اثر رژیم کتوژنیک بر اضطراب

اضطراب بخشی طبیعی از زندگی است. همه ما گاهی مضطرب می شویم، به خصوص در دوره های عدم اطمینان یا تغییر.

برخی از اضطراب ها خوب است – می تواند شما را برای ایجاد تغییرات دشوار در زندگی ترغیب کند، و اضطراب می تواند نشانه ای باشد که از چیزی اجتناب می کنید و به توجه شما نیاز دارد.

با این حال، اضطراب نیز می تواند بسیار زیاد شود. اگر به طور منظم از اضطراب شدید رنج می برید، یا دچار حملات پانیک، اضطراب اجتماعی، اختلال دوقطبی یا افسردگی می شوید، ممکن است احساس کنید که سلامت روان شما زندگی شما را تحت الشعاع قرار می دهد.

خبر خوب این است که کارهای زیادی برای مدیریت اضطراب می توانید انجام دهید. تحقیقات جدید نشان می‌دهد که رژیم غذایی یکی از قوی‌ترین ابزارهای شما برای آرام کردن اضطراب، متعادل کردن انتقال‌دهنده‌های عصبی در مغز و بهبود سلامت کلی شماست.

در این مقاله، یاد خواهید گرفت که چگونه کاهش مصرف کربوهیدرات با رژیم کتوژنیک یا برنامه غذایی کم کربوهیدرات می تواند عملکرد مغز شما را بهبود بخشد و اضطراب، مه مغزی، التهاب و غیره را تسکین دهد.

اضطراب چیست؟

اضطراب احساسی است که شامل ناراحتی و احساس آشفتگی است. این احساسی است که همه چیز خوب نیست یا هر لحظه ممکن است اتفاق بدی بیفتد.

اضطراب اغلب با افکار مزاحم و رفتار وسواسی همراه است. این می تواند شامل احساس ترس در مورد رویدادهای آینده، موقعیت های اجتماعی یا سایر محرک ها باشد.

بر خلاف ترس، اضطراب پاسخی گذرا به یک تهدید فوری واقعی یا درک شده نیست. این نگرانی در مورد آنچه ممکن است اتفاق بیفتد است، نه آنچه اتفاق می افتد.

در حالی که اضطراب یک احساس طبیعی است، افرادی که به طور منظم اضطراب را تجربه می کنند ممکن است از یک اختلال اضطرابی رنج ببرند. شایع ترین اختلالات اضطرابی عبارتند از: اختلال اضطراب فراگیر، اختلال اضطراب اجتماعی، فوبیا و اختلال هراس. اضطراب شدید می تواند علت (یا علامت) بیماری روانی باشد.

تقریباً ۱۲٪ از مردم هر ساله تحت تأثیر اختلالات اضطرابی قرار می گیرند، اما تا ۳۰٪ از افراد ممکن است در طول زندگی خود مشکلاتی با اضطراب داشته باشند.[*][*].

اختلالات اضطرابی معمولاً قبل از ۲۵ سالگی شروع می شود[*]. زنان دو برابر مردان از اختلالات اضطرابی رنج می برند[*].

علل اصلی اضطراب: سلامت مغز، محیط و رژیم غذایی

علل اضطراب پیچیده است. به نظر می رسد اضطراب به ترکیبی از ژن ها، عوامل محیطی، سلامت مغز و رژیم غذایی منتهی می شود.

بیشتر بخوانید
آیا رژیم کتوژنیک برای زنان موثر است؟

در حالی که اختلال اضطراب فراگیر (GAD) شش برابر بیشتر در کودکان مبتلا به GAD شایع است، وراثت ژنتیکی کمتر از ۳۰٪ موارد GAD را توضیح می دهد.[*]. افرادی که دوران کودکی سختی دارند یا سابقه تروما دارند بیشتر از اضطراب رنج می برند[*].

