اطلاعات قرص کاربیمازول و عوارض جانبی

درباره کاربیمازول
نوع دارو داروی ضد تیروئید
استفاده برای پرکاری تیروئید
موجود به عنوان قرص
داروهای ضد تیروئید مانند کاربیمازول برای درمان پرکاری تیروئید (پرکاری تیروئید) استفاده می شود که به نام تیروتوکسیکوز نیز شناخته می شود. وقتی غده تیروئید شما بیش از حد هورمون تیروئید تولید می کند، می تواند باعث تسریع بسیاری از عملکردهای بدن شما شود و این منجر به علائمی مانند کاهش وزن، تعریق، احساس تحریک پذیری یا لرزش و اسهال می شود. همچنین ممکن است احساس خستگی یا نگرانی کرده و دچار مشکلات قاعدگی شوید. کاربیمازول رایج ترین دارو برای پرکاری تیروئید است. این کار با کاهش میزان هورمون های تیروئیدی که غده تیروئید شما تولید می کند، عمل می کند. کاربیمازول ممکن است به تنهایی یا همراه با سایر درمان های پرکاری تیروئید استفاده شود. همچنین درمانی است که برای آماده کردن فرد برای برداشتن قسمتی یا تمام غده تیروئید (تیروئیدکتومی) و قبل از درمان با رادیو ید استفاده می شود. برخی از داروها برای افراد با شرایط خاص مناسب نیستند و گاهی اوقات تنها در صورت مراقبت بیشتر ممکن است از دارو استفاده شود. به این دلایل، قبل از شروع مصرف کاربیمازول، مهم است که پزشک یا داروساز شما بداند:
 • اگر باردار هستید، در حال تلاش برای بچه دار شدن یا شیردهی هستید.
 • اگر به شما گفته شده که اختلال خونی یا مغز استخوان دارید.
 • اگر مشکلی در عملکرد کبد دارید.
 • اگر تا به حال از پانکراس ملتهب (پانکراتیت حاد) رنج برده اید.
 • اگر داروی دیگری مصرف می کنید. این شامل هر دارویی است که مصرف می‌کنید و می‌توانید بدون نسخه بخرید، و همچنین داروهای گیاهی و مکمل را نیز شامل می‌شود.
 • اگر تا به حال به یک دارو واکنش آلرژیک داشته اید.
 • قبل از شروع این درمان، بروشور اطلاعات چاپ شده سازنده را از داخل بسته خود بخوانید. بروشور سازنده اطلاعات بیشتری در مورد کاربیمازول و لیست کاملی از عوارض جانبی که ممکن است از مصرف آن تجربه کنید در اختیار شما قرار می دهد.
 • این دارو را دقیقاً همانطور که پزشک به شما گفته است مصرف کنید. احتمالاً برای شروع از شما خواسته می شود دوز بالاتری مصرف کنید و سپس با طبیعی شدن سطح تیروئید ممکن است دوز شما کاهش یابد. پزشک به شما خواهد گفت که هر روز چند قرص مصرف کنید و چه زمانی آنها را مصرف کنید و همچنین برای یادآوری بر روی برچسب بسته چاپ می شود.
 • قورت دادن قرص ها با نوشیدن آب ممکن است کمک کند. می توانید کاربیمازول را قبل یا بعد از غذا مصرف کنید.
 • سعی کنید دوزهای خود را هر روز در زمان های مشخصی مصرف کنید، زیرا این به شما کمک می کند مصرف منظم آنها را به خاطر بسپارید.
 • اگر مصرف یک نوبت را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر وقتی به یاد آوردید، زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده است، هر دو دوز را با هم مصرف کنید.
بیشتر بخوانید
نحوه شناسایی قرص ها
 • سعی کنید قرارهای منظم خود را با پزشک خود نگه دارید. این به این دلیل است که پزشک شما بتواند پیشرفت شما را بررسی کند و هر گونه تنظیم دوز را انجام دهد. برای بررسی اینکه چگونه به درمان پاسخ می دهید باید به طور منظم آزمایش خون بدهید.
 • رسیدن به تعادل مناسب هورمون تیروئید در خون می تواند زمان بر باشد. کاربیمازول تولید هورمون های تیروئید را کاهش می دهد، اما بر هورمون هایی که قبلاً توسط بدن شما ساخته و ذخیره شده اند تأثیر نمی گذارد. علائم شما پس از یک هفته یا بیشتر شروع به بهبود خواهند کرد، اما ممکن است ۴ تا ۸ هفته از درمان طول بکشد تا سطح هورمون تیروئید شما به حالت عادی برسد و شما سود کامل درمان را احساس کنید.
 • دو روش برای مصرف کاربیمازول وجود دارد. با دوز ۱۵-۴۰ میلی گرم در روز شروع می شود که به ۲-۳ دوز در روز تقسیم می شود. سپس ممکن است پس از ۴-۸ هفته به دوز نگهدارنده کمتر ۵-۱۵ میلی گرم، یک بار در روز کاهش یابد. این روش “تیتراسیون” نامیده می شود. از طرف دیگر، پس از ۴ تا ۸ هفته، ممکن است دارویی به نام لووتیروکسین برای شما تجویز شود تا علاوه بر قرص‌های کاربیمازول که قبلاً مصرف می‌کنید، مصرف کنید. به این روش «بلاک و جایگزینی» می گویند. این روش اغلب باعث کنترل بهتر سطح هورمون تیروئید می شود. اگر مطمئن نیستید که از روش “تیتراسیون” یا “بلاک و جایگزینی” استفاده می کنید، از پزشک خود بپرسید.
