن باعث آسیب پیشرونده عصبی می شود. منجر به ضعف عضلانی می شود و باعث عدم حمایت از ستون فقرات می شود.
 • آسیب های نخاعی: آسیب به نخاع می تواند به اعصاب آسیب برساند و منجر به ضعف و در نهایت انحنا شود.
 • تومورها: تومورهای نخاعی می توانند به اعصاب فشار وارد کنند و باعث آسیب، ضعف و انحنا شوند.
بیشتر بخوانید
30 درماتوم توضیح داده شده و مکان یابی شده است

اسکولیوز عصبی عضلانی چگونه درمان می شود؟

هیچ درمانی برای اسکولیوز عصبی عضلانی وجود ندارد، اما درمان می تواند به جلوگیری از بدتر شدن انحنا کمک کند. همچنین می تواند به کاهش علائم مانند درد و کاهش خطر عوارض مانند مشکلات تنفسی کمک کند.

درمان اسکولیوز عصبی عضلانی به شدت و شرایط زمینه ای بستگی دارد. گزینه ها عبارتند از:

 • مهاربندی: بریس ها می توانند از ستون فقرات حمایت کنند و از بدتر شدن انحنا در دوران رشد کودکی جلوگیری کنند.
 • ابزار و وسایل کمکی تطبیقی: ابزارهای تطبیقیاز جمله اصلاح ویلچر و سایر وسایل کمکی که می توانند در زندگی روزمره استفاده شوند، اغلب برای افراد مبتلا به اسکولیوز عصبی عضلانی مفید هستند.
 • فیزیوتراپی: فیزیوتراپی می تواند به بهبود زمینه هایی مانند قدرت، تعادل و ثبات کمک کند.
 • عمل جراحی: جراحی فیوژن ستون فقرات یک گزینه برای افراد مبتلا به اسکولیوز عصبی عضلانی است. این جراحی شامل استفاده از میله های فلزی و سایر ابزارهای ویژه برای صاف کردن و تثبیت ستون فقرات برای اصلاح انحنا می باشد.

جراحی فیوژن ستون فقرات اغلب نتایج خوبی دارد و می‌تواند کیفیت زندگی کودکان و بزرگسالان مبتلا به اسکولیوز را بهبود بخشد، اما این روش درمانی برای این بیماری نیست. جراحی می تواند ستون فقرات را تثبیت کند، از بدتر شدن انحنا جلوگیری کند و انحنای آن را اصلاح کند، اما ستون فقرات را کاملا صاف نمی کند.

بیشتر بخوانید
چرا برخی افراد دودسته هستند؟

خلاصه

اسکولیوز عصبی عضلانی نوعی اسکولیوز ناشی از یک بیماری عصبی زمینه ای است که بر اعصاب و ماهیچه ها تأثیر می گذارد. زمانی اتفاق می‌افتد که عارضه زمینه‌ای، ماهیچه‌هایی را که از ستون فقرات حمایت می‌کنند یا اعصابی که بر کنترل عضلات تأثیر می‌گذارند، ضعیف می‌کند. این عدم حمایت از عضلات اطراف می تواند منجر به انحنای ستون فقرات شود.

درمان اسکولیوز عصبی عضلانی به شدت و شرایط زمینه‌ای بستگی دارد، اما ممکن است شامل فیزیوتراپی، بریس یا جراحی باشد.

درمان اسکولیوز عصبی عضلانی را درمان نمی کند، اما می تواند به مدیریت علائم، جلوگیری از عوارض و جلوگیری از بدتر شدن انحنای ستون فقرات کمک کند.

Source link