اضافه وزن باعث افسردگی می شود؟ (رابطه چاقی و افسردگی)

چکیده :

اضافه وزن و افسردگی ارتباط عجیبی با هم دارند، یعنی هر دو می توانند زمینه ایجاد دیگری را ایجاد کنند. به همین خاطر روانشناسی ارتباط اضافه وزن و افسردگی را دقیقا مانند رابطه افسردگی و اضافه وزن می داند، یعنی هر دو مسبب دیگری هستند. با این حال به نظر شما اضافه وزن باعث افسردگی می شود؟

اضافه وزن و افسردگی

اضافه وزن و افسردگی چه ارتباطی با هم دارند؟

پژوهش جدیدی که امروز از سوی دانشگاه استرالیای جنوبی و دانشگاه اکستر در بریتانیا منتشر شده است، قوی ترین شواهد را در این باره یافته است که چاقی حتی بدون در نظر گرفتن سایر مشکلات سلامتی باعث افسردگی می شود! این تحقیق که در مجله بین المللی اپیدمیولوژی منتشر شده است، نشان می دهد که تاثیر روانی اضافه وزن به جای بیماری های مرتبط مانند دیابت، باعث انواع افسردگی می شود و باید در مشاوره روان درمانی از روش هایی مانند طرحواره درمانی برای درمان آن استفاده شود. برای آشنایی با Schema therapy یا همان تعریف طرحواره درمانی به سایت ویکی روان مراجعه کنید. طرحواره درمانی تخصص برای رهایی از افسردگی بسیار مناسب است و توسط مشاور روانشناس انجام می شود.

در این تحقیق داده های بیمارستانی برای تعیین اینکه آیا افراد دچار افسردگی هستند یا خیر، مورد استفاده قرار گرفتند که در ادامه بیشتر توضیح می دهیم.

اگر افسردگی داشته باشم، در معرض خطر چاقی هستم؟

شاید برای شما هم سوال شده باشد که آیا افراد چاق اضافه وزن دارند یا نه؟ اصلا رابطه اضافه وزن و افسردگی چیست و چطور باید آن را مدیریت کرد؟

افراد مبتلا به افسردگی یا اضطراب احتمالا به دلیل شرایط خود یا داروهایی که آن ها را درمان می کنند، افزایش وزن یا کاهش وزن را تجربه کنند. افسردگی و اضطراب هر دو می توانند با پرخوری، انتخاب های غذایی ضعیف و سبک زندگی کم تحرک همراه باشند. با گذشت زمان، افزایش وزن ممکن است در نهایت منجر به چاقی شود.

به گفته مرکز کنترل و پیش گیری از بیماری ها (CDC) در تحقیق درباره ارتباط افزایش وزن در افسردگی، حدود ۴۳ درصد بزرگسالان مبتلا به افسردگی دچار چاقی هستند. و آن ها می گویند بزرگسالانی که مبتلا به افسردگی تشخیص داده شده اند، نسبت به بزرگسالانی که مبتلا به افسردگی نیستند، با احتمال بیشتری دچار اضافه وزن می شوند.

اگر چاقی از قبل تشخیص داده شده باشد، آیا من در معرض خطر افسردگی هستم؟

چاقی و افسردگی

چاقی اغلب با مسائل عاطفی مانند غم، اضطراب و افسردگی همراه است. یک مطالعه در سال ۲۰۱۰ نشان داد که افرادی که دچار چاقی بودند نسبت به افرادی که علائم چاقی نداشتند، ۵۵ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به افسردگی در طول زندگی خود بودند. چاقی و سایر شرایط وزنی نیز می توانند منجر به مشکلات سلامت جسمی شوند که شامل موارد زیر می شود:

 • درد های مفصلی
 • دیابت
 • فشار خون بالا

این موارد همچنین از عوامل خطر افسردگی هستند.

آیا استرس در افزایش وزن نقش دارد؟

استرس یک عامل مطلق در افسردگی و چاقی است. برای مثال استرس و اضطراب مزمن می تواند منجر به افسردگی شود. به همین ترتیب، استرس می تواند فرد را با احتمال بیشتری به غذا به عنوان یک مکانیسم مقابله ای تبدیل کند. این می تواند منجر به افزایش وزن و در نهایت چاقی شود. از طرفی، استرس همچنین می تواند منجر به کاهش وزن یا سایر عادات غذایی نامنظم شود.

در نوجوانان، رویدادهای استرس زای زندگی مانند خجالت و دست پاچگی به علت وزن، به افسردگی ارتباط داده شده اند. این موضوع به خصوص برای جوانانی که اضافه وزن دارند یا دچار چاقی هستند، صدق می کند. به همین خاطر اضافه وزن و افسردگی در این سنین بیشتر نمود پیدا می کند.

چه چیزی این چرخه چاقی و افسردگی را تداوم می بخشد؟

مشخص نیست که این دور باطل چگونه عمل می کند، اما روشن است که چاقی و افسردگی با هم مرتبط هستند. برای سال ها، محققان در ارتباط دادن این دو مردد بودند، اما با روشن تر شدن نتایج مطالعه، گزارش های روایی به علوم سخت روی آورده اند. امروزه به خوبی درک شده است که چاقی می تواند خطر ابتلا به افسردگی را افزایش دهد و افسردگی می تواند زمینه ساز افزایش وزن باشد.

در واقع، بسیاری از پزشکان با رویکردی چند جانبه به درمان این شرایط می پردازند. علاوه بر درمان بیماری که تشخیص داده شده است، بسیاری از برنامه های مراقبتی شامل اقدامات پیشگیرانه برای کاهش خطر ابتلا به بیماری های مرتبط هستند.

آیا گزینه های درمانی می توانند مقصر باشند؟

رابطه افزایش وزن و افسردگی

بسیاری از داروهای ضد افسردگی افزایش وزن را به عنوان یک عارضه جانبی شایع فهرست می کنند. به همین ترتیب، برخی از درمان های مدیریت وزن می توانند منجر به فراز و نشیب های عاطفی شوند که افسردگی را ایجاد کرده یا آن را بدتر می کنند. اینجاست که ارتباط اضافه وزن و افسردگی بارزتر می شود. یک رژیم غذایی مانند رژیم غذایی با پروتئین بالا فرصت های زیادی برای شکست ایجاد می کند و این موضوع می تواند فردی را که در حال حاضر با مشکلات سلامت روان دست و پنجه نرم می کند، به چالش بکشد.

با این حال، با یک تیم متخصص برای راهنمایی، تشویق و مسئول دانستن شما، می توان یک برنامه درمانی پیدا کرد که برای هر دو شرایط کار کنند.

هنگام درمان بیماری های هم زمان چه نکاتی را باید در نظر داشته باشید؟

افسردگی و چاقی هر دو شرایط مزمنی هستند که نیاز به مراقبت و توجه طولانی مدت دارند. مهم است که بدون توجه به اینکه آیا به برنامه درمانی خود پایبند هستید یا خیر، با پزشک و مشاور تغذیه خود خیلی صریح صحبت کنید. صادق بودن در مورد کاری که انجام می دهید و کاری که انجام نمی دهید، تنها راه برای پزشک شما برای درک و نظارت بر بیماری زمینه ای شما است.

از کجا می دانید درمان به شما کمک می کند یا آسیب می زند؟

مهم است به دنبال متخصصان سلامت واجد شرایط باشید تا شما را طی این دوره برای درمان اضافه وزن و افسردگی راهنمایی کنند. اگر این علائم یا عوارض جانبی را تجربه می کنید، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید و دوره درمان خود را مرور کنید:

 • از دست دادن هرگونه علاقه یا لذت در فعالیت هایی که معمولا از آن ها لذت می بردید.
 • ناتوانی در ترک خانه یا رختخواب.
 • تغییر الگوی خواب نامنظم.
 • احساس خستگی زیاد و مشکل در عملکرد.
 • افزایش وزن.

با اینکه رابطه کاهش وزن و افسردگی بر کسی پوشیده نیست، اما شیوه درمانی هر کدام بنابر شرایط شما متفاوت است.

آیا می توانید برای کاهش خطر ابتلا به هر دو بیماری کاری انجام دهید؟

افراد چاق افسرده

همانطور که گفتیم رابطه افزایش وزن و افسردگی بسیار پیچیده است. استراتژی های پیش گیری از چاقی و افسردگی متفاوت هستند، اما چندین مورد با هم همپوشانی دارند. شما می توانید ریسک خود را برای هر دو حالت کاهش دهید اگر:

 • فعال بمانید.
 • با کسی مثل مشاور روانشناس صحبت کنید.
 • برنامه های درمانی تان را دنبال کنید.

فعالیت بدنی برای درمان افزایش وزن و افسردگی مناسب است

روانشناسی و علم تغذیه می گویند ورزش یک راه عالی برای تقویت اندورفین طبیعی مقابله با افسردگی، کاهش یا حفظ وزن و در مجموع احساس بهتر است. برخی تحقیقات نشان می دهد که ورزش کردن حداقل یک بار در هفته می تواند تاثیر قابل توجهی بر علائم افسردگی داشته باشد.

صحبت کردن با یک نفر برای درمان اضافه وزن و افسردگی عالی است

درمان می تواند روش فوق العاده ای برای بسیاری از مسائل باشد. از افسردگی گرفته تا چاقی، یک روان درمانگر و مشاور روانشناس خبره به شما در پردازش عوامل احساسی ناشی از هر دو بیماری کمک می کند. آن ها همچنین می توانند به شما کمک کنند تغییراتی را بپذیرید که کیفیت زندگی شما را بهبود می بخشد.

آیا افسردگی و چاقی می تواند خطر ابتلا به سایر بیماری ها را افزایش دهند؟

ارتباط افسردگی و اضافه وزن

چاقی و افسردگی هر دو از عوامل خطر برای چندین بیماری دیگر هستند، از جمله:

 • درد مزمن
 • مشکلات خواب
 • فشار خون بالا
 • بیماری عروق کرونر قلب
 • دیابت

همه این بیماری ها با پیروی از یک برنامه درمانی استراتژیک قابل پیشگیری است.

به عنوان مثال، درمان افسردگی به شما کمک می کند تا انرژی را برای فعالیت‌های دیگر بازیابی کنید. این امر شما را تشویق می کند که بیشتر حرکت کنید، به دنبال ورزش باشید و فعال بمانید. که به نوبه خود منجر به کاهش وزن می شود.

همه اینها برای من چه معنایی دارد؟

تشخیص و شروع درمان می تواند طاقت فرسا باشد. اما شما مجبور نیستید به تنهایی انجامش دهید. مشاور شما بهترین منبع اطلاعات است. آن ها با شما کار خواهند کرد تا بهترین درمان ها را برای نیازهای فردی شما پیدا کنند، به شما کمک کرده تا سبک زندگی سالم تری داشته باشید، و شما را در قبال تغییراتی که به دنبال آن هستید مسئول بدانند. زمان می برد، اما تغییر و آسودگی امکان پذیر است. وقت آن است که مشاوری مناسب برای درمان افزایش ورزن و افسردگی پیدا کنید.

حالا که می دانیم ارتباط اضافه وزن و افسردگی چیست، پس اگر از هر کدام رنج می برید سریعا برای درمان اقدام کنید. از مشاوره با روانشناس و متخصص تغذیه هراس نداشته باشید، از این بترسید که اضافه وزن باعث اختلالات روانی شدیدتر در شما شود.

دیدگاهتان را بنویسید

1 دیدگاه دربارهٔ «اضافه وزن باعث افسردگی می شود؟ (رابطه چاقی و افسردگی);