 • برای کنترل غده تیروئید، اگر از روش «بلاک و جایگزینی» استفاده می‌کنید، ممکن است به مدت چند ماه یا اگر از روش «تیتراسیون» استفاده می‌کنید به مدت یک سال یا بیشتر نیاز به مصرف قرص کاربیمازول داشته باشید. مصرف قرص ها را تا زمانی که پزشکتان به شما توصیه کرده است ادامه دهید.
 • کاربیمازول می تواند به جنین آسیب برساند، بنابراین باید در حین مصرف آن از باردار شدن خودداری کنید. مطمئن شوید که با پزشک خود صحبت کرده اید که چه نوع روش های پیشگیری از بارداری برای شما و همسرتان مناسب است. اگر شما یک زن هستید و می خواهید خانواده داشته باشید، این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید تا قبل از باردار شدن، با یک متخصص مشورت کنید.
 • قبل از انجام هر نوع درمان دارویی، باید به فردی که درمان را انجام می دهد بگویید که کاربیمازول مصرف می کنید.
بیشتر بخوانید
میکسدما: کما، علائم، تصاویر، درمان و ...
بیشتر داروها علاوه بر اثرات مفیدشان، می توانند عوارض جانبی ناخواسته ای ایجاد کنند، اگرچه همه آنها را تجربه نمی کنند. جدول زیر شامل برخی از رایج ترین موارد مرتبط با کاربیمازول است. فهرست کاملی را در بروشور اطلاعات سازنده که همراه با داروی شما ارائه می شود، خواهید دید. اثرات ناخواسته اغلب با سازگاری بدن شما با داروی جدید بهبود می یابند، اما اگر هر یک از موارد زیر ادامه یافت یا دردسرساز شد، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.
بیشتر بخوانید
دانازول. اطلاعاتی در مورد مصرف دانازول (دانول)
عوارض جانبی رایج کاربیمازول اگر این را تجربه کنم چه کاری می توانم انجام دهم؟
احساس بیماری (تهوع)، ناراحتی معده به غذاهای ساده بچسبید – از غذاهای غنی یا تند خودداری کنید
سردرد، درد عضلات و مفاصل مقدار زیادی آب بنوشید و از داروساز خود بخواهید که مسکن مناسب را به شما توصیه کند. اگر ادامه داشت به پزشک خود اطلاع دهید
بثورات پوستی، خارش در مورد این موضوع به پزشک خود اطلاع دهید، زیرا درمان با داروهای آنتی هیستامین ممکن است کمک کننده باشد
تغییر در طعم چیزها، ریزش مو اینها باید بعد از چند هفته اول از بین بروند
مهمکاربیمازول می تواند یک عارضه جانبی نادر اما جدی ایجاد کند که باعث کاهش تعداد سلول های خونی می شود که با عفونت مبارزه می کنند و به توقف خونریزی کمک می کنند. در صورت بروز هر یک از موارد زیر به پزشک خود اطلاع دهید فورا:
 • گلو درد.
 • زخمهای دهان.
 • درجه حرارت بالا (تب).
 • هرگونه کبودی یا خونریزی غیرمعمول.
 • اگر احساس خستگی غیرعادی می کنید، یا اگر احساس می کنید در حال ابتلا به عفونت هستید.
بیشتر بخوانید
آدرال در مقابل ریتالین: تفاوت چیست؟
اگر علائم دیگری را تجربه کردید که فکر می کنید ممکن است به دلیل این دارو باشد، آن را با پزشک یا داروساز خود در میان بگذارید.
 • تمام داروها را دور از دسترس و دید کودکان نگهداری کنید.
 • در جای خشک و خنک، دور از حرارت و نور مستقیم نگهداری شود.
هرگز بیش از دوز تجویز شده مصرف نکنید. اگر مشکوک هستید که ممکن است شما یا شخص دیگری بیش از حد از این دارو مصرف کرده باشید، به بخش حوادث و اورژانس بیمارستان محلی خود مراجعه کنید. ظرف را حتی اگر خالی باشد با خود ببرید. در صورت خرید هر دارویی، با داروساز مشورت کنید که مصرف آن با سایر داروهایتان بی خطر است. این دارو برای شماست. هرگز آن را به افراد دیگر ندهید، حتی اگر به نظر می رسد که شرایط آنها مانند شما باشد. داروهای تاریخ گذشته یا ناخواسته را نگه ندارید. آنها را به داروخانه محلی خود ببرید تا آنها را برای شما دفع کند. اگر در مورد این دارو سوالی دارید، از داروساز خود بپرسید.

سایر مقالات در این زمینه

عوارض قرص فت فیس برای بارداری
عوارض قرص بلک اسلیم
عوارض قرص رزبری کتون تمشک
عوارض قرص جی سی
عوارض قرص گلوریا
عوارض قرص فلوردو
عوارض قرص فت فست یا fat fast
عوارض قرص super fat face چیست
عوارض قرص لاغری پلاتین
عوارض قرص لاغری اسلیم پلاس
لیست قرص های چاقی مورد تایید وزارت بهداشت
عوارض قرص الفا اسلیم
Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه