اسید سالیسیلیک چیست؟

اسید سالیسیلیک یک ماده فعال در طیف گسترده ای از محصولات بدون نسخه (OTC) از جمله لایه بردارها، پاک کننده ها، کرم ها، پمادها و شامپوها است. در غیر این صورت به عنوان بتا هیدروکسی اسید (BHA) شناخته می شود، ممکن است برای درمان موارد زیر استفاده شود:

 • آکنه
 • پینه ها
 • شوره سر
 • پسوریازیس
 • رنگ پوست ناهموار
 • زگیل
 • چین و چروک

اسید سالیسیلیک یک عامل کراتولیتیک است، به این معنی که باعث لایه برداری و ریزش لایه بیرونی پوست می شود. به طور کلی محصولات مراقبت از پوست OTC بین ۰.۵ تا ۵ درصد اسید سالیسیلیک دارند.

چگونه برای پسوریازیس کار می کند؟

اسید سالیسیلیک به نرم شدن، لیفت و پاک کردن پوسته های پوست روی پلاک های پسوریازیس کمک می کند. همچنین ممکن است تورم را کاهش دهد.

اغلب در ترکیب با سایر درمان ها استفاده می شود، زیرا برداشتن پوسته ها ممکن است به بهبود اثربخشی برخی درمان ها کمک کند.

Salicylic Acid for Psoriasis

چه غلظت اسید سالیسیلیک برای پسوریازیس مناسب است؟

غلظت توصیه شده اسید سالیسیلیک برای پسوریازیس بین ۲ تا ۱۰ درصد است. محصولات با غلظت های بالاتر ممکن است فقط با نسخه در دسترس باشند.

علاوه بر این، به خاطر داشته باشید که اگرچه غلظت های بالاتر ممکن است در از بین بردن پوسته ها موثرتر باشد، اما احتمال ایجاد عوارض جانبی نیز بیشتر است. حتی ممکن است پسوریازیس شما را بدتر کنند. پزشک می تواند به شما در یافتن غلظت مناسب کمک کند.

نحوه انتخاب

متخصص پوست بهترین منبع شما برای انتخاب محصولات مراقبت از پوست برای پسوریازیس است. آن‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا بفهمید کدام درمان‌ها روی پوست شما بهتر عمل می‌کنند.

با این حال، هنوز کارهایی وجود دارد که می توانید به تنهایی انجام دهید. با شناسایی نوع محصولی که نیاز دارید شروع کنید – به عنوان مثال، یک پاک کننده یا مرطوب کننده. ممکن است لازم باشد محصولات مختلفی را برای صورت، پوست سر و بدن خود در نظر بگیرید، زیرا صورت نسبت به سایر قسمت‌های بدن حساس‌تر است و اگر مو دارید، درمان‌های خاصی ممکن است روی پوست سر بهتر عمل کنند.

هنگامی که نوع محصول مورد نظر خود را مشخص کردید، چند گزینه را گردآوری کنید و به نظرات و رتبه بندی مشتریان آنها نگاه کنید. همچنین باید لیست مواد تشکیل دهنده را بررسی کنید – به خصوص اگر آلرژی شناخته شده یا پوست بیش از حد حساس دارید. 

در نهایت، به خاطر داشته باشید که پیدا کردن محصول مناسب ممکن است نیازمند کمی آزمون و خطا باشد. ممکن است قبل از دریافت محصولی که برای پوست و پسوریازیس شما مفید است، یک یا دو محصول را امتحان کنید. همچنین، به یاد داشته باشید که نتایج ممکن است یک شبه به دست نیاید، ممکن است قبل از دیدن نتایج، کمی زمان و استفاده مداوم طول بکشد.

چگونه می توان از اسید سالیسیلیک برای مراقبت از پوست استفاده کرد؟

دستورالعمل های روی برچسب محصول یا نسخه را به دقت دنبال کنید.

هنگامی که برای اولین بار استفاده از ژل، کرم، لوسیون یا پماد سالیسیلیک را شروع می کنید، فقط مقدار کمی از آن را روی یک تکه پسوریازیس بمالید. چند روز این کار را امتحان کنید تا ببینید بدن شما چگونه واکنش نشان می دهد.

در ابتدا، ممکن است متوجه شوید که علائمی مانند خشکی و خارش با تطبیق پوست با درمان بدتر می شود. اگر هیچ عارضه جانبی قابل توجهی را تجربه نکردید، می توانید طبق دستورالعمل از محصول استفاده کنید.

اسید سالیسیلیک را تا چند بار در روز روی تکه‌های پسوریازیس بمالید، مگر اینکه پزشک یا داروساز شما دستور دیگری بدهد. توجه داشته باشید که ممکن است چند هفته طول بکشد تا شاهد بهبودی باشید.

شما باید از استفاده از اسید سالیسیلیک در بیش از ۲۰ درصد از سطح بدن خود اجتناب کنید، زیرا از طریق پوست جذب می شود و بیش از حد می تواند عوارض جانبی ایجاد کند. علاوه بر این، از چشم ها، بینی، دهان و اندام تناسلی خود دوری کنید.

اگر نگرانی خاصی در مورد استفاده از اسید سالیسیلیک و پوست، روتین یا سلامتی خود دارید، بهتر است با یک پزشک یا داروساز صحبت کنید.

اثر سالیسیلیک اسید برای پسوریازیس چیست؟

با توجه به بررسی تحقیقات سال ۲۰۱۵ ، اسید سالیسیلیک یکی از رایج ترین درمان های موضعی مورد استفاده برای پسوریازیس است . نویسندگان سه مطالعه شامل تک درمانی اسید سالیسیلیک و پنج مطالعه در مورد استفاده از اسید سالیسیلیک در ترکیب با سایر درمان ها را تجزیه و تحلیل کردند.

آنها گزارش دادند که به نظر می رسد سالیسیلیک اسید زمانی که به تنهایی برای درمان پسوریازیس روی پوست سر استفاده می شود موثر است، اما مطالعات بیشتری مورد نیاز است. علاوه بر این، اسید سالیسیلیک زمانی مفید است که در کنار سایر درمان‌ها مانند کورتیکواستروئیدهای موضعی و آنترالین استفاده شود.

نویسندگان یک بررسی متون در سال ۲۰۱۷ دریافتند که به نظر می‌رسد یک پماد حاوی اسید سالیسیلیک با آسان‌تر کردن لکه‌های پسوریازیس، اثربخشی کورتیکواستروئیدهای موضعی را افزایش می‌دهد. علاوه بر این، به نظر می رسد افزودن اسید سالیسیلیک به آنترالین مؤثرتر از استفاده از آنترالین به تنهایی باشد.

در نهایت، یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۲۲ شامل ۲۰ فرد مبتلا به پسوریازیس خفیف تا متوسط ​​نشان داد که یک ژل بدون نسخه (OTC) حاوی زردچوبه و اسید سالیسیلیک و به دنبال آن یک مرطوب کننده حاوی کره شی و اسید سالیسیلیک ظاهر پلاک های پسوریازیس را با مصرف روزانه بهبود می بخشد. استفاده کنید.

به عبارت دیگر: محققان و مطالعات متعدد دریافته اند که اسید سالیسیلیک حداقل می تواند تا حدودی پسوریازیس را بهبود بخشد.

عوارض جانبی اسید سالیسیلیک چیست؟

شایع ترین عوارض جانبی اسید سالیسیلیک تحریک، خشکی و سوزش در محل مصرف است. اگرچه این علائم معمولاً دلیلی برای نگرانی نیستند، اما در صورت تداوم باید آنها را با پزشک خود در میان بگذارید.

سایر عوارض جانبی اسید سالیسیلیک نادر اما بالقوه جدی هستند. در صورت تجربه هر یک از موارد زیر باید فوراً به دنبال کمک پزشکی اورژانسی باشید:

 • گیجی
 • اسهال
 • ریزش مو
 • سردرد
 • مشکلات شنوایی
 • سبکی سر
 • تهوع و استفراغ
 • تنفس سریع و پی در پی
 • وزوز گوش
 • ضعف و خستگی

نویسندگان یک مقاله مروری در سال ۲۰۱۵ هشدار می دهند که اسید سالیسیلیک به دلیل خطر عوارض جانبی، درمان مناسبی برای پسوریازیس در کودکان خردسال نیست. علاوه بر این، افراد مبتلا به مشکلات کلیوی یا کبدی و پسوریازیس گسترده ممکن است در معرض خطر افزایش عوارض جانبی باشند.

سایر درمان های موضعی پسوریازیس

چندین درمان موضعی دیگر برای پسوریازیس وجود دارد که برخی از آنها ممکن است در ترکیب با اسید سالیسیلیک استفاده شوند، از جمله:

 • آنترالین. این محصول تار دارای خواص ضد التهابی و کاهش دهنده پوسته ها می باشد. پس از استفاده باید شسته شود. استفاده از اسید سالیسیلیک در ترکیب با آنترالین مؤثرتر از استفاده از آنترالین به تنهایی است.
 • مهارکننده های کلسینورین همچنین به عنوان تعدیل کننده ایمنی شناخته می شود، مهار کننده های کلسینورین باعث کاهش التهاب و رشد پلاک می شود. آنها را می توان در کنار اسید سالیسیلیک استفاده کرد.
 • قطران زغال سنگ. قطران زغال سنگ موضعی ممکن است با سرکوب سنتز DNA، پسوریازیس را تسکین دهد. می توان از آن در کنار اسید سالیسیلیک استفاده کرد.
 • کورتیکواستروئیدها کورتیکواستروئیدهای موضعی با قدرت خفیف تا متوسط ​​به کاهش و پیشگیری از علائم پسوریازیس کمک می کنند. آنها معمولاً در کنار اسید سالیسیلیک استفاده می شوند که اثربخشی آنها را بهبود می بخشد.
 • مرطوب کننده و نرم کننده. کرم‌ها و پمادهای مرطوب‌کننده ضخیم به حفظ رطوبت کمک می‌کنند و تضمین می‌کنند که لایه بیرونی پوست هیدراته می‌ماند. آنها را می توان در کنار اسید سالیسیلیک استفاده کرد.
 • رتینوئیدها رتینوئیدها نسخه های مصنوعی ویتامین A هستند که در انواع محصولات مراقبت از پوست یافت می شوند. آنها ممکن است با کند کردن رشد سلول های پوست و کاهش التهاب به پسوریازیس کمک کنند.
 • آنالوگ های ویتامین D این نسخه های مصنوعی ویتامین D تکثیر سلول های پوست را کاهش می دهد. کلسیپوتریول، آنالوگ ویتامین D، نباید در ترکیب با اسید سالیسیلیک استفاده شود.

آیا اسیدهای دیگری برای پسوریازیس موثر هستند؟

اسید لاکتیک، نوعی آلفا هیدروکسی اسید (AHA) نیز ممکن است در درمان پسوریازیس مفید باشد. این ماده نسبت به اسید سالیسیلیک قوی تر است اما ممکن است برای پوست ملایم تر باشد.

سوالات متداول در مورد اسید سالیسیلیک برای پسوریازیس

اسید سالیسیلیک برای پسوریازیس چه می کند؟

اسید سالیسیلیک پیوندهای بین سلول های پوست در لایه قرنیه یا خارجی ترین لایه پوست را شل می کند و pH را کاهش می دهد. اعتقاد بر این است که این کار علاوه بر تسکین خارش، به آبرسانی و نرم شدن پوست کمک می کند.

برخی از مطالعات نشان داده‌اند که توانایی این ماده در از بین بردن پیوندهای بین سلول‌های پوست ممکن است نفوذ سایر درمان‌ها مانند کورتیکواستروئیدها را آسان‌تر کند.

آیا برای استفاده از اسید سالیسیلیک برای پسوریازیس به نسخه نیاز دارید؟

خیر، برای استفاده از اسید سالیسیلیک برای پسوریازیس نیازی به نسخه ندارید. تعدادی از محصولات OTC فرموله شده برای درمان پسوریازیس حاوی اسید سالیسیلیک هستند. از پزشک یا داروساز خود برای توصیه بخواهید.

آیا اسید سالیسیلیک برای پسوریازیس پوست سر موثر است؟

به گفته بنیاد ملی پسوریازیس ، شامپوهای OTC حاوی اسید سالیسیلیک ممکن است در موارد پسوریازیس خفیف یا برای افزایش اثربخشی درمان‌های موضعی پوست سر مفید باشند.

قطران زغال سنگ یا اسید سالیسیلیک برای پسوریازیس بهتر است؟

قطران زغال سنگ و اسید سالیسیلیک مسائل مختلفی را حل می کنند. به نظر می رسد قطران زغال سنگ التهاب، خارش و پوسته پوسته شدن را کاهش می دهد و همچنین بازسازی سلول های پوست را کند می کند، در حالی که اسید سالیسیلیک به حل شدن سلول های مرده پوست کمک می کند. تحقیقات نشان می دهد که اسید سالیسیلیک می تواند اثربخشی قطران زغال سنگ را بهبود بخشد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

بسیاری از درمان‌های پسوریازیس که حاوی اسید سالیسیلیک هستند بدون نسخه در دسترس هستند. با این حال، اگر درمان OTC را پیدا نکرده اید که برای پسوریازیس شما مؤثر باشد، باید به متخصص پوست مراجعه کنید.

علاوه بر این، در صورت مشاهده تغییر در علائم پسوریازیس یا عوارض جانبی درمان، با یک پزشک قرار ملاقات بگذارید.