در سطح مغز، دانشمندان فکر می‌کنند که اضطراب ممکن است ناشی از عدم تعادل بین GABA (انتقال‌دهنده عصبی اصلی آرامش‌بخش مغز شما) و گلوتامات (انتقال‌دهنده عصبی تحریک‌کننده اصلی مغز شما) باشد. داروهای ضد اضطراب مانند بنزودیازپین ها (برای مثال زاناکس و والیوم) با افزایش فعالیت GABA عمل می کنند که مغز شما را آرام می کند. داروهای ضد افسردگی که سروتونین را افزایش می دهند نیز می توانند علائم اضطراب را بهبود بخشند.

استرس، التهاب و چاقی می‌توانند باعث ایجاد یا تشدید عدم تعادل شیمیایی مغز در اضطراب شوند.[*][*]. مطالعات نشان می دهد افرادی که از اضطراب شدید یا مزمن رنج می برند سطوح بالاتری از التهاب در بدن خود دارند که می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را نیز افزایش دهد.[*][*].

رژیم‌های غذایی سرشار از قند و کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده نیز می‌توانند با تغییر دادن باکتری‌های روده به اضطراب کمک کنند. باکتری های روده شما یک خط تماس مستقیم با مغز شما دارند و می توانند انتقال دهنده های عصبی (از جمله GABA آرام بخش و گلوتامات تحریک کننده) ایجاد کنند که بر سطح اضطراب شما تأثیر می گذارد.[*][*].

خوردن غذاهای فرآوری شده، غذاهای سرخ شده، غلات تصفیه شده و محصولات قندی با تشدید اضطراب مرتبط است.[*].

اختلالات خود ایمنی و اضطراب

حساسیت غذایی به گلوتن، کازئین، لبنیات و سایر آلرژن های بالقوه نیز می تواند باعث اضطراب شود.[*][*][*][*].

اگر آلرژی غذایی تشخیص داده نشده دارید، خوردن غذاهای مشکل ساز سیستم ایمنی شما را فعال می کند. سیستم ایمنی شما می تواند شروع به حمله به بدن شما کند، که باعث التهاب (از جمله التهاب مغز) می شود که می تواند باعث اضطراب شود.

سایر اختلالات خودایمنی، از جمله آرتریت روماتوئید و مولتیپل اسکلروزیس، نیز باعث التهاب مغز می شود که می تواند به اضطراب کمک کند.[*][*].

مکمل های کتون ممکن است اضطراب را کاهش دهند

کتون ها بسته های کوچکی از سوخت هستند که بدن و مغز شما برای انرژی از آنها استفاده می کنند. بدن شما به طور طبیعی کتون تولید می کند زمانی که از یک رژیم غذایی پرچرب و کم کربوهیدرات مانند رژیم کتوژنیک استفاده می کنید. همچنین می توانید کتون ها را به صورت مکمل مصرف کنید.

بیشتر بخوانید
نان کتوژنیک

یکی از محبوب ترین مکمل های کتون بتا هیدروکسی بوتیرات (BHB) است، کتونی که بیان فاکتور نوروتروفیک مشتق از مغز (BDNF) را در مغز افزایش می دهد و سطح GABA شما را بالا می برد.[*][*][*].

BDNF به مغز اجازه می دهد تا خود را ترمیم کند و ارتباطات جدید ایجاد کند، و افزایش BDNF و GABA می تواند فعالیت مغز را آرام کند که از اضطراب و افسردگی محافظت می کند.[*][*][*].

بر اساس مطالعات حیوانی، بتا هیدروکسی بوتیرات همچنین ممکن است با کاهش التهاب مغز به درمان اختلالات خلقی مرتبط با استرس مانند اضطراب کمک کند.[*][*][*]. می توانید بتا هیدروکسی بوتیرات (BHB) را به عنوان مکمل مصرف کنید یا می توانید آن را به طور طبیعی از طریق رژیم کتوژنیک دریافت کنید. BHB دارای مزایای مختلفی است که فراتر از تسکین اضطراب است.

تری گلیسیریدهای زنجیره متوسط ​​(MCTs) یکی دیگر از راه های موثر برای بالا بردن سطح کتون و تامین منبع پاک انرژی مغز شما است. MCT ها اسیدهای چرب مشتق شده از نارگیل به شکل روغن یا پودر هستند که بدن شما می تواند به راحتی از آنها به عنوان سوخت استفاده کند. جوندگانی که MCT می خورند کاهش قابل توجهی در رفتار اضطرابی نشان می دهند[*].

آیا رژیم کتو اضطراب را کاهش می دهد؟

رژیم کتوژنیک یک رژیم غذایی پرچرب و کم کربوهیدرات است که بدن شما را به سوزاندن چربی برای سوخت به جای شکر سوق می دهد. تحقیقات در مورد رژیم کتو هنوز نسبتا جدید است و هنوز هیچ مطالعه انسانی وجود ندارد که نشان دهد خوردن کتو به طور مستقیم اضطراب را کاهش می دهد. با این حال، بسیاری از تحقیقات غیرمستقیم در انسان، و همچنین تحقیقات حیوانی و مجموعه‌ای از شواهد حکایتی، نشان می‌دهد که کتو ممکن است شما را کمتر مضطرب کند.

اول از همه، کتو یکی از موثرترین رژیم های غذایی برای کاهش وزن طولانی مدت است[*]و افراد دارای اضافه وزن که وزن کم می کنند، صرف نظر از اینکه چگونه وزن خود را کاهش می دهند، کاهش قابل توجهی در اضطراب دارند.[*].

کتو همچنین تعادل انتقال دهنده های عصبی را در مغز شما تغییر می دهد. این به عنوان راهی برای کاهش تشنج در افراد مبتلا به صرع شروع شد[*][*]که محققان معتقدند با بازگرداندن تعادل بازدارنده-تحریکی سالم در مغز مرتبط است[*][*][*][*][*][*]. دانشمندان فکر می کنند که اضطراب، مانند صرع، شامل عدم تعادل در GABA و گلوتامات است – اساسا، مغز شما بیش از حد تحریک پذیر است و به تهدیدات احتمالی بیش از حد واکنش نشان می دهد.[*][*][*][*][*]. کتو ممکن است بتواند مغز شما را به حالت اولیه بازگرداند.

بیشتر بخوانید
بال مرغ کبابی کتوژنیکی

حتی اگر صرع ندارید، تحقیقات نشان می‌دهد که رژیم کتو می‌تواند انتقال‌دهنده‌های عصبی در مغز شما مانند GABA، سروتونین و دوپامین را دوباره متعادل کند.[*][*][*]. رژیم‌های کتوژنیک ممکن است اضطراب را از طریق مسیرهایی مشابه با داروهای ضد اضطراب کاهش دهند.[*][*][*].

رژیم غذایی پر کربوهیدرات منجر به مقاومت به انسولین می شود که با خطر بالای چاقی، سندرم متابولیک، دیابت نوع ۲ و بیماری های قلبی عروقی مرتبط است.[*][*]. مقاومت به انسولین در سلول های مغز نیز با افزایش سطح اضطراب مرتبط است و رژیم کتو در معکوس کردن مقاومت به انسولین بسیار موثر است.[*][*][*][*][*][*].

استرس اکسیداتیو – ناشی از غذای سرخ شده، قند، استرس ذهنی و بیماری – باعث التهاب می شود که می تواند به سلول های مغز آسیب برساند و خطر اضطراب را افزایش دهد.[*][*][*][*][*][*]. رژیم کتو استرس اکسیداتیو را کاهش می دهد و به پاکسازی سلول های آسیب دیده کمک می کند، که ممکن است به جلوگیری از علائم اضطراب کمک کند.[*][*].

استرس روانی همچنین بدن شما را با کورتیزول، هورمون استرس، پر می کند. استرس طولانی مدت و سطوح بالای کورتیزول می تواند مغز شما را تغییر دهد و به اضطراب کمک کند، و کتوز می تواند به معکوس کردن این تغییرات کمک کند.[*][*].

مدیریت داروها و درمان در رژیم کتو

اگر برای اضطراب یا سایر مشکلات سلامت روان دارو مصرف می کنید، قبل از رفتن به کتو با پزشک، روانپزشک یا سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشت روانی صحبت کنید.

از آنجایی که رژیم کتو می تواند ترکیب شیمیایی بدن و مغز شما را تغییر دهد، می تواند بر اثربخشی، دوز و عوارض جانبی دارو تأثیر بگذارد.[*].

تحقیقات نشان می دهد که رویکرد چند جانبه به اضطراب موثرتر از داروها به تنهایی است[*][*][*]. اگر از اضطراب رنج می برید، ممکن است درمان های اثبات شده دیگری مانند گفتگو درمانی، ورزش، تنفس عمیق، مدیتیشن و سایر تکنیک های کاهش استرس را نیز در نظر بگیرید.

بیشتر بخوانید
سوسیس و کالباس در رژیم کتوژنیک

آیا رژیم کتو می تواند اضطراب را کاهش دهد؟

اگر می خواهید سطح اضطراب خود را کاهش دهید، رژیم کتوژنیک ممکن است کمک کند.

رژیم کتو با آرام کردن التهاب مغز، تغییر فلور روده و بازیابی تعادل انتقال دهنده های عصبی به نفع احساس آرامش به جای اضطراب عمل می کند.

زندگی با یک اختلال اضطرابی می تواند پیچیده و چالش برانگیز باشد. یک برنامه غذایی کم کربوهیدرات ممکن است ابزار مفیدی برای کمک به شما در بهترین حالت باشد. راهنمای کامل مبتدیان ما در مورد کتو همه چیز را در مورد چگونگی شروع یک رژیم کتوژنیک و آنچه می توانید از آن انتظار دارید به شما می گوید. آن را امتحان کنید و ببینید چه احساسی دارید.

مطالب مرتبط

نمونه رژیم کتوژنیک یا کتو جهت لاغری سریع

غذاهای کتویی ایرانی ؛ دستور پخت غذاهای کتوژنیکی

رژیم کتوژنیک از نظر طب سنتی

رژیم کتوژنیک برای دیابت نوع ۱ و نوع ۲

قیمت رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک در دوران شیردهی

رژیم کتوژنیک ۲۸ روزه رایگان

رژیم کتوژنیک pdf

رژیم کتوژنیک ۷ روزه

مدت زمان رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک تخصصی توسط متخصص تغذیه (بهترین دکتر کتو)

ورزش در رژیم کتوژنیک رژیم کتو در بدنسازان و عضله سازی

رژیم کتوژنیک در کبد چرب

رژیم کتوژنیک گیاهی

عوارض رژیم کتوژنیک ۷ علائم ورود به کتوز

میزان کاهش وزن در رژیم کتوژنیک چقدر است؟

رژیم غذایی کتوژنیک در سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS

کتوراش چیست

چرا در رژیم کتو وزن کم نمیکنم علل استپ وزنی یا افزایش وزن

در رژیم کتوژنیک چه چیزهایی نباید خورد

رژیم کتوژنیک برای چه کسانی مناسب است

رژیم کتوژنیک برای چه افرادی مناسب نیست

الکترولیت در رژیم کتوژنیک چیست؟

مکمل های مورد نیاز در رژیم کتوژنیک + لیست ۹ تا از بهترین ها

رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر

رژیم کتوژنیک در ماه رمضان ، فستینگ یا روزه در رژیم کتو

میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک

چگونه رژیم کتوژنیک را شروع کنیم؟ یک راهنمای ساده برای مبتدیان

انواع رژیم کتوژنیک : استاندارد هدفمند دوره ای ۲۱۶ کتوپلاس

فواید رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک و پریود، اثر کتو بر قاعدگی چیست؟

دلایل عدم کاهش وزن در رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک چرخه ای یا دوره ای CKD چیست؟ تمام آنچه نیاز است بدانید

آنفولانزای کتوژنیک: علائم و نحوه خلاص شدن از شر آن

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه